Crnogorska policija uhapsila je prošle sedmice 16 osoba, među njima i jednog policijskog inspektora, u akciji suzbijanja krijumčarenja i ulične prodaje narkotika. Policija je saopštila u maju da je u posljednjih pet godina na teritoriji Crne Gore zaplijenila blizu četiri tone droge u 1589 pojedinačnih akcija. Istovremeno je saopštila da u našoj državi ima 15 kriminalnih grupa koje se bave švercom narkotika.
U Crnoj Gori se najviše zloupotrebljavaju marihuana i heroin, zatim kokain, ekstazi, speed… Bitno je istaći da se u ogromnom procentu zloupotrebljavaju tablete – ili u kombinaciji sa drogom ili samostalno: subotex, flormidal, trodon, diazepam, ksanax.
Prema najnovijim podacima, na ulici, na malo, pola grama heroina košta 10 eura, 15 eura je gram, a ako se kupuje na pet grama, cijena je 60 eura. Marihuana se prodaje na paklice, jedna paklica (3-4 džointa) košta 10 eura. Kokain se prodaje 80 – 100 eura za gram. Tableta subutex se prodaje po 50 eura (8 mg) a jedna tableta flormidala košta dva eura.
Odavno je Crna Gora jedna od važnih destinacija za tranzit narktotika, ali i zemlja u kojoj naglo raste broj zavisnika. Prema posljednjem istraživanju Instituta za javno zdravlje, a ono je staro sedam godina, u Crnoj Gori je bilo registrovano 2500-3000 zavisnika. Toliko ih je, u stvari, potražilo pomoć. U NVO 4 Life procjenjuju da se taj broj kreće između 12.500 i 15.000. Posebno zabrinjava što je u posljednje vrijeme sve više mlađih konzumenata droga.
– Starosna granica prvog konzumiranja droga stalno se snižava. Imamo djecu od 10, 11, pa sve redom do 14 godina, koja redovno konzumiraju droge, čak i heroin. Smatramo da je prevencija, koja počinje u osmom i devetom razredu, već zakašnjela. Insistiramo već dvije godine na tome da se sa prevencijom počne od najranijih uzrasta – od vrtića. Naravno, pristup mora biti prilagođen uzrastu – to znači da ne treba odmah razgovarati o drogi, već graditi kvalitetnu osnovu koja kasnije može da se nadograđuje. Uporedo sa djecom neophodno je raditi i sa roditeljima, jačati roditeljske kompetencije, upoznati ih sa tim kako da se ponašaju, kako da vaspitaju dijete, na šta da obrate pažnju, kaže, u razgovoru za Monitor, Saša Mijović, izvršni direktor NVO 4 Life.
Roditelji, kako kaže Mijović, sve manje vremena provode sa djecom i sve više postaju materijalni, a ne emocinalni i moralni oslonac svoje porodice. Djeca onda traže emocionalnu podršku na ulici, pa je sve više devijantnih ponašanja od raznih vidova zavisnosti – od kocke, alkohola, droge…
NVO 4Life zalaže se da se sa prevencijom započne od djece predškolskog uzrasta i da se programi prevencije realizuju sistemski i u kontinuitetu, a ne sporadično kao do sada. Iz te NVO predložili su nadležnima da predmet Zdravi stilovi života bude obavezan, a ne izborni, i da se izučava od šestog do devetog razreda.
Statistika iz nekoliko podgoričkih osnovnih škola govori da zabrinjavajuće mali procenat učenika bira i pohađa nastavu iz tog predmeta. U Osnovnoj školi Oktoih u školskoj 2010/11. od ukupno 297 učenika osmog i devetog razreda nastavu iz predmeta Zdravi stilovi života pohađalo je 70 učenika, a u školskoj 2011/2012. od ukupno 292 učenika njih 94. Slično je i u ostalim podgoričkim školama. U najboljem slučaju nastavu iz tog predmeta pohađa polovina učenika (Vlado Milić, Milorad Musa Burzan), dok u Osnovnoj školi Štampar Makarije samo 21 učenik osmih razreda pohađa nastavu iz tog predmeta.
Ovi podaci su veoma zabrinjavajući, kaže Mijović, jer pokazuju da veliki procenat djece u toku školovanja uopšte nije imao priliku da u školi bilo šta čuje o ovoj problematici.
I uloga sudova u suzbijanja šverca droge zrela je za radikalni zaokret. Svjedoci smo da postoje različiti aršini kada je u pitanju odmjeravanje kazne za počinioce krivičnih djela u vezi sa drogama. Često se dešava da se na istu kaznu osudi osoba kod koje je nađen gram ili dva i ona kod koje je nađeno nekoliko desetina ili čak stotine kilograma droge.
Mijović navodi primjer zavisnika od heroina koji se liječio u njihovoj organizaciji. Ima 56 godina i već je trideset godina registrovani zavisnik. Za jedan gram heroina, koji je, kako tvrdi, imao za svoju upotrebu, odležao je u zatvoru pet godina. S tim u vezi NVO 4 Life već dvije godine predlaže uvođenje alternativnih sankcija za počinioce krivičnih djela u vezi sa drogama. Taj model primjenjuje veliki broj zemalja Evrope i svijeta i samo se razlikuje u nijansama i nazivu. U zemljama EU – Probacija, u SAD – Sud za droge, u Portugaliji – Komisija za odgovaranje.
– Mi smatramo da treba uvesti alternativne sankcije za određene kategorije počinilaca djela u vezi sa drogama, po uzoru na portugalski model. Takvom praksom Portugal je za deset godina postigao izvanredne rezultate – smanjio je broj povratnika za krivična djela za čak pedeset odsto. To primjenjuje sve više zemalja kao primjer dobre prakse, objašnjava Mijović.
Taj sistem kažnjavanja podrazumijeva da se neki počinioci krivičnih djela u vezi sa drogama tretiraju vaninstitucionalno i usmjeravaju na rehabilitaciju, resocijalizaciju i školovanje umjesto da idu u zatvor. Takva kazna bi se najčešće izricala mladima koji su uhvaćeni sa manjom količinom droge i sitnijim prestupnicima, jer njihovo slanje u zatvor značilo bi, kako kaže Mijović, baciti ih u kandže narkodilera ili onih koji su već duboko u svijetu droge, tj. poslati ih u ,,školu kriminala”. Njih bi trebalo zaštiti na određeni način, s tim što bi im se, kao zaštitna mjera, izricalo obavezno liječenje.
Zanimljiv je predlog NVO 4 Life da se osobama koje budu uhapšene sa drogama uradi test na prisustvo psihoaktivnih supstanci u organizmu i onima kod kojih ono ne bude registrovano odredi veća kazna, jer je očigledno da se oni bave švercom droga. Takođe predlažu hrvatski model. Prema novom hrvatskom zakonu, usvojenom prošle godine, droga je dekriminalizovana, a strože kazne do 15 godina zatvora izriču se dilerima droge, pogotovo ako su uhvaćeni u blizini škole. Na taj način se pravi razlika između dilera droge i onih koji su usljed svoje bolesti prinuđeni da koriste droge.
Čak je i Kina, koja je bila poznata po okrutnosti prema zavisnicima od droga, počela da pravi radikalne promjene liberalnijim pristupom. Polazna tačka im je da zavisnici od droga nijesu kriminalci.
Zavisnice bez centra za liječenje
Crna Gora nema centar za liječenje zavisnica od droge. U svijetu je ta pojava poznata kao custodial violence, tj. nasilje države nad ženom.
– Ovako se direktno krši Ustav Crne Gore, kojim je svim građanima zagarantovano pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Dva puta upućivali smo pozive Ministarstvu rada i socijalnog staranja, ministru ljudskih i manjinskih prava i premijeru da obezbijede sredstva i osnuju centar za zavisnice od droga. O tome smo imali sastanak sa članovima kabineta prethodnog premijera i ponudili rješenje za koje su oni bili veoma zainteresovani i ocijenili ga kao finansijski prihvatljivo, s obzirom na to da je za njegovo funkcionisanje bilo godišnje potrebno sedam puta manje sredstava nego za Centar na Kakarickoj gori u Podgorici. Predlog smo uputili Ministarstvu rada i socijalnog staranja, ali ni do danas nijesmo dobili odgovor, kaže Saša Mijović.
Podaci iz ove NVO pokazuju da veliki broj žena upotrebljava droge (sedamnaest odsto osoba koje su potražile pomoć u NVO 4 Life su žene). Zabrinjava što sve ranije počinju da koriste droge. Dvije djevojke, koje su se liječile u NVO 4 Life, redovno su koristile heroin u osmom razredu osnovne škole.
Da veliki broj žena koristi droge potvrđuje i podatak iz Centra za mentalno zdravlje Podgorica. Od 1300 registrovanih zavisnika koji su u Centru potražili pomoć, svaka šesta je žena. Usljed nemogućnosti ostvarivanja prava na rehabilitaciju i resocijalizaciju u Crnoj Gori, mali procenat žena odlazi u neki od centara u okruženju. Međutim, zbog teške materijalne situacije, djece, i drugih razloga, mnogo veći procenat ostaje i nastavlja da koristi droge uništavajući pri tom sebe i svoje porodice.
Veseljko KOPRIVICA