Povežite se sa nama

OKO NAS

OBNOVA POLJOPRIVREDE U ULCINJSKOJ OPŠTINI: Krenulo od Šasa

Objavljeno prije

na

Poljoprivredna zemljišta obalnog područja u našoj državi su veoma ograničena i od velike su vrijednosti. Preko 60 odsto tog zemljišta se nalazi na teritoriji Ulcinja. Ulcinjsko polje sa zaleđem može proizvoditi zdravu organsku hranu koja bi mogla podmirivati potrebe oko 350 hiljada ljudi. Krenulo je

 

Od ovog proljeća će oko 65 hektara obradive površine na imanju na Šasu, na plodnom Anamalskom području, prvi put biti kompletno pod zasadima voća i povrća. U aprilu će se brendirani proizvodi u jasno obilježenoj ambalaži naći na policama supermarketa kompanije Voli širom Crne Gore. Takođe, na tom prostoru počinje otkup poljoprivrednih proizvoda od lokalnih proizvođača.

Uz najavu da će naredne godine ova podgorička kompanija proširiti kapacitete u Šasu novim plastenicima i voćnjacima, u lokalnoj upravi u Ulcinju ocjenjuju da bi to mogao da bude početak prave agrarne revolucije na teritoriji ove opštine.

Ako se zna da se svake godine zasadi od pet do sedam hiljada stabala masline, te da rastu cijene poljoprivrednih proizvoda, posebno autohtonih, onda je to očekivanje realno. Trenutna situacija sa pandemijom virusa, kao i očekivanje analitičara i ekonomista o kretanjima na svjetskim tržištima dodatno podstiču na nužnost okretanja organskoj poljoprivredi. Tim prije što će prihodi od turizma, koji je ovdje glavna privredna grana, nesumnjivo biti mnogo manji nego ranijih godina.

Ulcinj ima veliku tradiciju, odličnu klimu i ogromne potencijale za razvoj agrara. Preko 60 odsto obradivog zemljišta na Crnogorskom primorju nalazi se na teritoriji ove opštine – Analiza koju su početkom 80-ih godina prošlog stoljeća uradili eksperti Svjetske poljoprivredne organizacije (FAO), sa sjedištem u Rimu, pokazala je da uz korišćenje savremenih agrotehničkih mjera plodno Ulcinjsko polje sa zaleđem može proizvoditi zdravu organsku hranu koja bi mogla podmirivati potrebe oko 350 hiljada ljudi. Više od polovine stanovništva Crne Gore!?

No, lakši život u gradu, školovanje mladih i emigracija u SAD ili evropske države uslovili su da znatan broj ljudi, posebno u malim selima u pograničnoj zoni napuštaju svoje domove.  Ali,  povećana mobilnost i dobra infrastrukturna povezanost omogućila je ljudima da žive u Ulcinju, i istovremeno imaju imanja u unutrašnjosti. Za stanovnike opštine sa najmanjom prosječnom zaradom na Primorju ta činjenica je značajan socijalni amortizer.

U posljednje vrijeme, poljoprivreda je napredovala, uglavnom zahvaljujući turističkom razvoju i dotacijama države. Iako se najveći dio hrane u Ulcinj još uvozi iz drugih regiona, naročito susjedne Albanije, lokalni poljoprivredni proizvođači postaju značajan snabdjevač hrane za građane i goste. To se najbolje vidi na ulcinjskoj zelenoj pijaci, koja je tradicionalno pazarnim danima, utorkom i petkom, veoma dobro snadbjevena, a i cijene su, u poređenju sa drugim gradovima u zemlji, veoma pristupačne.

Savjetnik za poljoprivredu u lokalnoj upravi Gani Redža kaže da na teritoriji ulcinjske opštine ima oko 1.900 poljoprivrednih domaćinstava. Prema njegovim riječima, najviše su zastupljeni maslinarstvo, vinogradarstvo, povrtarstvo, stočarstvo i pčelarstvo. ,,Ulcinj ima zemljište visokog kvaliteta, ima ljude koji proizvode, ali oni ne mogu istovremeno da budu proizvođači i trgovci”, objašnjava Redža. On ocjenjuje da će novi otkupni centar predstavljati najveću pomoć za poljoprivrednike.

U kompaniji Voli, ističu da se sa posebnom pažnjom odnose prema manjim proizvođačima, vodeći računa da ih ne ugrožavaju, već da zajednički izađu u susret potrebama snabdijevanja crnogorskog tržišta. Na taj način će se, kako smatraju,  uticati na smanjenje uvoza, posebno tokom ljetnje turističke sezone.

,,Cilj nam je da stvorimo kooperaciju gdje ćemo sa poljoprivrednim proizvođačima praviti ugovore na godišnjem nivou, sa vrstama i količinama povrća koje će proizvoditi za našu kompaniju i gdje će imati garantovan otkup. Nastojimo da budemo pokretač agrarnog razvoja u okruženju, da novim iskorakom sa kooperacijom oko sebe okupimo manje poljoprivredne proizvođače i na taj način doprinesemo razvoju ukupne poljoprivrede u Crnoj Gori i da sa domaćom proizvodnjom smanjimo uvoz sezonskog voća i povrća iz inostranstva”, kaže direktor Volijevog agrobiznisa Jaroslav Stupavski.

Stanovnik Anamalskog područja i odbornik u lokalnom parlamentu Bećir Selović je uvjeren da će to snažno podstaći proizvođače, jer su decenijama bili prepušteni sami sebi. ,,Ruralno je dugo bilo sinonim za zaostalo, siromašno i u potpunosti zavisno od poljoprivrede. Oni koji su nešto proizvodili radili su to uglavnom samo za svoje potrebe i jedva uspijevali da opstanu. Nijesu bili motivisani da obnove, specijalizuju i povećaju konkurentnost proizvodnog sistema, a naročito da privuku veće investicije. Još smo daleko od romantične vizije, koja karakteriše mnoge evropske zemlje, ali vjerujem da se sve to ubrzano mijenja”, kaže on. Selović  ukazuje da bi zbog velikih zasada i proizvodnje agruma, bilo potrebno na ovom prostoru otvoriti i fabriku za preradu voća i povrća.

Iz Sekretarijata za privredu i ekonomski razvoj u opštini Ulcinj su saopštili da će podsticaji i investiranje u poljoprivredu, u vidu subvencija, biti izmirivani novcem  u iznosu od 50 do 80 odsto od ukupne investicije.

Iz Građanskog pokreta URA kazali su da lokalna uprava mora mnogo više izdvajati za agrar. „Nevjerovatno je da se  godinama za poljoprivredu koja je jedna od najznačajnijih grana za Ulcinj, izdvaja manje od jedan odsto opštinskog budžeta. Sa takvim investicijama stvari ne mogu biti bolje“, tvrde u URA-i.  Navode da o odnosu države i opštine prema agraru i ekologiji najzornije svjedoči oko 18.000 stabala stoljetnih maslina koje već duže od četiri decenije propadaju u uvali Valdanos.

                                                                                                Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

UKIDAJU LI SE KONCESIJE ZA IGRE NA SREĆU: Duboka ruka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok država pokušava da izmjenama zakona uzme za sebe što veći dio kolača od ovog unosnog biznisa, na prevenciji i borbi protiv zavisnosti od kocke malo se radi

 

 

Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.

Predstavnici Ministarstva finansija su obrazlažući Predlog zakona o igrama na sreću kazali da ne postoji regulativa Evropske unije sa kojom se on usklađuje, da se novim zakonom ukida dosadašnji koncesioni princip dodjele prava priređivanja. Tako će, po novom zakonu, svi koncesionari u roku od 270 dana izgubiti koncesiju, bez obzira do kada im ona traje. Nakon toga će ukoliko ispunjavaju uslove iz novog zakona dobiti pravo priređivanja u upravnom postupku.

Ova najava je izazvala buru kod priređivača igara na sreću. „Umjesto da nakon dvije decenije država konačno uspostavi stabilan i predvidiv normativni okvir, Predlog zakona o igrama na sreću uvodi ozbiljne biznis barijere koje direktno ugrožavaju opstanak legalnih priređivača, dok istovremeno omogućava nekontrolisani rast sive ekonomije i nelegalnog tržišta“, saopšteno je iz Grupacije priređavača igara na sreću.

Iz ove Grupacije se žale da je država u posljednjih par mjeseci usvojila niz zakona kojima se ograničava rad priređivačima igara na sreću. Tvrde da nauštrb legalnog koje zapošljava tri hiljade radnika, raste sivo tržište kocke koje obuhvata 70 odsto tržišta.

Naveli su neke od, kako tvrde, prepreka koje im država nameće: drastično povećanje naknada do 50 odsto; uvođenja administrativnih restrikcija kroz ukidanje koncesija i komplikovanih procedura registracije; čak 30 osnova za oduzimanje odobrenja za rad; više od 200 kaznenih odredbi… S druge strane zamjeraju što nema konkretnih mjera protiv nelegalnih priređivača.

Istakli su i da novi zakon nanosi ozbiljan udarac javnim finansijama – njegovim donošenjem država gubi najmanje 40 miliona eura prihoda, što direktno ugrožava finansiranje osnovnih javnih potreba i društvenih programa.

Protekle sedmice, skupštinski Odbor za zakonodavstvo povukao je privremeno predlog Zakona o igrama na sreću sa rasprave. Razlog: nije usklađen za važećim Zakon o koncesijama, a poslanicima nisu  dostavljene izmjene Zakona o koncesijama koje bi bile usklađene sa novinama iz novog Zakona o igrama na sreću.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠINU FALI ZEMLJIŠTE ZA KAPITALNE PROJEKTE: Opštini u centru ostali samo “okrajci”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za nekoliko infrastrukturnih projekata u Kolašinu konačno postoji volja, tehnička dokumentacija i novac. Međutim, zbog ranije prodaje opštinske zemlje u bescijenje, u centru grada sada fali prostora. Zato će lokalna uprava biti prinuđena da po visokim aktuelnim tržišnim cijenama kupuje na hiljade “kvadrata” od privatnika

 

 

U okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar, Opštini Kolašin fali zemljišta u svom vlasništvu, pa će za nekoliko kapitalnih projekata biti prinuđena da nedostajuće parcele kupuje po “paprenim” cijenama od privatnika.

To je posljedica dugogodišnje prakse tokom  prethodne dvije decenije, kada su u bescijenje prodavane mnoge parcele, kako u centru grada, tako i u najbližoj okolini. Precizne podatake o površini koja je u opštinskom vlasništvu u DUP Centar do zaključenja ovog broja Monitoru nijesu mogli saopštiti iz lokalne uprve. Navodno, da bi se došlo do tih podataka potrebno im je mnogo više vremena, jer je, kako su objasnili, potrebno provjeriti svaku od parcela u okviru DUP-a ponaosob.

Na tu temu je  zvanično odbilo da govori i nekoliko lokalnih funkcionera. Ipak, jedan od njih  nezvanično kaže da je vlasništvo Opštine u gradskom dijelu svega nekoliko hiljada “kvadrata”. On objašnjava da je najveća parcela ona “preko puta Opštine od 2.000 metara kvadratnih, a da su sve ostale okrajci preostali od davno prodatih parcela”.

“Situacija  je zaista nezavidna. Vrlo male površine su u opštinskom vlasništvu i više kapitalnih projekata biće realizovano tek nakon kupovine zemljišta od privatnika. Pored toga, nedostaje prostor za zelene površine, rekreaciju, pješačku infrastrukutu…Najdrastičniji je, svakako, slučaj  jedinog gradskog  parka, koji odavno nije  vlasništvo Opštine, već je, pod sumnjivim okolnostima, postao imovina kompanije koja je vlasnik hotela Bjanka”, kaže dobro upućeni  sagovornik Monitora.

Pored toga što nema park, Opština će kupovati zemljište za novi vjerski objekat, planiran Prostornim urbanističkim planom (PUP) ispod zgrade Elektroprivrede Crne Gore, kao i za parking-garažu. Kako bi uradila trotoar u Ulici Dunje Đokić i još nekoliko saobraćajnica, Opština će takođe morati “odriješiti kesu”, a u centru nije bilo mjesta ni za Dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju, pa će taj objekat biti građen u Sportskoj zoni. To je prostor u blizini naselja Lug, pored šetalita na Tari. U okviru DUP Sportska zona, takođe, velike površine su, prije 20-ak godina, prodate različitim privatnim kompanijama.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZAZOVI REAKTIVICIJE BERANSKOG AERODROMA: Investicija za spas Berana i sjevera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet  pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“.  Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom iznad Berana pruža drugačiju sliku

 

 

Premijerski sat u srijedu je zaokupio pažnju javnosti zbog najave investicije u ulcinjskoj opštini, koja bi, po riječima premijara Milojka Spajića, trebala ubrizgati državi 30 milijardi eura u turističku industriju primorja. Opaska premijera Spajića da su „aerodromi usko grlo privrede i da treba otvoriti pitanje i ostalih (mimo Podgorice i Tivta)“  privukla je  malo pažnje usljed zahuktale debate o opravdanosti i transparentnosti arapskog investiranja na Velikoj plaži. Premijer je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“. Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom  iznad Berana pruža drugačiju sliku.

Monitor saznaje  da je komisija Vlade prije četiri sedmice  obišla i mapirala sve kuće u blizini aerodromske piste koje bi se morale ukloniti da bi aerodrom postao opet operativan i proširen. Trenutno se radi na kompletiranju baze podataka velikog broja divlje izgrađenih kuća u neposrednoj blizini piste. Aerodrom je 60 tih i 70 tih prošlog stoljeća održavao komercijalne linije za Beograd, Zagreb i Ljubljanu. Kasnije je ostao samo vojni i trenažni dio aerodroma. Zatečena aerodromska infrastruktura, hangari i instalacije su u lošem stanju. Stanje piste, koja bi morala biti proširena, je dalje iznenađujuće dobro.

Do sada su mnoge kompanije i strani investitori pokazivali interesovanje za ulaganje i reaktiviranje aerodroma. Njegovo ponovno otvaranje je u doba Demokratske partije socijalista (DPS) bila česta tema i obećanje pred državne i lokalne izbore. Najavljivano je i da je NATO zainteresiran za njegovo korišćenje. Kasnije je javljeno da NATO logistika na Kosovu i skopskom aerodromu zadovoljava trenutne potrebe Alijanse i da ne planiraju koristiti Berane.

Kada se početkom 2023. godine u javnosti pojavio novi investitor, ovoga puta Njemac, većina Beranaca je bila skeptična. Maik Štajnmuler, vlasnik njemačke avio kompanije Elite Private Jet Service Gmbh je tadašnjem premijeru Dritanu Abazoviću dao konkretnu ponudu na stolu. Njegova kompanija eksluzivno opslužuje renomiranu Minhensku bezbjedonosnu konferenciju (MSC) koja se održava u februaru svake godine. Zadužena je za prijevoz šefova država i vlada kada oni za tu priliku ne koriste državne letilice.    Štajnmuler je istakao da je okupio prestižne koinvestitore i da je to prilika koja se ne smije propustiti. Pismo namjere je poslato Vladi još 25. maja 2022. godine. Da je nešto ozbiljnije po srijedi vidjelo se u aprilu 2023. godine kada je potpisan Memorandum o razumijevanju s Vladom.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo