Ključni projekti unaprjeđenja komunalne infrastrukture u Kolašinu su na čekanju, jer je poskupljenje građevinskog materijala uslovilo odlaganje radova. Zbog toga su i investitori i Kolašinci prinuđeni da čekaju i na unaprjeđenje vodosnabdijevanja i izgradnju nove kanalizacione mreže
Nekoliko projekta, kojim je trebalo da se značajno popravi kvalitet života u Kolašinu, iako su minule godine obezbijeđeni izvori finansiranja, sada čakaju revidiranje. Predviđen novac, zbog skoka cijena građevinskog materijala, sada nije dovoljan, pa se čeka i usklađivanje i obezbjeđivanje nedostajućih sredstava. Među tim projektima su i stavljanje u funkciju rezervoara u Dulovinama i izgradnja hidrotehničke infrastrukture u Ulici Boška Rašovića gdje se već gradi ili je gradnju stambenih zgrada najavilo 10-ak investitora.
Ulica Boška Rašovića, odnosno lokacije s obje strane te saobraćajnice, do sada su privukle najviše pažnje investitora. U tom dijelu grada već su završeni manji hoteli i i stambena zgrada sa 70-ak stanova. Međutim, čak ni ti objekti ne mogu biti priključeni na kanalizacionu mrežu, jer je nema. Izgradnja nedostajuće infrastrukture je odložena, pa će objekti koristiti biorazgradive septičke jame.
Izgradnjom kanalizacije konačno bi bio riješen i ogroman problem mještana iz ,,izbjegličkog naselja”. Izlivanje zajedničke septičke jame na rubu tog naselja, ovih dana, čini im, tvrde, život nepodnošljivim. Tako je bilo i minulih ljeta, kada su pražnjenje jame plaćali iz svog džepa.
Za izgradnju hidrotehničke infrastukrure Opština je bila izabrala i izvođača radova. Međutim, taj ugovor je nedavno raskinut. Blizu 400.000 eura opredijeljenih za taj projekat nije ni izbliza dovoljno, objašnjavaju u lokalnoj upravi.
,,Opština Kolašin i privredno društvo Indel Inženjerineg sporazumno su raskinuli ugovor o saradnji na izgradnji komunalne infrastrukture duž Ulice Boška Rašovića, potpisan početkom septembra 2021. godine. To je učinjeno jer su cijene građevinskog materijala višestruko porasle u odnosu na period kad je ugovor potpisan”, kažu u opštinskom Sekreterijatu za planiranje prostora, komunalne poslove i saobraćaj. ,,Trenutno se sprovode aktivnosti na inoviranju tehničke dokumetacije i usklađivanju cijena sa tržišnim. Takođe, trudimo se da iznađemo rješenja u pogledu obezbjeđenja finansijskih sredstava kako bi ovaj, za grad veoma značajan projekat, bio realizovan”.
Izgradnjom hidrotehničke infrastrukture duž ulica Boška Rašovića i Milivoja Bulatovića trebalo je da budu riješene neke od teškoća koje u Kolašinu postoje zbog nezadovoljavajućeg stanja vodovodne i kanalizacione mreže. Samo mali dio Kolašina je priključen na kanalizaciju. Ruralni dio i tri četvrtine grada i dalje koriste septičke jame sa propusnim dnom ili zidovima. Kanlizacioni sistem je izgrađen, uglavnom, u okolini centralnog gradskog trga. Procijenjeni broj stanovnika sa priključcima na kanalizacionu mrežu je 850, što je oko 8,5 odsto ukupne populacije. Odnosno, svega 275 kanalizacionih priključaka. Na području kolašinske opštine je oko 1. 300 septičkih jama od kojih je čak 95 odsto vodopropusno. Popravljanje takvog stanja, ocjenjuju u Opštini, sada će mnogo više koštati, nego što bi prije nekoliko godina. Ipak, ističu da je ohrabrujuće što imaju projektnu dokumentaciju, na šta se decenijama čekalo.
Amandmanima na predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu za ovu godinu, poslanički klub Demokratske Crne Gore besuspješno je pokušao da pribavi nedostajući novac za izgradnju nedostajuće infrastruktura. Oni su, amndmanom koji nije dobio potrebnu podršku, tražili 350.000 eura.
Rezervoar izgrađen u Dulovinama, prije 13 godina, trebalo je Kolašincima da obezbijedi i više vode, naročito u naseljima koja su na višim kotama. Međutim, rezervoar nikad nije proradio, a prema pouzadanim informacijam, zbog brojnih propusta tokom gradnje nije bilo moguće pribaviti ni potrebne dozvole za rad tog dijela vodovodne infrastrukture. Konačno, prije dvije godine, u lokalnoj upravi su obezbijedili kadar da napiše projekta za ispravljanje grešaka svojih prethodnika u lokalnoj vlasti, a nabavljen je i novac da se rezervoar ,,popravi”. Međutim, i u tom slučaju je skok cijena pokvario planove.
Iz Opštine kažu da se čeka revidiranje projekta kojim će rezervoar biti uključen u vodovodni sistem i otklonjeni neki od kvarova na vodovodnoj mreži. Prema prvobitnim očekivanjima taj posao trebalo je već da bude završen.
,,Stavljanjem u funkciju rezervoara u Dulovinama i saniranjem 15 šahtova trebalo bi da Kolašin i progradska naselja dobiju oko 50 odsto više vode, u odnosu na sadašnje količine. Ti radovi dio su interventnih mjera za otklanjanje kvarova i nedostataka na primarnoj vodovodnoj infrastrukturi kolašinskog vodovoda. Nakon revidiranja projekta u dijelu troškova, što je uslovio skok cijena, steći će se uslovi za raspisivanje tendera za izvođača radova”, kažu u lokalnoj upravi.
Kad je riječ o tom poslu, optimisti su, jer je novac ranije obezbijeđen kapitalnim budžetom. Smtraju da poskupljenje radova neće biti u tolikoj mjeri da osujeti planove i obećanja. Uključivanje rezervoara u vodovodni sistem, objašnjavaju, samo je dio obimne i detaljne strategije za poboljšanje vodosnabdijevanja Kolašina. Koliko su sada, u odnosu na prije dvije godine, skuplji drugi radovi, predviđeni strategijom, iz Opštine još ne mogu da saopšte.
U Opštini očekuju, a to je nedavno obećao i ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović, da Vlada pomogne Kolašinu u završetku najvažnijih infrastrukturnih projekta. Na sastanku sa novoizabranom predsjednicom Opštine Martom Šćepanović, dogovoreno je i da Opština definiše koji su to njima najbitniji projekti, a njihova relizacija će, rekao je Đurović, biti podržana iz fonda programa ekonomskog državljanstva.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ