Povežite se sa nama

INTERVJU

PREDRAG KOJOVIĆ, POSLANIK U PREDSTAVNIČKOM DOMU PARLAMENTARNE SKUPŠTINE BIH: BiH je u prioritetu spoljnopolitičkih interesa SAD i oni hoće da to svi znaju

Objavljeno prije

na

Ne mislim da je direktor CIA-e došao u Sarajevo da srčano debatuje o Dodikovoj opasnoj retorici. Vjerovatno je došao kako bi, licem u lice, podsjetio one koji narušavaju suverenitet i teritorijalni integritet BiH da SAD neće mirno stajati sa strane, i gledati kako se u predgrađima Sarajeva podiže novi Berlinski zid

 

 

MONITOR: Šef CIA i član kabineta predsjednika Bajdena, Vilijam Berns, upravo je završio posjetu Zapadnom Balkanu. U Sarajevu se sastao sa šefovima bezbjednosnih službi ,tako i sa članovima Predsjedništva među kojima je i Željka Cvijanović-pod sankcjama SAD. Analitičari smatraju neobičnim da se direktor CIA sastaje sa izvršnom vlašću. Da li to govori o urgentnosti ispunjavanja njegove agende?

KOJOVIĆ: Vrijeme direktora CIA-e je dragocjeno, posebno u aktuelnim geopolitičkim događajima, i ne troši se na protokolarne i besciljne posjete. Sasvim je sigurno da je i posjeta sekretara Bernsa bila takva. Koja od njegovih aktivnosti je bila stvarna svrha, a koje su aktivnosti bile maskiranje, teško je reći. Nesumnjivo je da su određene informacije razmijenjene i da je poruka koja je trebala biti prenijeta -prenešena.

Na simboličkoj ravni, poruka ove posjete je jasna: BiH je u prioritetu SAD vanjskopolitčkih interesa i oni hoće da to svi znaju.

MONITOR: Iz reagovanja Milorada Dodika reklo bi se da su najvažnije teme ovog sastanka bile njegove prijetnje secesijom RS i opasnost od terorizma. Na Instagramu Dodik je tvrdio da nikad nije pominjana secesija. Da li se može spekulisati da je Berns pomenuo i mjeru udaljavanja Dodika iz političkog života ?

KOJOVIĆ: Ne mislim da je direktor CIA-e došao u Sarajevo da razgovora ili srčano debatuje o Dodikovoj opasnoj retorici. Vjerovatno je došao kako bi, licem u lice, podsjetio one koji narušavaju suverenitet i teritorijalni integritet BiH da SAD neće mirno stajati sa strane, i gledati kako se u predgrađima Sarajeva podiže novi Berlinski zid.

MONITOR: Vilijam Berns je bio i ambasador u Rusiji, ali i u neposrednim kontaktima sa šefovima ruskih obavještajno-bezbjednosnih službi, od početka rata u Ukrajini. Da je tema bio i uticaj Rusije na Zapadnom Balkanu, jasno je iz ponašanja Aleksandra Vučića koji je odmah razgovarao i sa ruskim ambasadorom u Beogradu, Bocan-Harčenkom. Djeluje da je i Rusiji poslata neka „mala pošta“ sa ove turneje?

KOJOVIĆ: Ne sumnjam da su Srbija i entitet Republika Srpska razgovor sa sekretarom Bernsom odmah raportirale onome za koga smatraju da im je nadređen.

MONITOR: EU ne uspijeva da bude glavni akter u  rusko -ukrajinskom ratu. Kancelar Olaf Šolc je upravo saopštio da će i dalje biti novca za Ukrajinu u njemačkom budžetu, ali manje.SAD u tom smislu ne posustaju, a i ova inicijativa Bernsa pokazuje ko je „glavni“. Da li je „šargarepa“ za BiH otpočinjanje pregovora sa EU, uz američki „podsticaj“?

KOJOVIĆ: EU je za BiH sigurna kuća u koju pokušavamo stići što prije. EU znači mir, ekonomski razvoj i glogov kolac u ideju velike Srbije ali i svih drugih nacionalizama. EU je za BiH ono što su SAD bile za prve doseljenike – njihova najbolja i posljednja nada. Zato je za Našu stranku ulazak u EU nulti prioritet.

Zvuči kao digresija, ali smatram da je važno napomenuti. Kontekst političkoj krizi na Balkanu daje činjenica da je koncept liberalne demokratije u zadnjoj deceniji doživio najjaču krizu od svog nastajanja. Ideja koja je pobjedila Hitlera, srušila berlinski zid i učinila ljudska prava temeljnim principom koji ne može biti narušen ni pravom državnog suvereniteta je napadnuta od strane političkih hohštaplera i manipulatora koji su pokazali da je sistem vrlo delikatan, ranjiv i da se mora braniti na isti način na koji se brani svaki drugi poredak. Putin je prilikom agresije na Ukrajinu računao na dezorijentisanost NATO-a nakon hladnog rata i razjedinjenosti evropskih vanjskih partikularnih politika.

I to je, tada, bilo vjerovatno tačno. No Putin nije računao da će agresijom na Rusiju popraviti obje stvari. Dakle, sistem liberalne demokratije je doživio ozbiljan udarac od strane Trampa, Orbana, Dodika i sličnih, ali je pokazao da se može popraviti i odbraniti.

Iznosim ovo jer smatram da bi u nekom drugom, normalnom svijetu, koji je postojao prije ovoga , to što rade Dodik i Vučić- bilo spriječeno u začetku. I danas se ne bi bavili ruskim poslovnicama na Balkanu. Nadam se da će izbori u SAD-u pokazati da je era političkih šarlatana koji su politiku pretvorili u rialiti šou na zalasku i da ćemo iz ove krize naučiti da svaka izgovorena budalaština ne može imati uzvišeni status drugačijeg mišljenja koje zaslužuje ravnopravan tretman u političkom životu. Planeta Zemlja je okrugla, kao što vidimo na fotografiji sa Mjeseca, tvrditi da je ravna ploča nije drugačije mišljenje nego budalaština.

MONITOR: Koliko napori Vilijama Bernsa predstavljaju namjeru predsjednika Bajdena da „raščisti“ situaciju na Zapadnom Balkanu, u bezbjednosno trusnom trouglu BiH-Srbija-Kosovo i doda sebi istorijski a Kamali Haris  predizborni zgoditak?

KOJOVIĆ: Kao i u slučaju svake velike svjetske sile vanjska politika SAD-a je kao ogromni naftni tanker, može promjeniti pravac ali manevar se odvija sporo i traje toliko dugo da ga je teško i primijetiti. Ne vjerujem da se radi o tome i ne vjerujem da se dnevnopolitička dešavanja u SAD-u-kao što su izbori ili promjene sekretara u kabinetu Predsjednika SAD-a, reflektuju na taj način na njihove vanjsko političke prioritete. Šarlatani poput Trampa bi, ukoliko bi se našli u Ovalnom uredu, to možda i pokušali promijeniti, ali nadam se da taj antropološki nedovršen čovjek neće ni doći u tu priliku.

MONITOR: Neobično je, s obzirom na ponašanje Banja Luke, da SNSD i dalje čvrsto stoji u Vijeću ministara u Sarajevu. Tu su i vrlo aktivni antidodikovci kao što su ministri odbrane i spoljnih poslova, Zukan Helez i Elmedin Konaković, pa i predstavnici Naše stranke…Kako funkcioniše takva vlada i vidite li u opozicionim strankama RS  kapacitet za saradnju?

KOJOVIĆ: U početku mandata, jedan kratki period, smo imali konstruktivne sastanke državne koalicije i činilo se da možemo zajedno i efikasno raditi barem na onim stvarima o kojima se slažemo. Dodik se ponašao kao konstruktivan partner. Ali čim su javni prostor ispunile teme o EU, o ekonomiji i socijali, Dodik je izgledao inferioran. Zato se vratio prostačkom srbovanju i pričama o secesiji. Kako kaže jedna američka poslovica: Kad čovjek pri ruci ima samo čekić, svaki mu problem izgleda kao ekser.

On sam kroji svoju i političku i ličnu sudbinu. Ja se ne bih mijenjao za njegovo mjesto.

MONITOR Politički sukobi između  Srbije i BiH  traju. Od Rezolucije o Srebrenici  usvojene u UN i Svesrpskog sabora, preko incidentnog prisustva kadeta iz Srbije u Prijedoru i Bratuncu, prijetnje dronovima iz Sarajeva, zabrana i odbijanja dogovorene ili potrebne saradnje,  „dopisivanja“ Udruženja majki enklava Srebrenice i Žepe sa Vučićem…Kako gledate na ovu „dinamiku“ koja ne prestaje?

KOJOVIĆ: Cijeli Balkan je u proteklih trideset i nešto godina žrtva noćne more beogradskih akademika koja se zove velika Srbija. Stotine hiljada je ubijeno, milioni protjerani, ljudske sudbine unakažene pokušajem implementacije tih suludih ideja, a Beograd ni dan danas ne prestaje da sanja snove koji su za sve ostale noćna mora. Teško je to shvatiti.

Mi smo u situaciji da pokušavamo probuditi nekoga iz noćne more ali ne uspijevamo.

Kao što uvaženi profesor Haverić to jednostavno formuliše, nemoguće je probuditi nekoga ko se pravi da spava.

Ali niko i ništa ne može zaustaviti BiH na putu euroatlantskih integracija i konačnog ulaska u mirnu luku EU. Baš kao što plimu ne možete zaustaviti. Zapravo je nevjerovatno da se Beograd u protekle tri decenije oružano sukobio sa svim državama na Balkanu, sa EU, sa NATO-om, sa UN-om, a da se nikad nisu zapitali ono što bi se svaki normalan čovjek zapitao: Možda je ipak do mene?

 

RS pokušava da protivustavno prisvoji imovinu države BiH

MONITOR: Dodik i u očekivanju nastavka suđenja koje se u Sarajevu vodi protiv njega, šalje poruku da niko ne smije dirati u imovinu RS inače se priča o secesiji nastavlja. RS neće dobiti novac iz Fonda za rast Zapadnog Balkana i više puta se spekulisalo da je ona na ivici bankrota. Sve to djeluje kao politički „negliže“ za vlast u RS. Zašto nema jače reakcije opozicije i nezadovoljnih građana i građanki?

KOJOVIĆ: Niko ne dira imovinu RS. Zapravo, RS pokušava da protivustavno prisvoji imovinu države BiH. Dok Dodik u svojim rakijskim podrumima mašta o secesiji, građani RS osiromašuju i odlaze, EU prestaje da finansira velike i važne projekte u tom entitetu, a i njegova grupa međunarodnih prijatelja ima sve manje želje da se bave problemima koje on sam sebi konstantno stvara.

Ne raduje me teška finansijska situacija u RS. Veliki dio kreditnih obaveza koje entitet RS ne bude u stanju servisirati će postati finansijska odgovornost države.

Meni je žao što su posljedice Dodikove politike to što mnogi građani RS ne primaju doprinose, plate, naknade, nemaju posla i prisiljeni su sreću tražiti u državama koje Dodik smatra, de facto, neprijateljskim. Nikad nisam vidio građane RS ili bilo koje države na Balkanu  u redu za useljeničke vize pred ruskom ambasadom. Redovi su samo pred ambasadama EU zemalja.

Kontrolom političkog i medijskog narativa, Dodik javni prostor umjesto životnim pitanjima-na koje nema odgovor, ispunjava ratnohuškačkom retorikom, bahatim ponašanjem i političkim fantazijama o velikoj Srbiji-fatamorgani koja je devedesetih iza sebe ostavila krvavi, zločinački, trag. Svi oni koji i dalje pokušavaju održati živom tu ideju ili je implementirati će snositi posljedice. To je, ja vjerujem, u osnovi i bila poruka sekretara Bernsa.

Što se tiče opozicije u RS-u…Malo je ko poput Naše stranke otvoreno navijao za RS opoziciju na prošlim izborima, nadajući se da će u nekom trenutku ipak pokazati da su drugačiji od Dodika po pitanjima koja se tiču suvereniteta BiH, NATO ili EU puta. Nažalost, na taj trenutak još uvijek čekamo. Još uvijek čekamo da ono što nam govore privatno postane njihova politika. Uvjeren sam da veliki broj građana RS osjeća BiH kao svoju domovinu i ne želi život provesti u siromaštvu i permanentnoj političkoj i ekonomskoj krizi.

Do tada, dok opozicija skupi mudrosti i hrabrosti, Dodik će biti perjanica srpskog nacionalizma-a oni će se boriti za drugo i treće mjesto.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Logika Skarlet O’Hare

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi

 

 

MONITOR: Dobili smo prijedlog budžeta za 2025. godinu, sa tri dana kašnjenja u odnosu na zakonsku normu. Kakvi su prvi utisci?

VUJOVIĆ: Da je Budžet koncipiran sasvim surotno od onog što je obećavala ova vlast kada je bila opozicija. On je prepun stavki koje govore o povećanju privilegija i beneficija za one koji su na vlasti, a dozirana su sredstva prava iz oblasti socijlne zaštite. Druga impresija je da se isuviše nonšalantno predstavljaju trenutna i buduća budžetska opterećenja.

Dva paramtera nam dosta govore. Prvi: uvećana su sredstva za reprezentaciju sa oko 650 hiljada eura koliko je planirano za ovu, na preko miliona eura za narednu godinu, službena putovanja su uvećana sa 5,8 na oko 8,2 miliona, dakle uvećanje od 41 posto dok je za porodiljsko odstvo uvećanje bilo sa 35 na 36 miliona, ili manje od 3 posto. Stavka ostala prava iz oblasti socijalne zaštite nepromijenjena je u odnosu na 2024. godinu. Poseban komentar ne treba.

Drugi: nedostajuća sredstva na nivou od 1,14 milijardi eura prilično su velika, bez obzira na zavodljivost određenih parametara o sveopštem rastu. Dionica autoputa Smokovac – Mateševo je koštala znatno ispod tog iznosa sa svim mogućim propustima, finansijskim nepromišljenostima i nedorečenostima. Naravno da nova vlast nasljeđuje dugove prethodne i da ih mora servisirati, ali to je ne lišava odgovornopsti da sistem uvede u stabilnije okvire. Jednog dana će i neka buduća vlast morati da menadžeriše vraćanja nekih ranijih dugova. Vidjeli ste trendove u socijlanim davanjama, to je indikator da stvari nisu ružičaste ni sada.

Ova dva parametra izazivaju nelagodu i sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BODO VEBER, SAVJET ZA POLITIKU DEMOKRATIZACIJE, BERLIN: Šolcov poziv Putinu je štetan – samim tim što se desio

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako EU zaista želi štititi Zapadni Balkan od Trampa, ima samo par sedmica za sveobuhvatni strateški politički preokret prema regiji, baziran na čvrstoj i dosljednoj odbrani svojih demokratskih vrijednosti

 

 

MONITOR: Razrješenje ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne FDP, povod je za gubitak većine njemačkog kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Šta su pravi uzroci raspada vladajuće „semafor koalicije“?

VEBER: Vladajuća semafor koalicija prva je u istoriji Savezne Republike Njemačke koja nije bila sastavljena od dvije nego od  tri stranke, što je značilo vise ideološko-programskih razlika nego što je uopbičajeno. A onda su svjetski politički tokovi-konkretno rat u Ukrajini, suštinski promijenili okvir vladavine naspram dogovorenog, kompromisnog vladinog programa. U prvoj godini, 2022. to je značilo uspješan krizni manadžment oslobođenja ovisnosti od ruskih energenata. Medjutim, ekonomske poslijedice i prethodne korona pandemije te tog skupog preobrata, bili su inflacija te ekonomska recesija zbog rasta energetskih troškova naše industrije. Politički se s time nositi zatijevalo je dogovor između ideološko suprotnih finansijskih politika koalicijskih stranaka – liberali sa politikom štednje, socijaldemokrati i zeleni s politikom novog zaduživanja. Našli su izlaz u triku – preusmjeravanje 60 milijardi eura predviđenih a nepotrošenih od prethodne vlade. Taj je kompromis 2023. godine iznenadno srušen od Ustavnog suda, kome se bila obratila opoziciona CDU. Od tada traje rat koalicijskih partnera – u 2023. su još uspjeli dogovoriti kompromis za budžet za 2024. Ove jeseni  spremnosti za kompromis oko budžeta došao je kraj.

MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori se predviđaju za februar 2025., a ankete pokazuju veliku prednost CDU Fridriha Merca od oko 32 posto a prema njima, SPD ima oko 15 posto. Ako rezultat na izborima bude sličan, ko bi bio vjerovatan partner CDU-sem očekivane CSU?

VEBER: Već godinu sve tri stranke sada raspadnute koalicije imaju manje  nego opozicioni CDU-CSU. Međutim, pošto se koalicija razišla zbog ideologijskih razlika, mi u Njemačkoj- prvi put u najmanje dvije decenije, imaćemo izbornu kampanju između političkih vizija i programa građanskih parlamentarnih stranaka. To je  već smanjilo postotak populističkih stranaka, konkretno novoformirane stranke Savez Sarah Wagenknecht (BSW)  sa prethodnih 10 na šest pa sad pet posto, i blizu su- prvi put rizika da neće ući u Bundestag, dok tradicionalno prirodni partner CDU-a – liberali (FDP) i dalje rizikuju da ispadnu iz parlamenta. Pod tim okolnostima, CDU-CSU će imati koalicijsku opciju samo između Socijaldemokrata i Zelenih.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR NADIJA REBRONJA, DOCENTKINJA NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U NOVOM PAZARU: Brisanje bošnjačke književnosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbacivanje predmeta iz bošnjačke književnosti i profesorke bošnjačke književnosti jasan je koncept. Protiv brisanja sam se  pobunila. Za svoj angažman brutalno sam kažnjena jer nisam pristala na cenzurisanje knjiga prema kojima osjećam ljubav

 

Nadija Rebronja je pjesnikinja i esejistkinja. Doktorirala je književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Predaje književnost kao univerzitetski docent. Njena poezija je prevođena na engleski, španski, italijanski, francuski, njemački, poljski, turski, persijski, makedonski, albanski i slovenački jezik. Kao naučnik-istraživač boravila je na Univerzitetu u Beču (2009) i Univerzitetu u Granadi (2010—2011). Kao predavač književnosti održala je nekoliko gostujućih predavanja na univerzitetima u Panami na španskom jeziku. Govori engleski, španski i turski, služi se ruskim i poznaje arapski jezik. Školovala se, duže ili kraće živjela u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Granadi, Beču, Istanbulu. Ne vjeruje u adrese ni mjesta boravka.

MONITOR: Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru radite od 2007. Očekivali ste da vas nakon odličnih preporuka stručne komisije izaberu u zvanje vanrednog profesora. Umjesto toga, odbijen je vaš reizbor u docenta, pa nakon isteka ugovora u januaru 2025. očekujete otkaz. Kako je došlo do svega ovoga?

REBRONJA: To nisam očekivala. Ispunila sam sve uslove za vanrednog profesora i od traženih 24 boda, koliko je potrebno za napredovanje, imam 76. Komisija je ocijenila da ja višestruko premašujem tražene uslove i da u svakom aspektu koji se vrednuje kao uslov pokazujem izvrsnost. U poslednjih 10-13 godina izbori u više zvanje na DUNP više liče na montirane procese protiv ljudi nego na ono što je akademska praksa. Izmišljaju se izgovori da kolege ne mogu da napreduju i biraju ih 2-3 puta u docentsko zvanje iako imaju uslove za napredovanje. Dešavalo se da kolegama traže da od matičnog odbora koji funkcioniše pri Ministarstvu prosvjete dostave potvrde koje ne postoje jer ih taj odbor ne izdaje. Neke kolege  pristaju na sve to da zbog egzistencije. Mnogi zbog svega napuštaju univerzitet, izgubili smo dragocjene kadrove, vodeće intelektualce. Mi koji smo gradili ovaj univerzitet od njegovog početka u želji da emancipujemo podneblje u kom živimo, što je valjda suštinski nagon intelektualca, u nekom trenutku osjetili smo da smo dio Potemkinovog sela, da igramo u teatru apsurda čiji je cilj da se uhljebe pojedinci a da se adekvatan razvoj tog kraja ne desi.

Praksa maltretiranje ljudi pri izboru u zvanje dovela je do toga da su jedine osobe koje su gradile svoju karijeru na DUNP od asistenta, a koje su uspjele da pređu put do redovnog profesora zapravo rektorka Zana Dolićanin i njen brat Edin Dolićanin. Oni su djeca prvog rektora koji je učestvovao u osnivanju univerziteta, Ćemala Dolićanina. Nakon svega, Zana je izabrana za rektorku jer nije bilo mnogo redovnih profesora koji su konkurencija.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo