Povežite se sa nama

OKO NAS

PČELARSTVO IZMEĐU HOBIJA I POSLA: Više žuči nego meda

Objavljeno prije

na

Niz godina obilježenih lošim uslovima i prinosima, doveo je do situacije da je bavljenje pčelarstvom na sjeveru Crne Gore sve neizvjesnije. Pčelari se bore sa brojnim teškoćama, pa tvrde da im je potrebna značajnija podrška kako bi se ono što rade isplatilo

 

Globalne klimatske promjene, pad kupovne moći i nelojalna konkurencija, samo su neki od izazova koje pčelari sa sjevera ne mogu da prevaziđu. Žale se i na nedostatak odgovarajućeg marketinga, pa zbog toga i nezadovoljavajuću prisutnost na tržištu.  To je uzrokovalo da pčelarstvo postaje neisplativo, a razvoj, pa čak i opstanak te grane poljoprivrede krajnje neizvjestan.

Duško Jokić, predsjednik mojkovačkog udruženja pčelara, koje postoji od 1935. godine, za Monitor kaže da se situacija u toj djelatnosti pogoršala minulih godina. „Udruženje pčelara Mojkovac kao i pčelari sa sjevera Crne Gore susreću se s nizom neuspješnih pčelarskih godina i može se već govoriti o neizvjesnosti bavljenja pčelarstvom. Globalne klimatske promjene uslovile su da se ne može predvidjeti kada koja paša počinje, a kada se završava. Prosječni prinosi meda, recimo prošle godine, na području mojkovačke opštine, iznosili su pet do 10 kilograma po košnici, što je nedovoljno za ekonomski isplativo pčelarstvo”, objašnjava on.

Najveći broj pčelara na sjeveru bavi se pčelarstvom kao dopunskom djelatnošću. Pčelari su podnijeli veliki teret, obezbjeđujući značajna sredstva za prihranu i očuvanje pčelinjih zajednica, kako lani, tako i godinu ranije. Ponuda meda je ograničena, a kupovna moć stanovništva je drastično pala, objašnjava Jokić. To je doprinijelo lošem stanju. Velika nevolja je i nelegalna prodaja meda sumnjivog kvaliteta.

„Taj med je sumnjivog kvaliteta i porijekla, a prodaje se pored puteva u neadekvatnim objektima.  Što se registrovanih pčelara tiče, i dalje je dominantna kupovina pčelinjih proizvoda „na kućnom pragu“. Naših proizvoda nema dovoljno na tržištu i potreban je bolji marketing. Treba uspostaviti saradnju i sa turističkim sektorom, hotelima, restoranima, kafićima, kako bi se naš med bolje reklamirao a samim tim i prodavao”, smatra Jokić.

Pčelari na sjeveru kažu da su im potrebni prodajni prostori, gdje bi potrošači uvijek bili sigurni da su im dostupni autentični crnogorski pčelinji proizvodi. Takvi prostori su neophodni, objašnjavaju, i u trgovinskim radnjama, pijacama, prodavnicama zdrave hrane… Koristilo bi, kažu, i organizovanje edukativne kampanje i seminara, kako bi se povećao broj registrovanih pčelara.  Naročito tu djelatnost, smatraju, treba promovisati među mladima.

„Neophodno je kreirati posebne edukativne programe kako bi se podstakli mladi ljudi da imaju ozbiljan pristup pčelarstvu. Kako bi se smanjili troškovi i poboljšali uslovi za rad pčelara, neophodno je i uvesti premije po košnici. Preko pčelarskih organizacija i Kuće meda u Danilovgradu, treba organizovati nabavku pčelarske opreme, matica, lijekova, invertnog sirupa, pogača i voska, po regresiranim cijenama”, predlažu sagovornici Monitora.

Savez pčelara ima 2.420 članova. Procjenjuje se da je još oko 1.500 pčelara koji nijesu registrovani. Iz Ministarstva poljoprivrede, prije 10-ak dana, obavijestili su da će od ovog mjeseca sprovoditi popis pčelara sa ciljem izrade katastra pčelara i pčelinjaka. Ta aktivnost se realizuje u okviru projekta Izrada atlasa medonosnih bilјaka sa katastarom pčelinjaka. To je, tvrde u Ministarstvu, „neophodan uslov za održiv ekonomski razvoj pčelarstva zasnovan na održivom gazdovanju i planskom korišćenju prirodnih resursa”. Cilj je stvaranje preduslova za što bolje korišćenje pčelarske paše i značajno povećanje pčelarske proizvodnje u Crnoj Gori.

Prema podacima MONSTAT-a, 2020. godine u Crnoj Gori je proizvedeno 335 tona meda ili 4,8 kg po košnici. Ukupan broj košnica tada je bio 70.000. Kod nas se, uglavnom, uzgaja višecvjetni med. Razlog za to je preko 500 vrsta medonosnih biljaka, od kojih su mnoge ljekovite.

„Broj pčelara u Crnoj Gori je veći nego u mnogim zemljama sa sličnim ili nešto većim brojem stanovnika. To se uglavnom može objasniti crnogorskom dugogodišnjom tradicijom pčelarstva kao i nešto manje povoljnom klimom i cvjetnim uslovima za razvoj pčelarstva u tim zemljama”, piše u Studiji o stanju o pčelarstvu, rađenoj prije nekoliko godina.

Međutim, crnogorski poljoprivrednici koji proizvode med, piše u Studiji, treba da povećaju obim proizvodnje.  Crna Gora je 2018. godine, prema tom parametru,  bila na dnu tabele, među manje razvijenim tržištima kao što su Malta ili Kipar. Takođe, konstatovano je u studiji, postoji veliki jaz između crnogorskog nivoa proizvodnje i evropskog prosjeka. Autore Studije, koja je osnov za razvoj Nacionalnog pčelarskog programa, zabrinjava i što „osim jedne centrifuge, više od polovine pčelara ne koristi nikakvu opremu”.

„Samo šest odsto pčelara izjavilo je da imaju ili punu ili standardnu opremu. Ti podaci mogu predstavljati stvarni dokaz i potvrdu da se crnogorsko pčelarstvo obavlja na tradicionalan način, „kako su to činili naši očevi”, bez moderne opreme, alata i metodologija”, konstatovano je u vladinim dokumentima.

Prema istraživanjima rađenim za potrebe Studije, polovina pčelara je upoznata sa procesom proizvodnje organskog meda. Međutim, samo četvrtina proizvodi na taj način.

Prema dostupnima podacima, na kraju 2018. godine u Crnoj Gori je registrovano samo sedam organskih proizvođača meda. U procesu sertifikacije bila su 22 proizvođača. Najviše organskih proizvođača je u središnjem dijelu i na sjeveru, dok ih na jugu nema. „U cilju izvoza crnogorskog meda, posebnu pažnju treba obratiti na povećanje broja organskih proizvođača i količinu organskog meda. Budući da domaći proizvođači gotovo svi vrše prodaju na ‘kućnom pragu’ i da nemaju količine koje mogu ponuditi drugim tržištima (posebno EU), potrebno je fokusirati se na kvalitet koji se može postići kroz organsku proizvodnju”, konstatovano je u Studiji.

Evropska unija, iako je drugi najveći proizvođač meda na svijetu, svake godine uveze nekoliko hiljada tona tog proizvoda, a skoro polovina otpada na uvoz iz Kine. Evropljani vole med, pa u prosjku troše troše 0,7 kg godišnje. Grčka i Austrija prednjače pa svaki stanovnik tih zemalja potroši proječno 1,7 kg za godinu. Sve veće količine lažnog meda ugrožavaju pčelarstvo širom svijeta.  Med je na šestom mjestu među najfalsifikovanijim vrstama hrane. Vrijednost proizvedenog lažnog meda procjenjuje se na oko 600 miliona dolara godišnje. Toliko, ujedno, izgube i pošteni pčelari širom svijeta.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

UKIDAJU LI SE KONCESIJE ZA IGRE NA SREĆU: Duboka ruka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok država pokušava da izmjenama zakona uzme za sebe što veći dio kolača od ovog unosnog biznisa, na prevenciji i borbi protiv zavisnosti od kocke malo se radi

 

 

Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.

Predstavnici Ministarstva finansija su obrazlažući Predlog zakona o igrama na sreću kazali da ne postoji regulativa Evropske unije sa kojom se on usklađuje, da se novim zakonom ukida dosadašnji koncesioni princip dodjele prava priređivanja. Tako će, po novom zakonu, svi koncesionari u roku od 270 dana izgubiti koncesiju, bez obzira do kada im ona traje. Nakon toga će ukoliko ispunjavaju uslove iz novog zakona dobiti pravo priređivanja u upravnom postupku.

Ova najava je izazvala buru kod priređivača igara na sreću. „Umjesto da nakon dvije decenije država konačno uspostavi stabilan i predvidiv normativni okvir, Predlog zakona o igrama na sreću uvodi ozbiljne biznis barijere koje direktno ugrožavaju opstanak legalnih priređivača, dok istovremeno omogućava nekontrolisani rast sive ekonomije i nelegalnog tržišta“, saopšteno je iz Grupacije priređavača igara na sreću.

Iz ove Grupacije se žale da je država u posljednjih par mjeseci usvojila niz zakona kojima se ograničava rad priređivačima igara na sreću. Tvrde da nauštrb legalnog koje zapošljava tri hiljade radnika, raste sivo tržište kocke koje obuhvata 70 odsto tržišta.

Naveli su neke od, kako tvrde, prepreka koje im država nameće: drastično povećanje naknada do 50 odsto; uvođenja administrativnih restrikcija kroz ukidanje koncesija i komplikovanih procedura registracije; čak 30 osnova za oduzimanje odobrenja za rad; više od 200 kaznenih odredbi… S druge strane zamjeraju što nema konkretnih mjera protiv nelegalnih priređivača.

Istakli su i da novi zakon nanosi ozbiljan udarac javnim finansijama – njegovim donošenjem država gubi najmanje 40 miliona eura prihoda, što direktno ugrožava finansiranje osnovnih javnih potreba i društvenih programa.

Protekle sedmice, skupštinski Odbor za zakonodavstvo povukao je privremeno predlog Zakona o igrama na sreću sa rasprave. Razlog: nije usklađen za važećim Zakon o koncesijama, a poslanicima nisu  dostavljene izmjene Zakona o koncesijama koje bi bile usklađene sa novinama iz novog Zakona o igrama na sreću.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠINU FALI ZEMLJIŠTE ZA KAPITALNE PROJEKTE: Opštini u centru ostali samo “okrajci”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za nekoliko infrastrukturnih projekata u Kolašinu konačno postoji volja, tehnička dokumentacija i novac. Međutim, zbog ranije prodaje opštinske zemlje u bescijenje, u centru grada sada fali prostora. Zato će lokalna uprava biti prinuđena da po visokim aktuelnim tržišnim cijenama kupuje na hiljade “kvadrata” od privatnika

 

 

U okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar, Opštini Kolašin fali zemljišta u svom vlasništvu, pa će za nekoliko kapitalnih projekata biti prinuđena da nedostajuće parcele kupuje po “paprenim” cijenama od privatnika.

To je posljedica dugogodišnje prakse tokom  prethodne dvije decenije, kada su u bescijenje prodavane mnoge parcele, kako u centru grada, tako i u najbližoj okolini. Precizne podatake o površini koja je u opštinskom vlasništvu u DUP Centar do zaključenja ovog broja Monitoru nijesu mogli saopštiti iz lokalne uprve. Navodno, da bi se došlo do tih podataka potrebno im je mnogo više vremena, jer je, kako su objasnili, potrebno provjeriti svaku od parcela u okviru DUP-a ponaosob.

Na tu temu je  zvanično odbilo da govori i nekoliko lokalnih funkcionera. Ipak, jedan od njih  nezvanično kaže da je vlasništvo Opštine u gradskom dijelu svega nekoliko hiljada “kvadrata”. On objašnjava da je najveća parcela ona “preko puta Opštine od 2.000 metara kvadratnih, a da su sve ostale okrajci preostali od davno prodatih parcela”.

“Situacija  je zaista nezavidna. Vrlo male površine su u opštinskom vlasništvu i više kapitalnih projekata biće realizovano tek nakon kupovine zemljišta od privatnika. Pored toga, nedostaje prostor za zelene površine, rekreaciju, pješačku infrastrukutu…Najdrastičniji je, svakako, slučaj  jedinog gradskog  parka, koji odavno nije  vlasništvo Opštine, već je, pod sumnjivim okolnostima, postao imovina kompanije koja je vlasnik hotela Bjanka”, kaže dobro upućeni  sagovornik Monitora.

Pored toga što nema park, Opština će kupovati zemljište za novi vjerski objekat, planiran Prostornim urbanističkim planom (PUP) ispod zgrade Elektroprivrede Crne Gore, kao i za parking-garažu. Kako bi uradila trotoar u Ulici Dunje Đokić i još nekoliko saobraćajnica, Opština će takođe morati “odriješiti kesu”, a u centru nije bilo mjesta ni za Dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju, pa će taj objekat biti građen u Sportskoj zoni. To je prostor u blizini naselja Lug, pored šetalita na Tari. U okviru DUP Sportska zona, takođe, velike površine su, prije 20-ak godina, prodate različitim privatnim kompanijama.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZAZOVI REAKTIVICIJE BERANSKOG AERODROMA: Investicija za spas Berana i sjevera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet  pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“.  Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom iznad Berana pruža drugačiju sliku

 

 

Premijerski sat u srijedu je zaokupio pažnju javnosti zbog najave investicije u ulcinjskoj opštini, koja bi, po riječima premijara Milojka Spajića, trebala ubrizgati državi 30 milijardi eura u turističku industriju primorja. Opaska premijera Spajića da su „aerodromi usko grlo privrede i da treba otvoriti pitanje i ostalih (mimo Podgorice i Tivta)“  privukla je  malo pažnje usljed zahuktale debate o opravdanosti i transparentnosti arapskog investiranja na Velikoj plaži. Premijer je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“. Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom  iznad Berana pruža drugačiju sliku.

Monitor saznaje  da je komisija Vlade prije četiri sedmice  obišla i mapirala sve kuće u blizini aerodromske piste koje bi se morale ukloniti da bi aerodrom postao opet operativan i proširen. Trenutno se radi na kompletiranju baze podataka velikog broja divlje izgrađenih kuća u neposrednoj blizini piste. Aerodrom je 60 tih i 70 tih prošlog stoljeća održavao komercijalne linije za Beograd, Zagreb i Ljubljanu. Kasnije je ostao samo vojni i trenažni dio aerodroma. Zatečena aerodromska infrastruktura, hangari i instalacije su u lošem stanju. Stanje piste, koja bi morala biti proširena, je dalje iznenađujuće dobro.

Do sada su mnoge kompanije i strani investitori pokazivali interesovanje za ulaganje i reaktiviranje aerodroma. Njegovo ponovno otvaranje je u doba Demokratske partije socijalista (DPS) bila česta tema i obećanje pred državne i lokalne izbore. Najavljivano je i da je NATO zainteresiran za njegovo korišćenje. Kasnije je javljeno da NATO logistika na Kosovu i skopskom aerodromu zadovoljava trenutne potrebe Alijanse i da ne planiraju koristiti Berane.

Kada se početkom 2023. godine u javnosti pojavio novi investitor, ovoga puta Njemac, većina Beranaca je bila skeptična. Maik Štajnmuler, vlasnik njemačke avio kompanije Elite Private Jet Service Gmbh je tadašnjem premijeru Dritanu Abazoviću dao konkretnu ponudu na stolu. Njegova kompanija eksluzivno opslužuje renomiranu Minhensku bezbjedonosnu konferenciju (MSC) koja se održava u februaru svake godine. Zadužena je za prijevoz šefova država i vlada kada oni za tu priliku ne koriste državne letilice.    Štajnmuler je istakao da je okupio prestižne koinvestitore i da je to prilika koja se ne smije propustiti. Pismo namjere je poslato Vladi još 25. maja 2022. godine. Da je nešto ozbiljnije po srijedi vidjelo se u aprilu 2023. godine kada je potpisan Memorandum o razumijevanju s Vladom.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo