Dr Miomir Mugoša se razumije u sve. Od medicine, građevinarstva, hortikulture do sporta – za njega nema nepoznanica.
Duže od deceniju je predsjednik Skupštine FK Budućnost. Iako formalno nema velika ovlašćenja, u najpoznatijem crnogorskom fudbalskom klubu vedri i oblači. Takvim načinom upravljanja otjerao je iz kluba ljude koji su život posvetili fudbalu i Budućnosti. Sam je postavljao i smjenjivao predsjednike upravnih odbora, direktore, trenere, nalazio strateške partnere… Rezultati takvog upravljanja su gubljenje nekadašnjeg renomea Budućnosti i dovođenje kluba na prosjački štap.
Gradonačelnik je strast prema fudbalu prenio i na sina Marka. Mlađi Mugoša je u decembru 2011. izabran za izvršnog direktora FK Kom sa Zlatice. Odmah su počeli i veliki planovi za izgradnju novog stadiona. Iako je bilo najavljeno da će novi stadion Koma biti izgrađen 2012, naum nije realizovan. No, Mugoša drži obećanje, posebno dato sinu, pa je tako na kraju mandata, početkom marta ove godine obznanio početak gradnje stadiona Koma. Najavio je da će u Zlatičkoj šumi nići stadion na 35.000 kvadrata, montažna i VIP tribina. Koliko će stadion koštati nije rekao, ali je precizirao da će pare dati Fudbalski savez, donatori, a ,,finansiraće ga dijelom i naša preduzeća”.
Godinu nakon što je preuzeo upravljanje Komom, Marko Mugoša je u decembru 2012. postao predsjednik drugog podgoričkog kluba FK Mladost. Dolaskom Mugoše na čelo malog gradskog kluba, ambicije nevjerovatno rastu. Uprava proklamuje cilj – plasman na evropsku scenu. Ispostavilo se da je sa pravim ljudima na pravom mjestu sve moguće. Mladost, koja je nakon 2006. iz treće lige ušla u prvu, zatim ispadala u drugu ligu, prošle godine se domogla Evrope.
Mladost sezonu 2012/13. završava na šestom mjestu. Budućnost na drugom. Zbog duga od pola miliona eura Fudbalski savez ne izdaje Budućnosti licencu za učešće u evropskim takmičenjima. Mladost nema duga pa dobija licencu i umjesto Budućnosti učestvuje u kvalifikacijama za Ligu Evrope. Na osnovu učešća u tri kola u evropskom takmičenju Mladost inkasira skoro pola miliona eura. Taman koliki je dug Budućnosti.
Dio sportske javnosti se pobunio naglašavajući da otac namjerno srozava ugled Budućnosti zarad sinovljeve Mladosti. Tražena je i ostavka Mugoše seniora, ali ništa od toga.
Da se nastavlja plansko urušavanje Budućnosti dokaz je ovogodišnji Kup Crne Gore. Budućnost je u drugom kolu kupa izbačena iz takmičenja. Razlog: na utakmicu sa FK Dečić na teren su izveli igrača koji je imao dva žuta kartona. Komisija FS je utakmicu registrovala službenim rezultatom 3:0 za Dečić. Sagovornici Monitora tvrde da su u upravi Dečića prije utakmice znali da će Budućnost izvesti igrača sa dva žuta kartona.
Mladost, iako se u ligi bori za opstanak, zauzima 10 mjesto od 12 timova na tabeli, izvjesno je da će ući u finale Kupa Crne Gore i opet obezbijediti odlazak na evropsko takmičenje. Da se u Mladosti spremaju za Evropu potvrđuje i zimski prelazni rok. Tim se dolaskom sedam novih igrača najviše pojačao u crnogorskoj ligi.
U prošlosti Mladost je bila rasadnik talenata, nešto kao podmladak Budućnosti. Iz ovog kluba su u Budućnost, a zatim u evropske i svjetske klubove išli: Dejan Savićević, Predrag Mijatović, Niša Saveljić, Stevan Jovetić… Sada je situacija obrnuta. Igrači iz Budućnosti idu u Mladost. Sin predsjednika Fudbalskog saveza Crne Gore Dejana Savićevića, Vlastimir nosi dres Mladosti sa brojem 10.
FK Mladost je kod Odjeljenja za razvoj i licenciranje Fudbalskog saveza Crne Gore aplicirala i za licencu za UEFA za takmičarsku sezonu 2014/15. Licencu za evropska takmičenja je predala i FK Budućnost. No Budućnost će i ove godine teško ispuniti jedan od pet obaveznih kriterijuma za dobijanje licence – finansijski. Klub godinama ne uplaćuje zakonom propisane doprinose zaposlenima, a kasni se i sa platama igračima i trenerima. Dug i dalje iznosi 500.000 eura.
Miomir Mugoša kao da nije svjesan pustoši koju je napravio. ,,Ovaj klub u Crnoj Gori jedini posluje i organizovan je u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima”, izjavio je prije par mjeseci. Zbog takvog poslovanja, bivši zaposleni, igrači i treneri FK Budućnosti okupljeni u NVO Volim Budućnost, nedavno su pokrenuli dva sudska postupka pred Privrednim sudom u Podgorici.
Traže prinudno izvršenje odluke o prenosu osam odsto vlasničnog udjela na bivše fudbalere i zaposlene. FK Budućnost je 2007. godine registrovan kao akcionarsko društvo u kojem je Glavni grad Podgorica većinski vlasnik sa 90 odsto udjela, osam odsto pripada zaposlenima, bivšim zaposlenima, fudbalerima i bivšim fudbalerima kluba, dok dva odsto pripada navijačima okupljenim u NVO Varvari. Smatraju da, iako je od transformacije kluba proteklo više od šest godina, klub nije konstituisan u skladu sa Odlukom o transformaciji, jer zaposlenima, fudbalerima i bivšim fudbalerima akcije nijesu dodijeljene. Zbog toga nijedan organ upravljanja nije konstituisan na zakonit način.
Iz NVO Volim Budućnost sudski traže i poništenje Odluke kojom su organi uprave, tokom 2000. godine, poklonili Glavnom gradu Stadion FK Budućnost. Smatraju da je odluka donijeta mimo zakona, uz brojne propuste i zloupotrebe.
,,Pokušali smo da stupimo u kontakt sa upravom. Oni izbjegavaju. Nijesmo uspjeli da dobijemo nijednu odluku. O svemu se odlučuje mimo Skupštine kluba koja godinama nije sazivana. Klub, nekada ponos grada i države, sada je prosjak grada i države. Svi bivši zaposleni, treneri, fudbaleri, ljudi koji su stvarali Budućnost totalno su marginalizovani. To je jedan od razloga što je klub tu gdje jeste”, kaže za Monitor Dragan Vujović iz NVO Volim Budućnost.
Zanimljivo, Stadion pod Goricom u vlasništvu je JP Gradski stadion. Osnivač preduzeća je opština, na čijem čelu se nalazi Miomir Mugoša, koji je i predsjednik Skupštine FK Budućnost. Veterani Budućnosti traže da se stadion vrati klubu. Tvrde da je stadion otet od kluba, bez odluke Skupštine, samo potpisom prebačen na Opštinu, bez poštovanja procedure.
,,Budućnost je podstanar na sopstvenom stadionu, bez prostorija. Postala je siroče grada”, kaže Vujović. On podsjeća da je FK Budućnost sam počeo da gradi stadion i da je 3.000 kvadrata pripadalo klubu, te da bi od tih poslovnih prostora on mogao da se finansira.
Finansijsko poslovanje FK Budućnosti je tajna. Na odbornično pitanje koje je Aleksa Bečić postavio na Sjednici Skupštine Podgorice, početkom ove godine, dobijen je odgovor da je FK Budućnost iz sredstava Budžeta Glavnog grada u periodu od 2006. do 2014. isplaćeno milion i 800.000 eura. Dobijeni podaci se umnogome ne slažu sa revizorskim izvještajem FK Budućnosti za prethodnih nekoliko godina.
Kriza u Budućnosti vidi se i po posjetiocima Stadiona pod Goricom. Utakmice Budućnosti nekada je standardno pratilo više hiljada gledalaca, sada ih je tek nekoliko stotina. I pored toga što su kao za CNP, i za utakmice Budućnosti, opštinske institucije u obavezi da kupuju po 100 karata.
Jedna od posljednjih odluka odlazećeg gradonačelnika je ona o izmjeni i dopuni Detaljnog urbanističkog plana Konik Stari aerodrom faza 3. Plan, za čiju izradu će Glavni grad obezbijediti 10.000 eura, obuhvata teritoriju od 37,44 hektara, sa ciljem stvaranja planskih pretpostavki za organizaciju i uređenje prostora za odgovarajuće funkcionisanje objekata za sport i rekreaciju. Izmjenu DUP-a su inicirali FK Budućnost i FK Mladost. Preciznije otac i sin Mugoša.
Predrag NIKOLIĆ