U vremenu u kojem ništa više nije sveto,u vremenu sveopće desakralizacije i uništavanja svakog vrednosnog sistema,u vremenu sveopćeg trijumfa šunda i kiča i najtrivijalnijih oblika rijalitizacije,vijesti iz one prave, istinske kulture,a o umjetnosti da i ne govorim, jednostavno ispadaju iz uredničkih vidokruga, postaju suvišne same po sebi,gube se u moru svakodnevnih trivijalnosti koje živimo.
I onda se pojavi vedrina, neočekivana u mjeri u kojoj nas redovno zapljuskuju nekritički tekstovi iz kulture kako je sve sjajno i sve genijalno? Naravno sve je to daleko od sjajnog, a sunčevim godinama daleko od genijalnog.
Sad već uvriježena i poslovična laž medija o kulturnim dešavanjima dobija bitnu korekciju u vjesticama koje su se počele gotovo neopažene pojavljivati u bh., ali i u regionalnim medijima.Veliki glumac naših prostora, za mene osobno uporediv sa Smoktunovskim, Zijah Sokolović, otpočinje obilježavanje pedeset godina umjetničkog rada!
Pedeset godina istinske kazališno/pozorišno teatarske magije.
Počinjali smo zajedno u teatru, kao danas se sjećam:Zijah Sokolović Zike nije ni tada trpio jeftinoću u teatru.Odlučio se u svojoj prvoj samostalnoj mono produkciji na iznimno težak i nezahvalan artistički put. Riješio je pokušati naći pozorničke adekvate za misaono-poetsko biserje Ive Andrića Znakovi pored puta.Bio je to tada šokovit, po mnogima samoubistven korak za mladog, već dokazanog glumca Kamernog teatra 55.Ali prvi mačići se ni tada u vodu nisu bacali!
Uz pomoć vrsne lekture profesora Gavrila Grahovca, Sokolović je napravio ne monodramski akt već cjelovečernju izvrsnu seansu temeljenu na Andrićevim mudrostima.Od tada pa do današnjih dana bilo da igra sa partnerima, bilo da monodramiše Zijah Sokolović ispunjava tri temeljne teatarske zadaće: on je predan i sav unutra u teatarskom činu; on zastupa najviše oblike etičkih principa u teatru današnjeg doba i,konačno, Sokolović izborom literature koju tumači na sceni potvrđuje pravilo da dobrog teatra teško da ima bez dobrog teksta, a da teatarska umjetnost kada je vrhunska itekako može uticati na društvo. Ne možemo mijenjati svijet, ali svakako može sugerirati pravičnije svjetove od ovog koji mi živimo i nakoji smo, nažalost, osuđeni.
Zijah Sokolović pedeset godina istrajava na promjeni,a davno je veliki teatarski i filmski režiser i teoretičar filmske i teatarske umjetnosti Bora Drašković kazao da je promena bit teatra!
Sve Ziketove predstave, a većinu sam vidio, bilo da je igrao klasiku ili savremenu literaturu, nosile su predznak internacionalnog i kozmopolitskog, Sokolović je bio i ostao neuništiv u svom temeljnom histrionizmu.
I kada glumi i kada povremeno režira Zijah Sokolović od gestovno-mimičkog, preko uzorne tjelesnosti do briljancije u uspostavi govornog materijala, isijava ovovremenu energiju kazališnosti kojoj predznak svevremenog svejednako lebdi negdje iznad pozorničkih događanja ovog histriona, našeg suvremenika.
Sokolović je dokazao, posebno interpretacijom monodrame Glumac… jeglumac… je glumac da su za istinski teatar potrebne dvije daske i,naravno, veliki glumac.
Pedeset godina teatarskog znoja, suza i osmjeha velikog Zijaha Sokolovića znače bh. teatru iz kojeg je krenuo, ali i jugoslovenskom i evropskom teatru kojem pripada ovaj umjetnik prikazivačkih umjetnosti, na svaki način.
Svi teatri kojima je podastirao svoj glumački talenat i strast trebali bi naći način da obilježe ovaj veliki Sokolovićev jubilej.
Takav umjetnik se rađa jednom u stoljeću!
Gradimir GOJER