Bermudski trougao budžeta, stavka ,,ostalo”, iznosi preko 25 miliona eura i iz nje korisnici budžeta zahvataju kada im zafali za putovanja, automobile, i ostale zgode koje sami smisle. Štedi se na školstvu, zdravstvu i ostalim sporednostima
Vlada je predstavljajući budžet za sljedeću godinu najavila da će neproduktivne troškove – za službena putovanja, reprezentacije, gorivo, nabavku službenih automobile – svesti na minimum. Kao u lošem vicu, nakon toga je za potrebe Ministarstva vanjskih poslova kupljen mercedes od 59.000 eura. Da ugrabe.
Nije baš preporučljivo našoj Vladi vjerovati na riječ. U budžetu planiranom za narednu godinu povećane su sve neproduktivne stavke. Rashodi za gorivo – na rekordnih 10 miliona eura. Njemačka, sa 80 miliona stanovnika, ima hiljadu, a Crna Gora oko 4.000 službenih automobila. Zato je sasvim logična odluka Vlade da duplo više novca građana udijeli za dvorsko gorivo nego za dječje dodatke.
Rashodi za materijal, u koje spada gorivo i administrativni materijal, iznose 37,6 miliona eura, a rashodi za usluge – službena putovanja, reprezentaciju, kumunikacije… 91,4 miliona.
Kad prifali novca tu je bermudski trougao budžeta rubrika – ostalo. Kod ostalih izdataka za trošenje je predviđeno 9,3 miliona, ostali rashodi za materijal su milion eura, a za ostale usluge čak 14,8 miliona eura. Nemojte se zbuniti, prosto je to. Preko 25 miliona eura dostupno je korisnicima budžeta da ih troše kad im prifali za putovanja, automobile i ostale zgode koje sami smisle. Dosad je novac iz stavke ostalo korišćen za plaćanje parkinga, oglašavanje, kupovinu zastava, hotelski smještaj, plaćanje kablovke televizije i putarine, avionske karte, korišćenje VIP salona na aerodromima, pranje vozila, kupovanje luksuznih ženskih i muških torbi… Nema granica domišljatosti kada je u pitanju ,,tuđi”, tj. naš novac. Niti obaveze da se poreskim obveznicima polažu računi.
Štedi se na manje važnim sektorima. Na prosvjeti, na primjer. Budžetska stavka ostalo, godišnje pojede najmanje 10 škola. Ili vrtića.
Oholost rasipničke logike graniči se sa bezumljem. Tek za ilustraciju. Aparat za zračenje oboljelih od karcinoma u KCCG je bio u kvaru mjesec dana. Nije bilo para. Pacijenti, sa tako teškom dijagnozom, upućivani su u daleku Banjaluku. Autobusom. Aparat košta 60.000 eura, a šest tretmana na klinici u Banjaluci 30.000 eura.
Za liječenje van Crne Gore sljedeće godine predviđeno je million više nego ove – 20 miliona eura. Možda bi se ovo moglo preduprijediti kada, na primjer, pacijenti ne bi čekali na pregled skenerom mjesecima. Zvanični troškovi za reprezentaciju su ove godine bili tačno koliko koštaju dva skenera – 667.000 eura. Mogao se bar jedan kupiti. Da je samo malo smanjen trošak za službena putovanja od preko pet miliona eura.
Svi znamo da to ne ide tako. Luksuz ministara i izabranih državnih službenika u vrhu je budžetskih prioriteta. Ministrima, koji godišnje prihoduju od minimum 15.000 do preko 50.000 eura, plata treba da ostane čista. To je stvar prestiža.
Rasipa se raznovrsno. Tokom 2017. država je platila 20,2 miliona eura na osnovu tužbi građana, prošle godine 16 miliona. Po ovom principu – zaposleni policajac tužio je državu zbog ,,zakidanja” za 1,45 eura, a država je platila preko 500 eura za parnične i troškove izvršenja.
Odgovornost se ne pominje. I kad su moćni uhvaćeni u nedjelju, izviđaj još traje. Kao u slučaju bivšeg ministra prosvjete Stijepovića koji je snimljen kako mu se u partijske svrhe na ruke predaje osamnaestogodišnja plata nastavnika.
Ne pominjemo stotine hiljada koje moramo izručiti dobrim momcima, kumovima Safetu Kaliću i Dušku Šarića nakon što su, na presvijetlom sudu u sadejstvu sa tužilaštvom oslobođeni krivice. Ni to kako su nam rasuli prostor i vrijeme. Ubili rijeke.
Riječ je o rubrici – ostalo u troškovima silnika. O njihovom – sitnišu. On na svoj način otkriva da sve ovo oko nas nije greška, već sistem. U tom sistemu je sasvim normalno što je funkcionerima, u svim ograncima vlasti, u posljednje četiri godine poklonjeno sedam miliona eura za stanove. Mnogi od njih su već imali i velike stanove i ogromne kuće. Za te pare, po računici Organizacije KOD, svi učenici svih naših osnovnih škola mogli su narednu deceniju dobiti besplatno sve udžbenike. Tu zamisao kolektivni misaoni aparat naše upravljačke klase doživio bi kao – puč. Kao uvredu.
Uprkos službenom obrazovanju, djeca shvataju – nema budućnosti u sistemu koji proizvodi grupu privilegovanih i mase suvišnih. Preko 70 odsto mladih žele da napuste zemlju beznađa. Njihovi roditelji većinski održavaju ovaj poredak. Kuju vlastite okove.
Predrag NIKOLIĆ