Nakon osam godina na čelu Univerziteta Crne Gore, aktuelnom rektoru Predragu Miranoviću ove godine ističe mandat. Formalno, mandat mu traje do avgusta, ali će se njegov nasljednik najvjerovatnije znati početkom aprila.
Mediji su spekulisali da će se Duško Bjelica, predsjednik Upravnog odbora Univerziteta, kandidovati za rektora. Do toga nije došlo. U partiji su našli prikladnije rješenje – pozorišnu rediteljku, dramsku spisateljicu, profesorku, potpredsjednicu DANU, predsjednicu Udruženja dramskih umjetnika, aktuelnu dekanicu Fakulteta dramskih umjetnosti (FDU), članicu UO UCG i Savjeta za visoko obrazovanje – Radmilu Vojvodić. Sudeći po broju fakulteta koji su se je predložili (FDU, Fakultet likovnih umjetnosti, Fakultet za sport, Institut za biologiju mora, Muzička akademija, Fakulteta za pomorstvo), ona ima najveće šanse da, kao prva profesorka sa nekog od umjetničkih fakulteta, bude rektorka UCG.
Konačni spisak kandidata za budućeg rektora Univerziteta Crne Gore znaće se početkom iduće nedjelje. Pored Vojvodićeve, predloženi su i neurohirurg i profesor bivši dekana Medicinskog fakulteta Bogdan Ašanin, bivši dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Predraga Stanišić i istoričar Šerbo Rastoder, kojeg je predložilo Vijeće Filozofskog fakulteta.
Vojvodić, Rastoder i Ašanin su prihvatili kandidature, dok će se Stanišić o kandidaturi izjasniti narednih dana. Stanišić će morati do ponedjeljka da odluči jer je i član izborne komisije za izbor rektora. U ovoj komisiji su pored njega i Lidija Tomić, profesorica na Filozofskom fakultetu, Miomir Jovanović, dekan Biotehničkog fakulteta, Miloš Vujošević, predsjednik Studentskog parlamenta i Janko Ljumović, profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti i direktor CNP-a. Upitna je nepristrasnost Ljumovića, jer pored toga što je predavač na fakultetu na kojem je Vojvodićeva dekan, mnogi tvrde da Ljumović i direktorsku fotelju duguje bračnom paru Mićunović-Vojvodić.
Ašanin je član Senata UCG, bio je načelnik neurohirurškog odjeljenja i pomoćnik direktora za stručna pitanja u Kliničkom centru Crne Gore. Stanišić je doktorirao na Univezitetu M. V. Lomonosov na Fakultetu računarske matematike i kibernetike. U par navrata i Stanišić i Ašanin govorili su o neophodnim reformama na UCG, kritikujući manjak autonomije na državnom univerzitetu. ,,Univerzitet plaća ceh intelektualnoj servilnosti koja je obesmislila kompetentnost, stručnost i kredibilnost, a promovisala servilnost kao uslov za sticanje akademskih zvanja. Čak je u vrijeme ‘antibirokratskog ludila’ Univerzitet uspio da očuva veću autonomiju nego što je ima sada”, izjavio je ranije za Monitor Rastoder.
Brojni profesori UCG već duže vrijeme upozoravaju da se na račun premijerovog, planski i ciljno uništava državni Univerzitet. Velika podrška kandidaturi Vojvodićeve, čija je radna biografija usko povezana sa vladajućom partijom, budi sumnje da se bliži zadnji čin urušavanja UCG u korist privatnog univerziteta Đukanovića. Do sada su Univerzitetom uglavnom rukovodili kadrovi SDP-a.
Dosadašnji rektor Miranović nije uspio da se suprotstavi kontinuiranom smanjenju izdvajanja za UCG od strane Vlade. Nagomilavali su se dugovi, a u pitanje je došla i isplata ionako poražavajuće malih plata predavačima na UCG. Većinu drugog mandata rektora Miranovića obilježile su afere. Sumnjivi građevinski poduhvati, netransparentna podjela stanova, enormne zarade pojedinih profesora, gašenje studijskih programa, uvođenje prinudne uprave na fakultetima, neregulisanje statusa saradnika u nastavi…
Manjak para iz državnog budžeta, Miranović je pokušao da nadomjesti povećanim upisom i prihodima od školarina. Iako dijelom subvencioniran UCG je tako počeo da djeluje kao privatni univerzitet, pa od školarina prihoduje više od 40 odsto budžeta, dok taj procenat na nekim fakultetima, kao što je Ekonomski, ide i do 78 odsto ukupnog prihoda. I to je jedan od razloga što se od referendumske 2006. do ove godine broj nezapošljenih visokoškolaca popeo sa 2,35 na preko 10 hiljada.
Rektor se nije snašao ni kada je izmijenjen Zakon o visokom obrazovanju kojim se omogućilo finansiranje privatnih univerziteta iz državne kase. Kratko je komentarisao: „To je loša politika i to nije odgovorno prema državnom univerzitetu”.
Da je vlasti sprešniji premijerov od državnog univerziteta, odmah je pokazao ministar prosvjete Slavoljub Stijepović. Prvo što je uradio kada je 2010. partijski raspoređen da odlučuje o prosvjeti bilo je da izda licencu premijerovom UDG-u, koji je dvije godine radio na crno.
Rastakanje UCG nije otpočeto sa Miranovićevim mandatom. Mnogi za to krive bivšeg rektora, sadašnjeg ambasadora u Velikoj Britaniji Ljubišu Stankovića. Pojedini profesori, sa kojima smo razgovarali, tvrde da su svi Stankovićevi kadrovi ostali na funkcijama na UCG i za Miranovićevog mandata. Još od Stankovićevog vakta slovi uvjerenje da je u koalicionoj raspodijeli UCG pod SDP jurisdikcijom.
Partijsku idilu propadanja na UCG je u ljeto 2012. dolaskom na čelo Upravnog odbora UCG pokvario Duško Bjelica, dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje i predsjednik Komisije za sport, omladinu i saradnju sa civilnim sektorom Glavnog odbora DPS-a
Bjelica je za ove dvije godine uveo prinudnu upravu na par fakulteta, pozivao policiju i tužilaštvo da uđu na pojedine fakultete, pričao o spornim građevinskim poduhvatima UCG… Najnovije, odlučio je da tokom ove godine, zbog finansijske krize, fakulteti uplaćuju od 20 do 45 prihoda od školarina u zajedničku univerzitetsku kasu. Protiv ove odluke UO UCG protestuju Pravni i Ekonomski koji će najviše i davati u opštu kasu jer i najviše prihoduju od školarina.
Partijska uprava na UCG bila bi upotpunjenja dolaskom Vojvodićeve na čelo UCG. O javnom djelovanju Radmile Vojvodić Monitor je u više navrata pisao. Njene predstave su po pravilu sve skuplje, a finansiraju se iz budžeta ministarstva na čijem je čelu njen suprug. Opet nikako da dosegnu one umjetničke domete koje su imale početkom ’90-ih kada bračni par Vojvodić-Mićunović nije bio u milost od tog vakta nepromjenjene vlasti.
U međuvremenu Vojvodićeva se približila vlasti, posebno familiji Đukanović. Tako je njenu prvu crnogorsku operu Balkanska carica, sa 100 hiljada eura sponzorisala Prva banka, gdje je Vojvodić bila u Upravnom odboru. Bila je i članica Savjeta RTCG. Jedna je od osnivača Instituta za javnu politiku, kojim direktoruje Vladimir Beba Popović.
Direktorica je agencije MAPA koja priprema kampanje i jubilarne filmove DPS-u, ali rade i propagandu za većinu festivala u Crnoj Gori, CNP, UNICEF, NATO, ministarstva…
Pitanje je koliko bi od biznisa, umjetničkih i političkih angažmana Vojvodić stigla da rukovodi Univerzitetom. Zli jezici bi rekli da je, nakon što su zagospodarili crnogorskom kulturom, došlo vrijeme da bračni par Mićunović-Vojvodić preuzmu kontrolu i u obrazovanju.
Koliko god bio premrežen interesnim i partijskim vezama, sudbina UCG, u godini kada slavi 40 godina postojanja, je ipak u rukama onih koji stvaraju na njemu. Od njih zavisi da li će doći do promjena ili nastavka agonije.
BRANKA BOŠNJAK: Dokusurivanje
Već duže vremena DPS hoće da preuzme Univerzitet Crne Gore od SDP-a, kako oni to vole da kažu, iako se zgrožavam od takve terminologije. Da imaju ,,apetit” da ga ,,dokusure” jer urušavanje je počelo kada su premijer i njegova bratija otvorili svoj univerzitet, ali ja još uvijek hoću da vjerujem da na UCG postoje ljudi koji neće dozvoliti sunovrat ove najznačajnije institucije. A ako dozvole to, onda ništa bolje nijesu ni zaslužili do da se preko njihovih leđa prelamaju razni partijski i lični apetiti. U ovom trenutku Univerzitetu treba ne samo neko ko ima naučni kredibilitet, međunarodno priznat, već i neko ko ima dobre menadžerske sposobnosti. Kapaciteta među nastavnim kadrom, posebno mlađim koji su imali prilike da se usavršavaju na prestižnim svjetskim univerzitetima, ima, samo treba vizije i volje za to. No, čini se da se u ovoj državi najmanje cijeni znanje, a partijska knjižica i rođačke veze mnogo više, na našu veliku žalost, čak i u ovoj instituciji.
Predrag NIKOLIĆ