Na samitu 27 predstavnika (predsjednika i premijera) zemalja EU i šest njihovih kolega sa Zapadnog Balkana naglašena je, još jednom, ,,evropska budućnost” regiona. Uz poruku da proces pristupanja, ,,zasnovan na kredibilnim reformama i principu zasluga”, treba ubrzati. E, te kredibilne reforme
Poslanik Milan Knežević poručio je javnosti kako će se, nakon incidenta na podgoričkom aerodromu, kretati naoružan. Iako je, kaže, svjestan da tako ,,ulazi u zonu krivične odgovornosti”. Knežević od nadležnih nije dobio dozvolu za nošenje oružja pošto se protiv njega vodi krivični postupak (slučaj državni udar). Eto nas pred ogledalom: predsjednik parlamentarnog Odbora za bezbjednost, kome su po opisu posla dostupne najveće državne tajne, ne ispunjava uslove da bi mogao imati lično ili lovačko oružje u legalnom posjedu. Je li do Milana ili do nas – prosudite sami.
Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović potpisao je u ponedjeljak, sa predsjednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim, zajedničku deklaraciju o evroatlantskoj perspektivi Ukrajine kojom se, kažu upućeni (sadržaj dokumenta nije javan), podržava nastojanje te države da postane članica NATO-a. Abazović se pohvalio da je Crna Gora treća država koja je potpisala dokument. Mediji (Vijesti, Slobodna Evropa…), nijesu iz Vlade dobili odgovor na pitanje kako se na ukrajinskom dokumentu našao potpis premijera Abazovića, kada je ona za potpisivanje ponuđena predsjedniku Đukanoviću?
Ovaj je, tvrde iz predsjedništva, poštujući procedure, prispjeli prijedlog Deklaracije uputio na ocjenu i izjašnjenje crnogorskoj misiji pri NATO-u, našoj ambasadi u Ukrajini i Ministarstvu vanjskih poslova kojim nakon razrješenja Ranka Krivokapića koordinira Dritan Abazović. Izgleda da je odlazeći premijer zgrabio priliku da dokaže nepokolebljivu opredijeljenost euroatlantskim integracijama. I još jednom dočarao neizmjerno vlastoljeplje.
Predsjednik je otišao u Tiranu, na samit EU-Zapadni Balkan. Ostavljajući partijske kolege da se sami nose sa optužbama o nezakonitoj podjeli stanova i stambenih kredita, u ime države, a za vrijeme DPS vlada pod njegovom, i kontrolom Đukanovića i Duška Markovića. Premijer se posvetio kupovini preostale imovine Željezare u Nikšiću. Iako sa tim poslom, zvanično, Vlada nema nikakve veze. Nije se sreo sa Predragom Spasojevićem, još jednim državnim službenikom koga je sistem ostavio na cjedilu nakon što su ga kriminalci uzeli na zub.
Iz Tirane – dobre vijesti. Na samitu 27 predstavnika (predsjednika i premijera) zemalja EU i šest njihovih kolega sa Zapadnog Balkana naglašena je, još jednom, ,,evropska budućnost” regiona. Uz poruku da proces pristupanja, ,,zasnovan na kredibilnim reformama i principu zasluga”, treba ubrzati. E, te kredibilne reforme. Šta znače evropske poruke vidjećemo za koji dan, kada će lideri EU odlučivati o daljem procesu proširenja.
Potencijalni kandidati sa Zapadnog Balkana tu odluku dočekuju u različitim pozicijama. BiH čeka odluku o prihvatanju njihove kandidature za članstvo u EU, Albanija i Sjeverna Makedonija nadaju se otvaranju prvih pregovaračkih klastera, Crna Gora i Srbija žele kakav-takav napredak u davno započetim pregovorima, Kosovo još priprema kandidaturu.
Zvaničnici EU u Tiranu su donijeli paket pomoći od milijardu eura namijenjen subvencijama za nabavku energenata i investicijama u obnovljive izvore energije. Nakon višegodišnjih pregovora potpisan je sporazum koji će dovesti do postepenog smanjenja cijena roming usluga između zemalja EU i ovog dijela Evrope (naplata naknade za roming odavno je zabranjena unutar Evropske unije). Konačno, student iz zemalja Zapadnog Balkana dobiće pravo studiranja na univerzitetima u EU po pravilima koja važe za studente iz zemalja članica.
Zauzvrat, u zajedničkoj deklaraciji učesnika samita naglašeno je kako svi učesnici dijele ,,zajedničku odgovornost i zajedničke vrijednosti”. Što su mnogi pročitali kao poruku Srbiji da napoklon preispita odnos sa Rusijom. Rijetki kao nešto što bi moglo da se odnosi i na crnogorsku zbilju – zemlju paralisanih institucija i v.d. stanja.
Ovdašnji analitičari podijeljeni su oko toga da li je samit u Tirani potez EU koji u dobroj mjeri obesmišljava inicijativu Otvoreni Balkan, nudeći sve njene potencijalne sadržaje uz širi okvir za povezivanje. Ili će on, kao što tvrde analitičari i mediji naklonjeni opoziciji okupljenoj oko DPS-a, motivisati vlasti u Podgorici da požure sa pristupanjem tom pojektu. Dok ne bude kasno. Za njih ili za njega.
Samit u Tirani bio je prilika da skrenemo misli sa ovdašnje tužne svakodnevice. I sjetimo se da smo, kako- tako dio Evrope.
Zoran RADULOVIĆ