Povežite se sa nama

Izdvojeno

OPASNA JEDINJENJA NA ULICAMA MOJKOVCA: Rudnik i dalje truje

Objavljeno prije

na

U nalazu CETI-a, od 15. decembra, navodi se da  voda sa prostora bivše flotacije rudnika Brskovo, koja se krajem prošle godine izlivala u Mojkovcu, sadrži višestruko povećane materije aluminijuma, arsena, cinka, kadmijuma, gvožđa, sulfata, ukupnog azota i nitrata. Sva navedena jedinjenja štetna su za zdravlje, a dobar dio njih je i kancerogen

 

 

Voda koja sadrži višestruko veće količine od dozvoljenih aluminijuma, arsena, cinka, kadmijuma, gvožđa, sulfata, azota i drugih opasnih materija izlivala se, krajem prošle godine, u Mojkovcu, u Ulici Vojislava Šćepanovića, iz flotacije bivšeg Rudnika Brskovo.

Krajem novembra u Sekretarijatu za uređenje prostora i održivi razvoj Opštine Mojkovac sačinjena je Službena zabilješka, od strane komunalnog inspektora Vidoja Smolovića.

U njoj se navodi da je dobijena dojava da se iz kruga flotacije bivšeg Rudnika Brskovo izliva voda na javnoj površini u ulici Vojislava Šćepanovića. Na licu mjesta uzet je uzorak vode koja se izliva, da bi se izvršila labaratorijska analiza površinskih voda sa kontaminiranog područja, koja se dalje putem atmosferske kanalizacije uliva u rijeku Rudnicu i dalje u rijeku Taru.

Sljedećeg dana je načelnik Komunalne policije Opštine Mojkovac Mileta Šutović uputio Centru za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) uzorak na analizu.

Inspektor za vode Dragan Šekularac je 29. novembra  izvršio inspekcijski pregled vodotoka Rudnice. On je to uradio na inicijativu Miodraga Radulovića, glavnog inspektora za vode, Uprave za inspekcijske poslove, a u vezi ekološkog akcidenta – izlijevanja hemikalija iz bivšeg rudnika Brskovo u rijeku Rudnicu koja se uliva u rijeku Taru.

Inspektor je ustanovio da se uz pristupnI put formirala vodena akumulacija u površini od 200 kvadrata, nepoznate dubine. Dok je vršena inspekcija voda se slijevala preko puta, kao i u šahtu koja vodu odvodi u rijeku Rudnicu. Iznad pomenute akumulacije na rastojanju od 200 metara nalaze se bazeni bivšeg rudnika Brskovo koji su napunjeni vodom nepoznatog sastava.

Službenici CETi-ja su, 30. novembra, izvršili uzrokovanje površinskih voda u krugu bivšeg rudnika olova i cinka Brskovo. Pored službenika komunalne policije, uzrokovanju su prisustvovali i pripadnici MUP-a i ekološka inspektorka Irena Popović.

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić obaviješten je 25. decembra od strane Službe komunalne policije i inspekcijskog nadzora o nalazu CETI-ja. U njemu se ustanovilo da voda sa prostora bivše flotacije rudnika Brskovo ne odgovara uslovima za ispuštanje u površinske vode zbog povećanog sadržaja susprendovanih materija: aluminijuma, arsena, cinka, kadmijuma, gvožđa, sulfata, ukupnog azota i nitrata u odnosu na propisane vrijednosti.

U nalazu CETI-a, od 15. decembra, u koji je Monitor imao uvid u uzrokovanim vodama sadržaj materija je mnogo veći od propisanog. Tako aluminijuma ima 14, dok je referentna vrijednost tri, arsena tri, referentna vrijednost 0,1, bakra 7,2, a dozvoljena vrijednost 0,5, kadmijum 0,23, referentna vriejdnost 0,1, gvožđe čak 414, dozvoljena vrijednost dva…

Sva navedena jedinjenja štetna su za zdravlja, a dobar dio njih je i kancerogen.

 

MIODRAG FUŠTIĆ, GRAĐANSKA INICIJATIVA ZDRAVI MOJKOVAC
Ugroženi stanovništvo i Tara

 

Rezultati analiza CETI-ja potvrđuju ono na šta Zdravi Mojkovac, zajedno sa građanima Mojkovca, mjesecima upozorava javnost: da negativne posledica rada bivšeg rudnika olova i cinka i danas imaju štetan uticaj na prostor i stanovništvo.  Kolika je razmjera zagađenja najbolje govori činjenica da  rudnik, koji je prestao sa radom 1991, i nakon pune 33 godine predstavlja zagađivača. Preko tri decenije nije bilo dovoljno prirodi da razgradi i ispere teške kancerogene metale sa tog prostora. Važno je napomenuti da je pH vrijednost 2.3 što je ustvari kiselina koja se odliva.

Lokalitet se nalazi u gradskom naselju i odmah pored saobraćajnice kojom se kreće stanovništvo, automobili, djeca kada idu u školu, tako da možemo pretpostaviti da se kancerogene materije šire u svim pravcima. Ono što ne raznesu prolaznici, odvodom za atmosferske vode, na kraju sve završi u Tari, trujući njene vode. Da problem bude veći, tu saobraćajnicu koristi i stanovništvo Ambarina, Bjelojevića, Pržišta kao i svi oni koji dolaze na željezničku stanicu, objašnjava za Monitor Miodrag Fuštić iz Zdrave inicijative za Mojkovac

MONITOR: Da li se šta dešavalo nakon prvih izlivanja u novembru?

FUŠTIĆ: Ista pojava se desila i tokom decembra 2023, opet nakon dužeg perioda jačih kiša. Isto se može očekivati u svim periodima obilnijih padavina. Time se nastavlja dalje ugrožavanje građana i rijeke Tare, a sam problem postaje hroničan i veoma opasan. Prema svjedočenjima mještana naselja, dešavalo se ovo i ranije s tim da nije u ovoj mjeri. Sve jame starog rudnika bi trebalo plombirati i riješiti trajno problem. Zbog čega se ranije ništa nije radilo po ovom pitanju, mi nemamo odgovor.

MONITOR: Imaju li u opštini neki plan za ovu pojavu ili lokalitet?

FUŠTIĆ: Opštinske službe su u ovom slučaju blagovremeno reagovale u granicama svojih zakonskih i stručnih mogućnosti (izašli na teren, sačinili službene zapisnike, obavijestili policiju, tužilaštvo, CETI…). Saniranje ovog lokaliteta nije samo lokalni interes već i državni. Jer, ovo ugrožava ne samo ljude i tle, već Taru koja ima UNESCO status i koja je jedan od prirodnih brendova Crne Gore, ako ne i najpoznatiji. Od ušća Rudnice u Taru, koja nosi sve ove toksikante, voda u Tari je voda niže klase. Ugrožavanjem Tare i njenog UNESCO statusa, ugrožavaju se NP Durmitor, Kolašin i Mojkovac.

Iz svega navedenog lako je zaključiti koliko su pogubne i dugotrajno štetne rudarske aktivnosti. Novi rudnik bi samo  pojačao zagađenje i maksimalno proširio dospijevanje kancerogenih čestica, naročito  kad se uzme u obzir da je planiran 200 metara iznad nivoa grada, sa dva ogromna površinska kopa i dva jalovišta. Poređenja radi, prethodni od kog još uvijek trpimo posljedice je imao jedan mali površinski kop i jedno jalovište, 52 puta manje prema zapremini u odnosu na planirana.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

BLOKADA PARLAMENTA I USTAVNI SUD: Čega se to plaši Đukanović?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.  Penzionisanjem Dragane Đuranović došlo je do promjene odnosa snaga : DPS-2,  URA-1, DF-1,  Demokrate – 1. Matematika kaže:  opozicija – 3, vlast –  2.  No,  izgleda da sudija  Faruk Resulbegović,  koji slovi za kandidata URA, iako je ta partija sada u opoziciji, za DPS  predstavlja veliki rizik

 

 

Demokratska partija socijalista uz dio opozicije blokirala je opet početkom sedmice sjednicu parlamenta, na kojoj je trebalo glasati o budžetu.  Insistiraju da „parlamentarna većina ruši državu“, te da je razlog njihove blokade Skupštine – odbrana Ustava.

„Dok god se ne poništi odluka Ustavnog odbora, neće biti sjednica. To je jedinstven zahtjev opozicije“, poručio je lider DPS Danijel Živković.

Dodatno je proširio spisak zahtjeva: „Za povratak redovnog rada Skupštine Crne Gore neophodno je poništenje neustavne odluke o penzionisanju sutkinje Dragane Ðuranović, kao i potpisivanje sporazuma između opozicije i vlasti u kojem će se jasno precizirati da nema izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu. Finalno, premijera Spajića sam upozorio da ukoliko parlamentarna većina sa državnog nivoa spriječi formiranje vlasti u Budvi i time još jednom sruši ustavni poredak, da će odgovor opozicije biti blokada svih lokalnih skupština i potpuna paraliza društveno-političkog života”.

DPS-a i stranke opozicije tvrde da  je penzionisanjem sutkinje Đuranović  izvršen “ustavni puč”, te da je  parlamentarna većina na čelu sa Andrijom Mandićem  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom kako bi “srušila državu” i  između ostalog progurala zakon o dvojnom državljanstvu. Problem sa tim DPS- ovim narativom ima više nivoa. Za početak, neobično je da se protiv političke kontrole Ustavnog suda bori partija koja ga je pretvorila u partijski i uništila njegov integritet. Prema podacima dobro upućenih izvora Monitora, nije tačno da je vlast na čelu sa Mandićem,  kako tvrdi DPS,  preuzela kontrolu nad Ustavnim sudom, iako je on i dalje nesumnjivo partijski.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVNA KASA I POLITIČKE IGRE: Budžet za potkusurivanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za razliku od nekih drugih zemalja, Crna Gora nema propis koji predviđa pad vlade ukoliko budžet ne bude usvojen u nekom propisanom roku. Isto važi i za parlament. Bez zakona o vladi i Skupštini, političarima je sve dato na volju. Građanima preostaje da se uzdaju u njihov zdrav razum i strah od budućih izbora

 

Propao je još jedan pokušaj skupštinske većine da usvoji predloženi Zakon o budžetu za 2025. godinu. Opozicione  snage predvođenje DPS-om onemogućile su održavanje zasijedanja. Utisak je da se vladajuće partije  nijesu zbog toga baš potresle. Politika, izgleda, ima primat nad ekonomijom, posebno pred lokalne izbore u Nikšiću i Herceg Novom koji će se održati 13. aprila. Neki skeptici sumnjaju da neusvajanje budžeta može vlastima  poslužiti kao pokriće za dolazeće probleme u crnogorskoj ekonomiji.

Uglavnom,  u Vladi je usvojena Odluka o privremenom finansiranju. I njena primjena je započela, uz već poslovično kašnjenje od nekoliko dana. Zbog toga  su kasnile isplate takozvanih socijalnih davanja (penzije to nijesu).

Ministar finansija Novica Vuković poručuje kako njih u Ministarstvu “vrlo uznemirava” iščekivanje da predloženi budžet bude usvojen. I naglašava kako su oni dali sve od sebe da budžet bude usvojen u redovnoj proceduri, krajem prošle godine.

To i nije sasvim tačno.  Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti  (član 33) propisuje da “predlog zakona o budžetu države utvrđuje Vlada i do 15. novembra ga dostavlja Skupštini”, Vlada Milojka Spajića nije obavezu obavila u propisanom roku. Zakasnili su tri dana i nijesu se, ni riječju, potrudili da to kašnjanje obrazlože. Da je Vlada svoj posao završila na vrijeme  postojala je mogućnost da ovogodišnji budžet bude usvojen prije decembarskog sukoba vlasti i opozicije. I blokade parlamenta.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PROSTORNI PLAN: Podgorica dobija 18 novih vjerskih objekata

Objavljeno prije

na

Objavio:

Planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu

 

 

Spornim izmjenama i dopunama prostornog urbanističkog plana (PUP) Podgorice na teritoriji glavnog grada planirano je 18 novih vjerskih objekata.

Iako se u samom Planu navodi da se preko pola, od 104 kulturna dobra, na teritoriji glavnog grada odnosi na crkve, planirano je pet novih crkava, četiri parohijska doma, manastir, katolička i evangelistička crkva. Ukupno 12 objekata za pripadnike hrišćanske konfesije i dva za pripadnike islamske religije. Četiri vjerska objekta nijesu definisana PUP-om. Jedan od njih će biti i u planiranom novom gradu koji je ucrtan na Veljem brdu.

Uoči lokalnih izbora 2022. godine Jelena Borovinić-Bojović, kao nosilac liste Demokratskog fronta je u jednom od predizbornih spotova najavila izgradnju manastira u centru Podgorice, na ušću Morače i Ribnice.

Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) Sprske pravoslavne crkve je u aprilu prošle godine dostavila svoje primjedbe na Nacrt PUP-a Podgorice i u njima navela 10 lokacija koje su im interesantne.

U primjedbama MCP navodi da na Koniku planira i izgradnju vjerskog objekta – crkve Svetog Vasilija Ostroškog.

Planirana je i gradnja u Donjoj Gorici parohijskog doma, spratnog objekta od 200 kvadrata u osnovi.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo