Ulcinj je početkom ove sedmice bio glavni sportski grad Evrope. Bilo je to mjesto na kojem su se našli i družili osvajači više od stotinu medalja na svjetskim, olimpijskim i evropskim takmičenjima pod motom: Samo nam je ljubav potrebna
Koliko god govorio, ljudi će teško vjerovati šta se to dešavalo u Ulcinju, To jednostavno treba doživjeti”, kaže, Mirko Puzović, proslavljeni bokser iz Kragujevca, osvajač šest medalja na najvećim takmičenjima
Prvi put na ovoj manifestaciji je bio poznati fudbaler i prvi selektor fudbalske reprezentacije Crne Gore Zoran Filipović. “Ovo je fenomenalno. Susrećeš se sa svim sportistima, s drugovima za cio život. Jer, sport je jedna stvar koja spaja i to drugarstvo i prijateljstvo se nikada ne zaboravlja i održava se”, ističe on.
Puzović i Filipović su bili članovi „olimpijskog sela“ od oko 300 legendi koji su učestvovali na ovogodišnjem festivalu sporta u Ulcinju. Prve dvije godine su u centru pažnje bili fudbaleri, dok su ove godine bajračili proslavljeni jugoslovenski vaterpolisti.
Uz niz asova ovog sporta (Dragan Andrić, Mirko Vičević, Veselin Đuho, Deni Lušić, Andrija Popović, Goran Sukno, Božo Vuletić, Zoran Mustur, Veljko Uskoković, Tomislav Paškvalin, Goran Rađenović, Damir Polić…), u Ulcinj je došao trener svih trenera, Ratko Rudić, čovjek koji je uz blistavu igračku karijeru, najviša odličja osvajao sa reprezentacijama nekadašnje SFRJ, potom Italije, Brazila, SAD i, na kraju, Hrvatske. Ulcinjani i njihovi gosti mogli su da odgledaju crnogorsku premijeru dokumentarnog filma „Dogodilo se – Ratko Rudić” zagrebačkog reditelja i producenta Dejana Aćimovića o ovom znamenitom jugoslovenskom vaterpolisti i hrvatskom treneru.
Oduševljen prijemom u Ulcinju na svakom koraku, Rudić je rekao da ovaj festival sporta ima veliku perspektivu. “On omogućava sportu da živi, da ostvaruje svoju osnovnu funkciju – kontakt sa društvom”, istakao je on dodajući da će pomoći da se “ova manifestacija, možda među najboljim u sportskom svijetu, i dalje održava”.
Upravo je to bila namjera organizatora Mundijala kada su 2022. godine krenuli u avanturu – da u mali grad na Jadranu, saobraćajno udaljen od velikih centara, okupe velikane sporta i podstaknu mlade da se više posvete sportu.
To je na ovom mundijalu demonstrirano prikazivanjem filma o prvom slijepom hrvatskom atletičaru, paraolimpijcu Petru Bešliću. Na panelu posvećenom paraolimpizmu govorili su predsjednici paraolimpijskih komiteta Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore, a prisustvovali su mu učenici ulcinjskih osnovnih i srednjih škola i članovi sportskih klubova.
“Cilj nam je da animiramo mlade da se bave sportom i da vide što se sve može kroz sport, koliko se život može uljepšati, posebno u fazi odrastanja, formiranja ličnosti, što može da postigne i osoba sa hendikepom, koliko može sport da je ojača”, navodi glavni organizator ove manifestacije Pavle-Pajo Pepđonović.
Prisjetili su se Ulcinjani da povodom 60-og rođendana Dražena Petrovića, emituju hologram nezaboravnog košarkaškog Mozarta, te da upute podršku nedavno poplavljenim područjima u BiH.
Najljepši dio ovogodišnje manifestacije bila je sadnja masline, Balkanskog drva mira, na ulcinjskom Pristanu. “Ideju nam je dao naš prijatelj, barski pjesnik i humanista, Rajko Joličić, koji je, naravno, bio tu sa nama i koji je recitovao tu svoju poznatu pjesmu. U jednom ovakvom svijetu, upravo u ovom trenutku, najviše nam trebaju mir, prijateljstvo i ljubav i mi smo to uradili, na ovom mundijalu u Ulcinju”, kaže Pepđonović.
Prema njegovim riječima, svi učesnici mundijala preuzeli su obavezu da u svojim gradovima posade drvo mira, kako bi se i na taj način širile poruke dobra.
Treći “Ulcinjski mundijal prijateljstva” bila je najbolje do sada organizovana manifestacija, koja je Ulcinj i Crnu Goru predstavila u najljepšem svijetlu, a sa koje je izvještavalo oko 100 novinara. Kao da su bile u pitanju olimpijske igre. Po duhu koji je ovih dana vladao u Ulcinju, to se lako moglo zaključiti, prenosili su utiske novinari regionalnih medija akreditovani u najstarijem gradu na obali Jadrana.
Upravo je ovdje i prikazan dokumentarni film “Olimpijada u Sarajevu” sportskog novinara i producenta Muhameda Bikića, koja govori o toj najvećoj sportskoj manifestaciji održanoj u bivšoj Jugoslaviji prije četiri decenije.
“Kao što su u organizaciju te sarajevske olimpijade bili uključeni praktično sve institucije u BiH, tako je kod nas uključen cijeli grad. I zato to traje i još će trajati”, poručuje Pepđonović.
Svi učesnici Mundijala podržali su ideju da zbog svog neumornog pregalaštva, humanizma i ostvarenih rezultata, Pepđonović bude predložen za najveće priznanje u našoj državi – Njegoševu nagradu.
“Naravno da Pavle, za sve ono što je učinio za Ulcinj i čitavu Crnu Goru, zaslužuje tu nagradu. Jer, on i ova manifestacija sve nas su učinili boljim nego što to jesmo. Zato nam je potrebno da se ona ponovi. I biljka ide od čvora do čvora i završava cvijetom i sjemenom“, kaže ulcinjski hroničar Ismet Karamanaga.
Ko je još bio na ulcinjskom Mundijalu prijateljstva?
Košarka: Ivo Daneu, Slađana Golić, Nikola Plećaš, Mihovil Nakić, Žarko Paspalj, Momčilo Pazman, Samir Avdić, Janez Drvarič, Blaž Kotarac, Vlade Đurović, Zoran Slavnić, Stojko Vranković, Nikola Bulatović, Boško Radović, Goran Ristanović, Mihajlo Pavićević, Rajko Čarapić, Ranko Čarapić, Nenad Subotić, Predrag Milović, Goran Rakočević, Vladimir Dašić, Dragan Vukčević, Veselin Barović, Stevan Milošević, Zoran Šutulović, Veselin Begović, Zoran Nišavić, Mišo Caušević, Budimir Vukić, Đuro Kićović, Danilo Mitrović
Rukomet: Veselin Vuković, Momir Rnić, Kasim Kamenica, Stevo Nikočević, Goran Đukanović, Mladen Rakočević, Goran Simić, Pedja Vujanović, Blažo Popović, Vlatko Đonović, Zoran Radojičić, Draško Mrvaljević, Nazo Demirović
Atletika: Dane Korica
Boks: Tadija Kačar, Mirko Puzović, Mehmet Bogujevci, Fatmir Makoli, Dragan Vujković, Miodrag Perunović, Said Čolpa, Hamid Guska, Nenad Vuković
Rvanje: Šaban Trstena
Šah: Božidar Ivanović
Veslanje: Milorad Stanulov
Fudbal: Slavoljub Muslin, Zoran Filipović, Slobodan Marović, Joško Jeličić, Ivica Šurjak, Ivan Gudelj, Faruk Hadžibegić, Dejan Savićević, Ljubomir Radanović, Dževad Prekazi, Stanislav Karasi, Mato Gavran, Josip Čilić, Mirsad Fazlagić, Fuad Muzurović, Mili Hadžiabdić, Bajro Župić, Zoran Bojović, Nikica Cukrov, Tonči Gabrić, Nikola Nikić, Miroslav Tanjga, Milan Radović, Miodrag Živaljević, Radojko Avramović, Rade Zalad, Velibor Pudar, Miloš Đelmaš, Dževad Šećerbegović, Nihad Mujezinovic, Mersed Kovačević, Anto Drobnjak, Miloš Đurković, Nijaz Ferhatović, Mehmed Janjoš, Fuad Mulahasanović, Nijaz Merdanović, Kemal Hafizović, Nikola Rakojević, Vlatko Glavaš, Igor Gluščević, Šemsedin Ajeti, Sokolj Kušta, Ramiz Krasnići, Husein Zmijani, Fahredin Duraku, Kočo Dimitrovski, Dragi Kanatlarovski, Vančo Balevski, Dragi Setinov, Jovica Nikolić, Zijad Švrakić, Rajko Janjanin, Vladimir Jocić, Dušan Pešić, Zoran Batrović, Dejan Vukićević, Željko Janović, Redža Stoiljković, Zoran Cvetanović, Miroslav Tanjga, Miodrag Vukotić, Ešref Jašarević, Slobodan Halilović, Ognjen Koroman, Bogdan Turudija, Dragan Milanović, Dragan Vujović, Branislav Drobnjak, Igor Burzanović, Mićo Bakrač, Brajan Nenezić, Branislav Đukanović, Vojo Vukčević, Vojo Pejović, Vladimir Savićević, Viktor Trenevski, Milenko Kiković, Milija Brkić, Uglješa Malbaša, Žarko Vukčević, Miomir Bakrač, Amir Durgutović, Mićo Bakrač, Nijaz Brković, Mitar Novaković, Sejo Čelebić, Nenad Maslovar, Ante Bratić, Akan Dilberović, Denis Karić, Jasmin Hukić, Goran Zdravkov, Ivica Jovanovski, Goran Kiprijanovski, Denis Sadiković, Bruno Brunčević, Dino Đurbuzović, Niko Raičković…
Fudbalske sudije: Mateo Beusan, Bruno Marić, Miroljub Ausec, Salem Prolić, Vančo Kocev, Zdravko Jokić, Boro Bezjak, Asim Kulenović, Alija Lizde, Slobo Janković, Božo Ćorsović, Vladimir Bošković, Ante Ilić
Automobilizam: Niko Pulić i Marino Ivančić.
Mustafa CANKA