Još jedan važan zakon, ovoga puta o porijeklu imovine, Vlada formirana ,,da odblokira evropski put”, šalje u parlament uz primjedbe Evropske komisije, i iza leđa javnosti . Evropski, nema šta
Kad ovaj broj Monitora bude u štampi, u parlamentu će početi sjednica Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, na kojoj će se raspravljati o Predlogu zakona o oduzimanju imovine, koji je u Skupštinu nedavno uputila Vlada. Još jedan važan zakon koji predlaže Vlada formirana ,,da odblokira evropski put”, a koji se šalje u parlament uz primjedbe Evropske komisije, i pokušava donijeti iza leđa javnosti i bez javne rasprave. Evropski, nema šta.
Ana Pisonero, portparolka Evropske komisije saopštila je pred održavanje sjednice Odbora u parlamentu da je EK zabrinuta zbog potencijalnog usvajanja ovog zakona ,,jer su ignorisane njihove preporuke”. Takođe, podsjetila je na ranije upozorenje EK da tekst predloga treba da prođe javne konsultacije. Od toga ništa. Ministarstvo pravde je tekst ovog zakona učinilo javnim tek nedavno, a nakon što ga je Vlada usvojila na sjednici sredinom decembra, iako je nacrt utvrđen još u avgustu prošle godine. U međuvremenu, ministar pravde Marko Kovač i premijer Dritan Abazović ubjeđivali su crnogorsku javnost da je predlog zakona usaglašen sa stavovima evropskih eksperata, a nakon slanja u Skupštinu premijer je saopštio demokratski: ,,Baš da vidim ko će glasati protiv zakona”.
To nije jedini važan zakon koji ova Vlada, koja se kune u evropski put, pokušava donijeti ili izmijeniti neevropski, bez konsultacija sa javnošću. Nedavno je po hitnom postupku u parlament upućen i tekst izmjena Zakona o tužilaštvu, kojim se htio izmijeniti član zakona koji ograničava mandat v.d. državnog tužioca. Izmjene nijesu prošle u parlamentu, ne zato što je Vlada uvažila stavove civilnog sektora i stručne javnosti, da se na taj način ne mijenjaju važni zakoni, da to unosi pravnu nesigurnost, te da bi u krajnjem to rješenje uticalo negativno i na izbor vrhovnog državnog tužioca. Izmjene nijesu usvojene jer nijesu prošle parlamentarni odbor. Kao što će očito i sudbina izmjena Zakona o oduzimanju porijekla imovine zavisiti od volje zastupnika interesa političke klase u parlamentu, a ne od stavova stručne javnosti ili Evropske komisije. Na konsultativnoj sjednici koju je početkom sedmice održala parlamentarna većina o ovom zakonu, više se pričalo o tome da se oživi priča o vladi Miodraga Lekića, nego o oduzimanju imovine. Stručna rasprava.
Organizacije civilnog sektora – HRA, MANS, CDT, pozvale su parlament da ne usvaja ovaj zakon jer smatraju da neće biti efikasan. Takođe, traže da se on vrati na javnu raspravu.
,,Bolje je da nemamo zakon, nego da ga imamo ovakog. Čekali smo ga dovoljno dugo i možemo da sačekamo još kako bi dobili kvalitetan zakonski tekst, a ne da pošto-poto, zbog bilo čijih interesa, usvajamo zakon koji će nekima omogućiti da suštinski budu amnestirani“, poručila je direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković.
Čekali smo dovoljno dugo i na odgovorniju vlast. Prethodna vlast je simulirala javne rasprave, nova ih izgleda ukida. I, baš kao i prethodna, javne interese podređuje partijskim interesima.
Ali, biraćemo opet. Doduše, kad nas puste, pošto izbori, kako je saopštio ministar finansija Aleksandar Damjanović, nijesu planirani za ovu godinu. Rasprave bez.
Milena PEROVIĆ