Čak i opštine koje imaju izgrađena postrojenja za tretman otpadnih voda, nijesu se riješile brojnih nevolja iz te oblasti
Manje od polovine stanovnika Crne Gore, tačnije 300.000, priključeno je na javni kolektorski sistem za otpadne vode. Ostatak građana najčešće koristi septičke jame. To su zvanični podaci iz Plana upravljanja otpadnim vodama Crne Gore, Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT).
„Septičke jame se mnogo koriste u ruralnim područjima, kao i djelovima gradova… Obično se ne projektuju i ne grade prema važećim standardima, ne uključuju nepropusnu komoru i nema posebnog daljeg tretmana za prelivanje septičke jame. Pošto najveći dio projektnog područja karakterišu visoko propusna zemljišta, može se pretpostaviti da se kanalizacija iz područja, koja nijesu obuhvaćena kanalizacionom mrežom, infiltrira u zemljište, donoseći visok rizik kontaminacije podzemnih voda i zemljišta“ – piše u tom dokumentu.
Prema godišnjim izvještajima MORT-a, procenat stanovništva u urbanom dijelu opština centralnog i sjevernog regiona priključenih na gradsku kanalizacionu mrežu varira od opštine do opštine. Najveći je u Beranama i Andrijevici, Plužinama i Pljevljima, a najmanji u Danilovgradu, Cetinju i Kolašinu. Stope priključenja na sistem za sakupljanje otpadnih voda, takođe, razlikuju se od regiona do regiona – od 38% u sjevernom do 52% u primorskom regionu.
„Postoji velika nesrazmjera u pogledu izgrađenosti kanalizacione mreže u odnosu na vodovodnu. Ukupna dužina kanalizacione mreže na kraju 2013. godine iznosila je 865 km. U prosjeku, na nivou Crne Gore, izgrađenost kanalizacine mreže u odnosu na vodovodnu, iznosi svega oko 19 odsto. Taj podatak ukazuje da se otpadne vode ispuštaju van kontrolisanih kanalizacionih sistema i predstavljajuveliku opasnost po zdravlje ljudi i životnu sredinu“ – konstatovano je u izvještajima resornog ministarstva.
Podaci iz opština sa najvećim brojem septičkih jama su poražavajući.
U Kolašinu je tek petina objekata i domaćinstava u gradskom području pokrivena sistemom fekalne kanalizacije. Ukupno 349 domaćinstava koristi kanalizaciju, podaci su iz programa rada lokalnog preduzeća Vodovod i kanalizacija. Nekoliko zgrada u najužem centru tog grada još nije priključeno na gradsku kanalizacionu mrežu, već koriste septičke jame. Izgradnja fekalne kanalizacije u gradskom dijelu te opštine, to jest, svega 3,4 km kanalizacione mreže, počela je 1995, i nikad nije nastavljena. Otpadne vode te varoši već dvije i po decenije završavaju u dvije neuređene „lagune“, stotinjak metara od Tare.
U Danilovgradu, ukupna dužina postojećeg kanalizacionog cjevovoda je 3,1 km. Mreža obuhvata samo urbanizovani dio opštine sa oko 2.000 stanovnika, odnosno – 40%. Prikupljene otpadne vode, bez prečišćavanja, ulivaju se direktno u Zetu.
Opštine koje imaju sisteme za prečišćavanje otpadnih voda su u manjini. Funkcionalan postrojenja te vrste postoje u Podgorici, Nikšiću, Budvi, Herceg Novom, Kotoru, Tivtu. Mojkovcu i Žabljaku. U Pljevljima, Beranama, Šavniku ti sistemi su u probnoj fazi rada.
Međutim, kako se navodi u dokumentima MORT-a, stepen pokrivenosti uslugama sakupljanja otpadnih voda, čak i tamo gdje postoje postrojenja, je prilično nizak. Postoji „značajna neusklađenost između pokrivenosti uslugama u pojedinim opštinama i raspoloživih kapaciteta za prečišćavanje otpadnih voda“.
Na primjer, dosadašnje postrojenje u Podgorici je „nedovoljnog kapaciteta za otpadne vode koje se sakupe u okviru te aglomeracije“. Tek prije nekoliko mjeseci potpisan je ugovor koji će glavnom gradu obezbijediti primarni kolektor u okviru sistema za prečišćavanje otpadnih voda i 20 km kanalizacione mreže.
Najaktuelniji problemi sa postrojenjem su u Pljevljima.Tokom minule sedmice taj sistem prestao je da radi, pa voda iz gradskh kolektora, netretirana, ponovo ide u rijeku Ćehotinu. Do toga je došlo nakon što je španska komanija Akvalija napustila postrojenje, skoro godinu dana prije isteka ugovora koji su potpisali sa lokalnom upravom.
„Dobili smo i zvanično obavještenje da su Španci pošli sa gradilišta u Pljevljima i zaključali postrojenje. Razlog za to meni nije poznat, iako zadnjih pola godine do devet mjeseci, oni traže način da odu sa postrojenja iz tehnički nepoznatih i pravno neutemeljenih razloga. Nažalost, došli smo u situaciju da se otpadne vode iz kolektora izlivaju i rijeku Ćehotinu. Bitno je da su radovi privedeni kraju i da je počeo tehnički prijem“, rekao je predsjednik Opštine Igor Golubović za Radio-televiziju Crne Gore (RTCG).
Akvalija, kako je bilo planirano, trebalo je da, poslije tehničkog prijema, bude nadzor nad radnicima „Vodovoda“, koji bi preuzeli upravljanje. Postrojenje je još u vlasništvu Španaca. Prema nazvaničnim informacijama, kako su objavile Vijesti, španska kompanija odlučila je da ode iz Pljevalja, jer vlasnici smatraju da trpe ogromne troškove i da nijesu odgovorni što na postrojenje dolazi veća količina otpadnih voda od projektovanih. Navodno, razlog za to je narazdvojenost kanalizacione i atmosferske kanalizacije.
Kapacitet postrojenja je 42.000 korisnika, s tim što se u prvoj fazi radilo za 28.000. Izgrađena su tri betonska bazena, ukupnog kapaciteta od oko 5.600 metara kubnih, podignuta je tehnička zgrada iz koje se upravlja postrojenjem, kao i bioreaktori, primarni i sekundarni taložnici, prostorija za odlaganje i sagorijevanje mulja…
U Budvi je početkom godine umalo izbjegnuta ekološka katastrofa, nakon što je njemačka kompanija WTE, dva mjeseca prije dogovorenog roka, napustila postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Sistem, kojim sada upravlja preduzeće Otpadne vode, ipak je u februaru stavljen u automatski pogon.
Prema Zakonu o upravljanju komunalnim otpadnim vodama, sve opštine moraće da opreme kolektorske sisteme najkasnije do kraja 2025. godine, za oblasti sa više od 15.000 stanovnika, odnosno do 2027. godine, za oblasti između 2.000 i 15.000 stanovnika. Prema podacima iz Nacionalne strategije aproksimacije (usklađivanja) sa EU, za rješavanje problema komunalnih otpadnih voda trebaće 553,9 miliona eura.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ