Povežite se sa nama

Izdvojeno

POLJOPRIVREDA NA SJEVERU I NAJAVLJENA KRIZA: Ko da je neće biti

Objavljeno prije

na

Očekivana ekonomska kriza nije bila  dovoljan motiv da poljoprivrednici sa sjevera povećaju obim svoje prozvodnje, a izuzetak su samo rijetke opštine. Podrška poljoprivredi iz  opštinskih kasa uglavnom je veća nego lani, ali u lokalnim samoupravama su svjesni da je treba dalje povećavati, ako prihodi dozvole

 

U lokalnim samoupravama na sjeveru nemaju  precizne podatke koliko je njihovih  sugrađana, zbog predstojeće krize, riješilo da počne da se  bavi poljoprivredom ili povećaju postojeću proizvodnju.  Podaci postoje samo za registrovane poljoprivredne proizvođače, a statistika govori  da, uglavnom,  nije bilo povećanja proizodnje. Štaviše, u nekim opštinama tvrde da je trend smanjenja stočnog fonda i sezonskog uzgoja bio intenzivniji. Tako je, kaže za Monitor koordinatorka mojkovačke  Službe za poljoprivredu Tatjana Simić i na prostoru te opštine.  Prema njenim riječima,  povećanje cijena stočne hrane, obeshrabrilo je i uzgajivače krava i svinja.

„Mislim da to nije slučaj samo u Mojkovcu, već da se odnosi na cijeli sjever. Sezonski uzgajivači svinja došli su u situaciju da im se ne isplati rad, jer su cijene stočne hrane izuzetno visoke. Slično je i u stočarstvu. Recimo u cijelim mojkovačkim Gornjim Poljima, koja su bogom dana za poljoprivredu, nema ni 15 krava. Ne znam za primjer povećanja obima proizvodnje u Mojkovcu, osim kad je riječ o jednom uzgajivaču pilića, koji je ove godine, zaista, vidno  proširio svoje kapacitete. Nešto sistemski moramo mijenjati“, tvrdi Simićeva.

Prema njenim riječima, lokalna uprava je ove godine nastojala da pomogne što je više moguće registrovanim poljoprivrednim proizvođačima, pa je iz opštinske kase za tu namjenu izdvojeno 135.000 eura, za 22 oblasti. Najviše, oko 30.000 eura opredijeljeno je za podršku podizanju i opremanju voćnih zasada. Subvencije za nabavku motornih kosačica iznosile su 17.500, a izrada dokumentacije za IPARD projekte 15.000 eura. Ostale oblasti podržane su iznosima od 2.000 do 8.000 eura.

Fokus ovogodišnjih poljoprivrednih subvencija u Mojkovcu bio je uglavnom na biljnoj proizvodnji,  ali u Opštini ocjenjuju da bi to trebalo mijenjati i kada je riječ o iznosu, ali i usresređenosti na pojedine grane poljoprivrede. Namjeravaju, kaže Simićeva, da ubuduće fokus bude na stočarstvu. Cilj je povećanje stočnog fonda u govedarstvu, ovčarstvu i kozarstvu, a isto tako pomoći zainteresovanim držaocima suprasnih krmača.  Proizvodnja hrane, bilo biljnog ili animalnog porijekla, trebalo bi, ocjenjuje sagovornica Monitora, da bude prioritet domaćinstava sjeverne regije Crne Gore, pa i Mojkovca. Vlada i Opština, sugeriše ona, trebalo bi da u narednom periodu značajna sredstva usmjere ka infrastrukturnim projektima, prvenstveno uređenju putnih pravaca ka selima i od sela prema katunima na Bjelasici, Sinjajevini i Prošćenskim planinama.

,,Upravo na teritoriji  naše opštine rekonstrišemo seoske puteve. Urušeni, zapušteni i veoma loši putevi, jedan su od razloga zbog kog su naši katuni u Crvenoj lokvi ostali bez ijednog domaćina. Sve to uprkos činjenici da su blagodeti i ljepote te planine neprocjenjive”, kaže  koordinatorka Službe za poljoprivredu.

Opština Kolašin je budžetom za poljoprivredu u 2022. godini opredijelila 80.000 eura, a Program je 11 podsticajnih mjera.  Sekretar za finansije Dragan Bulatović kaže da će naredne godine biti više, ukoliko budu povećani prihodi budžeta. Do značajnijeg povećanja poljoprivredne proizvodnje u toj opštini, prema podacima kojim raspolažu u lokalnoj upravi, nije došlo, uprkos najavljenoj  krizi.

,,Imamo podatke samo za registrovane proizvođače, a tu nije bilo značajnijeg rasta proizvodnje. Vjerovatno ima sugrađana koji su, potaknuti najavama  krize, posadili  nešto povrća uz svoje kuće ili kupili jednu kravu, ali te podatke nemamo. Podrška poljoprivrednicima iz opštinskog budžeta se kontinuirano povećava, međutim, dešavalo se da nema dovoljno onih koji ispunjavaju uslove za te subvencije pa  je novac ponekad ostajao neutrošen”, kaže Bulatović za Monitor.

Odgovor na najavljenu krizu, smatraju u Opštini Pljevlja je, između ostalog, i to što su za mjere agrarne politike ove godine opredijelili 452.000 eura kroz 23 mjere. To je, tvrde za 42 osto  više u odnosu na lani.  Kroz  mjere  je obuhvaćena  podrška iz oblasti stočarstva, ratarstva, voćarstva, povrtlarstva, pčelarstva, organske proizvodnje, poboljšanja kvaliteta života u ruralnim područjima… Takođe i podrška promociji poljoprivrednih proizvoda, posjeti sajmovima, edukaciji poljoprivrednika, osiguranju poljoprivrednika i poljoprivredne proizvodnje …

,,Posebna pažnja Opštine Pljevlja iz oblasti agrarne politike usmjerena je na mjere iz stočarske proizvodnje, zbog čega su premije za mlijeko povećane 66 odsto.  Uvedena je i nova mjera za podršku preradi mlijeka na gazdinstvu od ukupno 90.000 eura. Povećana  su izdvajanja za ratarsku proizvodnju, kao i za druge oblasti koje utiču na poboljšanje uslova života na seoskom području. Izmirene su  sve obaveze po osnovu subvencija u poljoprivredi minulu godinu”, tvrde u pljevaljskoj  Opštini.

Poljoprivrednici na području bjelopoljske opštine iz lokalnog budžeta ove godine su dobili 300.000 eura. U lokallnoj upravi  još ne znaju da li je i koliko to povećalo i obim proizvodnje.

Konkretnije podatke, koji su, kažu, razlog za optimizam imaju u Oštini Berane.  Kako je za Monitor kazao sekretar za poljoprivredu, turizam i vodoprovredu Božo Premović najvidljivije je povećanje proizvodnje u ratarstvu.

,,Prije tri godine na području beranske opštine imali so 60 ha pod žitom, sada je to 120 ha. Razlog za to je svakako to što Opština pokriva 100 odsto troškova žetve. Ove godine smo za podršku poljoprivrednicima izdvojili iz budžeta 150.000, a za narednu godinu plan nam je da to bude 200.000 eura. Dali smo besplatno stočarima  10 junica, 120 jagnjica, a ratarima 200 plastenika, dajemo premije za svako od 5.000 pčelinjih društava, sufinansirali smo obnovu vodenica… Sve to daje rezultate. Svjesni smo da treba i više i bolje, al i ovo što se sada dešava u lokalnoj poljoprivredi je za optimizam”,  tvrdi Premović.

Izdvajanja iz nacionalnog budžeta za poljoprivredu su  35,9 miliona eura što je za 33 odsto više u odnosu na prethodnu, odnosno, za 47 odsto  više,  u odnosu na 2020. godinu. Kako je, početkom ove godine saopšteno iz Privredne komore, zbog nedovoljnog korišćenja raspoloživog zemljišta, nerazvijenosti sjevernih krajeva Crne Gore, nedovoljne opremljenosti novim tehnologijama u proizvodnji, postoji potreba za stalnim povećanjem nacionalnih sredstava za razvoj poljoprivrede.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo