Obrušavanje dijela zidina u ulcinjskom Starom gradu označava stepen nemarnosti, zapuštenosti i degradacije ove jedinstvene arhitektonske cjeline
Za predsjednika Društva prijatelja Starog grada Kaljaja Ismeta Karamanagu dileme nema: krivac za obrušavanje dijela zidina je ljudski faktor. ,,Na tom prostoru, uz same drevne zidine, već godinama je lagerovan šut sa gradilišta jednog neidentifikovanog objekta u južnom dijelu Starog grada“, ističe on.
Istog je mišljenja i predsjednik Opštine Ulcinj Ljoro Nrekić koji kaže da je od odlaganog šuta i obilnih padavina nastupilo naduvavanje, a da je potom došlo do obrušavanja zidina u more.
Moćne zidine Starog grada odolijevale su i strašnom bugarskom caru Samuilu 998. i Mongolima koji su na svojim konjima 1242. godine dojezdili iz stepa Azije, ali su vazda bile nemoćne od sila razdora i devastatora unutar zidina.
Iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara navode da graditelji hotela nijesu u svemu ispoštovali odobreni projekat, odnosno dio koji se tiče pozicioniranja objekta na parceli i horizontalnih gabarita.
Prije 2,5 godine ta institucija je donijela rješenje kojim je Stari grad Ulcinj dobio status nepokretnog kulturnog dobra od nacionalnog značaja. U tom dokumentu se isticalo da evidentni proces degradacije Starog grada nije izazvala prirodna nepogoda, već ljudski faktor. ,,Ljudski faktor direktno i kontinuirano utiče na postepeno narušavanje njegovih kulturnih vrijednosti i izgradnju objekata povećanih gabarita, na mjestu starih ili slobodnih površina. Globalno, naglašene degradacije vezuju se za proteklih desetak godina i intenzivnu rekonstrukciju stambenih objekata, čija se prizemlja koriste kao poslovni, mahom ugostiteljski objekti“, navodilo se u rješenju uz zaključak da se mora izraditi konzervatorski projekat sanacije sa ciljem uspostavljanja kontinuirane zaštite i održive namjene ovog kulturnog dobra.
Na terenu je praktično sve bilo prepušteno stihiji. Gubila se dobro poznata silueta Grada, zauzimale javne površine, infrastruktura propadala. Turista je, naravno sa izuzetkom koronarne 2020, bilo sve više.
Svi su se oni čudili neprikladnom objektu, pravom mastodontu koji je štrčao na južnoj strani Starog grada, dok su žitelji od državnih i opštinskih vlasti stalno zahtijevali da se on ukloni. Nedovršen i nezaštićen, predstavljao je opasnost za djecu i posjetioce, te prepreku valorizaciji kulturnog blaga.
Stari grad nije 2017. godine uvršten na svjetsku listu spomeničke baštine pod zaštitom UNESCO-a, kao dio sistema venecijanskih odbrambenih utvrđenja između 15. i 17. vijeka.
Ulcinj je nominovala Vlada Crne Gore, ali ovaj grad nije, kako je izjavio glavni koordinator tog zajedničkog projekta Italije, Crne Gore i Hrvatske Miljenko Domijan, prošao ocjene evaluatora. ,,Dovoljno je reći da su u Ulcinju na mletačkoj utvrdi podigli hotel!?”, rekao je Domijan.
„Taj monstrum ni na jedan mogući način ne može biti uklopljen u ambijent ulcinjskog Starog grada. Ako se on ne ukloni, biće jasno da je posrijedi velika korupcija, koja se i do sada vezivala za investiciju nepoznatog investitora”, saopštavali su iz lokalnog odbora URA-e.
Iz podgoričke kompanije SJ Property, koja je 2018. godine postala novi vlasnik spornog objekta, kazali su da će nakon ispunjenja svih zakonskih pretpostavki izgraditi objekat koji će biti uklopljen u autentični stil starog jezgra grada. To se u protekle dvije godine nije desilo.
Karamanaga smatra da postoji mogućnost daljeg obrušavanja na tom prostoru, na šta upozoravaju i eksperti sa Građevinskog fakulteta u Podgorici. Oni su obišli Stari grad i očekuje se da će već do kraja ove sedmice ponuditi rješenje.
Nrekić kaže da će sa tim nalazima upoznati Vladu Crne Gore i zatražiti pomoć kako bi se obrušene zidine na tom teško pristupačnom prostoru što prije obnovile. Svakako uz prethodnu dobijenu saglasnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara, jer je u pitanju veoma složen konzervatorski posao.
Kao što ona postoji za konačni početak rekonstrukcije glavnih ulica Starog grada, koja je krenula u srijedu. Starograđani se nadaju da će, do početka sezone, biti zamijenjena dotrajala infrastruktura, postavljene nove cijevi vodovodne i kanalizacione mreže, te obaviti sanacija urušenog zida na južnoj strani Starog grada.
,,Očekujemo uskoro otvaranje i hotela-muzeja, najavljene su neke investicije i u okolini Starog grada, primjetno je mnogo veće interesovanje šire društvene zajednice za ovaj najznačajniji kulturni prostor u ovom dijelu države, nadamo se ponovnom pokretanju inicijative za upis na listu svjetske kulturne baštine UNESKO-a. U tom slučaju, mogli bismo ipak reći da je paradoksalno, ali istinito, mučna epizoda sa urušavanjem zidina predstavljala prekretnicu za Stari grad. Biće opet privilegija živjeti u Starom gradu”, uvjeren je Karamanaga.
Obrušavanje i u Pinješu gdje je planirana višespratnica
Samo dan nakon što je došlo do obrušavanja zidina u Starom gradu, i u Pinješu, stotinak metara od samog centra Ulcinja, došlo je do obrušavanja velikog dijela brda.
Velike količine zemlje pale su na dosta prometan dio puta i samo pukim čudom je tek jedna osoba lakše povrijeđena, a dva vozila oštećena. Planom je bilo predviđeno da se upravo na tom dijelu Pinješa, koji se obrušio, gradi višespratnica!?
Mustafa CANKA