Ono što je želio, stvaranjem velike koalicije u svom rodnom gradu, premijer Crne Gore i lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović je ostvario. Funkcioner njegove stranke biće predsjednik Opštine Ulcinj. Samo ostaje da se to, ovih dana formalno realizuje
„Oni koji su ubjedljivo izgubili izbore u Ulcinju, pokušavaju da od skupštine naprave ulicu, jer ulica je njihov domaći teren. Tek 12 od ukupno 33 odbornika su spremni na nešto što nikad niko nije uradio grčevito sprječavajući efektuiranje izborne volje građana. Ulcinj je prebrodio 30 godina diskriminacije od parlamentarne većine, pa će prebroditi i ovih nekoliko dana opstrukcije od parlamentarne manjine”, kaže predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA Omer Bajraktari.
On se nalazio na čelu velike koalicije Za novi početak koju su još činili i Demokratska partija Fatmira Đeke, Socijaldemokrate, Socijaldemokratska partija i Albanska alternativa. Ovaj politički savez čiji je neformalni lider bio čelnik URA-e i premijer Crne Gore Dritan Abazović, osvojio je oko 43 odsto glasova, odnosno 14 mandata u lokalnom parlamentu.
Dva mjesta pripala su Demokratama, dok su koalicija Demokratske partije socijalista i Bošnjačke stranke, odnosno Demokratske unije Albanaca (DUA) i Demokratskog saveza u Crnoj Gori osvojile po šest mjesta u lokalnom parlamentu.
„Kod nas je ključ Ulcinja“, slavodobitno je odmah nakon izbora ustvrdio lider Nove demokratske snage Forca Genci Nimanbegu, jer je njegova stranka dobila pet mjesta i postala „tas na vagi“.
Iako su u DUA i DPS očekivali da će Forca brzo sa njima postići dogovor o formiranju lokalne vlasti, navodeći da su o tome formalnu saglasnost imali čak i prije izbora, to se, ipak, nije desilo.
Nakon gotovo dva mjeseca pregovora, Forca je odlučila da vlast formira sa koalicijom Za novi početak prihvatajući da prve dvije godine na čelu Opštine Ulcinj bude Bajraktari, dok će generalni sekretar Force, Ardian Mavrić, predsjedavati lokalnim parlamentom. Rokada na tim funkcijama između ovih političkih grupacija obaviće se na polovini mandata.
No, iako je i DUA pregovarala sa Abazovićem, ta albanska nacionalna stranka i DPS su optužili Nimanbegua za izdaju.
,,Prihvatljivije im je bilo da nakon dva mjeseca pregovora ipak odluče da formiraju koaliciju sa listom Za novi početak i pređu na drugu stranu”, kazao je lider DUA Mehmed Zenka u izjavi podgoričkim medijima i istakao da će DUA biti odgovorna opozicija koja će sve raditi u interesu grada Ulcinja i njegovih građanki i građana.
Ali, već na prvom koraku se to nije potvrdilo. Najstarija odbornica u Skupštini opštine, inače funkcionerka DUA Jasmina Hasa, koja po Zakonu o lokalnoj samoupravi predsjedava konstitutivnom sjednicom, je odmah nakon njenog početka, 25. maja, dala pauzu, koja je trajala danima.
Na poziv koalicije Za novi početak u Ulcinj je brzo stigao upravni inspektor, dok je Ministarstvo javne uprave preporučilo da se obezbijedi nastavak sjednice i parlament konstituiše, odnosno izabere njegov predsjednik, najkasnije do 1. juna.
Ali, ni u utorak, 31. maja, to nije urađeno, iako je sjednici prisustvovalo 32 od ukupno 33 odbornika. Hasa je pismeno saopštila da je podnijela ostavku zbog zdravstvenih razloga, pa je sjednicom predsjedavao sljedeći najstariji odbornik, Mehmed Zenka. Navodeći da se nijesu stekli uslovi da se nastavi sjednica, on je rekao da će o svemu biti obaviješteni Ministarstvo javne uprave i Vlada Crne Gore i prekinuo zasjedanje.
Sada je dakle, na potezu Vlada Crne Gore koja je naložila da se sjednica održi u petak, 3. juna.
Iz DPS-a tvrde da „neprincipijelno sklepana koalicija, onih koji su do juče jedni drugima poručivali da ’ovakav model političara sada postaje zarazna bolest od koje se ugrožava cijelo društvo’, očigledno iz straha da nemaju potrebnu većinu, čini sve da opstruira legitimno konstituisanje Skupštine opštine Ulcinj“.
Konstatujući da gubitnici imaju pravo da se ljute, ali ne toliko, u Forci tvrde da su ,,jalovi prekidi konstitutivne sjednice Skupštine opštine od strane manjine zapravo zadnji trzaji jedne politike koja je svuda širila korupciju i koja je bila garant ne razvoju grada“.
U svakom slučaju, nakon odluke Vlade sve je manje vremena i prostora za odlaganje ove mučne situacije u Ulcinju, dok kod političkih aktera i građana narasta nervoza. Prije svega zbog činjenice da je turistička sezona na pragu, a gradska uprava i opštinske službe pokazuju malo spremnosti da odgovore tim zahtjevima i potrebama.
To se, kako ističe budući gradonačelnik Bajraktari, posebno odnosi na komunalno uređenje, čistoću i pokretanje novog investicionog ciklusa.
,,Kao nikada u istoriji posložile su se karte na državnom nivou. Naš sugrađanin je premijer Crne Gore, nekoliko ministara u njegovoj Vladi su takođe Ulcinjani. Zato je ovo jedinstvena prilika koju moramo iskoristiti da bi naš Ulcinj postao ugodno mjesto za život svakog građanina i građanke, gdje turisti i posjetioci rado dolaze i ponovo nam se vraćaju“, kaže on.
Prema njegovim riječima, građani od nove lokalne vlasti s pravom mnogo očekuju i imaju razloga, s obzirom na ranije iskustvo, da ne vjeruju ništa dok svojim očima ne vide da se nešto konkretno počelo raditi. ,,Kao što sada, na primjer, svjedočimo rekonstrukciji Hotela Mediteran, ili potpisivanju ugovora o gradnji hotela na lokaciji nekadašnjeg Galeba. Samo stvarnim djelima, a nipošto ispraznom retorikom i obećanjima, možemo vratiti povjerenje građana u vlast koje je na veoma niskom nivou zbog dosadašnjeg lošeg i štetočinskog upravljanja. Naš grad je, nažalost, kao jedina nerazvijena opština na Primorju, najbolji dokaz za tu tvrdnju. To moramo da promijenimo”, zaključuje Bajraktari, inače prvi funkcioner URA-e koji će biti na čelu jedne opštine u Crnoj Gori.
Mustafa CANKA