Gradonačelnica Kolašina, Željka Vuksanović, koja odnedavno vodi taj grad, iznijela je krajem prošle sedmice poražavajuće podatke o rezultatu dugogodišnje vladavine DPS-a u toj opštini. Kolašin, saopštila je ona , sada duguje sedam sopstvenih godišnjih budžetskih prihoda, odnosno 9,2 miliona eura.
„Kada je DPS došao na vlast, dug je iznosio oko 150 000 eura”, saopštila je gradonačelnica Kolašina.
Kolašin nije usamljen slučaj. Ogroman rast dugova, koji su nerijetko i nekoliko puta veći nego prije nekoliko godina, uočljiv je u najvećem broju crnogorskih opština. Od 2008. godine, ukupan dug lokalnih samouprava, porastao je čak deset puta!
Prema izvještaju Ministarstva finansija iz te godine, ukupno budžetsko zaduženje lokalne samouprave u prvih šest mjeseci 2008. godine iznosilo je 21, 99 miliona eura. Krajem prošle godine, Ministarstvo finansija objavilo je podatak da ukupan dug opština samo po osnovu kredita iznosi 170,55 miliona eura ili 5,15 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Danas su ta zaduženja prešla 250 miliona eura, a nezvanično se u državnim medijima pominjao i iznos od nevjerovatnih 350 miliona eura.
Prema podacima Ministarstva finansija s kraja prošle godine, najzaduženija je Budva sa preko 69 miliona eura. Zatim slijedi Bar sa 31 milion eura, Podgorica sa 27,56 miliona eura, Nikšić sa 16,74 miliona eura…
Najzaduženije su one opštine u kojima DPS u kontinuitetu vrši vlast. Budvu dugo vode kadrovi Svetozara Marovića. Podgoricu je gotovo dvije decenije vodio Miomir Mugoša. U Baru je u oktobru vlast od dugogodišnjeg gradonačelnika Žarka Pavićevića iz DPS-a, preuzeo njegov partijski kolega i šef lokalnog DPS Zoran Srzentić. Dok su se dugovanja gomilala DPS gradonačelnici su gomilali imovinu i krivične prijave u ladicama tužilaštva
,,Trenutna finansijska situacija je najgora od oslobođenja grada, koje se desilo na današnji dan prije 70 godina. Dosadašnja vlast (a izgleda da će i sadašnja biti takva) finansijski je uspjela da uruši grad gore i od zemljotresa 1979. godine”, ocijenio je odbornik barskog parlamenta Goran Đurović. Prema njegovim riječima iznos od 31 miliona eura koliki je dug te opštine, nije konačan.
Sa dugovanjima ne zaostaju ni ostale opštine pod vođstvom vladajuće partije. Nakon što je opozicija preuzela vlast u Beranama, objavljen je podatak da je ta opština zadužena preko 15 miliona eura. Do tada je beranski gradonačelnik Vuka Golubović, još jedan DPS kadar sa bogatom istorijom krivičnih prijava, tvrdio da je ta opština dužna tek nešto preko četiri miliona eura.
Opozicija je nakon dolaska na čelo tog grada podnijela i krivičnu prijavu tužilaštvu tražeći da se ispitaju različite finansijske malverzacije vezane za lokalnu kasu. Golubović je nastavio da insistira da je sve čisto i da je opština dužna četiri miliona, navodeći da će sve ,,rasvijetliti revizija.”
Dok se revizorski izvještaj za Berane čeka, Državna revizorska institucija (DRI) je tokom protekla dva mjeseca objavila revizorske izvještaje za Cetinje i Mojkovac, još dvije opštine koje vodi DPS. Mojkovačka opština je među rijetkima čiji dugovi ne prelaze million eura. To se ne može reći za Cetinje. Za stanje u toj opštini DRI je dala negativno mišljenje.
Prema izvještaju DRI, Cetinje je zaduženo ukupno 6.680.462 eura. Radi se o kreditima kod poslovnih banaka i Investiciono razvojnog Fonda (IRF). Prema podacima koje je objavila DRI, krediti kod crnogorskih banaka i IRF, preko 6 miliona eura, uzeti su u periodu od 2008. godine do danas. Neizmirene obaveze opštine Cetinje na kraju 2013. godine, prema izvještaju su veće i iznose 7.396.960 eura.
Dugovi Cetinja su počeli da rastu nakon što je 2006. sa vlasti otišao Liberalni savez. Dug je 2006. godine bio nešto oko 760 hiljada eura, dok je na kraju 2010. iznosio otprilike koliko i danas – 6.770.000 eura.
Slično je i u drugim opštinama. U izvještaju DRI iz 2004. navodi se da je Nikšić te godine imao neizmirenih obaveza oko 300 hiljada eura. Opština je uzela oko 300 hiljada eura kredita kod poslovnih banaka, a neizmirene obaveze te godine vezano za kratkoročne kredite iznosile – 97.947 eura. U kratkom periodu, od septembra 2003. godine do kraja 2004. godine gradom je upravljao Labud Šljukić iz LSCG. Već 2009. Nikšić je zadužen sa 4.350.000 eura kredita. Danas je to preko 15 miliona eura.
U dugovanjima ne zaostaje ni Bijelo Polje. Zaduženje te opštine, koju takođe vodi DPS, 31.12. 2012. godine iznosilo je 7.454.400 eura, navodi DRI. U revizorskom izvještaju za 2012, DRI ukazuje da je ta opština jedan od kredita koristila za isplatu zarada, navodeći da je tako nešto zakonom nedozvoljeno.
,,Opština Bijelo Polje je iznos od 323.824 eura dugoročnog kredita iskoristila za pokriće isplaćenih zarada zaposlenim tokom 2010. i 2011. godine, što nije u skladu sa čl. 62 Zakona o finansiranju lokalne samouprave, kojim je utvrđeno da se dugoročni zajam ne može koristiti za finansiranje tekućih rashoda”, upozorila je DRI.
Ogromna zaduženja opština ne bi bila moguća bez saglasnosti Vlade. Zakonom o budžetu propisano je da lokalne samouprave ne mogu uzimati dugoročne kredite bez prethodne saglasnosti Vlade. Desetostruki rast zaduženja u opštinama tokom proteklih sedam godina aminovan je od strane vrha vladajuće partije. Ironično je kada na ogromna dugovanja opština prijekornim tonom upozorava Zoran Jelić, poslanik DPS.
,,Svakako da se više ne može tolerisati takvo zaduženje lokalnih samouprava, naročito u dijelu koji se odnosi na javnu potrošnju”, saopštio je Jelić prošle sedmice. Nije pojasnio zašto su ih u vrhu njegove partije odobravali. Jasno je ko bi mogao da odgovara, kad vrh partije odluči da odglumi još jednu epizodu vladavine prava. Jelić je za Pobjedu kao loše primjere naveo Budvu, čija je lokalna vlast odavno na meti tužilaštva, i Bar.
„DPS kadrovi se na lokalnom nivou ponašaju kao njihove kolege koje vode državu. Zadužuju se samo sa jedinim ciljem, da održe vlast, bez razmišljanja o tome ko će taj ogroman novac da vrati”, komentariše za Monitor ekonomista Mladen Bojanić.
On upozorava na začarani krug u kom se nalaze opštine u kojima vlast od DPS preuzme opozicija. ,,Opozicija se suočava sa ogromnim dugovima, dok ih istovremeno sabotiraju iz Vlade, ostavljaju bez novca iz državnih fondova i vladinih garancija za kredite, pokušavajući da ih onemoguće da vrše vlast . Onda ide čuvena – eto kako opozicija ne može da upravlja gradovima, samo DPS “.
Među dugovanjima opština, u dobrom dijelu se, osim kredita, nalaze i dugovi prema državi – obaveze za poreze i doprinose. Neke od opština dugovale su poreze i doprinose na zarade i za po više godina, poput opštine Bar. U izvještaju DRI za tu opštinu iz 2013. se navodi da je ta opština imala neisplaćene doprinose za 2010. i 2011. godinu u iznosu od 1.395.736 eura.
Bojanić podsjeća da je i na državnom nivou dug porastao čak duplo nego što se predviđalo. U Izvještaju EK o napretku Crne Gore za 2014. godinu navodi se da se ,,javni dug od 2008. godine udvostručio i dosegao 58 odsto BDP”. Tokom 2014. godine neznatno je opao na 57, 5 posto.
Samo prošle godine 14 od 23 crnogorske opštine koristile su sredstva državnog fonda za pomoć opštinama od 25 miliona eura. Ni to nije pomoglo.
Račun nas tek čeka.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ