Fascinira lakoća s kojom Jordan Plevneš, taj sjajni pisac, evropski pozicioniran intelektualac, rezonira o brojnim kontroverzama i (ne)mogućnostima suvremenog svijeta. Plevneš je u regionalnom smislu manje poznat (i priznat) nego na primjer u Parizu, Berlinu ili Bukureštu…
Davno je to bilo… Jednoga proljeća, jer tada se festival MES održavao u proljetnom dobu, u Sarajevu sam upoznao Jordana Plevneša, čija drama Erigon bijaše tad igrana u kompeticijskoj selekciji ovog uglednog festivala…
Kao da je bilo jučer, sjećam se rečenica koje sam izrekao, a kasnije i napisao o scenskoj vizualizaciji Erigona, koju je imaginirao Ljubiša Georgievski… Te rečenice su spojile u čvrsto estetsko, ali i ljudsko, bratstvo autora Erigona i moju žudnju za novinom i teatarskom promjenom.
Prolazile su godine, a Plevneš, koji ne bez razloga u svoj životopis stavlja da je bio i metač na grobišta, na poznatom pariškom groblju Pere-Lachaise, napisao je čitav opus dramskih tekstova, ali jednako uspješno i romane i poeziju, u međuvremenu obnašajući i ambasadorske dužnosti.
Naravno, nastavio sam pisati o Plevnešovoj europski relevantnoj literaturi.
Nikad mi se, nažalost, nije pružila prilika da režiram neki od njegovih dramskih tekstova.
Taj ambiciozni a iznimno talentirani književnik iz živopisnog sela Sloeštica, napravio je i Univerzitet Europa Prima – vizualnih umjetnosti u Skoplju.
No ono što mi je najviše imponiralo kod jednog od fundatora i generalnog sekretara Akademije Balkanike Europeane je Plevnešova prostodušna želja da bez ikakvog posebnog interesa drugujemo i van profesionalnih okvira naše povremene suradnje.
Plevneš je za mene bio i ostao pisac Erigona, drame unutar koje sam čitao sudbinu cijelog jednog naciona, onog makedonskog.
Fascinira lakoća s kojom taj sjajni pisac, europski pozicioniran intelektualac, rezonira o brojnim kontroverzama i (ne)mogućnostima suvremenog svijeta. Plevneš je u regionalnom smislu manje poznat (i priznat) nego li na primjer u Parizu, Berlinu ili Bukureštu…
Ono što karakterizira poetički sustav Jordana Plevneša je krajnje koncizan, ali jarko u političkom smislu angažiran pristup kako izboru tema tako i njihovoj dramskoj obradi.
Svoje dramske osobe (dramatis personae) autor podjednako nalazi u povijesnim osobama, kao i u krajnjoj običnosti naših suvremenika.
Uvjerivši se u njegov instinkt da sve novim poduhvatima provocira balkansku ustajalost, što posebno imponira kroz programske sadržaje njegovog Univerziteta, kao i izbor najvrsnijih umjetnika i pedagoga kao predavača i demonstratora, siguran sam da je južnoslavenska, a ne tek i samo makedonska umjetnička misaonost kroz njegova djela i kreativno umjetničkog, kao i pedagoškog karaktera, obogaćena u mjeri ozbiljne europeizacije!
Dok završavam ovaj tekst stiže krasna vijest, a istovremeno i višestruka potvrda svih navoda. Akademiku Jordanu Plevnešu dodijeljena je prestižna Velika nagrada Herve-Deluen Francuske akademije za doprinos širenju frankofonije.
Plevneš spada, ne samo zbog ovog priznanja već i inače, u kategoriju galskih vitezova.
Kroz Akademiju Balkaniku Europeanu sa takvim autoritetima kakvi su kritičar Banu ili redatelj Karamitru Plevneš nas vodi u svijet bez granica!
Gradimir GOJER