Kada je, prošle godine, formirala vlast u Podgorici, tokom pregovora o postizbornoj koaliciji DPS-a i SDP-a jedna od glavnih tema bio je odlazeći gradonačelnik Miomir Mugoša, preispitivanje zakonitosti njegovog rada. Na tome je insistirao SDP. Prvi čovjek podgoričkog ogranka stranke Đorđe Suhih govorio je da će, ukoliko se utvrde nepravilnosti, tražiti odgovornost i sankcije. Premijer Milo Đukanović mislio je drugačije: ,,Bila bi krajnje pogrešna percepcija da se sada formira neka vlast koja će se baviti preispitivanjem prošlosti. DPS nema takvu ambiciju.”
Nakon što se pred i postizborna euforija slegla, postignut je kompromis. I to kakav: novi gradonačelnik Slavoljub Stijepović formirao je Komisiju za uvid u dokumentaciju i sačinjavanje izvještaja o pojedinim aktima donesenim iz nadležnosti gradonačelnika i Skupštine Glavnog grada, u periodu od 2007. do 2015. godine, za vrijeme Mugošinog drugog sedmogodišta. Caka je u sljedećem: od pet članova Komisije, četiri će biti iz redova DPS-a, a jedan iz SDP-a! I nijedan iz opozicije. Tako izgleda mjera kompromisa između DPS-a i SDP-a: SDP ultimativno traži Komisiju (nešto), medijski se predstavljaju kao borci za zajedničku stvar, kao ,,opozicija u vlasti”, pa potom dobiju traženu Komisiju (nešto), ali – Mugošinu, Migovu i Milovu. Idila.
Stijepović je u saopštenju demonstrirao (medijsku) strogoću, prema stranačkom drugu. Kazao je kako Komisija treba da doprinese ispitivanju pravne valjanosti dokumentacije i eventualnih štetnih posljedica po interese Glavnog grada, te da članovi treba da izvrše neposredan uvid u dokumentaciju koja se odnosi na prodaju zemljišta Glavnog grada preduzeću Carine i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, odnosno razgraničenje zemljišta između grada i KAP-a.
Naročito su javnosti zapali za oko, piše Stijepović, određeni pravni poslovi koji su se odnosili na otuđenje zemljišta i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, razgraničenje nepokretnosti između Glavnog grada i drugih pravnih lica.
,,To je podrazumijevalo donošenje više akata, čije je usvajanje izazivalo sumnju dijela javnosti da su na taj način mogle nastati štetne posljedice po interese Glavnog grada. Zbog toga je obrazovana Komisija, koja će, na osnovu neposrednog uvida u prikupljenu dokumentaciju, dati doprinos utvrđivanju pravne valjanosti i sačiniti poseban izvještaj o predmetnim pravnim poslovima, koji će dostaviti gradonačelniku radi eventualnog daljeg procesuiranja. Komisija će izvještaj dostaviti u roku od 45 dana od formiranja”.
Sad da zavirimo u personalni sastav Komisije. Predsjednik je odbornik DPS-a Momčilo Vujošević, a njegov zamjenik biće Đorđe Suhih iz SDP-a. Članovi su i: Blažo Šaranović, Đorđina Lakić i Marija Đuričković – odbornici DPS-a.
Vujošević, Mugošin predsjednik odborničkog kluba Demokratske partije socijalista, jedan je od najlojalnijih i najodanijih kadrova bivšeg gradonačelnika, čijim poslovima se sada kani baviti. Direktor je JU Službeni list Crne Gore, a član je i Upravnog odbora Agencije za izgradnju i razvoj Glavnog grada. Prošle godine u imovinskom kartonu je notirao, navedimo samo to, dva podignuta kredita: u iznosu od 60.000 eura, sa rokom otplate od 20 godina, i drugi u iznosu od 10.000 eura, sa duplo kraćim rokom otplate.
Vujošević je prije nekoliko godina, koncem 2011. godine, bio u centru afere na gradskom nivou. Tada je bivši predsjednik Skupštine Glavnog grada, sadašnji ministar Raško Konjević rekao da će sačekati odgovor tužilaštva i MUP-a o tome da li su Službeni list, na čijem čelu je Vujošević, neka druga institucija ili pojedinac napravili krivično djelo time što je Konjevićev potpis objavljen u Službenom listu na Odluku o izboru gradonačelnika Mugoše. Nakon toga, Vujošević se branio da je, zapravo, riječ o tehničkoj grešci.
Vujošević je u javnosti prepoznat i kao jedan od najvatrenijih aktivista DPS-a u oponašanju retorike partijskog šefa Đukanovića. U toku predizborne kampanje zna da kaže: ,,Pozivom da se vaninstitucionalno djeluje i da se trenira strogoća prema nacionalnim manjinama predstavlja potiranje našeg najvećeg bogatstva, a istovremeno je i vrlo teško krivično djelo. Prizivanje beranskog scenarija u Podgorici je klasično podstrekivanje sa umišljajem građana na vršenje krivičnih djela. Crna Gora je pravna i demokratska država, što potvrđujemo statusom na putu ka Evropskoj uniji kroz uspješnu afirmaciju tih vrijednosti. To je i dokaz da smo u stanju da zakon primjenjujemo prema svakome jednako”. Naravno, Snimak je najbolji primjer jednakosti u njihovom pristupu.
Član Komisije je i depeesovac Blažo Šaranović. Direktor Vladine Uprave za imovinu je koncem prošle godine dospio u javnost u okviru sumnji da je zaposlio na desetine namještenika, mimo Zakona o državnim službenicima i namještenicama, što se našlo u nalazu Upravne inspekcije Ministarstva unutrašnjih poslova. Prema uvidu inspektora, on je time napravio prekršaj iz Zakona o državnim službenicima i namještenicima, zbog čega je protiv njega podnijet zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.
Nakon objavljenih sumnji i nalaza, Šaranović, član Glavnog odbora podgoričkog DPS-a, nije odgovarao na pozive i pitanja dnevnika Vijesti, koja su proslijedili elektronskom poštom. Šaranović je ujedno i predsjednik UO JP Deponija.
Članovi Komisije su i Đorđina Lakić, direktorica Fonda za obeštećenje, te članica Javne ustanove Centar za socijalni rad. Tu je i mlada Marija Đuričković, sekretarka podgoričke asocijacije žena DPS-a, ŽAD-a.
Koliko je spremna da kritički opservira svoju partiju i njene funkcionere, pa i Mugošu, slikovito prikazuje dio njenog nastupa na jednoj od predizbornih konferencija DPS-a. Egzaltirano je komantarisala partijski slogan ,,Naprijed Crna Goro”: ,,Naprijed – N, kao nezavisnost; A, kao afirmacija; P, kao prosperitet; I, kao integracije; J, kao jednakost; E, kao ekonomija; i D, ne kao ‘dan D’, dragi moji, nego kao još jedan datum, jako bitan datum, u našem planeru uspješnosti.” Zaboravila je slovo „R” – nije strašno, živa riječ je u pitanju – baš ono „R” koje bi u vidu glagola ruinirati moglo najbolje opisati posljedice djelovanja njihove partije po društvo.
Prije nego je Komisija osnovana pojedini iz redova opozicije su prokomentarisali da njenim osnivanjem ne bi trebalo da se bavi Slavoljub Stijepović, već Skupština, što je, kako su kazali, bilo dogovoreno i koalicionim sporazumom između DPS-a i SDP-a. Demokratski front je optužio Stijepovića da je Komisiju formirao suprotno Statutu.
Odbornik DF-a Goran Radonjić, rekao je da Stijepović uzurpira vlast i preuzima ingerencije koje mu kao izvršnom organu ne pripadaju. „Umjesto da podnosi izvještaje odbornicima Skupštine koja ga bira, i koja ga razrješava ako procijeni da ne radi kako treba, gradonačelnik dovodi odbornike u položaj činovnika koji obavljaju savjetodavne poslove za njega. Prihvatanjem da učestvuju u takvoj Komisiji, odbornici DPS-a pristaju na obesmišljavanje institucije koju čine, a to je Skupština kao predstavnički organ građana”.
Radonjić je dodao da je naročito problematična i sporna uloga predsjednika Skupštine, Suhiha, koji je dužan da štiti dignitet institucije koju predstavlja. „Nedopustivo je da predsjednik Skupštine bude član Komisije koju formira gradonačelnik”.
Dok se Mugušini najlojalniji kadrovi bave Mugošinim nezakonitostima, bivši gradonačelnik očekuje da Vlada odobri predlog Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija kojim je on jedan od više kadrovskih rješenja u diplomatiji, na poziciji ambasadora u Ljubljani.
Nakon formiranja ovakve Komisije, sa ovakvim kadrovskim rješenjima, kažu upućeni, Mugoša više mirno ne spava.
Komisija, uvreda za građane Podgorice
Proces preispitivanja pojedinih poslova bivšeg gradonačelnika Podgorice ima sve elemente parodije, ali ne i ozbiljne institucionalne, na zakonu zasnovane, procedure. Ideja da se formira Komisija kao proizvod političkog dogovora uvreda je za građane Podgorice i nastavak devastacije kontrolne uloge Skupštine Glavnog grada koja je bila i ostala primarno u službi verifikacije predloženih odluka i interesa gradonačelnika i vladajuće strukture, kaže za Monitor nekadašnji odbornik u Skupštini glavnog grada, viši pravni savjetnik u CGO-u Boris Marić.
,,U ovom slučaju dodatno zabrinjava činjenica da je potpredsjednik te političke Komisije, niko drugi nego Predsjednik Skupštine Glavnog grada. Ovo je pokazatelj da se ne shvata uloga Skupštine, potreba izgradnje kontrolnih mehanizama, da se na kraju preskače cio niz institucionalno-normativnih mogućnosti za provjeru pojedinih poslova bivšeg gradonačelnika, do mogućnosti da se VDT, koji posjeduje krivične prijave vezane upravo za pitanja koja su u polju interesovanja koalicione Komisije, pozabavi time kroz pokretanje predistražnih i istražnih radnji.
Treba posebno istaći mogućnost da se uradi sveobuhvatna revizija poslovanja Glavnog grada, da se sačinjeni izvještaj proslijedi odbornicima Skupštine Glavnog grada, da bude i tema jedne sjednice Skupštine, a posebno da se proslijedi VDT-u, ako ima indicija da je u raspolaganju imovinom i sredstvima Glavnog grada bilo zloupotreba. Ovo bi predstavljalo poštovanje zdrave logike, ali prvenstveno institucionalno-normativnih mogućnosti.”
Marko MILAČIĆ