Na podgoričkoj berzi obavljena je, početkom sedmice, zanimljiva transakcija u kojoj je budvanska firma Stratex Development Doo, kupila paket od 21,07 odsto akcija hotelske grupe Budvanska rivijera, za iznos od 14,7 miliona eura.
Akcije su po pojedinačnoj cijeni od 20 eura prodali manjinski akcionari najvećeg hotelskog preduzeća u Crnoj Gori, u kome Vlada zajedno sa Fondom PIO i Zavodom za zapošljavanje, posjeduje 58,73 odsto kapitala.
Vlasnik Stratex-a je američki državljanin Nail Emilfarb, dok je, prema podacima Centralnog registra, osnivač njegove crnogorske kompanije istoimena firma Stratex F.Z.C., registrovana u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Ulog arapskog kapitala u budvanske hotele popeo se na 30 odsto, nakon što je Emilfarb u februaru ove godine otkupio prvih 8,28 odsto ukupnih akcija ove hotelske grupe. Za nepunih sedam mjeseci kompanija čija ekonomska moć na Crnogorskom primorju munjevito raste, postala je vlasnik gotovo trećine preduzeća koje upravlja atraktivnim hotelima na budvanskoj rivijeri.
Milione za kupovinu akcija budvanske firme Stratex-u je pozajmio srpski biznismen Miodrag Kostić, putem kredita AIK Banke iz Niša, u kojoj je suvlasnik. Zalog za kredit bio je upravo kupljeni udio Stratex-a u Budvanskoj rivijeri, svih 30 odsto, uz dvije vile pride u turističkom kompleksu Zavala. Ukoliko eventualno Emilfarb ne izmiri dugovanje, može se dogoditi da i srpski kralj šećera postane suvlasnik budvanskih hotela,
Kupovina akcija uslijedila je uoči objavljivanja nove procjene vrijednosti Budvanske rivijere koju je uradio Ekonomski fakultet iz Podgorice. Manjinski akcionari, većinom stranci, koje je u Bordu direktora predstavljao Tripko Krgović, prodali su svoje akcije iako su znali da će imovina firme nominalno biti znatno veća.
Prema novoj, preliminarnoj procjeni podgoričkih ekonomista, Budvanska rivijera vrijedi 165 miliona eura. Toliko, po njihovoj računici, vrijede svi hoteli Budvanske rivijere, Sveti Stefan, Miločer, hoteli Palas i Castellastva u Petrovcu, Aleksandar i Mogren u Budvi, TN Slovenska plaža, hotel Piva u Plužinama i hotel Rivijera Crystal u Petrovcu u izgradnji, uz vrijedan zemljišni fond od 500.000 kvadrata.
Obnovljeni hoteli Sveti Stefan i Miločer procijenjeni su na iznos od 40-50 miliona, dok ostalih sedam hotela, čija je kategorizacija podignuta od 3 do 4+ zvjezdica, vrijede oko 100 miliona eura.
Dakle, šest hotela lociranih na atraktivnim pozicijama u Budvi i Petrovcu vrijede stotinu miliona eura, u vrijeme dok se hoteli na primorju prodaju za mnogo veće iznose.
Nevjerovatno zvuči podatak da su eksperti Ekonomskog fakulteta u potpunosti potcijenili vrijednost neizgrađenog zemljišta koje posjeduje HG Budvanska rivijera. Zemljište u okviru turističkog kompleksa Slovenska plaža, oko 177.000 kvadrata, u prvoj zoni pored mora, procijenjeno je 100 eura za kvadrat. U centru Budve, oko hotela Avala i Mogren kvadrat zemlje po ovoj računici vrijedi svega 200 eura. To je više nego duplo manje od opštinske cijene zemljišta koja, za istu zonu iznosi 500 eura.
Uprava preduzeća uputila je prigovor na ovakav elaborat Ekonomskog fakulteta, čiji eksperti procjene vrše po narudžbi, zavisno od toga ko je viđen za novog investitora.
Sa promjenom strukture vlasništva u hotelskoj kompaniji, arapska firma Stratex druga je po značaju iza Vlade. Zahvaljujući berzanskoj trgovini Nail Emilfarb je uspio da sa 16,8 miliona eura postane vlasnik trećine preduzeća vrijednog 165 miliona.
U razgovoru za Monitor predstavnici Stratex-a naveli su da novi suvlasnik Budvanske rivijere očekuje definitivnu procjenu preduzeća i podjelu hotelske grupe na dva dijela, koju je u avgustu ove godine najavio predsjednik Tenderske komisije Branko Vujović.
Podjela na dvije kompanije neće, po svemu sudeći, proteći kako je prvobitno bilo planirano. A bilo je planirano da jednoj kompaniji pripadnu elitni hoteli Sveti Stefan i Miločer, koji se neće prodavati, sa većinskim udjelom države, dok bi druga kompanija objedinila hotele u Petrovcu i Budvi koji bi se privatizovali.
Sa novim akcionarima idu drugačiji planovi. Razmatra se nova kombinatorika po kojoj u prvu grupu elitnih hotela, pored Sveca i Miločera treba da uđu i hoteli Rivijera i Mogren, dok bi hoteli Palas, Castellastva, Aleksandar, Piva i TN Slovenska plaža, poslovali u sastavu druge kompanije.
Razlog novog razvrstavanja je finansijska računica i uticaj Stratex-a. Prilikom podjele preduzeća akcionarima će se pružiti prilika da razmijene akcije, da svoj udio u hotelima Sveti Stefan i Miločer, uz dodate Mogren i Rivijeru, zamijene za akcije u drugim hotelima. Za Stratex to znači povećanje udjela od 30 odsto na nivou sadašnje kompanije na mnogo veći nivo u novoj, čime praktično postaju većinski vlasnici preostalih hotela i druge imovine Budvanske rivijere. Preraspodjela moći u Budvanskoj rivijeri na taj način izvršila bi se bez novih ulaganja, tako reći bez centa. Sa uloženih nepunih 17 miliona eura moguće je, po toj logici, postati vlasnik niza hotela čija je vrijednost višestruko veća.
„Naš cilj je da učestvujemo u privatizaciji onoga dijela Budvanske rivijere koji država odredi za prodaju. Nije nam u interesu da ostanemo tamo gdje privatizacije neće biti, zato je opcija razmjene akcija izvjesna”, objasnili su za Monitor u Stratex-u. Istakli su takođe kako se protive pojedinačnoj prodaji hotela i da žele što uspješniju privatizaciju ostatka kompanije kao cjeline.
Na redu je izbor novog sastava uprave Budvanske rivijere. Ostavkom Tripka Krgovića čiji je mandat prestao prodajom akcija, okončan je mandat petočlanom Odboru direktora, na čijem je čelu Svetozar Marović, potpredsjednik DPS-a. Stratex-u pripadaju dva mjesta, a da li će neko od dosadašnjih zastupnika interesa Vlade, Marović, Dušanka Jeknić, Ratko Vukotić ili Mirko Stanić biti reizabran, znaće se uskoro.
Na krilima nacionalne kompanije
Arapska kompanija Stratex trenutno je jedan od najvećih investitora u Crnoj Gori. U posjedu firme su brojne nekretnine i atraktivni zemljišni posjedi duž primorja, od Petrovca, Reževića, Bečića, Budve, Kotora do Kolašina. Najznačajnije investicije locirane su u Budvi u kojoj Stratex zauzima glavninu prostora u priobalnog pojasu od Zavale do Avale. Pored stambenog kompleksa Dukljanski vrtovi na Zavali, u toku je izgradnja solitera u centru grada, u naselju Gospoština, sa stanovima za tržište. Firma Stratex odnedavno je vlasnik koncesije budvanske marine. Povoljan vjetar u razvijena jedra kompanije duva iz Vlade koja je nedavno donijela odluku o izradi Državne studije lokacije za marinu, što će omogućiti zakupcu gradnju dva hotela u luci, mnogih pratećih sadržaja i 400-600 vezova za jahte. Izgradnja manjeg, butik hotela, planirana je na lokaciji restorana Maša, pored bedema Starog grada. Dok će drugi biti smješten na suprotnom kraju luke. Treći hotel ove kompanije planiran je na Zavali, u zaleđu plaže Guvance, za koji je već urađen idejni projekat. U planu je i gradnja turističkog kompleksa na imanju firme u Reževićima. Jednog butik hotela sa 20-ak luksuznih vila. Investicije Stratex-a stigle su i do Kotora. Kupljena je zgrada Jugooceanije koja će se rekonstruisati u luksuzni hotel sa 70 soba. U posjedu ove firme je i atraktivna lokacija URC-a, na kojoj je uoči parlamentarnih izbora 2012. godine najavljena gradnja condo hotela, Kotor Bay Hotel, sa 120 apartmana. Kolika je moć i uticaj kompanije Stratex mogu se uvjeriti putnici koji koriste usluge crnogorskog avio-prevoznika. Na trupu svakog od šest aviona iz flote nacionalne avio-kompanije pored naziva države, Montenegro, ispisan je naziv stambenog naselja na Zavali, Dukley gardens, sa logom kompanije. Nije poznato da neka nacionalna avio-kompanija u svijetu na svojim avionima nosi reklamu firme za prodaju stanova, kao što je slučaj sa embraerima i fokerima Montenegro Airlines-a.
Branka PLAMENAC