Pet godina bez našeg Predraga Matvejevića, kojem su mostarski sugrađani komplimentirali unoseći u komunikaciju s njim dragi mu nadimak – Braco, tih pet godina mi koji smo cijenili njegov književni ornament prikraćeni smo za književnost evropskih vrijednosti, koju je naš Braco talentom, znanjem i rijetkim oblicima imaginacije ispisivao približavajući nas, svakom svojom knjigom, djelima, koja ispunjavaju Partenon svjetske literature
U mjesecu veljači, tačno prije pet godina u Zagrebu je ovaj svijet napustio jedan o najznačajnijih pisaca Mostara.
Nakon Alekse Šantića, Svetozara Ćorovića, Hamze Hume, Ilije Jakovljevića, Osmana Đikića i Alije Kebe Mostar i Bosna i Hercegovina ostali su i bez akademika Predraga Matvejevića. Profesor La Sapience i Sorbone, pisac kultne knjige Mediteranski brevijar, ali i čitavog niza proznih, ponajviše esjističkih djela, kojeg je skupina vrhunskih italijanskih pisaca i intelektualaca, svojedobno, kandidirala za Nobelovu nagradu, za mene je bio više od književnika. Bio je prijatelj i stariji drug kakav se, uistinu, rijetko ili nikada u životu sretne.
Vezalo nas je puno toga izrecivog, ali sve češće mislim i neiskazanog.
Kada sam pročitao Matvejevićevu knjigu Otvorena pisma postao sam svjestan kako moćan intelektualac može i treba oponirati nepravdama, kako je dragocjena odvažnost izricanja (Kasim Prohić) ili kako to moćno artikulira Klaudio Magris: „…U ovoj je knjizi istodobno književno i humano svjedočenje, smiona obrana slobode i dubinski kozmopolitski osjećaj, kojem je strano svako nacionalno zatvaranje…“
U svom vremenu Matvejević je bio zasigurno najznačajniji krležijanac, briljantan poznavalac literarnih ali i političkih suština djela najvećeg hrvatskog pisca. Knjiga Razgovori s Miroslavom Krležom iznimno je djelo, jer je u njoj Matvejević u dijalogu s hrastom južnoslavenskih književnosti uspio artikulirati profil Miroslava Krleže, a plijeni neposrednost i izravnost u prijateljevanju dvojice pisaca.
Matvejević je, posebno knjigama Mediteranski brevijar i Kruh naš postigao vrhunsku razinu literarosti, ali i nevjerojatnu dozu tragalaštvom dosegnutih saznanja iz najrazličitijih oblasti od geografije, povijesti, pomorstva do kulinarstva.
Te dvije knjige potpuno atipične za suvremenu hrvatsku literaturu pokazale su Matvejevića kao pisca najvećih mogućih obzorja, kozmopolitskih inkantacija. U njima stilom neprevaziđene književne energije Matvejević, analitički rastvarajući izazovne motive, stvara književne amalgame kakvi prije njega nisu bili prepoznati u našim književnostima.
Njegov, pak, antiratni i pacifistički angažman, posebno iskazan tijekom agresije na Bosnu i Hercegovinu i rodni mu Mostar ima osobenu težinu u književnosti nastaloj u toku i poslije ratova na Zapadnom Balkanu. Uostalom, ovaj je pisac u svojim angažiranim tekstovima upozoravao na razornu snagu nacionalizama koji su uništavali Jugoslaviju.
Potvrđivan od Zagreba, preko Pariza i Rima, Beograda, Ljubljane, beskompromisno braneći istinu, suprotstavljao se nositeljima totalitarne svijesti, demonstrirajući neviđenu građansku odvažnost, o čemu je svjedočio i klasik slovenačke književnosti Taras Kermauner: „…Kada je Đuranović bio predsjednik Predsjedništva Jugoslavije, Matvejević ga je prozvao zbog nedopustivog i protivustavnog – protuzakonitog uplitanja u rad sudskih organa, to je najljepši primjer autorove građanske hrabrosti. Čini se da je zbog takvih javnih raskrinkavanja danas u Jugoslaviji manje staljinističke samovolje…“
Pet godina bez našeg Predraga, kojem su mostarski sugrađani komplimentirali unoseći u komunikaciju s njim dragi mu nadimak – Braco, tih pet godina mi koji smo cijenili njegov književni ornament prikraćeni smo za književnost europskih vrijednosti, koju je naš Braco talentom, znanjem i rijetkim oblicima imaginacije ispisivao približavajući nas, svakom svojom knjigom, djelima najvećih vrijednosti, koja ispunjavaju Partenon svjetske literature!
Gradimir GOJER