Ideja da se program Evropa sad 2 nametne, umjesto da se detaljno obrazloži i dogovori, opasna je čak i za eventualni uspjeh tog programa
Vlada je potvrdila koliko su umijeće dijaloga i postizanja konsenzusa visoko na njihovoj listi reformskih prioriteta.
Javnost je saopštenjem obaviještena kako je na telefonskoj sjednici Socijalno-ekonomskog savjeta, preglasavanjem, data podrška izmjenama Zakona o radu, kako bi se formalizovala ideja o uvođenju dvije minimalne zarade u Crnoj Gori. Za zaposlene sa srednjom stručnom spremom 600 eura i 800 eura za visokoškolce, pod uslovom da rade na mjestima koja su sistematizacijom normirana za visoku stručnu spremu. U suprotnom, i oni bi primali onu manju minimalnu zaradu.
Naknadno i nezvanično, saznali smo da su protiv ove odluke glasala sva četiri predstavnika Unije slobodnih sinidkata, da je neko bio uzdržan a dva člana/članice Savjeta nijesu ni glasali. Iz Vlade su izračunali 17:5 i proglasili pobjedu. Premijer Spajić je odluku pozdravio preko društvene mreže X. I nastavio odmor.
Protiv povećanja minimalne i svih drugih zarada glasala su makar četiri, a možda i svih sedam (računajući uzdržane i one koji se nijesu izjasnili), predstavnika sindikata u Savjetu. Odluke Savjeta nijesu obavezujuće ali se očekuje da one budu plod kompromisa i da se donose konsenzusom. Nekada ni to nije dovoljno.
Početkom prošle godine, Socijalni savjet usaglasio se sa djelimičnim vraćanjem radne nedjelje, ali su poslanici tada u susret izborima, odbili da se izjasne o njihovom prijedlogu. Slična priča, ne istovjetna, ponovila se i proljetos kada zahtjev o izmjenama Zakona o unutrašnjoj trgovini nije ni stigao do Skupštine. Pa smo došli do telefonske sjednice Savjeta i preglasavanja.
Vladin pristup je potpuno pogrešan. Ideja da se program Evropa sad 2 nametne, umjesto da se detaljno obrazloži i dogovori, opasna je čak i za eventualni uspjeh tog programa. Poput svake ekonomske reforme ni ta, bez razumijevanja i ubjedljive većinske podrške, nema velike šanse za uspjeh.
Još je važnije to što Spajić i njegov tim svoje ideje pokušavaju nametnuti po cijenu narušavanja osnovnih principa socijalnog dijaloga koji su mukotrpno i dugo građeni. Konstatovano je to sa više adresa.
Predsjednik Jakov Milatović je ocijenio kako se radi o obesmišljavanju institucionalnog djelovanja na račun kratkoročne i kratkovide politike. „Izostao je konsenzus, a takođe i formalna preporuka Socijalnog savjeta kao institucionalni rezultat dijaloga i dogovora socijalnih partnera.“
Primjedbama su se oglasili i predstavnici Crnogorske unije poslodavaca koja, iako tvrde da njihovi članovi imaju godšinji promet od 3,5 milijarde i doprinose kreiranju skoro 60 odsto BDP-a, nema svoje mjesto u Socijalnom savjetu. „Upravo i odluke Savjeta od ponedjeljka, bez postizanja saglasnosti svih učesnika socijalnog dijaloga, suštinski obesmišljavaju ulogu sindikata i poslodavaca i pokazuju, nažalost, stvarne namjere Vlade da nameće odluke u domenu ekonomske politike“, poručili su iz te asocijalcije.
Vladinim kritičarima može se spočitati potreba da iz ove priče izvuku neku korist, kao što su to, uostalom, već i uradili Spajićev PES i Unija poslodavaca. Ali ova Vlada (baš kao prethodna) nema pravo da “o najvažnijim pitanjima” odlučuje tako što će tražiti da joj se vjeruje na riječ. Nijesu ga zaslužili. Pošto, kako u PES-u vole da kažu, rezultati govore.
A evo šta neki od tih rezultata kažu: Skoro dvije godine nakon što je otkupljena državnim novcem, Željezara u Nikšiću i dalje ne radi. Zato se u jednoj od njenih hala deponuje, ili samo pretovara, smeće iz nikšićkih kontejnera.
Propala je plantaža organske lavande u Pljevljima. U njeno podizanje Rudnik uglja uložio je više od milion eura. I zaposlio 20+ baštovana, najavljujući projekat koji će “preporoditi taj kraj”.
Odbor direktora EPCG Solar gradnja smijenio je izvršni direktoricu Valeriju Saveljić. Bez obrazloženja. Ona je prethodno, za nepunu godinu mandata, preduzeće uvela u zonu pozitivnog poslovanja. “Ministarstvo, kao ni ministar lično, ne žele da budu dio toga”, saopšteno je iz kabineta ministra energetike Saše Mujovića, uz napomenu da donijete odluke suprotne osnovnim postulatima saradnje na relaciji Ministarstvo-energetski subjekti.
Tri primjera dio su svakodnevice najveće i, kako kažu, najbolje crnogorske kompanije u državnom vlasništvu. Šta da očekujemo od drugih?
Svi smo dio ove priče. Zato moramo insistirati da, znamo šta (nam) rade. Praznih priča o dobrim namjerama smo se naslušali.
Zoran RADULOVIĆ