Nedavna konferencija o suzbijanju prekograničnog kriminala između Crne Gore i Kosova, koju su u Plavu organizovale ambasade SAD u Podgorici i Prištini, potvrdila je da je ovaj problem prepoznat i da predstavlja jedno od gorućih pitanja organizovanog kriminala u ovim državama, odnosno u regionu. Moglo se čuti da su u svijetu bez granica kriminalci nekoliko koraka ispred pravde.
„ Mi se sada krećemo ka svijetu bez granica i smatram da su, nažalost, kriminalci nekoliko koraka ispred nas. Oni nemaju religiju, nemaju granice kada su u pitanju krivična djela i izbjegavanje kazne. Oni sarađuju preko granica”, izjavila je ambasadorka SAD u Crnoj Gori Margaret Ujehara.
Monitor je prekograničnom švercu i saradnji kriminalaca preko granica posvetio dosta pažnje i u serijalu tekstova na tu temu, između ostalog, ukazao na postojanje velikog broja ilegalnih puteva između Crne Gore i Kosova, koje policija svojim kapacitetima ne može da pokrije. Naš dobro obaviješteni izvor smatra da ilegalnih puteva ima mnogo više nego što je to i zvanično registrovano.
„Mi smo do sada baratali određenim brojkama i određenim putevima koje smo detaljno locirali. Ali, u planinskim predjelima prema Kosovu tih makadamskih puteva, koji su lako prohodni za terenska vozila, ima mnogo više. Pogranična policija niti ima ljudstva niti opreme da stigne sve da pokrije u svakom trenutku. To je idealna situacija za švercere”, kaže Monitorov izvor.
U tu činjenicu lako se uvjeriti u ljetnjim mjesecima na planinskim masivima između Crne Gore i Kosova, na teritoriji beranske, rožajske i plavske opštine. Motori kroseri dvotočkaši, kao i četvorotočkaši poznatiji pod nazivom bagi, špartaju kao na magistrali. Motoristi koji krstare ilegalnim planinskim putevima opremljeni su toliko dobro da ih je vrlo teško pratiti.
„Oni veoma često koriste i vodiče koji planinu poznaju kao svoj džep. Vodiči tačno znaju čak i mjesta gdje nema nikakvog dometa i gdje ne mogu biti praćeni. Roba sa jedne i druge strane granice obično se razmjenjuje na takvim mjestima”, objašnjava naš dobro obaviješteni izvor.
Monitor je ranije pisao o tome kako su u šverc narkotika s Kosova prema Crnoj Gori bili uključeni čak i lovci, odnosno kriminalci kojima je lov koristio kao paravan za šverc. Oni su se kretali nesmetano u graničnom pojasu, a svoje dresirane pse slali su na Kosovo. Njihove „kolege” sa druge strane granice sačekivali su kerove i oko njih selotejpom oblepljivali po dva kilograma heroina. Psi su se potom uredno vraćali svojim vlasnicima u Crnu Goru, koji su bez ikakvog rizika dobijali heroin na ruke.
Priče o švercu raznih vrsta roba na Kosovo i s Kosova mimo carinskih punktova, odnosno šumskim putevima, ne bi bile potpune kada se ne bi podsjetili o skoro fantastičnim storijama o kojima su svjedočili nekadašnji rožajski policajci, kada su zaplijenili stotinu i više konja natovarenih cigaretama. Naime, jedan od rožajskih policajaca, koji su bili otpušteni da bi kasnije pod pritiskom međunarodne zajednice bili vraćeni na posao, pričao je da čitavo stočarsko naselje na planinskom prevoju Kula, na potezu Giljevo Polje – Crni Vrh, služi kao magacinski prostor za raznu akciznu robu.
Ovaj policajac, čije ime nije uputno spominjati, s obzirom na to da se zna kako je otet i mučen jedan od posljednjih svjedoka šverca, tvrdio je da je prije otpuštanja zaplijenio oko milion eura vrijednosti razne akcizne robe. On je jednom prilikom zaustavio kolonu od sto dvadeset konja natovarenih s oko hiljadu i četiristo paketa cigareta. Ubrzo je, međutim, naređeno da se konji propuste, jer je to „program”. To je značilo da je neko u hijerarhiji vlasti dobro znao o čemu se radi i da je to bilo odobreno, odnosno da se radilo o državnom švercu.
Konje i terenska vozila, motore četvorotočkaše, kojima su šverceri opremljeni, zimi mijenjaju motorne sanke. Šverceri koriste i dresirane životinje koje uvježbano same prelaze granicu, bez bilo kakve pratnje, tako da u slučaju da tovari budu uhvaćeni, kriminalci ne trpe nikakav rizik.
Pretpostavka za sve to su porozne granice, a crnogorska granica prema susjednim državama je „šuplja kao sir ementaler”. Tome u prilog govore podaci o ilegalnim graničnim prelazima, odnosno prelazima koje ne obezbjeđuje granična policija, ali ih koriste mještani najbližih sela. Monitorov dobro obaviješteni izvor je precizno opisao neke od takvih najfrekventnijih puteva.
Prema njegovim riječima, na graničnom pojasu između Crne Gore i Kosova, na području opština Rožaje, Berane, Andrijevica i Plav, postoji najmanje sedam ilegalnih planinskih puteva kojima se zaobilaze zvanični carinski prelazi. Prema vrlo pouzdanom izvoru iz policije, ovi putevi nijesu nepoznati, ali je nejasno zašto se nešto ne preduzima da se blokiraju i da se time šverc zaustavi.
Jedan od tih puteva vodi od sela Boge, iz Crne Gore, preko planine Hajle, do sela Hadžovići. Ovo selo, čije su koordinate 2330-3169, veoma je poznato po švercu svih vrsta roba. Nalazi se praktično na samoj granici, malo unutar teritorije Kosova. Drugi ilegalni put na crnogorsko-kosovskoj granici vodi od švercerski takođe dobro poznatog sela Bandžov, zatim preko Hajle do Rugovske klisure.
„Treći put vodi preko sela Bjeluhe na Čakoru. To je nekadašnji prelaz koji je kontrolisala vojska. Danas nije u funkciji, osim, naravno, za švercere i kriminalce” – kaže izvor iz policije.
Prema njegovim riječima, ukoliko Bjeluhe „zataje”, onda na planini Čakor postoje još dva ilegalna švercerska puta, sa takođe poznatim koordinatama. Ona se nalaze u blizini nekadašnjeg planinarskog doma na ovoj planini iznad Murine i Plava. Jedan od takvih puteva je i onaj koji vodi u blizini sela Pepići, čije su koordinate 2823-3105. Sedmi put kojim se zaobilazi granični prelaz na Kuli, a kojim mogu da idu i cisterne s naftom, malo prije carinskog prelaza ulazi u šumu, i silazi do sela Radavac na Kosovu. Na području plavske opštine prohodni su i putevi koji vode prema Kosovu preko planine Bogićevice.
Veliki broj ilegalnih puteva na granici između Crne Gore i Kosova nijesu jedini problem za policiju. Dok obavještajne službe upozoravaju da je Kosovo najveće skladište heroina na Balkanu na takozvanoj avganistanskoj transverzali, na prelazu iz te države prema Crnoj Gori, na udarnom i najfrekvetnijem graničnom prelazu Kula ne postoje skener, rendgen, niti bilo kakva druga opremu za praćenje, otkrivanje i pronalaženje narkotika.
Zbog svega toga, ne treba da čudi konstatacija da su kriminalci nekoliko koraka ispred pravde. Na konferenciji u Plavu ukazano je na potrebu da se lično povežu predstavnici pravosudnih i tužilačkih organizacija Crne Gore i Kosova i da olakšaju prekograničnu saradnju između dvije države. To je, kako se moglo čuti, Crna Gora dužna da radi na putu evropskih integracija.
Tufik SOFTIĆ