Povežite se sa nama

Izdvojeno

OSOBE SA INVALIDITETOM I JAVNI PREVOZ: Zaboravljena prava

Objavljeno prije

na

Osobe sa invalidetom i dalje u većini sjevernih opština ne mogu da koriste, bez velike muke, ni jedan vid javnog prevoza. Uprkos solidnoj zakonskoj regulative, u praksi se malo vodi računa o tome da se obezbijedi poštovanje jednog od osnovnih ljudskih prava

 

 

Ako se izuzme Željeznička stanica u Bijelom Polju,  većina objekata, kada je riječ o javnom prevozu na sjeveru Crne Gore,  potpuno su neprilagođeni osobama sa invaliditetom (OSI).  Takođe, sredstva javnog prevoza OSI ne mogu koristiti bez pomoći.

To je pokazalo i višemjesečno istraživanje koje je sprovela NVO Sjeverna zemlja u Beranama, Kolašinu, Rožajama, Bijelom Polju i Pljevljima. Kako za Monitor kaže koordinator projekta Pristupačnost = ravnopravnost  Željko Obradović “pravo na slobodno kretanje predstavlja jedno od temeljnih ljudskih prava, ali za veliki broj  slobovidih ili osoba sa teškoćama pri kretanju, jedno je od najteže ostvarivih prava”. To je, objašnjava, naročito primjetno kad je riječ o javnom prevozu.

“Terensko istraživanje trajalo je tri mjeseca i sprovedeno je u šest opština. Nažalost, pokazalo je da su saobraćajni infrastrukturni objekti u najvećoj mjeri nepristupačna za OSI, te da su sredstva javnog prevoza potpuno neprilagođena OSI. Istraživanje je obuhvatalo i dubinske intervuje sa OSI koji su saopštili da jako rijetko koriste sredstva javnog prevoza i to uz pratnju članova porodice”, kaže Obradović najavljujući skoro objavljivanje rezultata istraživanja.

Zbrinjavajuću neprilagođenost objekata kao i drugih javnih dobara za OSI  konstatovala je nedavno i  zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Nerma Dobardžić. Jedan od cljeva Nacionalne strategije razvoja do 2030. godine je da se osigura pristup OSI  njihovom životnom okruženju, sredstvima javnog prevoza, institucijama, uslugama, sistemima komunikacije i informacijama… To bi, piše u dokumentu, trebalo da se realizuje  kroz plansko i osmišljeno uklanjanje barijera i izgradnjom pristupačnih objekata i usluga.  No, uprkos tome, prema zvaničnim podacima, oko 85 odsto  OSI u Crnoj Gori i dalje se suočava sa preprekama i barijerama prilikom pristupa javnom prevozu, javnim površinama i saobraćajnoj infrastrukturi.

“Analiza pristupačnosti objekata javnog saobraćaja je pokazala da autobuske stanice nisu u potpunosti ispunile uslove propisane Zakonom o prevozu u drumskom saobraćaju…. Najmanje 50 odsto željezničkih stanica u Crnoj Gori nije u potpunosti pristupačno licima s invaliditetom…”, konstatacija je iz jedne od novijih Vladinih strategija za unaprjeđenje položaja OSI.

Istraživanje Saveza slijepih Crne Gore i još nekoliko NVO,  takođe, pokazuju da postoje ogromne ili velike prepreke u saobraćaju sa kojima se suočavaju slabovide ili osobe  s teškoćama u kretanju.

Autobuske i Željezničke stanice na sjeveru nerijetko nemaju osnovne uslove ni za korisnike bez zdravstvenih teškoća, pa onda nije teško doći do zaključka zbog čega su OSI rijetko korisnici javnog prevoza.  Nepristupačnost javnog prevoza  kažu sagovornici Monitora za OSI je višestruka. Autobusi i vozovi nemaju rampe za korisnike invaidskih kolica, a untura vozila nedostaje prostor za to i slična pomagala.   Stanice i peroni su bez rampi, oznaka za slijepe i slabovide osobe. Toj kategoriji OSI nije omogućeno ni da dobiju ostale informacije važne za javni prevoz. Npristuačne su platforme za ulazak i izlazak iz vozila.  Neki od od njih često trpe i diskriminaciju na šaleterima.

“Više od 12 godina korstim štake i za sve to vrijeme nikada nijesam ušla u neko sredstvo javnog prevoza. Ne primjer, kada sam bila prinuđena da idem na pregled u Beograd, iz Kolašina u kojem živim, prvo sam kolima išla do Bijelog Polja, kako bih tamo mogla da uđem u voz. Bez pomoći članova familije nemoguće je ući u autobus, naročito u mom gradu u kojem nemamo uređenu autobusku. Otežana mi je i vožnja taksijem, ne mogu da uđem u vozilo bez pomoći vozača”, kaže četrdestpetogodišnja Kolašinka.

Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju proklamuje dostupnost usluga prevoza svim učesnicima i definiše način obavljanja javnog prevoza putnika. Tim Zakonom definisane su i obaveze auto-taksi prevoznika u smislu da se obezbijedi minimalni broj auto-taksi vozila prilagođenih licima s invaliditetom. U nezevaničnom razgovoru,  nekoliko vlasnika preduzeća koja pružaju usluge taksi prevoza na sjeveru   tvrde da ih niko nikada nije upozorio na tu obavezu.  Većina, čak nije nije ni znala da im je to obaveza.

Zakonom je propisano mogućnost postojanja posebnog linijskog međugradskog prevoza, kojim se obavlja prevoz OSI  i putnika kojima je potrebna posebna medicinska njega. Njihov prevoz   u drumskom saobraćaju regulisan je i Zakonom o ugovorima o prevozu u drumskom saobraćaju. Prema tom aktu, prevoznik ne smije da odbije izdavanje rezervacije i vozne karte i prevoz osoba s invaliditetom, dok propisuje i naknadu štete u slučaju gubitka ili oštećenja opreme osobe s invaliditetom (invalidska kolica i druga oprema za kretanje). Uz to OSI može imati pratnju lica, odnosno asistenciju prilikom ulaska, izlaska i prevoza, na način da se za lice u pratnji obezbjeđuje besplatan prevoz i mjesto pored osobe s invaliditetom ukoliko to omogućava konstrukcija vozila.

“ U oblasti želježničkog saobraćaja OSI i osobe sa smanjenom pokretljivošću imaju pravo na informacije o pristupu željezničkom prevozu, uslovima za pristup i korišćenje željezničkih voznih sredstava, kao i o drugim sadržajima u vozu. Prevoznik i upravljač infrastrukture dužni su da im bez nakande obezbijede potrebnu pomoć radi pristupa i korišćenja željezničkih voznih sredstava”, podsjećaju na propise u jednoj od brošura iz  Udruženja mladih sa hendikepom (UMHCG).

Kako su zapazili iz tog udruženja.  na peronima, u mnogim  gradovima ne postoje rampe za korisnike kolica ili drugi vidovi puta bez prepreka.  Ne postoje ni rukohvati, kao ni taktilne staze vodilje, linije upozorenja. U elektromotornim vozovima i kolima ne postoji mogućnost ulaska s kolicima za kretanje jer ne postoji dovoljno slobodnog prostora za manipulaciju tim pomagalom.

“U praksi skoro ne postoji nijedan od propisanih elemenata pristupačnosti osim u novim vozovima koji imaju prostor namijenjen za korisnike kolica i pristupačne djelove voza, uključujući toalet. Međutim, oni ne saobraćaju na relaciji Bar – Beograd, a kao što je prethodno navedeno, rijetko i na relaciji Podgorica – Bijelo Polje”, zaključuju u UMHCG.

Uprkos poraznom stanju na terenu, formalno, mnoge opštine, čak i one u kojima je istraživanjam NVO konstatovana potpuna neprilagođenost javnom prevoza, imaju mnogo dokumenta koja daju smjernice za smanjenje diskriminacije OSI. Međutim, to su, izgleda, i dokumenti na koje se, nakon usvajanja, najbrže zaboravlja.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo