Povežite se sa nama

OKO NAS

OPŠTINA ULCINJ, PETI MJESEC U BLOKADI: Daleko je Nova godina

Objavljeno prije

na

Dok su sve primorske opštine u zemlji objavile bogate programe za doček Nove godine, Opština Ulcinj se već 135 dana grčevito bori da deblokira žiro-račun

 

Komisija Opštine Ulcinj, na čijem se čelu nalazi glavni administrator Pjeter Ljuljđuraj, objavila je da će početkom decembra biti održana aukcija za prodaju zemljišta površine 7.902 m2 koje se nalazi u Borovoj šumi. Zemljište  na pjeni od mora u neposrednom zaleđu čuvene Ženske plaže, prodaje se po početnoj cijeni od 3,552 miliona eura.

Upravo toliko je potrebno da bi Opština Ulcinj konačno izmirila dug od nešto preko šest miliona eura firmi Rekreaturs, koja je dio Atals grupe tajkuna sa potjernice Duška Kneževića. Radi se o sumi koja je dosuđena odlukom Vrhovnog suda Crne Gore kao naknada za srušene barake na Velikoj plaži početkom 80-ih godina prošloga vijeka, a koje su pripadale sindikalnoj organizaciji Kosova.

Gotovo tri miliona eura je prinudno naplaćeno od 14. jula, od kada je blokiran žiro-račun Opštine Ulcinj. U lokalnoj upravi nadaju se da će Vlada Crne Gore, koja je dala saglasnost za navedenu prodaju, realizovati ovaj zaključak sa sjednice održane 31. oktobra:  “Uprava za imovinu je zadužena da se, u svojstvu ponuđača, prijavi na javno nadmetanje za prodaju koje će objaviti Opština Ulcinj, sa ponudom za kupovinu imovine do iznosa od 3.552.000 eura”.

Nakon toga, konačno bi mogli da odahnu lokalni zvaničnici na čelu sa gradonačelnikom Ljorom Nrekićem, koji se već 135 dana bore da deblokiraju žiro-račun. Ne samo što se ogromna energija troši na pokušaje izlaska iz te pozicije, već je svakim danom sve teže kontrolisati nezadovoljstvo radnika u lokalnoj upravi i preduzećima čiji je ona osnivač. Poreska uprava je najavila da bi u nekoliko takvih firmi u Ulcinju, zbog duga prema toj instituciji, mogla uvesti stečaj.

Konstatujući da je praktično cijeli grad u blokadi, Sindikalna organizacija zapošljenih u Opštini najavila je da će biti održan generalni štrajk ukoliko se brzo ne nađe rješenje za ispatu zarada. Radnici tvrde da su neadekvatnim reagovanjem nadležnih opštinskih i državnih organa dovedeni u katastrofalnu situaciju. Plate nijesu primili od jula, a ne znaju kada će im biti isplaćene.

“Čim dođe do prodaje imovine i realizacije dogovora sa Vladom, žiro-račun će biti deblokiran, očekujemo do polovine decembra. Tada ćete primiti vaše zarade”, poručio je zapošljenima Nrekić.

U opoziciji ukazuju da se ni nakon toga stanje u lokalnoj kasi neće bitnije popraviti. “Imamo ogromna potraživanja i dugove, te nesposobnu vlast što najbolje pokazuje izvještaj Državne revizorske institucija koji je katastrofalan. Dobili smo duplu negativnu ocjenu: na finansijsku reviziju i na reviziju pravilnosti. Sa ovom vlašću Ulcinj se nalazi na istorijskom minimumu po svim pokazateljima”, kaže predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA i odbornik Omer Bajraktari.

Iz ekološke organizacije Zeleni korak saopšteno je da je prodaja prostora radi plaćanja dugova najtragičniji pokazatelj „uspješnosti“ vođenja ove opštine.

Ova situacija je neshvatljiva ukoliko se zna da je u ovoj Opštini na vlasti velika koalicija koju čine Demokratska partija socijalista, čiji je član i gradonačelnik Nrekić, i albanske nacionalne stranke. Sve one  u lokalnom parlamentu imaju čak 30 od ukupno 33 odbornika. Najjača opozicona stranka, URA, ima dva odbornika, a SDP jednog.

Sve je paradoksalnije ukoliko se ima u vidu činjenica da se Opštini samo po osnovu neplaćenog poreza na nepokretnosti duguje preko 10 miliona eura, te da je u ovoj godini, prvi put u istoriji ulcinjskog turizma, grad ostvario više od dva miliona noćenja.

Direktor Turističke organizacije Fatmir Đeka kaže da će do kraja 2019. biti realizovano oko 2,2 miliona noćenja, a do je do 1. novembra od naplate boravišne takse sakupljeno više od milion eura. „Procjena je da je bilo tek između 50 i 60 odsto ukupnog broja turista, što znači da možemo i moramo još bolje“, ocijenio je on.

Znači da prethodnog ljeta u Ulcinju nije evidentirano još dva miliona noćenja, te da Opština ne uspijeva da značajnije profitira od najvažnije privredne djelatnosti koja se u njoj odvija.

Dok radnici Opštine broje dane do aukcijske prodaje, iz lokalne uprave su saopštili da će budžet Ulcinja u 2020. godini iznositi 16.009.500 eura. Kako se navodi, više od polovine sredstava, odnosno 8,5 miliona eura, predviđeno je za kapitalne investicije.

Riječ je, prije svega, o izgradnji i sanaciji kanalizacione mreže za prigradska naselja. Zbog blokade žiro-računa Opštine,  projekat vrijedan oko 4,5 miliona eura, nije započeo u oktobru. Njegovom realizacijom će biti znatno poboljšano stanje u kanalu Port Milena, koji je decenijama “ekološka bomba” na samom početku Velike plaže..

Crnogorska Vlada je najavila da u Ulcinju u narednoj godini planira odraditi tri važna projekta u koje će biti uloženo oko sedam miliona eura. Najviše novca, pet miliona eura, odnosi se na nastavak izgradnje bulevara od Kružnog toka kod Opštine do bulevara Teuta. Za sanacione radove na Solani predviđeno je milion eura, a 80.000 manje za rekonstrukciju lokalne saobraćajnice Štoj-Ćurke-Zoganje, odnosno zaobilaznice od Ade i Velike plaže prema gradu.

Ako ne dođe do realizacije aranžmana sa Vladom oko prodaje zemljišta u Borovoj šumi, čemu su se usprotivili građani, Opština Ulcinj rizikuje mogućnost da tek na ljeto izađe iz finansijske blokade. Posljedice za ovu lokalnu samoupravu bile bi teške.

Nova godina, čiju su proslavu na gradskim trgovima svečano najavili iz svih primorskih opština, iz ulcinjske perspektive izgleda veoma daleko.

                                                                                                                      Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PRETRESI POLICIJE U 13 GRADOVA: Puno akcije, malo rezultata

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crnogorska policija je ove sedmice izvela  pretrese u Kolašinu, Mojkovcu, Plavu, Beranama, Bijelom Polju, Andrijevici, Rožajama, Nikšiću, Plužinama, Žabljaku, Baru, Ulcinju i Herceg Novom. Rezultat akcije sprovedene u 13 crnogorskih gradova je – hapšenje dvije osobe zbog nedozvoljenog držanja i nošenja oružja

 

 

Prijemno sanduče mejl adresa crnogorskih medija pretodnih dana punila su saopštenja iz policije. Obavještavali su javnost o pretresima koje su izveli u gotovo svim crnogorskim gradovima, uz najavu da će u narednom periodu nastaviti sa sprovođenjem proaktivnih, preventivnih i represivnih aktivnosti prema osobama koje važe za operativno interesantna lica (OIL).

U jednoj takvoj akciji tako su prošlog vikenda uhapšeni oni koji po novim policijskom rečniku važe za OIL, a koji su od ranije poznati policiji – Ilija Racanović (35) iz Budve, Aleksandar Đurđevac (28) iz Nikšica, Željko Moštrokol (33), Luka Gazivoda (37) i Igor Mašanović (32), svi iz Cetinja.

Uhapšeni su zbog sumnje da su počinili krivičnog djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, za koje je, kako je to saopšteno iz policije, zaprijećena kazna zatvora od dvije do 10 godina.

U istom saopštenju se dodaje da je policija njihovim pretresom ali i pregledom vozila pronašla dva pištolja marke „glock“ i “česka zbrojevka“ s uklonjenjenim serijskim brojevima, veću količinu municije, kao i druga sredstva koja su namijenjena izvršenju krivičnih djela.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VIŠI SUD ĆE PONOVO O KATNIĆU I LAZOVIĆU: Optužnica na novom ispitu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Optužnica SDT protiv  bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg pomoćnika direktora UP  Zorana Lazovića vraćena je u Viši sud, koji je prethodno tražio njenu ispravku. O njoj će se raspravljati 24. februara

 

 

Optužnica protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića gotovo dva mjeseca kasnije vraćena je na doradu specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću. To je odlučio Viši sud nakon dva višečasovna ročišta i gotovo dva mjesca od saslušanja Katnića i Lazovića.

Odluku da vrate na ispravku optužnicu protiv bivšeg glavnog specijalnog tužioca i nekadašnjeg pomoćnika direktora Uprave policije donijelo je vijeće kojim je predsjedavao sudija Zoran Radović, a u kom su bili i Nenad Vujanović i Vesna Kovačević. U rješenju kojim je vraćena optužnica piše da tužilac nije precizirao da li je kriminalna organizacija stvorena na početku 2020.godine ili nekom drugom dijelu te godine, ali i do kada je ona djelovala, odnosno, da li je tokom čitave 2022. godine. Tužilac nije ni precizirao kada su Katnić, bivši specijalni tužilac Saša Čađenović i bivši službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Petar Lazović postali članovi kriminalne organizacije. Pojašnjeno je i da optužnicu čini nerazumljivom i to što je Katniću funkcija glavnog specijalnog tužioca prestala u februaru 2022. godine.

“U konkretnom slučaju, dobit za pripadnike kriminalne organizacije nije konkretizovan u činjeničnom opisu djela, niti se u opisu krivičnih djela zloupotreba službenog položaja navodi da su Zoran Lazović i Milivoje Katnić stekli imovinsku korist, što dodatno doprinosi nerazumljivosti optužnice”, konstatuju sudije.

Oni su tražili ispravku i u dijelu koji se odnosi na ukidanje zabrane ulaska u Crnu Goru “pripadnicima kriminalne organizacije Radoja ZviceraVeljku Belivuku i Marku Miljkoviću“, jer se iz iskaza nekadašnjeg pomoćnika direktora UP Enisa Bakovića dolazi do zaključka da rješenje o zabrani ulaska u Crnu Goru u odnosu na  Belivuka i  Miljkovića nije donijeto. To proističe i iz svjedočenja bivšeg vršioca dužnosti direktora policije Veska Damjanovića.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST PREDMETA PORODIČNOG NASILJA NA SJEVERU: Više nasilnika ili više povjerenja u institucije

Objavljeno prije

na

Objavio:

U gotovo svim osnovnim državnim tužilaštvima (ODT) na sjeveru države, lani je, u odnosu na 2023. godinu, formirano više predmeta za nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici. Analiza razloga za to, kažu tužioci, biće predočena u godišnjem izvještaju tužilaštva. Za sada ne mogu da kažu da li je broj krivičnih djela te vrste u porastu ili su žrtve ohrabrene da ih prijavljuju

 

Porast nasilja u porodici karakteriše minulu godinu u cijeloj državi. Prema zvaničnim podacima Uprave policije (UP), prijavljeno je čak 840 krivičnih djela nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, a gotovo 1.300 ljudi je pretrpjelo nasilje. Među žrtvama su čak 99 maloljetnika/ce, dok su počinioci najčešće muškarci. Porast broja tih krivičnih djela naročito je vidljiv na sjeveru, s obzirom na neslavnu praksu da se porodično nasilje u malim sredinama češće krije nego prijavljuje.

Osnovnom sudu (OS) u Pljevljima minule godine primljeno je 30 optužnih predloga zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, a donijeto je šest prvosnažnih odluka. Broj optužnih predloga je značajno viši, u odnosu na 2023. godinu, kada ih je bilo devet. Prvosnažne presude za krivična djela te vrste rezultirale su izrečenim kaznama u ukupnom trajanju od 365 dana. U jednom predmetu izrečena je mjera bezbjednosti obavezno psihijatrijsko liječenje na slobodi, u jednom je bila uslovna osuda, dok je u jednom slučaju ODT odustalo od krivičnog gonjenja.

Iz pljevaljskog Centra za socijalni rad nedavno su potvrdili da je broj žrtava porodičnog nasilja, prema njihovoj evidenciji, visok. Prema podacima te ustanove, lani je evidentirano 100 žrtava porodičnog nasilja, među kojima su dominirale žene srednje dobi, a trpjele su, uglavnom, emocionalno i fizičko nasilje.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 7. februara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo