Povežite se sa nama

OKO NAS

ODJECI OSLOBAĐAJUĆE PRESUDE U SLUČAJU DRŽAVNI UDAR: Iz sudnice na društvene mreže

Objavljeno prije

na

U zaštitu Zorana Radovića stalo je Udruženje sudija koje je u saopštenju osudilo poruke iz DPS i GI 21. maj, ocjenivši kako se takvim izjavama narušava načelo podjele vlasti i podriva sudska nezavisnost

 

Osam dana. Toliko je izdržao  novoizabrani predsjednik i sudija Višeg suda Zoran Radović da se odupre porivu i javno ne prokomentariše nepravosnažnu presudu koju je 12. jula saopštio u slučaju poznatom kao državni udar. Ipak, do danas nije ispunjeno obećanje dato iz njegovog kabineta na dan izricanja presude: da će na sajtu suda biti objavljeno obrazloženje odluke kojom je sve optužene oslobodio krivice.

Tako javnost još nije upućena u razloge koji su Radovića i njegovo Vijeće naveli da iz korijena promijene prvu, osuđujuću, presudu i sve one koji su bili osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne, među kojima su Andrija Mandić i Milan Knežević, oslobodi krivice. Predsjednik Višeg suda nije, izgleda, imao vremena da napiše kratko obrazloženje  donijete odluke, ali ga je našao za televizijsku izjavu u kojoj je  odbacio javno izrečene sumnje da je neko uticao na njega da donese oslobađajuću presudu za državni udar.

“Dobro zapamtite ovog čovjeka – on je izdao državne interese”. Ovim riječima je portparol DPS Miloš Nikolić targetirao Radovića nakon saopštene presude. Slične reakcije su se nizale, a Radović, koji tvrdi da je navikao na ovakve optužbe, ipak nije propustio priliku da se opravda. “Naravno da nije bilo uticaja na mene prilikom donošenja presude. Svjedoci smo dugi niz godina da akteri političkog života olako daju neke izjave a lako se može zaključiti da su one za unutar političku upotrebu”, rekao je predsjednik Višeg suda za TV Vijesti.

Radović, dodatno, napominje da je zakonom propisano da javne ličnosti, mediji i organizacije izjavama ne smiju da krše pretpostavku nevinosti, ali ni da ugrožavaju sudsku nezavisnost. “Po meni bi trebalo predvidjeti i neke prekršajne odredbe kod nekih grubih kršenja ovog načela”, rekao je.

Da ga odbrani od napada na društvenim mrežama, oglasilo se i Udruženje sudija koje je u saopštenju osudilo riječi Nikolića i saopštenje GI 21. maj, ukazavši kako se takvim izjavama narušava načelo podjele vlasti i podriva sudska nezavisnost. “I ranije smo ukazivali da je neprimjerena retorika koju pojedini crnogorski političari koriste kada uzmu za pravo da komentarišu rad sudova, iako njihove kritike često nisu samo stručne i kompetentne, već su iste, ništa drugo nego zlonamjerni pokušaj ubiranja političkih poena“, navodi se u saopštenju.

„Udruženje sudija je otvoreno i poziva stručnu i laičku javnost da uputi kritiku rada sudova, ali ta kritika mora biti dobronamjerna i potkrijepljena činjenicama, ako se već govori o državnim interesima. Trebali bi znati da se državni interesi ne brane objavama na internet platformama, niti saopštenjime koja vrve od subjektivnih stavova, već konkretnim koracima kao što je izgradnja Palate pravde, edukacija sadašnjih i budućih sudija, jačanje školskog sistema, poboljšanjem uslova rada sudija, omogućavanju sudijske nezavisnosti u pravom smislu te riječi, a koja se prije svega prepoznaje u povećanju zarada i regulisanju stambenih pitanja…“, pišu iz Udruženja sudija.

I zaključuju: “Presuda u predmetu poznatom kao Državni udar tek je usmeno objavljena, još uvijek nije ni pisano otpremljena, a nezadovoljne stranke će imati pravo žalbe, nakon čega ćemo dobiti i konačnu odluku viših instanci – konkretno Apelacionog suda Crne Gore. Iz tog razloga, komentarisanje nepravosnažne presude i targetiranje postupajućih sudaca krajnje je neprimjereno i neumjesno, a kao takvo i nedopustivo“.

Sudije Crne Gore, dodaju, nemaju vremena za polemisanje na društvenim mrežama, niti za davanje kontrasaopštenja, jer su zatrpane hiljadama  predmeta, a svoj posao rade u gotovo nehumanim uslovima i uz minimalne zarade. “Pozivamo sve javne poslenike, pogotovo političare, da ubuduće pažljivo biraju riječi kojima se osvrću na rad sudske grane vlasti i na taj način daju doprinos razvoju i jačanju nezavisnog sudstva Crne Gore, jer je to nešto što se od njih očekuje, baš kao i to da se svako posveti rezultatima u oblasti kojom se bavi“, piše u njihovom reagovaju.

Sudije nijesu ostale usamljene u svom stavu. “Apsolutno podržavam i smatram dobrim primjerom zaštite nezavisnosti sudijske funkcije i ličnog integriteta istup sudije Zorana Radovića povodom donijete presude u predmetu državni udar, kao što pozdravljam i reakciju Udruženja sudija na tu temu i potpisujem svaku njihovu riječ, kaže za Monitor advokat Andrijana Razić.

Ona ocjenjuje da je taj predmet i cjelokupan krivični postupak koji je trajao skoro osam godina, najeklatantniji primjer jednog montiranog, fingiranog i politički motivisanog procesa u istoriji crnogorskog pravosuđa.

“To znam iz prve ruke i iz spisa predmeta, jer sam u istom na početku i sama neposredno učestvovala, kao jedan od branilaca Milana Kneževića. Stoga znam da je sudija Radović u konkretnom slučaju donio jedinu ispravnu i zakonitu odluku – oslobađajuću presudu, i tom prilikom pokazao ličnu i profesionalnu hrabrost i integritet“, kaže Razić. „Obzirom da je nakon donošenja te odluke, koju mnogi sigurno nisu ni očekivali ni priželjkivali, isti došao pod nedozvoljeni i krajnje neprimjereni udar laičke javnosti i nekih neodgovornih i bahatih političara, njegova reakcija kao i reakcija Udruženja sudija po mom mišljenju sasvim je razumljiva i bila je neophodna. U tom smislu, a budući da se iznova dokazuje da u Crnoj Gori većina ipak nije dorasla pojedinim ljudskim pravima koje su dobili gratis na uživanje, potpuno sam saglasna i sa stavom imenovanog sudije da bi za neprimjerena komentarisanja sudskih odluka i brutalno kršenje osnovnih zakonskih i ustavnih načela od strane izvršne vlasti – minimum trebalo propisati prekršajne sankcije.”

Možda bi stručnjaci i trebali da razmisle o tome da (neprimjereno) javno komentarisanje sudskih odluka bude kažnjivo, makar novčano. Zasigurno bi se tada državna kasa punila velikom brzinom, budući da nema dana u kojem se tim poslom ne oglasi neko od političara. Iz poslaničkih klupa ili putem društvenih mreža.

Ako se na to i odluče prvu prekršajnu kaznu neka adresiraju na predsjednika Višeg suda, kako bi ga podsjetili da je dužan da se suzdrži od komentara i tako daju primjer svima koji i pomisle „da se osvrću na rad sudske grane vlasti“.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo