Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Posljednja ofanziva?

Objavljeno prije

na

Ovih dana ne možete proći glavnim ulicama crnogorskih gradova u kojima muslimani čine većinu stanovništva a da ne sretnete mlade ljude u kratkim pantalonama i sa velikim bradama. Ti radikalni islamisti, strani tradiciji i biću ovog podneblja, najveća su opasnost upravo za ovdašnje muslimane kojima se pokušavaju na sve načine nametnuti. VANDALI: Ni 45 dana nakon skrnavljenja grobova u ulcinjskoj džamiji Bregut policija nije uhvatila počinioce tog vandalskog čina. Monitoru je u policiji nakon tog slučaja nezvanično saopšteno da je potrebno samo da se pronađe lokacija đe su bačeni polomljeni nadgrobni spomenici i da će vandali potom lako biti pronađeni.

Nade da će se oni otkriti sve je manje. Sedmice prolaze i niko se više o tom slučaju ne oglašava. Negoduju samo porodice onih čija su mezarja porušena. Podsjećajući da je isto takvo nedjelo učinjeno i prije pet godina i da se preko toga prešlo, Ulcinjanin Džemal Resulbegović kaže: „Ovo je sramota za sve nas. Toga nije bilo ni u komunizmu”.

Ti grobovi nikome nikada nijesu smetali. Nalaze se na lijevom ulazu u džamiju i pripadaju graditelju tog vjerskog objekta, poznatom ulcinjskom kapetanu Ahmetu Đuljiju i njegovom bratu. Zbog narušenog zdravlja, kapetan je dao da se ova lijepa bogomolja sagradi 1783. godine na njegovom imanju u blizini njegove kuće.

Niko u Ulcinju ne sumnja da je to djelo tzv. vehabija, radikalnih muslimana, ili, kako oni vole sebe da nazivaju, selefija (pravovjernih muslimana), kojima je upravo ta džamija u centru grada najčešće okupljalište.

Jer, samo po njihovom učenju grobljima nije mjesto u okolini vjerskih objekata. Tamo đe su ih muslimani i svi vjernici tokom cijele istorije gradili. Da bi podsjetili one koji su ostali na ovom svijetu na prolaznost ovozemaljskog života.

INCIDENTI: Proteklih godina bilo je u Ulcinju niz incidenata koje su izazivali vehabije. Napadani su vjerski velikodostojnici, verbalno i fizički, uključujući i glavnog imama Redžepa Liku. No, uvijek kada bi policija bila o tome obaviještena protiv počinilaca su podnešene prekršajne, a nikada krivične prijave.

Sve je to, uz nedovoljno osmišljen rad Islamske zajednice i finansijsku podršku tzv. humanitarnih organizacija iz Saudijske Arabije, pogodovalo inkubaciji vehabija. U Ulcinju ih sada ima preko 50. Uz Plav, ovaj primorski grad je njihovo glavno uporište u Crnoj Gori.

„Njihov cilj je destabilizacija i potom preuzimanje Islamske zajednice, jer nemaju snage da naprave novu”, objašnjava nam jedan ulcinjski imam.

To je praktično i pokušano u proljeće ove godine pod izgovorom da treba napraviti reorganizaciju tamošnjeg Odbora Islamske zajednice.

Tu namjeru je prozreo Mešihat (vlada) Islamske zajednice u Crnoj Gori i pokušaj je propao.

Ali, vehabije ne namjeravaju da stanu. Naučili su da djeluju iz potaje. Ponovni pokušaj biće prilikom novih izbora organa lokalne islamske zajednice.

INSTITUCIJE: Profesor na sarajevskoj Gazi Husrev-begovoj medresi Mustafa Sušić prije tri godine upozorio je da su muslimani u Crnoj Gori u opasnosti od vehabija. „Obišao sam tu zemlju, od Ulcinja preko Plava i Gusinja pa do Rožaja i mislim da je tamo veća opasnost nego u Bosni i Hercegovini, jer su tamošnji kadrovi slabi”.

Zaista: porast pristalica tog fundamentalističkog pokreta, stranog tradiciji i životu muslimana u Crnoj Gori, pokazatelj je slabosti institucija, njihovog nerada i zapuštenosti. Ima takođe mnogo neznanja i nesnalaženja, ali prije svega nedostaje snage i spremnosti da se uđe u obračun sa ovim „smrknutim islamom”, iako u vrhu IZ Crne Gore postoji saznanje i svijest o štetnosti vehabizma.

Kako drugačije objasniti činjenicu da se provehabijski imami primaju na posao i da čak predaju i na Medresi (srednja vjerska škola) u Milješu. Bilo je i slučajeva da su neki bili razriješeni dužnosti, ali i dalje predvode molitve u džamijama. Ima takođe imama koji su im logistika, ali se još ne eksponiraju, jer cijene da taj pokret još nije dovoljno snažan.

Vehabije ne misle tako. Oni su čak preuredili vjerske objekte u skladu sa svojim učenjima (upravo džamiju Bregut), uz prećutno odobrenje zvaničnih organa IZ.

PODLOGA: Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Rifat Rastoder je uvjeren da vehabizam u Crnoj Gori nema izgleda na uspjeh. „Vehabizam nema podlogu niti uslova da opstane. To se može zapaziti iz zvaničnih izjava IZ, ali i bića stanovništva koje pripada islamu”, kaže on.

Mnogi su, naime, uvjereni da će ovaj pokret završiti kao hipi-pokreti u svijetu, iako je vjerski fanatizam svakako dugotrajniji. Snaženje uticaja Turske na ove prostore, od čega vehabije zaziru, kao i organizovan otpor širenju vehabizma u Albaniji, na Kosovu i u BiH, te srpskom dijelu Sandžaka, takođe će slomiti krila bujanju ekstremizma u Crnoj Gori, kao i manji priliv sredstava iz Saudijske Arabije.

No, bez pomoći šire društvene zajednice i njegovih institucija, IZ Crne Gore i Ulcinja nijesu same sposobne da rješavaju ovaj problem.

Sandžački muftija Muamer Zukorlić kaže da se ranije moralo mnogo više učiniti na preventivi: „Problem vehabizma na ovim prostorima ne može biti rješavan samo sa bezbjednosnog aspekta, već i zakonski, on mora biti osujećen na sve moguće načine, a pošto ima i duhovni element, mora biti izgrađena jaka islamska zajednica”.

ANB prati vehabije

U svim izvještajima Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Ulcinj se redovno navodi kao mjesto đe žive vehabije. Kako se ističe, oni ostvaruju intenzivne kontakte sa istomišljenicima u inostranstvu sa kojima razmjenjuju vjerski propagandni materIjal u kome se veliča uloga i značaj Al kaide i Osame bin Ladena. Dodaje se da su zbog mogućeg uticaja, bezbjednosno interesantni i studenti koji studiraju u državama Bliskog i Srednjeg istoka, posebno u Saudijskoj Arabiji, đe je vehabizam zvanično učenje, kao i humanitarne organizacije iz tih zemalja preko kojih se vehabije konstantno finansiraju.

U ANB-u takođe tvrde da ovdašnje vehabije nemaju nikakve veze sa globalnom terorističkom mrežom.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE ZA 2024.: Napredak protkan kurtoazijom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora  je konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja.  Po izvještaja ambasadora  EU Johana Setlera- čaša je polupuna. Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom

 

 

rije dva dana Evropska komisija (EK) je objavila  izvještaje o napretku zemalja Zapadnog Balkana na putu za članstvo u EU. Očekivano, Crna Gora je najpozitivnije ocijenjena među zemljama kandidatima. U prezentaciji izvještaja, ambasador EU Johan Setler je naglasio da je ovaj izvještaj u odnosu na prethodnu godinu „jasno pozivitniji“ i da je Crna Gora „učvrstila svoju poziciju kao predvodnik pristupanja u EU“. Dobar dio pozitivnog se odnosi na „veliki napredak u oblastima vladavine prava“ tj. poglavljima 23 i 24 i pozitivnom IBAR-u na početku ljeta. Njime je Crna Gora konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja (ukupno 33 u grupama -klasterima). Do sada su samo tri privremeno zatvorena.

Izvještaj ocjenjuje “značajan napredak” u dva poglavlja, “dobar napredak” u šest, “ograničen napredak” je opis za 22 poglavlja, dok su tri “bez napretka”. Pohvaljena je dosadašnja reforma pravosuđa, borba protiv korupcije i sloboda izražavanja i medija. Setler napominje da je važno izabrati predsjednika Vrhovnog suda, donijeti zakon o finansiranju političkih partija i krenuti u „sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva uključujući i birački spisak, pravo glasa…“. Izvještaj takođe navodi da su „institucije krhke i ranjive na političke krize i potencijalne institucionalne blokade“. Sve u svemu, po ambasadoru Setleru- čaša je polupuna.

Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom. Iako je izabran Sudski savjet, kompletiran Ustavni sud, i došlo do hapšenja velikog broja „krupnih riba“ (isključivo zahvaljujući Europolu i dokazima dobijenim od zapadnih policija) Crna Gora do sada nema ni jedne pravosnažne presude za visoku korupciju i organizovani kriminal. Šanse su da ih neće ni biti još dugo godina gledajući kako se (ne) odvija suđenje bivšoj šefici pravoduđa Vesni Medenici i drugim sličnim kalibrima.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

TRAGEDIJA U SELU SOKOLAC I POTJERA ZA ALIJOM BALIJAGIĆEM OPET OGOLILA BEZBJEDNOSNI SISTEM: Vrijeme je za odgovornost

Objavljeno prije

na

Objavio:

Policija, vojska, specijalne jedinice i drugi organi bezbjednosti danima ne uspijevaju da uhvate opasnog ubicu, dok se strah i nepovjerenje u organe reda širi Crnom Gorom. To se neće promijeniti dok se za propuste ne bude snosila  odgovornost. Do vrha

 

 

Velike tragedije uvijek prikažu sposobnost jednog državnog sistema u pravom svjetlu. Tako je i ova posljednja,  u bjelopoljskom selu Sokolcu, pokazala nesposobnost i okoštalost bezbjednosnog sistema u Crnoj Gori.

Višestruki počinilac najtežih krivičnih djela, Alija Balijagić, u petak veče, 25. oktobra, ubio je Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69), brata i sestru koji su se nalazili u svojoj seoskoj kući u Vraneškoj dolini. Više svjedoka i nalaza iz istrage ukazuje na to da su pokojni Madžgalji prethodno ugostili i nahranili odbjeglog Balijagića. Nakon što je posjedio i objedovao, Balijagić se vratio i kroz prozor upucao brata i sestru. Potom se dao u bjekstvo koje traje već sedmicu.

Mještani svjedoče da su više puta prije tragedije policiji prijavljivali da se kroz njihovo i okolna sela šeta sumnjivo naoružano lice. Prethodno se već Vraneškom dolinom proširila vijest da je iz jedne od okolnih kuća ukradena puška. Međutim, organi reda i mira nisu uspjeli da zaštite mještane koji i dalje žive u strahu od ubice.

Strah se, u međuvremenu, proširio po okolnim selima jer policija i vojska danima ne uspijevaju da uhvate Balijagića, koji se, kako sumnjaju, krije u okolnim planinama i šumama. Osuđivani silovatelj i pljačkaš, već ima iskustvo odmetništva. Mještanima tog kraja poznat je kao kriminalac koji se osamdesetih krio po planini i pljačkao sela u Srbiji i Crnoj Gori.

Predsjednik Mjesne zajednice Tomaševo Vesko Gogić kaže da policija deset dana nije ništa uradila da pronađe Balijagića. I Dragan Grba iz Sokolca tvrdi da su njegove komšije prijavljivale Balijagića, ali da policija nije reagovala.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo