Povežite se sa nama

Izdvojeno

POSLJEDICE PRIMJENE GKU ZA KOMUNALNO-STAMBENU DJELATNOST: Uvećanje plata put ka stečaju

Objavljeno prije

na

Komunalna preduzeća sa sjevera, uglavnom i inače nelikvidna,  pred velikim su izazovima  zbog usklađivanja zarada sa GKU. Direktori obećavaju da neće biti racionalizacije radnih mjesta ni povećanja cijena usluga, ali, istovremeno, kažu da bez pomoći „sa strane“ neće moći

 

U preduzećima  iz oblasti komunalno – stambene djelatnosti  na sjeveru države, tvrde da će isplata zarada usklađenih sa Granskim  kolektivnim  ugovorom (GKU)  ozbiljno ugroziti   poslovanje. Najniža plata zaposlenima u komunalnim djelatnostima, od oktobra minule godine, od kako se primjenjuje GKU, je oko 600 eura, dok su zarade nekih od direktora tih firmi premašile  mjesečena primanja  predsjednika opština. S druge strane,  zaposleni na pojedinim radnim mjestima, zahvaljujući povećanju koeficijenta,  imaju plate identične direktorovoj.  Cijene usluga koje su osnovni prihod te djelatnosti, međutim, do sada, uglavnom,  nijesu  značajnije povećavane.  Sve to je, kažu  u mendžementu preduzeća,  veliki razlog za brigu i neizvjesnost, a u nekim slučajevima i direktan put ka stečaju.

Pored povećanja koeficijenata za utvrđivanje zarada,  GKU je omogućio  komunalcima značajno uvećane satnice za prekovremeni i noćni, te rad nedjeljom i na državne i vjerske praznike.

Za beransko JP  Komunalno, primjena GKU, predstavlja veliki problem, kaže za Monitor izvršni direktor Milan Lekić. Prema njegovim riječima,  rashodi za zarade su sada, u odnosu na isti mjesec lani, uvećene za više od trećinu.

„GKU  smo primijenili na oktobarsku zaradu,  kako je to i predviđeno zakonom. Radnici su sa velikim zadovoljstvom dočekali i primili nove uvećane plate,  ali za preduzeće to je veliki izazov. Najniža zarada za oktobar iznosila je 565 eura dok je najvisočija bila 1.038 eura.  Primjena GKU  je uvećala fond za zarade za nekih 35 odsto  i sada je potrebno naći način da se obezbijede ta sredstva. Tražimo rješenje u saradnji sa opštinskim vlastima“, objašnjava Lekić.

Jedna od opcija je, kaže sagovornik Monitora, uvećanje cijena usluga, ali to je,  „posljednja mjera, kojoj će se prisegnuti  u slučaju krajnje nužde“. Lekić kaže da je bilo i predloga i za racionalizaciju radnih mjesta, međutim da je on protiv toga.

„Treba naći rješenja koja će omogućiti preduzeću da posluje bez neizvjesnosti i velikih problema, ali da to nije na štetu ni zaposlenih ni sugrađana, koji plaćaju naše usluge“, objašnjava Lekić.

Cijene usluga parkiranja u zoni jedan i dva u Bijelom Polju skuplje su za 20 centi,  a to poskupljenje je jedan od   načina da se nadomjesti dio  dodatnih troškova za zarade, usklađene sa GKU.    Izvršni direktor Isamar Ćorović kaže da je do poskupljenja došlo usljed dodatnih troškova, koji će se za Parking servis povećati za najmanje 93.000 eura ove godine.

“Ovo poskupljenje je rezultat direktnog uticaja nekoliko ključnih faktora.  Jedan od njih je i usklađivanje zarada sa GKU, što zahtijeva dodatne prihode, kako bi se sačuvala finansijska održivost našeg poslovanja. Poted toga, suočeni smo i sa povećanjem iznosa koje plaćamo dobavljačima, jer su i oni suočeni sa povećanjem operativnim troškovima“, kaže Ćorović.

Primjena GKU  već nagovještava ozbiljne finansijske probleme i u kolašinskim preduzećima Komunalno i Vodovod i kanalizacija.

Ukupni iznosi neophodni za zarade zaposlenih sada su veći u odnosu na prije 12 mjeseci i za više od 50 odsto, što bi, kažu direktori, bio izazov i za mnogo moćnije firme. To, kako objašnjavaju, naročito dolazi do izražaja u svjetlu činjenice da cijene nekih usluga nijesu dugo mijenjane, a neke su čak i pojeftinile.

U  Vodovodu je iznos potreban za zarade uvećan za više od 50 odsto, objašnjava izvršni direktor Miloš Peković. To je na mjesečnom nivou, kaže on, oko 10.000 eura u bruto iznosu. Istovremeno, podsjeća, usvajanjem cijena na osnovu metodologije Agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, cijena vode je, od 1. janura,  umanjena za oko 35 odsto.

“Podatak da će u januaru iznos ukupno fakturisane količina vode biti manji od iznosa bruto zarada za više od 10.000 eura dovoljno govori o izuzetno teškoj finansijskoj situaciji u kojoj će se naći preduzeće u tekućoj godini, kako zbog usvajanja GKU, tako i zbog odluke regulatora. Uzimajući u obzir činjenicu da, u skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima, preduzeće ne može da se bavi drugim djelatnostima, osim uslugom isporuke vode i odvođenjem otpadnih voda, na čiju cijenu saglasnost mora dati regulator, a na rashodnoj strani visinu zarade određuje Ministarstvo, jasno je koliko je teško održati finansijsku stabilnost preduzeća”, objašnjava Peković za Monitor.

Preduzeće ima 29 zaposlenih, od čega je trećina u službi zaštite i obezbjeđenja objekata izvorišta i rezervoara, sa vrlo visokim zaradama.  U Vodovodu i kanalizaciji je najniža neto zarada 600 eura, a pored direktora, još nekolicina zaposlenih prima najvišu zaradu od oko 1.050 eura.

Slična je situacija i u Komunalnom.  U  tom preduzeću razlika iznosa za zarade između decembra 2022. i decembra prošle godine, je 54,5 odsto, odnosno 12.000 u bruto, a nešto više od 9.000 eura u neto iznosu.

„Cijene po kojima naplaćujemo usluge su iz vremena kad su plate bile mnogo niže, kad je cijena goriva bila skoro duplo niža… Takođe, moramo uzeti u obzir i inflaciju u tom periodu. Međutim, bez obzira na situaciju u kojoj smo, trudiću se da sve obaveze preduzeća izmiruju redovno, kao i da plate radnika uvijek budu na vrijeme”, obećava izvršni direktor Dušan Simović.

Zajednica opština Crne Gore, krajem prošle godine, podnijela je inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti GKU. Kako su objasnili, primjena tog ugovora na lokalnom nivou „mogla bi dovesti do stečaja u velikom broju opštinskih privrednih društava koja obavljaju stambeno-komunalnu djelatnost“. Podsjetili su, između ostalog, i da u zaključivanju GKU opštine nijesu ni učestvovale niti su imale priliku da se izjasne o njemu, što je, kako kažu, njihovo osnovno pravo zagarantovano Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i Zakonom o lokalnoj samoupravi.

Inicijativa je uslijedila nakon  zaključka Upravnog odbora Zajednice, koga čine svih 25 predsjednika opština, a najavljena je i na sastanku kod premijera Milojka Spajića. Na tom sastanku delagacija Zajednice premijera je  upoznala „sa trendom grubog kršenja prava opština u postupku donošenja zakona i drugih akata i sa posledicama po njihovu likvidnost“.

„Nisu sporna samo sredstva za isplatu uvećanih zarada zaposlenih u ovoj oblasti, već i tekuće i investiciono održavanje infrastrukture koje u krajnjem dovodi u pitanje pružanje usluga vodosnabdijevanja, deponovanja otpada i drugih komunalnih usluga koje su nezamjenjljiv uslov života građana. Opštine će stoga neminovno morati da vrše neplanirana izdvajanja iz budžeta kako bi obezbjedile njihovo funkcionisanje, ali su i ta izdvajanja upitna, jer su budžeti jednog broja opština na granici likvidnosti“, zaključuje se u saopštenju Zajednice.

I iz Privredne komore su, u oktobru, govoreći o novom GKU ocijenili „da je riječ o regulativi koja značajno umanjuje održivost preduzeća iz komunalno stambene oblasti“. I privrednici smatraju da je GKU usvojen u netransparentnoj proceduri, bez učešća predstavnika poslodavaca i informisanja zainteresovane javnosti. Konstaovali su i da  „povećanjem zarada,  komunalna preduzeća neće zadržati već deficitarne kadrove“.

                                                                   Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo