Povežite se sa nama

Reagovanja

ODGOVOR NA REAGOVANJE ATLAS INVESTA

Objavljeno prije

na

ODGOVOR NA REAGOVANJE ATLAS INVESTA
(Medijska hajka, Monitor, br.1296)

Pravni tim kompanije Atlas Invest pokušao je tekstom naslovljenim Medijska hajka, objavljenom u prošlom broju Monitora, demantovati dijelove članka pod naslovom Kneževiću poklonjen plac u Pržnu, objavljenog u petak 14. avgusta. Umjesto konkretnih podataka o navodnim neistinama koje su u tekstu navedene, dobili smo hvalospjeve o sopstvenoj vrijednosti i žalopojku o tužnoj i neizvjesnoj sudbini brojnih investicija Atlas Grupe u Budvi, koja punih 20 godina strplivo čeka da dobije makar jednu građevinsku dozvolu od lokalne uprave, za realizaciju niza velelepnih projekata od Petrovca do Jaza.

Pored problema sa Opštinom, Atlas grupa, njen osnivač i predsjednik, Duško Knežević, kažu, trpe „dobro osmišljenu medijsku hajku i brutalne medijske napade u tekstovima koje godinama plasiraju Vijesti i Monitor”.

Pominjanje aktivnosti državnog tužilaštva oko nedavnih hapšenja čelnika Budve u vezi sa pričom o ustupanju atraktivne parcele Atlas grupi, ukazuje na neke frustracije i lične strahove autora demantija, jer te dvije stvari nemaju nikakve veze jedna sa drugom.

Tekst o kome je rijeć je reagovanje na svežu temu, na događaj koji se odigrao par dana ranije, kada je na poslednjoj sjednici SO Budva, odlukom većine odbornika, Atlas grupi ustupljeno 4.109 m2 zemljišta bez naknade, na osnovu Odluke o prenosu prava na nepokretnosti radi formiranja urbanističke parcele br. 45 u Pržnu.

Tekst je predat u srijedu veče, dok su iznenadna hapšenja Budvana izvršena u četvrtak u ranu zoru. Tako da paranoji ljudi iz Atlasa u ovom slučaju nema mjesta.

Zanimljiv je argument pravnog tima koji navodi kako nije tačna informacija da je Opština Budva vlasnik svih 4.100 prenijetih kvadrata. Podatak je naveden u Odluci o kojoj su se izjasnili odbornici. Ako se Opština razmetala tuđom zemljom neka se Atlas obrati na tu adresu.

U demantiju se navodi kako se autorka teksta pogrešno poziva na član 40. Zakona o državnoj imovini. Ni tu, naravno, nisu u pravu. Na član 40. koji nosi naslov Javno nadmetanje, pozvao se donosilac Odluke, SO Budva. Njime se definiše način pod kojim se državna imovina može prodati ili dati u zakup. Javno nadmetanje u ovom slučaju nije sprovedeno, nego je zloupotrijebljen postupak dokompletiranja urbanističke parcele.

Navodi se takođe, kao netačno, da je investitor oslobođen plaćanja komunalnih dažbina. Pa jeste, oslobođen je, uz uslov da Opštini preda 100 parking mjesta na drugom i trećem nivou ispod nivoa tla. Da li je pogodba adekvatna, to je pitanje izviđaja stručne komisije.

O tome koliko vrijedi kvadrat zemljišta u Pržnu, pored kapija parka Miločer, u neposrednoj blizini morske obale, može se, naravno, diskutovati. Mještani koje sam anketirala slažu se u jednom, svoju zemlju ne bi prodavali ispod 1.000 eura za kvadrat.

Zašto u Atlas grupi misle da bi javnosti bilo zanimljivo da zna koliko je Atlas grupa, „kao najveći i najznačajniji investitor u Budvi”, „samo za prethodnu godinu platila na ime poreza za imovinu”. Porez na imovinu plaćaju svi građani Crne Gore, bez izuzetka. Šta ima pohvalno i izuzetno u tome što neko plaća porez, na šta je inače obavezan, nije baš najjasnije.

U Sekretarijatu za planiranje prostora i održivi razvoj kazali su nam da do sada nijesu primili ni jedan zahtjev Atlas grupe za izdavanje građevinske dozvole za bilo koju lokaciju. Priča o nemilosti administracije prema velikom investitoru kome se tu i tamo dodaju opštinski placevi pod povlašćenim uslovima, djeluje neubjedljivo.

Ali zato nema demantija o uzurpaciji budvanskog Trga Republike.

Ako tekstove o planiranim investicijama na teritoriji Opštine Budva na lokacijama koje se proširuju na račun opštinske zemlje zloupotrebom postupka dokompletiranja urbanističkih parcela, te ucrtavanju kula i solitera na njima, o betoniranju atraktivnih zona, gradskih trgova i obalnog pojasa, Atlas grupa doživljava kao hajku, to je njihov problem.

Prije bi se moglo govoriti o hajci Atlas grupe na neizgrađeni prostor budvanske rivijiere. Ukoliko se relizuju sve planirane investicije Atlas grupe u Budvi, poput novog grada na grebenima plaže Mogren, stambenih kompleksa Mogren Hila iznad iste plaže, na Trgu Republike, na Sajmu, u Kamenovu, Pržnu i Petrovcu, može se govoriti o svojevrsnom urbicidu, nemilosrdnoj, „dobro osmišljenoj hajci i brutalnim napadima” na budvanske prirodne i očuvane vrijednosti radi izgradnje stanova za tržište.

Branka PLAMENAC

Komentari

Reagovanja

Podaci  u tekstu o ASCG su lako provjerljivi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podaci  u tekstu o ASCG su lako provjerljivi
 („Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti“,  Monitor br. 1774, 18. oktobar 2024, str: 50-51)

 

Prošlog petka je ASCG objavio reagovanje na tekst Koga i šta zastupa ASCG, navodeći da je „naslov tendenciozan“, da tekst „sadrži niz neutemeljenih insinuacija i iskrivljenih interpretacija koja štete ugledu“ ove organizacije. Dalje, autor teksta je ocijenjen kao „pristrasan“, „subjektivan“ i „iznosi ad hominem napade“… Ruska ambasada me je do sada tri puta u svojim reagovanjima optuživala za identične stvari u mojim tekstovima.  Vjerujem  da je svaka sličnost slučajna.

Međutim, ASCG reagovanje ne navodi ni jedan ad hominem citat ili primjer. Podaci objavljeni u tekstu su odavno manje ili više poznati javnosti i lako provjerljivi! Sem toga, ASCG je iznio primjedbe samo na prvi dio naslova, tj. glavni naslov. Na 2BS Forum u KGB hotelu nije bilo primjedbi niti je to ikada pominjano u publikacijama. Složiću se sa reagovanjem ASCG-a da su smještajni kapaciteti kojima raspolaže hotel ex šefa ruske državne bezbjednosti svakako za pohvalu.

U tekstu sam se samo u dva slučaja pozvao na neformalne izvore – od kojih se samo drugi direktno odnosi na ASCG, tj. da do tada (u trenutku objave) Vlada CG još nije uplatila obećani novac.

Dalje se navodi „autor je potrošio polovinu teksta pokušavajući da dođe do odgovora na pitanje zašto se 2BS Forum održava u hotelu Splendid u Budvi“. Ovo naprosto nije tačno. Skoro polovina teksta se odnosi ASCG-ove vlastite citate i objašnjenja ko su i šta su, i o 2BS Forumu, uključujući i to da je ASCG član globalne ATA, broj učesnika iz koliko zemalja i svi drugi detalji kako bih vjerno prenio stav. Na kraju „radi pojašnjenja“ sve to isto ASCG opet citira u reagovanju.

Monitor je od kad postoji (nekada izložen direktnim prijetnjama i pritiscima) uvijek radio u interesu javnosti držeći se istine a ne zvanične politike. Upravo zato je i moja malenkost dio tima, jer čvrsto vjeruje u evro-atlantske vrijednosti (namjerno ne pišem Euro zbog druge konotacije). Na sajtu Atlanstkog vijeća Rumunije se decidno navodi koje su to evro-atlantske vrijednosti: sloboda (balans individualnih sloboda i dobrobiti društva), demokratija, vladavina zakona, slobodno tržište, kolektivna bezbjednost, ljudska prava i unutrašnja stabilnost. Vjerujem da je to i stav svakog slobodoljubivog i pravdoljubivog građanina(nke) ove zemlje. Tri decenije prethodne vlasti su sve bile samo ne to.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Reagovanja

Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti
(„Koga i šta zastupa Atlantski savez CG“,  Monitor br. 1773, 11. oktobar 2024, str: 18-21)

 

„Koga i šta zastupa Atlantski savez CG“, koji potpisuje novinar Jovo Martinović, osim tendencioznog naslova sadrži i niz neutemeljenih insinuacija i iskrivljenih interpretacija koje štete ugledu Atlantskog saveza Crne Gore i omalovažavaju naše dvodecenijske napore u promociji euroatlantskih vrijednosti, regionalne bezbjednosti i međunarodne saradnje.

Iako je iz samog teksta jasno da je 2BS Forum 2024 autoru poslužio samo kao povod za tekst o bivšem crnogorskom predsjedniku Milu Đukanoviću i Demokratskoj partiji socijalista, kontekst u koji je naša organizacija očigledno sasvim proizvoljno stavljena zahtjeva reagovanje sa nizom pojašnjenja.

Atlantski savez Crne Gore je 2BS Forum davne 2011. godine predstavio kao platformu za otvoreni dijalog, razmjenu znanja i iskustava o globalnim i regionalnim bezbjednosnim pitanjima. Ni u jednom trenutku nismo dozvolili da 2BS Forum postane mjesto za promociju pojedinaca ili političkih partija, a prostor za moderirani razgovor su od početka imali svi predsjednici, premijeri i ministri koji su željeli da uzmu učešće na Forumu.

Kada je riječ o organizaciji 2BS Foruma, autor je potrošio polovinu teksta pokušavajući da dođe do odgovora na pitanje zašto se 2BS Forum održava u hotelu Splendid u Budvi. Odgovor staje u jednu rečenicu:

Hotel Splendid je jedini hotel sa pet zvjezdica na crnogorskom primorju koji ima kapacitete da ugosti više od 400 učesnika kroz obezbjeđivanje adekvatnog smještaja i konferencijske sale za događaj tog obima, i da ispuni specifične i veoma zahtjevne standarde u pogledu bezbjednosti, logistike i infrastrukture, imajući u vidu da 2BS okuplja visokoprofilne goste čija je bezbjednost tokom boravka na konferenciji od najveće važnosti.

2BS Forum svake godine okuplja više od 400 učesnika iz 30-ak zemalja iz cijelog svijeta, a među njima su šefovi država i vlada, ministri odbrane i vanjskih poslova, visoki civilni i vojni predstavnici NATO, visoki predstavnici EU, gotovo cio diplomatski kor, brojni eksperti, profesori i analitičari. Uz njih, u produkciji događaja učestvuje gotovo 100 ljudi, a Forum sa lica mjesta prati više od 70 novinara, kamermana i fotoreportera. Svakome ko se bavi organizacijom događaja, sve i da nisu na nivou 2BS Foruma, iz ovoga je jasno koliko je teško pronaći adekvatnu lokaciju.

Kada je riječ o radu Digitalnog forenzičkog centra (DFC), veoma je jednostavno demantovati tvrdnje da DFC selektivno istražuje ili zanemaruje politički kontekst.

Pažljiviji čitalac analiza i studija DFC-a – kakvim se g. Martinović nažalost nije pokazao, iako se na njih na više mjesta poziva – sjetiće se da su analitičari DFC-a više puta do sada ukazivali da su „brojni problemi koji opterećuju crnogorsko društvo akumulirani u vrijeme trodecenijske vladavine DPS“, te da je tokom tog perioda „iako u potpuno drugačijem spoljno-političkom kontekstu, omogućen i snažan upliv ruskog faktora u Crnu Goru, koji je imao različite oblike ispoljavanja, od kupovine nekretnina, do uglavnom neuspješnih investicija u turističku privredu i industriju“.

DFC je u ranijim studijama isticao i da je „nedostatak snažnih i demokratskih institucija jedan od razloga zbog kojeg je Crna Gora posebno ranjiva na štetni uticaj koji dolazi iz Rusije i Srbije“. I u kontekstu drugih stranih uticaja, DFC je isticao da je „involviranost Kine u energetske/infrastrukturne projekte u Crnoj Gori započela za vrijeme vlade koju je dominantno konstituisala Demokratska partija socijalista“.

Na kraju, bez želje da posebno komentarišemo izraženu pristrasnost autora teksta – koji, uprkos istoj, nije označen kao kolumna ili stav – ili brojne subjektivne tvrdnje i ad hominem napade, dužni smo da se osvrnemo na činjenicu da se g. Martinović iz nekog razloga potrudio da stupi u kontakt sa Atlantskim savezom SAD a da nije uložio mnogo manji ali iz ugla novinarske profesije neophodan napor da komentar na svoje teze zatraži od Atlantskog saveza Crne Gore, o kojem zapravo piše tekst.

Pojašnjenja radi, Atlantski savez Crne Gore i Atlantski savez SAD različite su organizacije, ali su obje članice Svjetske organizacije atlantske povelje (ATA). Atlantski savez Crne Gore dio je ATA od 2006. godine, i prema njihovim riječima najaktivniji je od svih organizacija-članica. Osnivač ASCG, Savo Kentera, bio je i na funkciji potpredsjednika ATA, a ta ugledna organizacija ove godine obilježava 70. godišnjicu postojanja.

Profesionalno novinarstvo zahtijeva nepristrasnost, jasnoću i dosljednost u prikazivanju informacija, što u ovom tekstu izostaje. Vjerujemo ipak da će Monitor – prvi nezavisni politički časopis u zemlji koji je služio kao orijentir javnosti tokom turbulentnih 90-ih godina prošlog vijeka – zadržati intergitet i u godinama koje dolaze. Uvjereni da je u ovom konkretnom slučaju riječ o incidentu a ne namjernoj diskreditaciji ili podlijeganju malignim uticajima, čestitamo redakciji na 35. godišnjici postojanja.

Snažna podrška demokratizaciji crnogorskog društva i euroatlantskim integracijama zemlje vrijednosti su koje dijelimo od početka.

Atlantski savez Crne Gore
( Odgovor našeg novinara u sljedećem broju)

Komentari

nastavi čitati

Reagovanja

Ambasador u odbrani imperijalne politike 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ambasador u odbrani imperijalne politike
(Vladislav Maslenikov, „Ukrajinsko žito išlo je u „situ“ Evropu“, Monitor br. 1725)

Uvaženi veleposlanik Ruske Federacije, gospodin Vladislav Maslenikov je u prošlom broju poslao, treću po redu, reakciju na pisanje Monitora o ruskoj agresiji na Ukrajinu. Zahvalni smo Nj.E. g. Maslenikovu što je saopštenje konačno potpisano i kraće je sadržine za razliku od prva dva reagovanja.

U potpunosti razumijem dužnost gospodina ambasadora da zastupa i brani imperijalnu politiku svoje zemlje uz tradicionalne boljševičke kvalifikacije i neprovjerljive tvrdnje. Nepostupanje po uputama Moskve može biti opasno, ne samo po karijeru, već po zdravlje i život – što je čest slučaj od početka Specijalne vojne operacije.

U saopštenju nije ponuđena ni jedna činjenica da je bilo koji navod u mome tekstu netačan. Činjenice o relokaciji ruske flote, njenim gubicima i gubicima kopnene vojske su lako provjerljive sa snimaka satelita, dronova i Google Earth-a.  Nasuprot tome imamo insistiranje da je sve što Kremlj i Ljubljanka kažu tačno – dok isto kasnije ne poreknu. .

S poštovanjem
Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo