Preko 200 nezapošljenih Kolašinca pokazalo je interesovanje da radi na izgradnji auto puta. Većina od njih, kažu u kancelariji Zavoda za zapošljavanje (ZZZ), trebalo bi i da završe obuku za neko od zanimanja potrebnih u građevinrstvu. Ta obećanja, uz ona o solidnim zaradama i relativno dugoročnom radnom angažmanu, bila su razlog za optimizam i entuzijazam mnogih sa zavidnim stažom na evididenciji ZZZ.
Optimizma, prilikom zvaničnih posjeta i susreta, nije falilo ni kod predstavnika izvršne vlasti ali ni kod direktora CRBC za Crnu Goru Gao Jang. Prva grupa Kolašinca sa novim zanimanjima stečenim nakon upriličene obuke biće, prema najavama, zapošljena u prvoj polovini septembra.
U međuvremenu, na desetine njihovih sugrađana već je ugovorima o radu na određeno vrijeme angažovano na pripremnim radovima za auto-put. Oni koji su, tokom minulih mjeseci, razgovarali s novinarima o uslovima rada kod Kineza ili su, pozivajući se na pravila ugovora, ćutali o uslovima rada i svojim zaradama ili nijesu skrivali zadovoljstvo dobrim dnevnicama i profesionalnošću poslodavaca. Tu idiličnu sliku saradnje CRBC sa lokalnim stanovništvom i izjave o korektnom poslovnom odnosu nedavno su narušili incidenti na gradilištu zbog kojih je intervenisala i policija.
Konflikt je nastao pri potpisivanju novih ugovora, kojima su, zato što, navodno, nema dopunskog rada skraćeni i broj radnih sati ali i zarade. Kolašinci Nenad Vlahović i Mileta Jelić, do nedavno angažovani na određeno vrijeme kao građevinski radnici u kineskoj komapaniji, novinarima su ispričali da su od poslodavaca trpjeli mobing, te da ih je agencija Outsourcing iz Podgorice, preko koje su dobili posao, izrabljivala.
„Zbog nekorektnog ponašanja pretpostavljenih, zbog iživljavanja nad radnicima, zbog umanjivanja zarade i selektivnog obnavljanja ugovora, ja sam napustio posao, odnosno, nijesam hteo da potpišem novi ugovor. Sramota je da su nam na početku obećali plate od preko 600 eura mjesečno, da bi sada došli do nekih 250 eura”, tvrdi Vlahović.
On kaže da je u prvom ugovoru pisalo da im je dnevnica 24 eura. Prema drugom ugovoru trebalo je da im bruto mjesečna zarada bude 523 eura. Međutim, kako tvrde Jelić i Vlahović, posljednji ugovori koji su im ponuđeni bili su sa bruto zaradom od svega 432 eura. Oni, takođe, kažu da im agencija preko koje su se zaposlili nije uplaćivala ni poreze ni doprinose, ali ni osiguranje.
Ispovijest dvojice Kolašinaca novinarima ohrabrila je još nekolicinu njihovih bivših kolega da, istina anonimno, progovore o uslovima rada. Zbog uglavnom anonimnih pritužbi inspekcija rada je već tri puta tokom ljeta provjeravala da li agencija Outsourcing i kineska kompanija CRBC krše zakon.
Prilikom inspekcijskog nadzora na gradilištu autoputa Bar-Boljari, na dionici Smokavac-Uvač-Mateševo (lokacija Jabuka), inspekcija rada utvrdila je izvjesne nepravilnosti.
„U mjestu izvođenja radova (na gradilištu) za radno angažovana lica nijesu se nalazili ugovori o radu i prijave na obavezno socijalno osiguranje, zatečeno je devet lica bez zaključenog ugovora o radu, nije donijet akt o rasporedu korišćenja sedmičnog odmora zaposlenih. Ustanovljeno je i neposjedovanje izvještaja o zdravstvenom pregledu pet rukovaoca građevinskim mašinama”, kazala je PR te službe Milena Ostojić.
Na osnovu utvrđenih nepravilnosti, kaže Ostojić, glavnom izvođaču je izrečena jedna novčana kazna na licu mjesta, podizvođaču pet, dok su agenciji za ustupanje zaposlenih izrečne dvije novčane kazne prekršajnim nalozima na licu mjesta. Naloženo je, takođe, da se otklone ustanovljene nepravilnosti. I one su, tvrde u Upravi za inspekcijske poslove, u ostavljenom roku i otklonjene.
„Nadzorom obavljenim 14. avgusta ove godine, na osnovu prijave radno angažovanih lica u firmi CRBC preko Agencije za ustupanje zaposlenih Outsourcing, a u vezi sa isplatom zarada za vrijeme državnog praznika Dana državnosti i isplate prekovremenih časova rada, utvrđeno je da je zaposlenima u Agenciji izvršena isplata zarada sa uvećanjem, po osnovu prazničnog i svih ostvarenih časova prekovremenog rada za 62 zaposlena”, rekla je Ostojić, dodajući da su „inspektori rada preduzeli sve mjere u okviru svojih nadležnosti, uvidom u relevantnu dokumentaciju (ugovore o radu, platne liste, sporazum o ustupanju zaposlenih između glavnog izvođača i agencije)”.
Izvršni direktor agencije Outsourcing Veliša Stamatović, demantovao je tvrdnje Kolašinaca i optužio ih da su pokušali da opstruiraju rad agencije i njenog klijenta (CRBC). Prema njegovim riječima, zaposleni su ,,u vidno alkoholisanom stanju iskazali agresiju i prijetili ugrožavanjem bezbjednosti prisutnim radnicima agencije, zbog čega je reagovala i policija”
Stamatović navodi da je Outsourcing prva licencirana agencije te vrste na crnogorskom tržištu koja je minule četiri godine sarađivala s više stotina klijenata ustupajući im nekoliko hiljada zaposlenih. Kao i uvijek, kazao je on, i u poslovnoj saradnji sa CRBC-om su poštovali zakon. ,,Radnici se uredno prijavljuju na obavezno socijalno osiguranje, neto zarada i doprinosi im se isplaćuju iz mjeseca u mjesec i svi radnici su dodatno osigurani po osnovu kolektivnog osiguranja kod osiguravajuće kuće s kojom Agencija ima sklopljen ugovor”.
Prevodilac u kineskoj kompaniji CRBC Vesko Kovijanić objašnjava da je do promjene iznosa zarade došlo zbog toga što je novim ugovorom definisano da će zaposleni raditi 40 sati sedmično, to jest da nema prekovremenog rada.
,,Ponašanje Kolašinca koji su iznijeli optužbe na račun kompanije za koju radim bilo je nedolično. Odnos CRBC prema njima bio je sve vrijeme radnog angažmana više nego korektan. I, naravno, do detalja u skladu sa zakonom”, tvrdi on.
Očigledno je da su se, makar u ovoj fazi saradnje kineske kompanije sa domaćom radnom snagom, pojavili nesporazumi koji govore o tome da Kolašinci neće dobiti baš sve što su očekivali angažmanom u CRBC. Bilo da je riječ o nepoštovanju zakona od strane poslodavca ili neprilagođenosti radnih navika Kolašinca onome što od zapošljenih traže velike kompanije u svijetu, uglavnom – početni entuzijazma ostao je iza nas. Sada se valja navići na ponuđene uslove ili vratiti radne knjižice u kancelarije ZZZ.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ