I ako se o Izvještaju UNESCO misije govori i piše već nekoliko dana, još nijesmo bili u prilici da saznamo šta o tom tekstu misle nadležni iz Vlade. Pošto je njihova sklonost obmanama, neznanje ili nesposobnost (nepotrebno precrtati) dobila verifikovanu potvrdu – ni objašnjenja, ni izvinjenja, ni ostavke
Kome vlastite oči i razum nijesu bili dovoljni da, jesenas, vidi i razumije šta se dešava u koritu rijeke Tare, o učinjenome sada može da čita u Izvještaju Organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih nacija (UNESCO).
Tamo, čuli ste, piše kako su radovi na pripadajućoj sekciji autoputa u reonu Mateševa „devastirali korito rijeke Tare unutar područja zaštićenog UNESCO programom Čovjek i biosfera“. Stope mosta u riječnom koritu, eksploatacija šljunka iz rijeke i novonastale deponije otpadnog građevinskog materijala i šuta na njenoj obali proizvode efekte koji će biti vidljivi i „nakon okončanja izgradnje“, zaključak je tima UNESCO-vih stručnjaka koji je krajem prošle godine obišao „napadnutu“ Rijeku.
Po sadržaju dokument UNESCO je na tragu nedavnog Izvještaju o napretku Evropske komisije (EK) u kome se konstatuje kako ovdašnje vlasti „treba da striktno procijene i spriječe moguće negativne uticaje gradnje autoputa Bar – Boljare na Skadarsko jezero i Taru“. Samo je precizniji i – oštriji.
Baš kao što smo se plašili, potvrdilo se da smo bili u pravu kada smo skupa sa nekoliko renomiranih NVO i profesionalnih medija upozoravali na ozbiljnu i (dugo)trajnu devastaciju Suze Evrope. Dok nas je vlast, sve skupa, panjkala kako jurimo grantove i, tradicionalno, tražimo povod za njenu neutemeljenu kritiku.
,,To su potpune gluposti. Ja ne vidim da se bilo gdje dešava nešto što nije normalno za gradilište ovog tipa”, obavještavao nas je o svom viđenju stvarnosti ministar održivog razvoja Pavle Radulović, edukujući neznavene kako se sporni radovi izvode u „tranzicionoj zoni rijeke Tare“. Na mjestu gdje je, prema Vladinoj interpretaciji međunarodnih konvencija i preuzetih obaveza, moguće rušiti i graditi „kao što su u područjima Mojkovac i Kolašin rađene utvrde i šetališta pored rijeke”.
Dionica autoputa čija je gradnja u toku nalazi se van „strogo zaštićenog kanjona rijeke Tare“, tvrdio je i inženjer geologije Mihailo Burić. On nas je dodatno raspoložio tvrdnjom da će buduća saobraćajnica zapravo uljepšati ambijent. „Haotični ambijent će postati kultivisani pejzaž”, zaključio je nekadašnji gradonačelnik Podgorice, „nekontrolisani haotični pejzaž bujičnog vodotoka ne smatramo da može biti prijatan”.
Koliko ukusi mogu biti različiti vidimo i iz aktuelnog Izvještaja UNESCO. Tamo je, zapravo, prinudno „uljepšavanje“ gornjeg toka rijeke koja je od 1976. godine pod njihovom zaštitom prepoznato kao „glavni negativni uticaj“ gradnje auto petlje i naplatnih rampi na prostoru koji je rijeke plavila svojim bujicama. Planirano pripitomljavanje Tare, odnosno regulacija njenog toka, za posljedicu ima „uništavanje poplavnog karaktera rijeke“. A to je svojstvo, smatraju stručnjaci UNESCO, ključno za održanje njene ekološke vrijednosti. „Da nije građeno na ovom području, regulacija ne bi bila potrebna i uticaj na rijeku bio bi manji”, piše u njihovom Izvještaju.
I ako se o Izvještaju UNESCO misije govori i piše već nekoliko dana, još nijesmo čuli šta o tom tekstu misle nadležni iz Vlade. Isti oni koji su nas pokušavali ubijediti da Tari nije ništa. I da će to potvrditi i analiza međunarodnog ekspertskog tima.
Sada kada je njihova sklonost obmanama, neznanje ili nesposobnost (nepotrebno precrtati) dobila verifikovanu potvrdu – ni objašnjenja, ni izvinjenja, ni ostavke. Opet se prave mrtvi. Čekaju da nas prođe, kada opet zaigraju na karte nacionalnih i vjerskih podjela. I elementarnih egzistencijalnih strahova.
Realna je mogućnost da se laž ponovo pokuša prikazati kao vrhunac patriotizma. Monitor je nedavno pisao kako, prema pravilima kineske Exim banke koja nam je dala kredit za gradnju ove dionice, ta banka ima pravo da prekine finansiranje projekata za koje se utvrdi da „prouzrokuju ozbiljne ekološke i socijalne probleme…“. I potom izvrši naplatu odobrenih sredstava.
Iz perspektive vlasti, taj problem djeluje kao izbor: sačuvana rijeka Tara ili brdo para (vrijednost započetih građevinskih radova mogla bi preći milijardu eura). Odavno znamo šta im je draže. Pardon, najdraže.
Zoran RADULOVIĆ