Od oko 3500 penzionera u Beranama koji su članovi jednog od dva udruženja, njih čak 2090 je sa najnižom penzijom, što je poražavajući podatak
Od skoro 3,5 hiljada penzionera u Beranama koji su članovi jednog od dva udruženja, njih čak 2090 je sa najnižom penzijom, što je poražavajući podatak. U državi koja bi da se pridruži Evropskoj uniji, šokantno zvuči i uporedni podatak da bi sa tom penzijom, pri sadašnjim cijenama, prosječan crnogorski penzioner mogao više hrane da kupi u Njemačkoj nego kod nas.
Predsjednica Udruženja penzionera Berane, Milanka Radenović, za Monitor kaže da postoji inicijativa da penzioneri ne prihvate najavljeno novo povećanje penzija.
“Do prošle godine smo u našem udruženju imali 646 penzionera sa najnižom penzijom, a poslije prošlogodišnjeg povećanja minimalne penzije, taj broj je porastao na dvije hiljade i devedeset. Onda imate veliki broj penzionera sa prosječnom penzijom, a veoma je mala razlika između najniže u prosječne penzije, tako da su penzioneri u Beranama apsolutno nezadovoljni svojim položajem” – kaže je Radenović.
Ona dodaje da većina članova koji su je kontaktirali smatra da ne treba prihvatiti najavljeno povećanje, jer je to opet minimalno u odnosu na inflatorna kretanja.
“Penzioneri su potpuno ugrožena kategorija i zbog godina starosti i zbog bolesti” – dodaje Radenović.
Predsjednica Udruženja penzionera Berane izražava nezadovoljstvo i zbog toga što još nije počela gradnja zgrade sa dvanaest stanova za penzionere, iako je to trebalo da bude 2008. godine. Navodi da imaju dokaze da su Fond PIO i nekadašnje Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja odavno opredijeli 220.000 eura za izgradnju zgrade za penzionere sa 12 stanova.
“Tadašnje rukovodstvo opštine je očigledno ta sredstva nenamjenski potrošilo dok je lokalno vladala Demokratska partija socijalsita. Brojni naši članovi još uvijek nijesu riješili stambeno pitanje” – ističe Radenović.
Prema njenim riječima, kada god se tadašnje rukovodstvo udruženja interesovalo i postavljalo pitanje pitanje gdje je novac, govorili su im da je tu i da zgrada samo što nije počela da se gradi. Onda su izgubili lokalnu vlast, i novcu se izgubio trag.
Iz ovog udruženje penzionera još jednom su apelovali da im Specijalno tužilaštvo odgovori da li je optužnicom protiv bivših funkcinera Demokaratske partije socijalista iz ovog grada obuhvaćen i predmet koji se tiče „zagubljenog“ novca namijenjenog za izgradnju zgrade za penzionere.
„Mi smo obezbijedili materijal i ustupili sve podatke kako bi krivična prijava koja je podnijeta protiv bivšeg gradonačelnika i drugih funkcionera DPS bila potkrijepljena dokaznim materijalom i u slučaju novca za zgradu za penzionere“ – kaže Radenović.
Radenović ne može sa sigurnošću reći koliki je broj penzionera u Beranama koji nemaju riješeno stambeno pitanje.
„Većina njih suočava se sa teškim egzistencijalnim problemima. Sa jedne strane najniže penzije od 296,82 eura za preko dvije hiljade penzionera, a sa druge još i značajan broj penzionera koji se stambeno snalaze ni ja ne znam kako. Otići u penziju kao podstanar, to je žalosno” – konstatuje Radenović.
Predsjednica ovog beranskog udruženja penzionera kaže da je ovih dana imala priliku da u medijima vidi fotografijama dokumentovano kakve su cijene prehrambenih artikala u Njemačkoj, i da prosto nije mogla da vjeruje.
“Zamislite sada kolike su penzije u Njemačkoj, recimo, ili bilo kojoj zapadnoevropskoj državi. Naravno da nismo za upoređivanje ni po čemu sa Njemačkom, ali je neshvatljivo da su cijene kod nas veće nego tamo. Nešto nije u redu” – smatra Radenović.
“Inflatorna kretanja kretanja najviše pogađaju penzionere. Zamislite penzionera koji je podstanar, onda treba da plati račune, i šta mu ostaje za život” – kaže ona. To prema njenim riječima nije život. To je mučenje koje nije zaslužio neko ko je zašao u penzionerske godine.
Istina je i ono što predsjednica beranskih penzionera smatra – penzioneri su u Crnoj Gori i u Beranama mjera za siromaštvo, što ni jedan čovjek nije zaslužio na kraju radnog vijeka.
Crnoj Gori su potrebne korjenite promjene u pogledu brige prema penzionerima, starima i nemoćnima. Malo više empatije, i penzije koje nisu socijalnog karaktera.
Tufik SOFTIĆ