Apelacioni sud Crne Gore uvažio je žalbu branilaca kralja kriptovaluta Kvon Do Hyeonga i ukinuo rješenje Višeg suda kojim je dozvoljeno njegovo izručenje u skraćenom postupku SAD, a odbijeno izručenje Južnoj Koreji
Saga o izručenju kralja kriptovaluta Kvon Do Hyeonga nastavljena je ove sedmice, kada je Apelacioni sud Crne Gore uvažio žalbu njegovih branilaca i ukinuo rješenje Višeg suda kojim je dozvoljeno izručenje u skraćenom postupku SAD, a odbijeno izručenje Južnoj Koreji.
Za rješenje koje su sudije Višeg suda donijele 20. februara, vijeće Apelacionog suda je ocijenilo da je zahvaćeno bitnim povredama odredaba krivičnog postupka ZKP-a, jer nema jasnih i valjanih razloga o odlučnim činjenicama po pitanju redosljeda prispijeća zamolnica.
Za laičku javnost – nejasno je ko je prvi zatražio izručenje kralja kriptovaluta SAD ili Južna Koreja, i zbog čega je Viši sud odlučio da baš američkim nadležnim organima treba po skraćenom postupku izručiti okrivljenog.
Sudije Apelacionog suda u saopštenju objavljenom na sajtu u kratkim crtama naveli su sve nejasnoće koje ih muče kada je riječ o rješenju kolega iz nižeg suda.
„Prvostepeni sud, u obrazloženju rješenja, naveo je da je zamolnica SAD za izručenje došla dan ranije i to 27. marta prošle godine, u odnosu na zamolnicu Republike Koreje, koja je prispjela 28. marta, koji zaključak prvostepeni sud izvodi iz dopisa Ministarstva pravde od 13. februara 2024. i iz akata na kojima su prijemni pečati sa datumima prijema. Međutim, nije dao razloge u pogledu sadržine akta Ministarstva pravde od 19. februara 2024. i njegovih priloga, u kojem je navedeno da nije sporno da je preko Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore Ministarstvu pravde dana 27. marta 2023. godine dostavljena nota Ambasade SAD kojom se traži privremeno pritvaranje, a da je dan kasnije dostavljena nota Ambasade Republike Koreje koju prati molba za izručenje, ali da je Ministarstvo pravde Republike Koreje imejlom dana 24. marta 2023. dostavilo molbu za izručenje ovog okrivljenog na engleskom jeziku, a dana 26. marta 2023. takođe imejlom i na crnogorskom jeziku – stoji u obrazloženju Apelacionog suda.
Nije to jedino na šta su ukazale sudije Apelacionog suda. Nejasni su im i razlozi zbog kojih prvostepeni sud akt SAD od 25. marta 2023. godine, a koji je dostavljen ministarstvu dva dana kasnije cijeni kao zamolnicu za izručenje, imajući u vidu da se istim traži privremeno pritvaranje. Zato nisu propustili da im održe lekciju u citiraju Konvenciju koja se, po njihovom stavu, mora primijeniti u ovom slučaju.
„To su dva različita formalna akta u smislu člana IV Konvencije o izdavanju krivaca koja je zaključena između Kraljevine Srbije i SAD iz 1901. godine, koja se ima primijeniti u konkretnom slučaju, a što je sve značajno zbog utvrđenja redosljeda zamolnica za izručenje, navodi se u saopštenju Apelacionog suda.
Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. marta ili na www.novinarnica.net