Ove godine je Dan opštine Ulcinj, koji se proslavlja prve subote u aprilu, ostao u sjenci još jedne blokade žiro-računa. Samo za šest godina ova siromašna opština bogatih građana platila je za izgubljene sudske sporove deset miliona eura
„I ovaj, najnoviji slučaj je spor oko eksproprijacije nekog privatnog zemljišta koji traje gotovo 40 godina, a računi se sada nama ispostavljaju. Jednostavno, nemoćni smo da bilo što učinimo”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Ljoro Nrekić.
Najnovija blokada od 120.000 eura dolazi u veoma teškom trenutku pandemije korona virusa kada je nužno da efikasno funkcionišu gradske službe i institucije, te da se obavljaju pripreme za turističku sezonu.
,,Ponovo moramo tražiti podršku Vlade Crne Gore da bismo izašli iz ove situacije“, dodaje gradonačelnik Ulcinja.
I raniju blokadu, koja je bila na iznos od čak 6,5 miliona eura, lokalna samouprava je uspjela da prevlada uz pomoć crnogorske Vlade koja je za oko 8.000 metara kvadratnih u Borovoj šumi uplatila Opštini Ulcinj oko 4.000.000 eura. Uspjela je takođe da proda još jedan dio svoje veoma vrijedne imovine na Pristanu. Za 448 metara kvadratnih u martu je inkasirano 900.000 eura. A to je, ipak, deset puta manje nego što pravna i fizička lica duguju Opštini samo po osnovu neplaćenog poreza na nepokretnosti!
U Poreskoj upravi smatraju da naplata poreskih prihoda u toj opštini može da bude pet do sedam puta veća nego što je to sada slučaj. ,,Nakon Budve, najveći fiskalni potencijal na Primorju ima Ulcinj. A taj grad godinama ima najveći stepen poreske nediscipline“, ističe direktor PU Miomir M. Mugoša.
Za šest godina je iz kase ove lokalne uprave za izgubljene sudske sporove plaćeno oko deset miliona eura. O kolikoj se velikoj sumi radi pokazuje podatak da već godinama izvorni prihodi u opštinskom budžetu iznose oko pet miliona eura!?
Ulcinj je jedina opština na Primorju koja dobija novac iz Egalizacionog fonda. Više od dva miliona eura godišnje. Sa indeksom od 83,31 odsto Ulcinj je, po podacima Ministarstva ekonomije, jedini primorski grad koji nije među razvijenim opštinama u državi. Prosječna plata je godinama oko 400 eura, odnosno među najnižim je u Crnoj Gori.
Od maja 2018. godine lokalnu vlast vrši Demokratska partija socijalista (DPS) u koaliciji sa albanskim nacionalnim strankama, Socijaldemokratama i Bošnjačkom strankom. Od ukupno 33 odbornika u lokalnom parlamentu vladajući savez čini njih čak 30.
U lokalnoj upravi sa najvećom nadom očekuje odluka Ustavnog suda u slučaju ,,K1”. Presudom Vrhovnog suda Opština je isplatila firmi Rekreaturs, koja posluje u sastavu Atlas grupe Duška Kneževića, 6,5 miliona eura i bila je u blokadi u čitavoj drugoj polovini 2019. godine.
Poslovanje ove lokalne uprave prati Državna revizorska institucija (DRI) koja je u oktobru prošle godine objavila Izvještaj o reviziji Završnog računa budžeta Opštine Ulcinj za 2018. godinu. Na bazi sprovedene revizije, Kolegijum DRI je dao dvostruko negativno mišljenje: na finansijsku reviziju Završnog računa budžeta i na reviziju pravilnosti.
I iz opozicije su apelovali na Vladu Crne Gore i Ministarstvo pravde kao organ koji nadzire rad javnih izvršitelja, da ulože svoj autoritet kako bi žiro-račun Opštine odmah bio odblokiran, odnosno postao likvidan zbog pogoršane ekonomske i socijalne situacije.
,,Ovo je postala hronična pojava koja otežava normalno funksionisanje lokalne samouprave. Mi smo svjesni da treba ispoštovati sve sudske odluke, ali u ovom trenutku viši interes predstavlja zdravlje stanovništva i funksionisanje grada, a taj će se dug svakako kasnije izmiriti“, kaže predsjednik Oštinskog odbora Građanskog pokreta URA Omer Bajraktari.
Do izmirenja je moguće da dođe od Egalizacionog fonda, naknade za privremene objekte ili od prihoda u turističkoj sezoni, kada se ostvaruje preko dvije trećine prihoda u opštinskoj kasi, ali i privrednih subjekata i građana u Ulcinju. No, ove godine je izvjesno da je predsezona propala, a da će glavna sezona kasniti.
,,Tradicija je bila da se u martu i aprilu intenzivno pripremamo za sezonu. Prve velike grupe turista uglavnom iz zemalja regiona, imali smo za prvomajske praznike, čime bi sezona započela. Veliki hoteli, kampovi i odmarališta su svoja vrata otvarali u aprilu, a najave su za ovu godinu bile veoma dobre. Uzimajući kao bazu pokazatelje iz prošle godine, onda zaključujemo da se jedna petina dolazaka na ulcinjskoj rivijeri ostvaruje u prvoj polovini godine. To znači da smo već sada u značajnom minusu”, kaže direktor lokalne Turističke organizacije Fatmir Đeka.
No, on smatra da ne treba biti pesimista. „Moramo vjerovati da će se sve ovo brzo okončati i kod nas i u cijelom svijetu, te se pripremati za vrijeme koje slijedi. Jer, nadati se da ćemo u špic sezone direktno ući”, ističe Đeka.
Već je došlo do odlaganja niza važnih projekata u Ulcinju. Akva park u zaleđu Velike plaže neće ovog ljeta početi sa radom, stalno se odlaže i početak radova na kanalizacionoj mreži za četiri prigradska naselja vrijedan preko četiri miliona eura, projekat turističkog kompleksa na Mavrijanu, koji je Nrekić procijenio na milijardu eura, takođe je na čekanju.
Sve je praktično prepušteno privatnoj inicijativi. Prema procjenama lokalnih organa, na gradilištima je u ovoj opštini ovih dana angažovano oko 500 radnika.
Mustafa CANKA