Doskorašnji predsjednik Opštine Kolašin Milosav Bulatović u politiku je ušao sa neukaljanom reputacijom. Prije 10-ak dana podnio je ostavku pod pritiskom, zbog presude za zloupotrebu službenog položaja. Nakon četiri godine mandata, stiče se utisak da je sve vrijeme nevješto pokušavao da balansira između ,,partijskih obaveza” i obaveza prvog čovjeka izvšne vlasti
Samo pet dana, nakon što je kazao da mu ne pada na pamet da podnese ostavku, predsjednik kolašinske Opštine Milosav Bulatović je to učinio. Kratkim saopštenjem, u subotu, 14. maja, obavijestio je javnost da se na taj čin odlučio zbog ,,političke interpretacije presude Apelacionog suda”, kojom je osuđen na uslovnu kaznu zatvora. Takođe, kako je objasnio, funkciju napušta i kako bi rasteretio svoje saradnike, pripadnike svoje partije, svoju porodicu i sebe.
Višemjesečni pritisci opozcije, iz koje su tvrdili da je Bulatović napravio djelo, koje ga čini nedostojnim da dalje obavlja funkciju, nijesu bili dovoljni da Bulatović i ustane iz fotelje. Međutim, prema nezvaničnim informacijama, kada je postalo jasno da će izbori u Kolašinu biti održani tek u oktobru, jedan poziv iz centrale Bulatovićeve Demokratske partije socijalista (DPS) bio je dovoljan da promijeni mišljenje.
U obrazloženju ostavke, zloupotrebu službenog položaja za koju je osuđen ponovo je nazavao ,,namjerom da pomogne mladom čovjeku da se zaposli”. Mladi čovjek je Marko Matović, parijski aktivista DPS-a. Bulatović je osuđen na uslovnu kaznu zatvora, jer je u prijavi za njegovo stručno osposobljavanje na Policijskoj akademiji u Danilovgradu, svojeručnim potpisom i pečatom lažno prikazao da Matović radi na poslovima komunalnog policajca. Matović, u to vrijeme, nije bio u radnom odnosu, a nakon obuke postavljen je na čelo Komunalne policije.
Doskorašnji prvi čovjek kolašinske izvršne vlasti je i objasnio da su mu saradnici kazali, a on se složio, da je krivotvorenje prijave jedni način da Matovića pošalju u Danilovgrad. Dodatno, predsjednik Opštine je za ,,mladog čovjeka” obuku platio novcem sa računa Opštine. Našto kasnije, vratio je cijeli iznos iz svog džepa. U međuvremenu je, pod sumnjivim okolnostima, razriješio dotadašnjeg načelnika Komunalne policije Zorana Kujovića, koji je bio izbor prethodne vlasti u Kolašinu.
,,Podsjećam da mi je kazna izrečena zbog toga što sam mladom, nezaposlenom, fakultetski obrazovanom čovjeku, omogućio da u Policijskoj akademiji završi obuku za komunalnog policajca u trajanju od dvadeset dana. Jedini način da završi obuku je bio da bude upućen preko Opštine Kolašin, pošto taj vid obuke nije bio organizovan za građane”, obrazložio je Bulatović zbog čega je napravio krivično djelo.
On je cijelo vrijeme mandata ostavljao utisak čovjeka kojem nije bilo baš jasno kako funkcionište lokalna uprava, ali ni politika. Neki njegovi saradnici i sugrađani su to pripisivali neiskustvu privatnog preduzetnika, koji se našao na vioskoj lokalnoj funkciji, a neki tvrdili da imidžom ,,nevještog” izbjegava odgovornost, obaveze, pa, povremno, i zakon.
Prvi ,,kiks” izvršne vlasti, to jest, Bulatovića, bio je, po mnogo čemu problematični pokušaj da osnuje lokalnu RTV Kolašin. Taj neuspjeli projekat donio je i prve javne razmirice u lokalnoj vladajućoj koaliciji, koju , pored DPS-a, čine i Grupa birača (GB) i Socijdemokrata (SD).
Zvaničan početak rada RTV planiran je bio za decembra 2020. godine. Prvobitno je predloženo da u RTV bude sedam radnih mjesta, uključujući i direktora Dragoslava Jeknića, takođe, miljenika DPS-a. Prema planu finansiranja RTV, za zarade zaposlenih za tri godine bilo je potrebno 72.000 eura. Osnivanje preduzeća pratile su brojne nazakonistosti, koje su prvo otkrili iz Demokrata, a zatim ih je i potvrdio predsjednik Skupštine opštine (SO) Milan Đukić. Još se ne zna kako je potrošen novac izdvojen iz opštinskog budžeta namijenjen početku rada tog lokalnog javnog emitera. Pored toga, malo kome, a čini se ni Bulatoviću, sada nije jasno ni gdje je oprema koja je kupljena za RTV od opštinskog novca.
Bulatović se cijelo vijeme loše snalazio u podijeljenosti kolašinskog DPS-a na ,,Vesnin” (Medenica) i ,,Martin” (Šćepanović). Nije tajna da nikada nije bio miljenik partijske koleginice, predsjednice OO DPS i poslanice Šćapanović. S druge strane, u Kolašinu mu je jako zamjereno, čak i od koalicionih partnera, kada je dozvolio da se sa krova Opštine ispaljuje vatrmet povodom rođendana Medeničinog unuka.
Nezvanične informacije prema kojima je bivši predjednik Opštine Kolašin izmjene i dopune Prostorno-urbanističkog plana (PUP), preko veza u Podgorici, prilagođavao svojim ličnim interesima, nikad niko nije ni potvrdio ni javno izrekao. Ostala je i nejasno da li je Bulatović neovlašćeno priključio infrastrukturu svoje pilane na Lugu, na hidrantsku mrežu šetališta pored Tare, za šta su ga optuživale Demokrate. Bulatović je, navodno ,,po ‘usmenom” odobrenju izvršnog direktora d.o.o. Vodovod i kanalizacija, angažovao lokalnog preduzetnika koji je napravio iskop za polaganje crijeva od hidranta na šetalištu do pilane.
Bulatovića su iz Socijaldemokratske partije (SDP) optuživali i za enormno povećanje javne potrošnje. Tekući troškovi na bruto zarade zaposlenih u lokalnoj amdinistraciji posljednje dvije godine mandata aktuelne vlasti bile su u 1,025 miliona eura. S druge strane, 2018. za zarade i doprinose zaposlenih se trošilo 618.000 eura.
,,Konstantno pitam šta građani dobijaju za oko 350.000 eura više godišnje. Otprilike oko milion više za četvorogodišnji mandat je ‘pojeden’ u potrošnji, pa pitam šta su građani za to dobili“, pitao je nedavno odbornik SDP-a Bulatovića.
Bulatović je, čak i od koalicionih partnera, optuživan za kašnjenje infrastrukturnih prjojekata, poput izgradnje sportskih terena za Međuopštinske omladinske sportske igre (MOSI), čiji je Kolašin domaćin naredne godine.
Tokom četvorogodišnjeg mandata, Bulatović se vrlo rijetko obraćao javnosti, ako se izuzmu pojedni mediji. Svoje stavove na različite teme saoopštavao je rado u nedavno ugašenim Dnevnim novinama. Iz budžeta Opštine izvještavanje iz Kolašina u tom listu plaćali su prema ugovoru, koji je bio na snazi par godina.
Pohvalno je što je, dok je bio na funkciji predsjednika Opštine, značajno povećao izdvanjanja iz budžeta za sport, poljoprivredu, kulturu… Takođe i jednokratne novčane pomoći sugrađanima u nevolji. Ne može mu se pripisati da je partijski diskriminisao Kolašince, odlučujući o tome kolika je i kome potrebna pomoć. Pohvale je dobijao i zbog toga što su vrata njegovog kabineta uvijek bila otvorena za sve one koji su željeli da mu se požale, predlože, zatraže podršku…
Bulatović je u politiku ušao sa reputacijom ,,poštenog čovjeka”. Iz nje izlazi sa pravosnažnom presudom za zloupotrebu službenog položaja. Vrlo vjerovatno je i njegov lični utisak da mu, upravo završena, politička avantura nije bila potrebna.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ