Povežite se sa nama

Izdvojeno

PRESUDA VIŠEG SUDA ZA UBISTVO ZIMRITE NERDE: Premlaćivanje do smrti nije ubistvo, već nasilje u porodici

Objavljeno prije

na

Visina kazne, obrazloženje presude i procjena suda da nije bilo namjere da se ubije trudna žena koja je pred troje djece tučena osam sati, nakon čega je preminula, šokirali su javnost. Tužilaštvo će uložiti žalbu, a Apelacioni sud preispitati prvostepenu presudu, koja zadaje dodatni udarac žrtvama

 

Zimrita Nerda iz Bara imala je 27 godina kada je nevjenčani suprug Dalibor Nikolić, pred troje maloljetne djece od 10, osam i četiri godine, na smrt pretukao. Bila je trudna, i ubica je to znao.

Vijeće Višeg suda u Podgorici sudije Veljka Radovanovića je ove sedmice donijelo presudu kojom je utvrdilo da nije bilo umišljaja, te da se ne radi o teškom ubistvu,  i osudilo Nikolića na maksimalnu kaznu zatvora za nasilje u porodici od 12 godina. Presuda je šokirala javnost.

Ono što je neosporno, i za sud, jesu činjenice da je Nikolić tokom 15. i 16. januara prošle godine osam sati tukao trudnu ženu. Od 22 sata do šest sati narednog dana, dok se troje njihove maloljetne djece nalazilo u porodičnoj kući.

Nakon osam sati batinanja, Zimrita je ležala u krevetu i nije se odazivala na poziva Nikolića da skuva kafu. Kada je došla do kuhinje i ponudila da ona skuva kafu, Nikolić se ponovo razbjesnio. Nije se sklonila, kako joj je naredio, pa je udario pesnicom ispod oka. Nerda je, kako se navodi, izgubila svijest i pala na tlo.

Od posljedica prebijanja umrla je 22. januara u KCCG. U optužnici se navodi da je Nerda primila više desetina udaraca pesnicama i improvizovanom bejzbol palicom, a ljekari su joj konstatovali pet teških tjelesnih povreda i 11 lakših, među kojima su i prelomi kostiju.

Nikolić je uhapšen na Graničnom prelazu Dobrakovo 17. januara, dan nakon što je ostavio pretučenu ženu u besvjesnom stanju i troje maloljetne djece ispred bolnice u Baru.

Na završnim riječima u ovom slučaju pred Višim sudom, krajem novembra, Više državno tužilaštvo je tražilo da Nikolića osudi na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora za svirepo ubistvo trudne supruge.  Istovjetnu kaznu od suda zatražila je i punomoćnica porodice Nerda, advokatica Jovana Pavlović. One je molila sud da prilikom donošenja odluke ne zaboravi da je Nikolić znao da je  trudna, da je godinama unazad na grub i bezobziran način vršio nasilje nad nevjenčanom suprugom, kao i da je ovaj delikt izvršio u prisustvu troje maloljetne djece koja su cijelu noć mogla da čuju kako im otac ubija majku. Vrhunac bezosjećanja prema djeci Nikolić je, prema ocjeni advokatice, pokazao kada ih je stavio u vozilo sa majkom u besvjesnom stanju i ostavio ispred bolnice.

Branilac Nikolića, advokat Andrej Adžić ukazao je sudu da Nikolić nije imao namjeru da ubije. To je obrazložio činjenicom  da je njihov prethodni život bio opterećen takvim načinom života gdje je, nažalost, okrivljeni znao činiti nasilje. Paradoksalno, ali upravo to što se i ranije dešavalo nasilje, po ocjeni advokata Adžića, jasno govori da umišljaj Nikolića nikada nije obuhvatao smrt nevjenčane supruge kao posljedicu.

Viši sud je u presudi ocijenio da ,,nije mogao da prihvati pravnu kvalifikaciju krivičnog djela teško ubistvo jer u konkretom slučaju nije postojao umišljaj za ovo krivično djelo, pa ni eventualni umišljaj, kako je stavljeno na teret izmijenjenom optužnicom. Ovo iz razloga što se odgovarajući vještak medicinske struke na jasan način izjasnio da su teške tjelesne povrede koje su zadate bejzbol palicom, zadate u predjelu ekstremiteta, dok je ona teška tjelesna povreda koja je prouzrokovana na licu i koja je direktni uzrok smrti nanijeta pesnicom”, stoji u saopštenju suda.

Imajući to u vidu, dodaje se, sud nije mogao sa sigurnošću izvesti zaključak da je ovaj udarac pesnicom zadat sa umišljajem da se izvrši krivično djelo teško ubistvo, usled čega je izvršio pravnu prekvalifikaciju krivičnog djela.

,,Na njenom tijelu su bila 24 ožiljka od ranijeg nasilja. Tog dana je nasilje nad njom trajalo satima. Prije zadavanja smrtnog udarca Nikolić je primijetio da se ona jedva kreće, nakon čega joj je svom silinom zadao posljednji udarac”, izjavila je advokatica Pavlović. Ističući da je držao još šest sati u kući, ne pružajući joj pomoć.

Imajući sve ovo u vidu, kaže Pavlović, neshvatljivo je da Viši sud zaključi da je kod okrivljenog postojao nehat: ,,Kako je okrivljeni mogao da očekuje da pored svega ovoga neće nastupiti smrt? Odluka Suda je nezakonita i ne može se govoriti o nehatu”, smatra Pavlović.

,,Ako znamo da je žrtva imala toliko povreda da su morale biti opisane na skoro četiri strane u obdukcionom nalazu, da je imala 24 stare povrede od ranijeg zlostavljanja, po skoro svim djelovima tijela uključujući i frakture u predjelu glave, donje vilice, noge, da je tokom poslednjeg događaja, dok je bila u drugom mjesecu trudnoće, zadobila pet teških tjelesnih povreda i 11 lakih po svim djelovima tijela, i da joj je zadnji udarac, po riječima vještaka, zadao silinom neviđenog intenziteta, iako je vidio da više na može da stoji na nogama i da je nemoćna, moje pitanje za sud je sledeće: Koliko dugo neko nekog treba da zlostavlja i koliko surovo i snažno da udara da bi sud prepoznao namjeru i presudu za teško ubistvo”, upitala je Maja Raičević iz Centra za ženska prava.

Na apsurd da je ovakva presuda donijeta u nedjelji 16 dana aktivizma borbe protiv nasilja, ukazali su predsjednik Romskog savjeta Mensur Šaljaj i izvršna direktorica NVO „SISTEM“ Neda Radović. Istakli su da je ovo sramna presuda za slučaj femicida i da su ovakve presude zapravo obeshrabrujuće kazne za žene žrtve porodičnog nasilja i drugih oblika nasilja.

S obzirom na to da je Zimrita  Romkinja, izvršna direktorica nevladine organizacije Centar za romske inicijative Fana Delija sumnja da u tome dijelom leži razlog niske kazne za počinioca: ,,Presudom se šalje poruka da su naši životi manje vrijedni od života drugih”.

Dan nakon presude, organizacije koje se bave ljudskim pravima organizovale su konferenciju za medije ispred zgrade Višeg suda u Njegoševoj ulici, odakle su najavili masovne proteste ukoliko se ne pooštri kaznena politika.

Oni su pozvali tužilaštvo da izjavi žalbu na presudu, kako bi se razmotrila ozbiljnija kazna koja će odražavati stvarnu težinu zločina i štititi žrtve nasilja u porodici.

,,Dosta nam je javašluka institucija kada je u pitanju nasilje nad ženama, dosta nam je diskriminacija i potpunog izostanka zaštite žrtava, i revoltirani smo odlukom Višeg suda koji je zauzeo stav da što duže nasilnik nekoga muči i zlostavlja, to mu je lakše da dokaže nehat”, kazala je Raičević.

Iz Višeg suda apelovali su na javnost da ne donosi javni sud bez uvida u sve činjenice i okolnosti postupka. Ponovili su da po mišljenju suda ne da nije postojao umišljaj, nego čak ni eventualni umišljaj da se ubije. ,,Viši sud razumije oštru reakciju javnosti na presudu Nikoliću. Drugostepeni sud će cijeniti ispravnost pravne kvalifikacije”, saopštio je Viši sud.

Iz Višeg državnog tužilaštva su najavili žalbu Apelacionom sudu Crne Gore na presudu. ,,Posebno zbog činjenice da je Viši sud izmijenio činjenični opis i pravnu kvalifikaciju krivičnog djela”, kazali su iz Višeg državnog tužilaštva.

Skupština Crne Gore je 11. decembra, istog dana kada je izrečena presuda Nikoliću, pooštrila kazne koje se odnose na porodično nasilje sa smrtnim ishodom. Umjesto dosadašnjih 12, maksimalna kazna za ovo krivično djelo sada je 15 godina. Poslanici su, kao i javnost, bili šokirani presudom Nikoliću.

Sve ovo se dešava u zemlji koja ima bogatu  tradiciju nasilja nad ženama, uglavnom nekažnjenog. Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković je konstatovao da sudske kazne moraju biti u funkciji suzbijanja ili eliminacije ovakve pojave.

Ova kao da je propisana da zada dodatni strah žrtvama.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

BLOKADA PARLAMENTA I USTAVNI SUD: Čega se to plaši Đukanović?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.  Penzionisanjem Dragane Đuranović došlo je do promjene odnosa snaga : DPS-2,  URA-1, DF-1,  Demokrate – 1. Matematika kaže:  opozicija – 3, vlast –  2.  No,  izgleda da sudija  Faruk Resulbegović,  koji slovi za kandidata URA, iako je ta partija sada u opoziciji, za DPS  predstavlja veliki rizik

 

 

Demokratska partija socijalista uz dio opozicije blokirala je opet početkom sedmice sjednicu parlamenta, na kojoj je trebalo glasati o budžetu.  Insistiraju da „parlamentarna većina ruši državu“, te da je razlog njihove blokade Skupštine – odbrana Ustava.

„Dok god se ne poništi odluka Ustavnog odbora, neće biti sjednica. To je jedinstven zahtjev opozicije“, poručio je lider DPS Danijel Živković.

Dodatno je proširio spisak zahtjeva: „Za povratak redovnog rada Skupštine Crne Gore neophodno je poništenje neustavne odluke o penzionisanju sutkinje Dragane Ðuranović, kao i potpisivanje sporazuma između opozicije i vlasti u kojem će se jasno precizirati da nema izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu. Finalno, premijera Spajića sam upozorio da ukoliko parlamentarna većina sa državnog nivoa spriječi formiranje vlasti u Budvi i time još jednom sruši ustavni poredak, da će odgovor opozicije biti blokada svih lokalnih skupština i potpuna paraliza društveno-političkog života”.

DPS-a i stranke opozicije tvrde da  je penzionisanjem sutkinje Đuranović  izvršen “ustavni puč”, te da je  parlamentarna većina na čelu sa Andrijom Mandićem  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom kako bi “srušila državu” i  između ostalog progurala zakon o dvojnom državljanstvu. Problem sa tim DPS- ovim narativom ima više nivoa. Za početak, neobično je da se protiv političke kontrole Ustavnog suda bori partija koja ga je pretvorila u partijski i uništila njegov integritet. Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVNA KASA I POLITIČKE IGRE: Budžet za potkusurivanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za razliku od nekih drugih zemalja, Crna Gora nema propis koji predviđa pad vlade ukoliko budžet ne bude usvojen u nekom propisanom roku. Isto važi i za parlament. Bez zakona o vladi i Skupštini, političarima je sve dato na volju. Građanima preostaje da se uzdaju u njihov zdrav razum i strah od budućih izbora

 

Propao je još jedan pokušaj skupštinske većine da usvoji predloženi Zakon o budžetu za 2025. godinu. Opozicione  snage predvođenje DPS-om onemogućile su održavanje zasijedanja. Utisak je da se vladajuće partije  nijesu zbog toga baš potresle. Politika, izgleda, ima primat nad ekonomijom, posebno pred lokalne izbore u Nikšiću i Herceg Novom koji će se održati 13. aprila. Neki skeptici sumnjaju da neusvajanje budžeta može vlastima  poslužiti kao pokriće za dolazeće probleme u crnogorskoj ekonomiji.

Uglavnom,  u Vladi je usvojena Odluka o privremenom finansiranju. I njena primjena je započela, uz već poslovično kašnjenje od nekoliko dana. Zbog toga  su kasnile isplate takozvanih socijalnih davanja (penzije to nijesu).

Ministar finansija Novica Vuković poručuje kako njih u Ministarstvu “vrlo uznemirava” iščekivanje da predloženi budžet bude usvojen. I naglašava kako su oni dali sve od sebe da budžet bude usvojen u redovnoj proceduri, krajem prošle godine.

To i nije sasvim tačno.  Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti  (član 33) propisuje da “predlog zakona o budžetu države utvrđuje Vlada i do 15. novembra ga dostavlja Skupštini”, Vlada Milojka Spajića nije obavezu obavila u propisanom roku. Zakasnili su tri dana i nijesu se, ni riječju, potrudili da to kašnjanje obrazlože. Da je Vlada svoj posao završila na vrijeme  postojala je mogućnost da ovogodišnji budžet bude usvojen prije decembarskog sukoba vlasti i opozicije. I blokade parlamenta.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROSTORNI PLAN: Podgorica dobija 18 novih vjerskih objekata

Objavljeno prije

na

Objavio:

Planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu

 

 

Spornim izmjenama i dopunama prostornog urbanističkog plana (PUP) Podgorice na teritoriji glavnog grada planirano je 18 novih vjerskih objekata.

Iako se u samom Planu navodi da se preko pola, od 104 kulturna dobra, na teritoriji glavnog grada odnosi na crkve, planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu.

Uoči lokalnih izbora 2022. godine Jelena Borovinić-Bojović, kao nosilac liste Demokratskog fronta je u jednom od predizbornih spotova najavila izgradnju manastira u centru Podgorice, na ušću Morače i Ribnice.

Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) Sprske pravoslavne crkve je u aprilu prošle godine dostavila svoje primjedbe na Nacrt PUP-a Podgorice i u njima navela 10 lokacija koje su im interesantne.

U primjedbama MCP navodi da na Koniku planira i izgradnju vjerskog objekta – crkve Svetog Vasilija Ostroškog.

Planirana je i gradnja u Donjoj Gorici parohijskog doma, spratnog objekta od 200 kvadrata u osnovi.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo