U logici kao nauci o ispravnom mišljenju, greška iz naslova ovog teksta, pars pro toto, označena je kao jedna od najčešćih. Ova greška čini se kada se deo pogrešno predstavlja kao celina, ili, to je najčešći oblik manifestovanja ove greške, kada se jedan od više delova, preuveličava na uštrb ostalih delova ili faktora. A pošto je današnji svet, fizički, a posebno društveni, krajnje kompleksan, kontradiktoran i dinamičan, veoma je lako, da se zaluta upravo u zabran ove greške. Kao kada se, u složenom odnosu, preplitanju i interakciji između ekonomije, politike i kulture, umesto odgovarajućeg multifaktorskog pristupa, mere i balansa, zapadne u jednostrani ali zavodljivi ekonomizam ili nacionalizam, da ovde podsetimo samo na dve greške koje su čak i u društvenoj nauci, o ideologiji i politici da i ne govorimo, najčešće.
Ali se sa ideologijom, stvar logike i nauke dodatno kompleksifikuje i komplikuje, najblaže rečeno. Što je u logici i nauci greška, u ideologiji je funkcija, akcija i produkcija. Nesvesna, polusvesna i svesna, u srazmeri i miksu koji nikada nisu isti. Greška pars pro toto u ideologiji postaje mehanizam, i to jedan od naj(zlo)upotrebljavanijih, najmoćnijih i najefikasnijih. Jer on ne izmišlja, ne izokreće i ne izvrće u potpunosti, nego „samo” deformiše, izobličava i preteruje, pa tako, makar kod onih koji su manje pažljivi, dobija na uverljivosti.
U jednom od svojih ranijih tekstova, ovaj mehanizam, označio sam i kao sporednifikaciju. Pojačavajući na taj način ulogu svesti, svesnosti, svesne zloupotrebe, u onoj složenoj mešavini svesti, polusvesti i nesvesti, koja ispunjava svaku ideologiju. Pažnja javnosti, a posebno pažnja žrtava sistema, sporednifikacijom se, sa multifaktorskog, prebacuje na monofaktorski, sa glavnog na sporedni teren. Ili, da to ilustrujemo najraširenijim i najpoznatijim oblikom sporednifikacije, sa ekonomsko-socijalnog odnosno klasnog, na identitetski teren.
Daleko od toga da identiteti nisu važni, naprotiv, ideologija je u negativnom smislu te reči, međutim, kada se ovi svesno, namerno i organizovano koriste, da bi se iz vidnog polja javnosti, u potpunosti, ili makar u najvećoj meri, eliminisali svi ostali, posebno klasni faktori. Bez kojih se, uostalom, ne mogu valjano razumeti ni sami identiteti. Bolje od bilo kakve dalje teorijske elaboracije, međutim, ovo će objasniti jedna živa, konkretna i aktuelna ilustracija.
U poslednjih trideset godina, došlo je do zastrašujućeg povećanja ekonomsko-socijalnog odnosno klasnog jaza između 10 posto najbogatijih i 90 posto onih drugih, i to ne više samo na zaostaloj periferiji, u Crnoj Gori i na Zapadnom Balkanu, nego i u najrazvijenijim centrima svetskog kapitalističkog sistema, u SAD i EU. Ovo je već i statistički dokazano, u najnovijim studijama Tome Piketija i Džozefa Stiglica, da i ovde pomenemo samo dvojicu najpoznatijih. Umesto da se upali crveno svetlo, da se ovo i ovako pogoršano ekonomsko-socijalno odnosno klasno stanje, stavi u sam vrh društvene agende, kao makar jednako značajno kao što je pitanje identiteta, međutim, od strane vladajućih, prava zavera ćutanja, ili, u najboljem slučaju, sporednifikacija.
Uz istovremeno hipertrofiranje, naduvavanje i histerizovanje identiteta, naravno. „Ilegalnih migranata”, „Meksikanaca” i „Muslimana”, u SAD Donalda Trampa, „crnogorske države” i njenih „izdajnika i neprijatelja”, u Crnoj Gori Mila Đukanovića. Ideološki mezhanizam je isti. I njegov krajnji ishod. Fašizam. A da li će do tog ishoda na kraju stvarno i doći, u ne maloj meri zavisi, i od toga, da li ćemo mi, ostali, uspeti da se izborimo, za našu, antikapitalističku i antifašističku, ekonomsko-socijalnu, klasnu i političku agendu.
Milan POPOVIĆ