Beranska obilaznica i problemi sa eksproprijacijom za njenu izgradnju samo su dio onoga što je obuhvaćeno krivičnim prijavama protiv bivših beranskih funkcionera, povezanih lica i firmi, i postupka koji je za deset punih godina poprimio odlike pravosudnog maratona
Maratonski pravosudni postupak protiv bivših funkcionera DPS u Beranama po krivičnim prijavama iz 2014. godine, kada je došlo do smjene vlasti u ovom gradu, zakazan je, prema saznanjima Monitora, za 27. septembar u Višem sudu u Podgorici.
Sagovornik iz Opštine Berane kazao je da je u ovom predmetu odugovlačenjem došlo do potpunog obesmišljavanja, i da nije siguran da ročište neće biti ponovo otkazano. „Dešavalo se da naš zastupnik krene za Podgoricu, a oni nam telefonom jave da je ročište odloženo. Uglavnom, u ovom trenutku, ako bude ročišta, trebalo bi konačno da se otvori glavna rasprava ili pretres“, kazao je taj sagovornik.
Opština Berane je protiv bivših funckionera, sa njima povezanih lica i firmi, prije političkih promjena 2014. godine, podnijela ukupno šest krivičnih prijava Specijalnom državnom tužiocu.
Jedan dio krivičnih djela koja su napravljena u tom periodu i prijavljena odnosio se i bio vezan za izgradnju takozvane obilaznice, odnosno za raznorazne mahinacije sa eksproprijacijom zemljišta kuda je ta saobraćajnica prošla.
Obilaznica je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata realizovanih tokom lokalne vlasti Demokratske partije socijalista u periodu od 2006. do 2014. godine u ovom gradu. Ono što se zna je to da saobraćajnica, zvanično u projektnoj dokumentaciji nazvana Obalska ulica sa mostom preko rijeke Bistrice, ni poslije deceniju i po od završetka radova na prvom dijelu dugačkom tri i po kilometra – tehnički nije primljena. To istovremeno znači da ova saobraćajnica još uvijek nema upotrebnu dozvolu.
„Upotrebna dozvola se izdaje na osnovu dokumentacije sa tehničkog prijema. Koliko je meni poznato, upotrebna dozvola za tu saobraćajnicu nije izdata“, rekao nam je sagovornik iz opštine koji je želio anonimnost. On je kazao da mu nije do kraja poznato zašto nije obavljen tehnički prijem, ali da zna da je komisija izlazila na teren.
„Da li je razlog nepoštovanje projektne dokumentacije, i da li je to jedini razlog, ne znam“, kaže naš sagovornik.
Zaobilaznica pored Lima pravljena je tokom 2008. godine. Prema zvaničnim informacijama koje su se mogle naći na sajtu izvođača radova, preduzeća Integral inženjering, koštala je 3,8 miliona eura, i u referencama ove kompanije ubilježana je kao jedan od značajnijih projekata, kada je u pitanju niskogradnja. Sa naknadnim radovima ta cijena je bilo veća, oko pet miliona, kako se tada moglo čuti na jednoj od sjednica beranske Skupštine.
Zaobilaznica je pravljena u vrijeme velikog prijateljstva između preduzeća Integral inženjerig i lokalne uprave u Beranama.
Godinu-dvije ranije Integral je za nekoliko desetina hiljada eura kupio od GP Sarajevo put asfaltnu bazu u beranskom selu Donja Ržanica. To se pokazao kao dobar posao, jer su nešto ranije zatvorena dvije asfaltne baze, u selima Štitarice i Poda, tako da je ova ostala jedina na sjeveru Crne Gore, sa kapacitetom od stotinu tona dnevno.
Kako je asfalt bio vrlo tražena roba, naročito u vrijeme predizbornih tamičenja, baza je radila punom parom.
Zasluge za otvaranje, odnosno smirivanje protesta mještana zbog neispunjavanja ekoloških standarda, Integral je lokalnoj upravi u ovom gradu vratio asfaltiranjem na poček. Poček je, međutim, pristigao za naplatu naredne godine u vidu blizu milion i po eura potraživanja, što se završilo na sudu i blokadom optinskog žiro računa. Tako je završeno partnerstvo, u državnim medijima opjevano naslovima „Ivana se Integralom šeta“, i pričom o velikom značaju ulaska ove kompanije na sjever Crne Gore.
Inače, Integral inženjering osnovan je 1989. godine u Laktašima, rodnom mjestu Milorada Dodika. Prema izvodu iz sudskog registra jedini vlasnik bio je Slobodan Stanković iz Banjaluke. Firma je prerasla u korporaciju sa sedamnaest članica u regionu. Zvanično. Nezvanično, Integral, sa svim ćerka firmama u regionu, ubrajao se u petnaest firmi za koje bosanski mediji tvrde da su pod kontrolom Dodika i da su sa njim povezane.
Integral inženjering je, pod istim imenom, kćerku kompaniju osnovao u Podgorici 2001. godine, kao dio stranog društva. Odmah je počeo da dobija velike poslove u našoj državi, a tadašnja Vlada Crne Gore na Integralovom sajtu bila je upisana kao jedan od značajnijih poslodavaca.
Kompanija se iz Crne Gore počeo povlačiti u vrijeme kada je formirano preduzeće Bemaks koji ga je, zapravo, potpuno potisnuo iz ovdašnjih poslova.
Vlada Crne Gore poslodavac je bila i za izgradnju Obalske ulice sa mostom preko rijeke Bistrice u Beranama. Zašto najduža ulica u Beranama i popularno šetalište nema upotrebnu dozvolu, nemoguće je doznati.
Ono što Monitor doznaje je da je država Crna Gora izgubila spor koji je pokrenuo Sarajlija porijeklom iz Berana, Ramiz Mujević, koji je na korak da u potpunosti vrati zemljište koje je preko noći prepisano na neke privatne preduzetnike. Riječ je o preko šezdeset ari na dijelu gdje je locirana separacija, praktično u centru grada. Mujevići su svojevremeno otišli iz Berana, ali je zemljište ostalo da se vodi na njihovu pokojnu majku. Ono što se poslije toga dogodilo, predstavlja kriminal čak i na prvi pogled.
Tadašnje opštinsko rukovodstvo je uz pomoć katastra uspjelo da prebaci zemljište na jednog beranskog preduzetnika. I tu priča nije završena. Kada je građena obilaznica, taj preduzetnik njima je navodno ustupio dio tog zemljišta za izgradnju nove ulice, a Opština je njemu ustupila plac na najatraktivnijem mjestu u centru grada, gdje je on ubrzo podigao zgradu.
Nevolje su se pojavile kada se pojavio Ramiz Mujević sa svom dokumentacijom i predao predmet Specijalnom državnom tužilaštvu. U međuvremenu je, nakon promjene vlasti u Beranama 2014. godine, krivične prijave predala i Opština.
Mujević nije čekao sporu lokalnu administraciju. On je pokrenuo i parnični postupak za povraćaj zemljišta. Ove godine njemu je pravosnužno država dodijelila odštetu za dio kuda je prošla ulica, a pri kraju je i sa povraćajem ostalog zemljišta, jer je država ovom presudom priznala da je zemljište koje predstavlja jednu parcelu, u vlasništvu Mujevića.
No, obilaznica i problemi sa eksproprijacijom su samo manji dio onoga što je obuhvaćeno krivičnim prijavama protiv bivših beranskih funkcionera, povezanih lica i firmi, i pravosudnog postupka koji je za deset punih godina poprimio odlike maratona u kome sud, a ne sportski sudija, tek treba da označe početak trke.
Tufik SOFTIĆ