Kao na filmskoj traci nizali su se ovih dana telegrami podrške kandidatu Demokratske partije socijalista Milu Đukanoviću od strane albanskih nacionalnih partija. Ovoga puta prvjenstvo je pripalo Demokratskoj partiji (DP) Fatmira Đeke. ,,Đukanović je naš stari koalicioni partner. Uvjereni smo da je on personalno garancija evroatlantskih integracija, veoma dobrih odnosa sa zemljama u regionu i multietničke demokratije u Crnoj Gori”, navedeno je iz ove stranke.
U sličnom tonu bila je podrška iz Demokratske unije Albanaca Mehmeda Zenke, iz Albanske alternative Đerđa Camaja su kazali da je lider DPS-a garancija dobijanja punopravne opštine Tuzi odmah nakon ljeta, dok je malo uzdržanija bila Nova demokratska snaga – Forca Nazifa Cungua, koja je u utorak veče saopštila da će svom partijskom infrastrukturom podržati Đukanovićevu kandidaturu.
Ostaje da se vidi u kojem će broju članovi ovih partija i njihovi birači slijediti pozive lidera da glasaju za predsjedničkog kandidata DPS-a. Na posljednjim predsjedničkim izborima građani Ulcinja su slabo marili za takve pozive. Naime, u toj opštini je bila ubjedljivo najmanja izlaznost u državi, a tadašnji predsjednički kandidat DPS-a Filip Vujanović je dobio tek 4.804 glasa ili upola manje nego stranke koje su ga podržale na parlamentarnim izborima održanim nekoliko mjeseci ranije.
Sada je, međutim, situacija znatno drugačija, jer će od pojedinačnog doprinosa svake partije ponaosob DPS cijeniti podobnost partnera za sastav buduće opštinske vlasti. A za najveće albanske stranke učešće u vlasti Ulcinja, koji je politički, ekonomski i kulturni centar Albanaca u Crnoj Gori, predstavlja pitanje opstanka na političkoj sceni.
Dva mjeseca nakon izbora, svi su postali svjesni činjenice da je Đukanovićeva partija stožer buduće koalicije koja će upravljati ovom opštinom, te stranka koja će predložiti gradonačelnika. Ona takođe ima najširi koalicioni kapacitet, a objavila je samo da će pregovarati sa strankama sa kojima je u savezu na državnom i lokalnom nivou. A to znači, sa svima. Ipak, za sve u vlasti mjesta neće biti.
Iako albanske stranke imaju većinu (18 od ukupno 33 mandata u lokalnom parlamentu) od 4. februara nema nikakve najave da bi one mogle da naprave vladajući savez. Nema čak ni inicijative da one sjednu i pregovaraju, a što bi bio logičan korak onih koji su osvojili pojedinačno najviše mandata. Tako nešto se izbjegava u strahu da se ne bi slučajno zamjerili DPS-u, koji je u apsolutnom iznosu osvojio nešto više glasova od Force, ali isti broj mandata, po osam. Još je čudnije ovakvo ponašanje ako se ima u vidu činjenica da je u kampanji bila naglašena ,,patriotska” retorika i pozivi sunarodnicima da se ,,glasa albanski”.
Potvrdilo se da je to bio samo mamac za lakovjerne, jer je nakon glasanja uslijedio muk. Tek sporadično čuju se apeli da se zbog ,,priprema za predstojeću turističku sezonu” formira vlast i usvoji budžet za ovu godinu!? Naime, iako je još u decembru trenutna vlast predložila usvajanje budžeta, to nije ni stavljeno na dnevni red. Uz obrazloženje da će to uraditi buduća vlast, donijeta je odluka o privremenom finansiranju Opštine koja je na snazi je do 31. marta. Nakon toga, niko ne zna kako dalje. Posebno ne trenutna administracija gradonačelnika Cungua, koja je iz Podgorice instalirana u martu 2016. godine. Odbijanjem da joj se usvoji budžet, za koji je dobijena saglasnost Ministarstva finansija, odlazećem predsjedniku Opštine je praktično iskazano nepovjerenje.
Na ovaj način je zatvoren krug: neslavno je propao eksperiment čiji je pokrovitelj bio zamjenik predsjednika DPS-a Duško Marković, a koji je u opštinsku vlast okupio sve albanske stranke i DPS. Koaliciju od čak 27 od 33 odbornika, a koja redovno nije mogla da osigura ni kvorum za održavanje sjednica.
Ovo gorko iskustvo je jedan od razloga što u DPS-u smatraju da više ne treba stvarati najširu koaliciju u Ulcinju, koja bi mogla da ima čak 30 odbornika (sa SD-om koji ima 3, i Bošnjačkom strankom sa jednim odbornikom). Jer, za sada je samo izvjesno da će u opoziciji ostati URA, koja je osvojila dva mandata, i Socijaldemokratska partija koja u lokalnom parlamentu ima jednog odbornika.
U tom kontekstu je razumljivo što je početkom ove sedmice održana konstitutivna sjednica novog saziva Skupštine opštine na kojoj su samo verifikovani mandati odbornicima. Izbor predsjednika tog doma, iako na dnevnom redu, odložen je. Biće to urađeno kada se dogovori sastav vladajuće koalicije – nakon predsjedničkih izbora.
Ono što je izvjesno jeste da Ulcinj više neće imati, kao do sada, četiri potpredsjednika Opštine, što je bio rekord u državi. Jer, nedavno usvojenim Zakonom o lokalnoj samoupravi određeno je da jedna opština može da ima najviše dva potpredsjednika.
Konstatujući da je na sceni surova trgovina funkcijama pod kišobranom predsjedničkih izbora, predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA Omer Bajraktari je ocijenio da se, što se rada i funkcionisanja tiče, ulcinjska lokalna vlast nalazi u – dubokom snu.
On je rekao da već pet mjeseci zapošljeni u organima lokalne uprave nijesu primili plate, a nema ni budžeta za tekuću godinu, što će, kako je dodao, onemogućiti kvalitetne pripreme za turističku sezonu. „Takođe, nemamo ni program uređenja prostora, kao i druge odluke koje čekaju ‘bolje dane'”, dodao je Bajraktari.
Na sreću, život u Ulcinju konačno ide mnogo brže od političkih igara. Istina je da je iseljavanje mladih zabrinjavajuće visoko, ali se istovremeno realizuje (i najavljuje) niz investicija koje će izmijeniti sliku ove opštine. Tako se ubrzano završava rekonstrukcija hotela Belvi i izgradnja pratećih objekata u kompleksu Holiday Village Montenegro, na početku Velike plaže, koji će imati 257 soba, 4 bazena, 4 restorana, 4 bara i spa centra, sportske terene i avanturističke parkove za djecu.
Nakon ljeta u neposrednoj blizini tog hotela počeće obnova hotela Olimpik i Lido, završiće se rekonstrukcija puta do Vladimirskih Kruta, odnosno do granice sa Albanijom, grade se vjetroelektrane na Možuri, a biće otvoren i tender za solarnu elektranu na Briskoj gori vrijedan oko 300 miliona eura. Već u maju biće oglašen javni poziv za zakup Ade, na kojem će se prijaviti najpoznatije kompanije u turizmu poput Tomasa Kuka. Tu je, svakako, i početak radova na izgradnji vodovodne i kanalizacione mreže, projekat koji je samo u prvoj fazi vrijedan oko 20 miliona eura.
Da se ne govori o desetinama drugih, manjih projekata koji, svi zajedno, doprinose podizanju plime u ulcinjskoj ekonomiji koju, kao i ogromne resurse ove opštine, dugogodišnja kratkovida i štetočinska politika, ipak, nije uspjela da pojede.
Mustafa CANKA