Povežite se sa nama

Izdvojeno

POLICIJA BEZ RUKOVODIOCA: VD stanje VD ministra

Objavljeno prije

na

Gotovo cijeli sektor policije, čiji je posao bio da suzbija organizovani kriminal, uhapšen je pod sumnjom da su članovi organizovane kriminalne grupe koja je ubijala ljude, švercovala i prodavala drogu, prala novac i gomilala moć. U istražni zatvor završio je i rukovodilac tog sektora Dejan Knežević, kojeg su na to mjesto postavile aktuelne vlasti

 

Izmiče gotovo treća godina otkad se na posljednjim parlamentarnim izborima promijenila vlast, a problemi u unutrašnjim bezbjednosnim strukturama nastavljaju da se gomilaju.

Od avgusta 2020. godine slušamo o ozbiljnoj reformi policije – institucionalnoj i kadrovskoj. Određene kadrovske promjene nijesu dale rezultate. Došle su neke  nove osobe, ali ponovo nijesmo izbjegli kriminalce u uniformama i na visokim pozicijama u Upravi policije. U policiji i dalje rade i ljudi kojima su tortura i mučenje glavni alati u ostvarivanju cilja. Policija se i dalje kadrira na osnovu ličnih i partijskih relacija, dok su profesionalnost i stručnost posljednji na listi kriterijuma.

Lavina je krenula hapšenjem službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost Petra Lazovića i raspisivanjem potjernice za odbjeglim policajcem Ljubom Milovićem. Nakon toga je gotovo cijeli sektor policije, čiji je posao bio da suzbija organizovani kriminal, uhapšen je pod sumnjom da su članovi organizovane kriminalne grupe koja je ubijala ljude, švercovala i prodavala drogu, prala novac i gomilala moć. U istražni zatvor završio je i rukovodilac tog sektora Dejan Knežević, kojeg su na to mjesto postavile aktuelne vlasti.

Zbog akcije Specijalnog državnog tužilaštva (SPO), Europola i Specijalnog policijskog odjeljenja, na sjednici Vlade smijenjen je direktor Uprave policije Zoran Brđanin, za čijeg se mandata sve dogodilo. Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić je kao vršioca dužnosti direktora Uprave polcije postavio načelnika budvanskog Odjeljenja bezbjednosti i svog prijatelja Nikolu Terzića. Rasformiran je nekadašnji Odsjek za teška krivična djela, a za koordinatora policijskih službi za borbu protiv kriminala postavljen je Predrag Šuković, šef Specijalnog policjskog odjeljenja.

Upućeni izvori Monitora iz policije govore da je Adžić prvi ministar koji je uspostavio kontrolu nad službenicima u plavom otkad je Uprava policije izmještena kao nezavisan organ iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Tvrde, takođe,  da se dugo tražio razlog za smjenu Zorana Brđanina sa mjesta direktora Uprave policije jer nije bio na istom fonu sa ministrom i premijerom u tehničkom madatu. Brđanin je ranije kazao da su Adžić i Dritan Abazović na njega vršili pritisak da podnese ostavku. Rekao je da nije bio miljenik vlade Zdravka Krivokapića, a ni vlade Dritana Abazovića.

„Nije postrojao nijedan razlog zakonski da budem smijenjen“, tvrdi Brđanin. Odluka Adžića i Abazovića od ove semdice se nalazi pred Upravnim sudom, nakon što je Brđanin tužio Vladu. Ukoliko sud poništi rješenje Vlade o smjeni,  bivši direktor policije može tražiti novčanu odštetu, kao mnogi funkcioneri prije njega. A gotovo nijedan takav slučaj nije se završio u korist države. Brđanin je na funkciju direktora UP-a izabran na javnom konkursu uz podršku parlamentarnog Odbora na petogodišnji mandat u avgustu 2021. dok mu je VD mandat počeo 22. februara te godine.

 

Ministar Adžić teško podnosi kritiku od strane nevladinog sektora. Akcija za ljudska (HRA) prava je devet mjeseci  upozoravala da inspektori optuženi za torturu i dalje obavljaju svoje policijske dužnosti, umjesto da budu smijenjeni do okončanja postupka. Adžić je HRA i njihovu direktoricu Teu Gorjanc Prelević optužio da za potrebe određenih grantova urušavaju institucije. Pravdao se da te službenike ne može smijeniti jer nema dovoljno inspektora za koje vjeruje „da su apsolutno čisti“.  Primijetio je da su „manje opasni oni koji prekoračuju ovlašćenja od onih koji su involvirani od kriminalnih struktura“.

Tea Gorjanc Prelević je takav ministrov pristup ovako prokomentarisala: „Crna Gora ima 1.138 policijskih inspektora (podatak iz jula 2021). Ako među njima nema ni četvorice u koje ministar ne sumnja, da zamijene optužene, onda ili nešto nije u redu sa ministrom ili u državi treba proglasiti vanredno stanje“.

Nakon devet mjeseci Adžić je konačno smijenio četiri inspektora, osumnjičena za torturu građana. „Do ove suspenzije nažalost ni sada ne bi došlo bez napora Akcije za ljudska prava da istraje u opominjanju ministra Adžića da je dužan da primijeni zakon, umjesto da otvoreno sumnja u ispravnost i tog zakona i međunarodnog standarda zabrane torture koji sadrži isto pravilo. Ministar je naše opomene zvao ’pritiskom’, ’hajkom’, ’pokušajem urušavanja institucija zarad dobijanja grantova’, ’uticajem koji ima za cilj da zaustavi borbu protiv organizovanog kriminala’ i sl. svrstavajući nas tako u isti rang sa kriminalcima“, kazala je Gorjanc Prelević za Monitor.

Adžić se javno pohvalio da su smijenjeni inspektori riješili ubistvo Vidaka Vujovića, ubijenog u Štekama, nadomak Podgorice, nakon čega je njegovo tijelo zapaljeno. Ubistvo je rasvijetljeno 11. aprila, a inspektori su, prema obavještenju Adžića, smijenjeni šest dana ranije – 5. aprila.

„Sada se postavlja ozbiljno pitanje zakonitosti dokaza koje su pribavljali dok su bili suspendovani. Drugim riječima, postavlja se pitanje razmjere štete koju je nanijelo višemjesečno odbijanje ministra da optužene inspektore blagovremeno udalji iz službe“, kaže Gorjanc Prelević.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije od ponedeljka ne odgovaraju da li su inspektori pod suspenzijom istraživali ubistvo Vujovića i da li će to uticati na legalnost dokaza pribavljenih u tom slučaju.

 

Potvrđena optužnica protiv Petra Lazovića

Viši sud u Podgorici potvrdio je prije nekoliko dana optužnice protiv kriminalne grupe Radoja Zvicera, među čijim članovima su i policajci Petar Lazović i Ljubo Milović. Na teret im se stavlja stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja, šverc droge, krijumčarenje cigareta.

Odluka je donesena dan nakon što je Lazovićeva advokatica Maja Zeković objavila saopštenje u kojem navodi da je njen branjenik žrtva političkog progona. Sudu je ranije ponuđeno jemstvo od skoro sedam miliona da se Lazović brani sa slobode, ali je odbijeno. Petar Lazović je sin dugogodšnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića.

Prema navodima tužilačkog akta koji potpisuje specijalni tužilac Zoran Vučinić, ova kriminalna organizacija formirana je u drugoj polovini 2020. godine. Osim u Crnoj Gori djelovala je u našem regionu, Evropi, Južnoj Americi i Australiji.

 Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo