Povežite se sa nama

Izdvojeno

PLATFORMA PREDSJEDNIKA JAKOVA MILATOVIĆA: Priprema li se teren za koncentracionu vladu

Objavljeno prije

na

Iako Milatović svoj dokument pravda dolazećim negativnim izvještajem Evropske komisije, koji će gotovo izvjesno konstatovati ono staro – da smo izgubili fokus na evropskom putu, neki analitičari smatraju da je Milatovićeva platforma  priprema terena za koncentracionu vladu. No, istovremeno se obavjaju ubrzani  pregovori kako bi mandatar Milojko Spajić došao do  nužne, minimalne većine za formiranje Vlade. Sve je još neizvjesno

 

Dok se pregovori o formiranju vlade s neizvjesnim ishodom odvijaju iza scene, predsjednik države Jakov Milatović i partijski potpredsjednik  mandatara Milojka Spajića izašao je sa Platformom za Crnu Goru u EU. To je  dokument koji ne sadrži ništa krucijalno novo, koji bi gotovo svaka politička strukutra u zemlji potpisala, i koji na koncu ni za koga nije obavezujući.  Upravo zato, iako Milatović taj dokument pravda dolazećim negativnim izvještajem Evropske komisije, koji će gotovo izvjesno konstatovati ono staro – da smo izgubili fokus na evropskom putu, neki analitičari smatraju da je Milatovićeva platforma u stvari nešto drugo –  priprema terena za koncentracionu vladu.

“Inicijativa Milatovića može se posmatrati kao pokušaj nuđenja alternative Pokretu Evropa sad (PES) za izlaz iz izazovne pregovaračke situacije, preuzimanja pregovaračkog procesa i liderstva u partiji ili, u krajnjem, kao predlog za formiranje koncentracione vlade”, smatra analitičarka Ana Nenezić.

Milatovićeva platforma sastoji se od  13 tačaka koje sadrže opšta mjesta  onoga što se mora uraditi na putu ka EU: izbor nedostajućih pozicija u pravosuđu, dalja borba protiv organizovanog kriminala, politički dijalog, reforma javne uprave, ekonomske reforme, osnaživanje koncepta ekološke države… Predsjednikova platforma se  gotovo ne razlikuje od Spajićevih Deset principa, dokumenta koji je  mandatar pred početak pregovora o formiranju vlade uputio političkim partijama sa kojima je tada ušao u pregovore. I koji su svi odmah potpisali.

Podsjećajući da dokument nije pravno obavezujući i da  ne postoji nijedna prepreka za bilo koju partiju da na njega stavi potpis, Ana Nenezić ukazuje da se nameće zaključak da “predsjednik zagovara formiranje koncentracione vlade, sinergiju svih političkih subjekata, kako bi se izbjegli novi izbori i rizik od bugarskog scenarija u Crnoj Gori”.

Za sada je sigurno da Spajićev scenario ne funkcioniše kako je  zamislio. Pregovori su se vrtjeli u krug, nakon što je saopštio da obustavlja pregovore sa Koalicijom Zajedno za budućnost Crne Gore (ZBCG). Svaki njegov pokušaj da ipak realizuje svoj naum –  vladu bez ZBCG, URE i DPS-a, koju bi podržala 44 poslanika, partija koje  su ga podržala za mandatara, završavao je  novim problemom.

Podsjetimo: nakon gubitka dijela podrške u svojoj partiji i kod koalicionih partnera koji su sa PES-om izašli na junske vanredne parlamentarne izbore, potencijalna Spajićeva vlada svela se na prostu većinu – 41 poslanik. Spajić je izgubio podršku dvije poslanice PES-a, te Ujedinjene Crne Gore, koji su  insistirali na stavu da ZBCG treba da bude dio buduće vlade. Isti stav zagovara i predsjednik Milatović.   Dodatni problem nastao je kada su Demokrate Alekse Bečića saopštile da ne žele da presudni glas nove parlamentarne većine bude glas bivših partnera DPS-a, aludirajući na Mehmeda Zenku, lidera DUA, koji je podržao Spajićevu vladu i bez kog Spajić nema ni prostu većinu.

Prošle sedmice, nakon sastanka sa Milatovićem,  Spajić je izašao  „optimističan“  najavljujući da će ubrzo formirati proevropsku vladu. Napomenuo je da je možda potreban „široki razgovor“. No, u međuvremenu nije pokazao da odustaje od svog predloga – vlade bez ZBCG, UR-e i DPS-a.

Nastavio je po istom, u dva pravca. Pokušavao je da nadomjestiti dva mandata koje je izgubio u svom PES-u , glasove  Jevrosime Pejović i   Radinke Ćinćur – koje ne podržavaju vladu bez ZBCG.  Istovremeno nastojao je  da ubijedi  Demokrate da prihvate  glas lidera DUA, Mehmeda Zenke.

Jedna od dvije poslanice, Jevrosima Pejović, isključena je iz partije ove sedmice.  Iako se u saopštenju PES-a navodi da je „ona odlučila da više ne bude dio Pokreta Evropa sad“, jasno je iz ostatka saopštenja da je to bila odluka organa partije, ili kako se kaže „iznuđeni potez zbog kog žale“.

“Izuzetno cijenimo odnos ostalih kolega koji, iako su imali drugačiji stav na organima partije, ostaju dosljedni demokratskom načelu da se poštuje volja većine, što je praksa u svim demokratskim političkim organizacijama. Žalimo zbog iznuđenog poteza, ali ćemo kao organizacija ostati istrajni u poštovanju demokratskih pravila, kako bi se stekli uslovi za deblokadu parlamenta i formiranje nove Vlade, sprovođenje reformi i realizaciju programa Evropa sad 2”, navodi se u  saopštenju.

Zaključuje se da će “PES će istrajati na odluci Glavnog odbora da formira 44. Vladu sa onima koji su podržali lidera PES-a za mandatara na konsultacijama kod predsjednika države”.

Protiv isključenja Pejović na elektronskoj sjednici preko aplikacije WhatsApp, pišu mediji, bio je Aleksandar Grgurović,  član Predsjedništva PES-a.  Olivera Injac i Tihomir Dragaš nisu glasali, dok zamjenik predsjednika stranke Milatović nije učestvovao.

PES je od poslanice Pejović tražio da vrati mandat partiji, iako, kako su i sami naveli, Ustav kaže da je poslanik vlasnik mandata a ne partija. Malo  je vjerovatno da će poslanica to i učiniti. Ona se u međuvremenu nije oglašavala u medijima.

Njena koleginica  Jadranka Ćinćur saopštila je da nije promijenila stav i da je isključenje poslanice Pejović „atak na slobodan stav“. Iz PES-a su poručili da Ćinčur ima „nalogodavce“.

Spajić paralelno pokušava da ubijedi Bečića i Demokrate da  prihvate glas Mehmeda Zenke, koji je u parlament ušao na listi koju predvodi Dps, a u međuvremenu, napustio taj klub. Demokrate su  više puta iznijele stav da ruka koja dolazi sa liste DPS- a ne može biti odlučujuća.

No, pregovori  između Spajića i  Bečića se iza scene, dok ovaj broj Monitora ide u štampu , nastavljaju.  Ima i najava mogućeg dogovora. “Izlazak Mehmeda Zenke iz poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS), a time i iz politčkog kursa te strukture, kao i izjava generalnog sekretara Demokrata i poslanika Borisa Bogdanovića, da su dobro došli svi koji se odreknu te politke, su garnat da mandatar Milojko Spajić već ima podršku 41 poslanika” izjavio je  Nikola Camaj, poslanik Albanskog foruma i počasni predsjednik Demokratskog saveza Albanaca (DSA).

Sve  je neizvjesno. Ukoliko Demokrate ostanu pri svom stavu, podrška vladi  bi se mogla  dodatno istopiti.  Albanski forum (AF) najavio je  da  isključivanje DUA iz političke saradnje  znači i isključenje saradnje sa AF. To se navodi u saopštenju političkog direktora Albanske alternative Maraša Dukaja, ministra javne uprave u tehničkoj vladi Dritana Abazovića. Albanska alternativa, čiji je lider Nik Đeljošaj, je dio AF.

AF i DUA su saopštili juče da su formirali zajednički klub poslanika u Skupštini, te da  je predsjednik kluba Đeljošaj.

“Od sada i formalno smo svi mi iz kluba jedno, i tako ćemo nastaviti, tako da ko god misli da politički isključuje DUA iz političke saradnje isključio je i AF. Politika je živi proces, saradnje se šire ali i smanjuju, bitno je ostati dostojan“, naveo je Dukaj u saopštenju.

On je, osvrćući se na stav Demokrata, podsjetio i da su „sa Demokratama od 2019. godine u Tuzima u koaliciji, gdje smo zajedno sa ostalim albanskim partijama – AA, DUA, DSA poslali 2019. godine DPS u opoziciju”.

“Mi nemamo problem ni sa kim, a ako neko ima problem sa nama, shodno tome ćemo se odnijeti u formiranju vlade i svim procesima koji predstoje”, poručio je Dukaj.

Da li je Milatovićeva Platforma izlaz za Spajića, ili tek opcija koju predsjednik preferira, a na koju mandatar neće pristati ostaje da se vidi.

Nakon predstavljanja Platforme, Milatović je saopštio da “smatra da nova vlada treba da bude inkluzivna”. On je, međutim, kazao da je ključ u rukama mandatara i da on ima “paletu” mogućih rješenja.   Svom partijskom šefu zamjerio je “nesnalaženje”.

“Nikad nijesam govorio ko treba, a ko ne treba da bude u Vladi.  Nijesam učestvovao u predizbornoj kampanji, da sam učestvovao ,Pokret Evropa sad bi možda imao 40 odsto”, kazao je.   Milatović je odgovarajući na pitanja novinara da li se miješa u sastavljanje vlade uticajem na određene poslanike PES-a rekao da su njegovi stavovi jasni. “Pričam principijelno sve što sam do sada uradio kada je u pitanju formiranje vlade, uradio sam najbolje moguće“,  poručio je.

Ukoliko Platforma ne bude podsticaj za  formiranje  koncentracione Vlade, usmjerene ka  unutrašnjoj integraciji Crne Gore,  ostaće još jedno mrtvo slovo na papiru. Kao prilog deklarativnom evropejstvu, dok se urušavaju institucije, politički zapošljava, revidira istorija i brišu praznici antifašizma, poput odluke odbornika u Pljevljima da se crkveni praznik proglasi za dan opštine. Tu su odluku podržale i Demokrate, deklarativno građanska partija, uzdanica nove vlade.

Milena PEROVIĆ 

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo