U nedjelju su predsjednički izbori. Vrijeme je za promjene. Više od svega za promjenu našeg odnosa prema vlastima, za pobjedu nad podanikom u sebi.
Paralelno sa završnicom izborne kampanje teče – život.
Učenik završnog razreda OŠ Radojica Perović napadnut je i pretučen u školi, za vrijeme nastave. „Poveden je kod doktora, ima hematome, na sreću, prošao je bez lomova”, saopšteno je iz škole. Uz informaciju da je o napadu obaviještena policija i da napadač, maloljetnik sličnog uzrasta, nije đak njihove škole.
Koliko prošle nedjelje svjedočili smo sličnom incidentu. Samo što se napad nije desio u učionici, nego van školskog dvorišta. Petnaestak dana ranije slična priča… Poodavno smo registrovali: ovdašnji kriminalci su sve mlađi i sve okrutniji. Slični su nam, izgleda, i policajci. Makar oni koji dospiju na naslovne strane.
Pitanje je šta je starije – siledžije kriminalci – policajci sa vrha komandnog lanca, ili đaci nasilnici iz osnovnih i srednjih škola? Samo se zna: ovo društvo ne čini ništa da osujeti mogućnost da nam budući naraštaji budu još gori od nas.
Iz Ministarstva finansija stigla je vijest da će isplate iz nedavno osnovanog Alimentacionog fonda biti obustavljene ,,sve do najavljenih izmjena Zakona o privremenom izdržavanju djece”. U pitanju je, kažu, ,,tehnički problem”, odnosno, način na koji zakonski staratelj dokazuje da drugi roditelj ne izmiruje finansijske obaveze prema svom djetetu.
Zakon čije se izmjene najavljuju, i zbog čije su nedorečenosti isplate obustavljene, usvojen je u drugoj polovini prošle godine. Nakon što se godinama govorilo i pisalo o potrebi osnivanja Alimentacionog fonda. Neko nije dobro uradio svoj posao.
Prema dostupnim podacima, više od dvije trećine roditelja ne plaća redovno dosuđenu alimentaciju iako je, nerijetko, u pitanju skoro pa simboličan iznos (ne manje od 67 eura za nezaposlenog ili roditelja koji prima minimalnu zaradu od 450 eura). A osnovnu školu u kojoj je ove nedjelje pretučen dječak pohađa 1.600 učenika. I ona nije najveća u Podgorici. A nastavnika fali. I biće ih, kažu, još manje.
U aviohelikopterskoj jedinici MUP-a trenutno nemaju nijedan funkcionalan avion i nijedan operativan helikopter. Biće, kažu. Do tada, ukoliko nekome treba spašavati život, u pomoć zovu vojsku. Njihove su letjelice još operativne. Samo im, kao što možete pročitati i na narednim stranicama Monitora, nedostaje pilota.
Mediji su izvijestili kako državnom Montenegro bonusu prijeti stečaj. Problem je dug prema Elektroprivredi od 11,5 miliona, nastao u vrijeme dok je MN bonus, na zapovjed Vlade tadašnjeg premijera Mila Đukanovića, upravljao Kombinatom aluminijuma. Vlada se tada obavezala da će izmiriti troškove za struju, ali to nije uradila. Ni ona ni tri sljedeće, formirane od 2016. do 2022.
Nije u pitanju nedostatak novca već odbijanje da se prihvati da država mora izvršavati prihvaćene obaveze bez obzira na trenutni raspored snaga među političkim rivalima. Zamislimo samo da je, krajem prošle godine, aktuelna Vlada onih 15 miliona koje su dali Elektroprivredi za (bespotrebnu) kupovinu sopstvenih akcija, iskoristila za namirenje desetak godina starog duga iz lanca Vlada – MN bonus – KAP – EPCG. Državna Elektroprivreda bi jednako dobila potreban novac, ali drugoj državnoj kompaniji sa 30-ak zapošljenih ne bi prijetio stečaj. Nijesu se dosjetili? Ili je problem bilo to što su na čelu kompanije sa sjedištem na Cetinju i dalje prepoznatljivi DPS kadrovi?
Ipak, stanovnike Crne Gore ovih dana, dominantno, zanimaju odgovori na dva pitanja: koliko će se glasača iz tzv. dijaspore u nedjelju pojaviti na biračkim mjestima i koliko će to da košta? Jedni ih zazivaju, drugi ih obeshrabruju, treći bi da utvrde njihovu cijenu a četvrti da im oduzmu pravo glasa. Po mogućnosti, selektivno. Niko nema ništa protiv kad u domovinu šalju pare. Samo lani su ,,doznačili” oko 750 miliona. Ne računajući ono što donesu i potroše kada dođu na odmor.
Ima li rješenja za naše nevolje? „Stvar je vrlo jednostavna“, objašnjava odlazeći premijer, „nama trebaju instant rješenja“.
Iskustvo s njegovim, baš kao i prethodnim, vladama navode na suprotan zaključak. Neophodna su sistemska rješenja. Ona koja nećemo izmišljati preko noći, pa ih mijenjati kad ustanovimo da se požar dodatno proširio. To može obezbijediti samo vlast, koja zna kolika je cijena eventualnog neuspjeha. Efikasno kontrolisana vlast. U nedjelju su predsjednički izbori. Vrijeme je za promjene. Više od svega za promjenu našeg odnosa prema vlastima, za pobjedu nad podanikom u sebi. Podanici mame svaku vlast da osili. Rezultat gledamo.
Zoran RADULOVIĆ