Na planinama se isprobavaju performance vozila, a na “četiri točka” stiže se čak i do najviših vrhova, ali i zaštićenih područja. Ekolozi godinama upozoravaju na šetu, a nadležni ignorišu devastaciju prostora i uništavanje biljnog svijeta
Kretanje terenskih vozila po planinama sjevera Crne Gore niko ne kontroliše. Zbog toga, svakodnevno, na desetine džipova i ATV vozila špartaju pašnjacima, a iza sebe ostavljaju tragove točkova. Tim improvizovanim putevima planine su godinama išarane i izranjavane. Štetu nastalo zbog nesavjesnog “divljanja” vozača i nedostaka kontrole i sankcija odavno konstatuju konstatuju ekolozi, ali niko je ne prniti procjenjuje niti sprječava.
Na udaru su, naročito, planine do kojih se lako stiže, a često i zaštićena područja. Prolazak vozila kroz Nacionalni park (NP) Biogradska gora, kaže za Monitor direktorica Marija Dulović, urušava biodiverzitet, plaši i tjera divljač. Šteta od takve ponašanja turista i domicilnog stanovništva, kaže ona, neprocjenjiva je. Služba zaštite NP često nema podršku ostalih institucija u nastojanju da se sankcionišu oni koji se vozilima kreću van postojećih putava.
“Nezamislivo mi je da neko terenskim vozilima ide u zaštićeno područje. Pogotovo kada je u pitanju NP Biogradska gora, jedna od posljednje tri prašume u Evropi. Neko ko je istinski ljubitelj prirode, neće koristiti bilo kakvo prevozno sredstvo, već će biti orijentisan isključivo na pješačke ture. Ipak, stanje na terenu okazuje da je, nažalost, drugačije. U NP Biogradska gora se trudimo da turiste usmjerimo da idu tačno odredjenim putevima i stazama, da ne “iskaču” sa njih i sačuvaju prirodu od devastavije”, kaže Dulović.
Učesnici, preko agencija, organizovanih džip tura,, u pratnji vodiča, tvrdi ona, uglavnom poštuju pravila zaštićenog područja. Međutim, gosti koji dolaze u Park “u svojoj režiji”, najčešće, “četvorotočkašima” , objašnjava direktorica, ne prate staze i postojeće puteva, već “prave” nove.
“Pripadnici Službe zaštite NP konstantno su na terenu i trude se da, na najbolji mogući način sačuvaju i zaštite ovo područije. Najčešće e se problemi javljaju u dijelu Parka, koji pripada opštini Berane. Kod Šiškog jezera u setembru prošle godine prostor je devastiralo udruženje Off Road iz Bijelog Polja. Obaviještene su nadležne institucije, međutim, niko nije reagovao niti nam je iko odgovarao na dopise. U usmenoj komunikaciji su nam rekli da mi sami moramo reagovati ”, kaže direktorica NP.
Da je odavno praksa da se planinom vozi kuda ko želi i bez straha od sankcija pokazuju i fotografije sa nedavno održane Džipijade na Bjelasici , u kojoj je učestvovalo preko 100 vozila. U izvještajima sa tog događaja moguće je vidjeti džipove parkirane na vrhovima planine usred borovnjaka i kleka. Planinu, kaže za Monitor direktor NVO Natura Milan Mikan Medenica vozači često koriste i za isprobavanje performansi svojih terenskih automobile.
“Stanje na crnogorskim planinama, kada je riječ o kretanju vozila van postojećih puteva, je odavno nekontrolisano alarmantno. Bjelasica je naročito ugrožena, jer je lako dostupna. Godina upozoravamo na takvo stanje, do sada, uglavnom bez rezutata. Štata koju trpi planina je neprocjenjiva na više načina. Vlasnici ili oni koji iznajme terence na planini, čak, isprobavaju moć svojih vozila pa se kreću kuda žele, iznova “probijajući” nove puteve i praveći sve veću štetu”, kaže Medenica.
On objašnjava da vozila, pored ostalog, ostavljaju tragove, koji kasnije, tokom kišnog perioda, postaju vododerine i jaruge, od kojih su neke i po metar duboke. Točkovima se skida površinski sloj humusa sa travom, uništavaju borovnjaci i staništa kleke, al ii staništa drugih biljnih vrsta. Svakom danom na planinama, kaže direktor NVO Natura, sve više je i vozila i turista i krajnje je vrijeme da nadležni reaguju.
“Pozivam sve čija je nadležnost čuvanje prirode da reaguju. Ovom divljanju po planinama mora se stati na kraj Mora se uvesti red, ali i sankcije za one koji ne poštuju propise. Neshvatljivo je da se vozilima dolazi do svakog vidikovaca na Bjelasici, što se sada dešava . Valjda je planina za rekreaciju i pješačenje”, objašnjava Medenica.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. septembra ili na www.novinarnica.net