Dok su sve primorske opštine u zemlji objavile bogate programe za doček Nove godine, Opština Ulcinj se već 135 dana grčevito bori da deblokira žiro-račun
Komisija Opštine Ulcinj, na čijem se čelu nalazi glavni administrator Pjeter Ljuljđuraj, objavila je da će početkom decembra biti održana aukcija za prodaju zemljišta površine 7.902 m2 koje se nalazi u Borovoj šumi. Zemljište na pjeni od mora u neposrednom zaleđu čuvene Ženske plaže, prodaje se po početnoj cijeni od 3,552 miliona eura.
Upravo toliko je potrebno da bi Opština Ulcinj konačno izmirila dug od nešto preko šest miliona eura firmi Rekreaturs, koja je dio Atals grupe tajkuna sa potjernice Duška Kneževića. Radi se o sumi koja je dosuđena odlukom Vrhovnog suda Crne Gore kao naknada za srušene barake na Velikoj plaži početkom 80-ih godina prošloga vijeka, a koje su pripadale sindikalnoj organizaciji Kosova.
Gotovo tri miliona eura je prinudno naplaćeno od 14. jula, od kada je blokiran žiro-račun Opštine Ulcinj. U lokalnoj upravi nadaju se da će Vlada Crne Gore, koja je dala saglasnost za navedenu prodaju, realizovati ovaj zaključak sa sjednice održane 31. oktobra: “Uprava za imovinu je zadužena da se, u svojstvu ponuđača, prijavi na javno nadmetanje za prodaju koje će objaviti Opština Ulcinj, sa ponudom za kupovinu imovine do iznosa od 3.552.000 eura”.
Nakon toga, konačno bi mogli da odahnu lokalni zvaničnici na čelu sa gradonačelnikom Ljorom Nrekićem, koji se već 135 dana bore da deblokiraju žiro-račun. Ne samo što se ogromna energija troši na pokušaje izlaska iz te pozicije, već je svakim danom sve teže kontrolisati nezadovoljstvo radnika u lokalnoj upravi i preduzećima čiji je ona osnivač. Poreska uprava je najavila da bi u nekoliko takvih firmi u Ulcinju, zbog duga prema toj instituciji, mogla uvesti stečaj.
Konstatujući da je praktično cijeli grad u blokadi, Sindikalna organizacija zapošljenih u Opštini najavila je da će biti održan generalni štrajk ukoliko se brzo ne nađe rješenje za ispatu zarada. Radnici tvrde da su neadekvatnim reagovanjem nadležnih opštinskih i državnih organa dovedeni u katastrofalnu situaciju. Plate nijesu primili od jula, a ne znaju kada će im biti isplaćene.
“Čim dođe do prodaje imovine i realizacije dogovora sa Vladom, žiro-račun će biti deblokiran, očekujemo do polovine decembra. Tada ćete primiti vaše zarade”, poručio je zapošljenima Nrekić.
U opoziciji ukazuju da se ni nakon toga stanje u lokalnoj kasi neće bitnije popraviti. “Imamo ogromna potraživanja i dugove, te nesposobnu vlast što najbolje pokazuje izvještaj Državne revizorske institucija koji je katastrofalan. Dobili smo duplu negativnu ocjenu: na finansijsku reviziju i na reviziju pravilnosti. Sa ovom vlašću Ulcinj se nalazi na istorijskom minimumu po svim pokazateljima”, kaže predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA i odbornik Omer Bajraktari.
Iz ekološke organizacije Zeleni korak saopšteno je da je prodaja prostora radi plaćanja dugova najtragičniji pokazatelj „uspješnosti“ vođenja ove opštine.
Ova situacija je neshvatljiva ukoliko se zna da je u ovoj Opštini na vlasti velika koalicija koju čine Demokratska partija socijalista, čiji je član i gradonačelnik Nrekić, i albanske nacionalne stranke. Sve one u lokalnom parlamentu imaju čak 30 od ukupno 33 odbornika. Najjača opozicona stranka, URA, ima dva odbornika, a SDP jednog.
Sve je paradoksalnije ukoliko se ima u vidu činjenica da se Opštini samo po osnovu neplaćenog poreza na nepokretnosti duguje preko 10 miliona eura, te da je u ovoj godini, prvi put u istoriji ulcinjskog turizma, grad ostvario više od dva miliona noćenja.
Direktor Turističke organizacije Fatmir Đeka kaže da će do kraja 2019. biti realizovano oko 2,2 miliona noćenja, a do je do 1. novembra od naplate boravišne takse sakupljeno više od milion eura. „Procjena je da je bilo tek između 50 i 60 odsto ukupnog broja turista, što znači da možemo i moramo još bolje“, ocijenio je on.
Znači da prethodnog ljeta u Ulcinju nije evidentirano još dva miliona noćenja, te da Opština ne uspijeva da značajnije profitira od najvažnije privredne djelatnosti koja se u njoj odvija.
Dok radnici Opštine broje dane do aukcijske prodaje, iz lokalne uprave su saopštili da će budžet Ulcinja u 2020. godini iznositi 16.009.500 eura. Kako se navodi, više od polovine sredstava, odnosno 8,5 miliona eura, predviđeno je za kapitalne investicije.
Riječ je, prije svega, o izgradnji i sanaciji kanalizacione mreže za prigradska naselja. Zbog blokade žiro-računa Opštine, projekat vrijedan oko 4,5 miliona eura, nije započeo u oktobru. Njegovom realizacijom će biti znatno poboljšano stanje u kanalu Port Milena, koji je decenijama “ekološka bomba” na samom početku Velike plaže..
Crnogorska Vlada je najavila da u Ulcinju u narednoj godini planira odraditi tri važna projekta u koje će biti uloženo oko sedam miliona eura. Najviše novca, pet miliona eura, odnosi se na nastavak izgradnje bulevara od Kružnog toka kod Opštine do bulevara Teuta. Za sanacione radove na Solani predviđeno je milion eura, a 80.000 manje za rekonstrukciju lokalne saobraćajnice Štoj-Ćurke-Zoganje, odnosno zaobilaznice od Ade i Velike plaže prema gradu.
Ako ne dođe do realizacije aranžmana sa Vladom oko prodaje zemljišta u Borovoj šumi, čemu su se usprotivili građani, Opština Ulcinj rizikuje mogućnost da tek na ljeto izađe iz finansijske blokade. Posljedice za ovu lokalnu samoupravu bile bi teške.
Nova godina, čiju su proslavu na gradskim trgovima svečano najavili iz svih primorskih opština, iz ulcinjske perspektive izgleda veoma daleko.
Mustafa CANKA