Za samo nedjelju dana mediji su pisali o četiri slučaja nasilničkog ponašanja u školskim dvorištima i na crnogorskim ulicama
Protekle sedmice u medijima su zabilježena četiri slučaja nasilničkog ponašanja. Uglavnom je bila riječ o napadu više osoba na jednu. Ako uzmemo duži vremenski period od, na primjer, dvije sedmice ili mjesec, registrovaćemo veći broj slučajeva vršnjčkog, maloljetničkog, porodičnog i klasičnog uličnog nasilja. Stiče se utisak da se na crnogorskim ulicama otvoreno demonstrira nasilje bez straha od kažnjivosti.
Građane najviše pogađa nasilničko ponašanje u školskim dvorištima i kada su počinioci i žrtve djeca ili tinejdžeri. Prije nekoliko sedmica je biolog i aktivista Darko Saveljić podijelio na društvenim mrežama kako je njegovo dijete u nekoliko navrata zlostavljala grupa vršnjaka iz druge škole. Riječ je o djeci uticajnih ljudi u crnogorskom društvu. Potom je u Baru grupa, uglavnom, maloljetnika pretukla dvojicu atletičara i Sarajeva, a na društvenim mrežama objavljen je video snimak jednog od njih u kojem pokazuje da ne žali zbog počinjenog djela. Najsvježiji primjer dogodio se prošle sedmice, kada je grupa četrdesetogodišnjaka pretukla učenika Osnovne škole „Štampar Makarije“ i njegovog starijeg brata. Navodno je pretučeni učenik ucjenjivao ćerku jednog od njih i od nje iznuđivao novac.
Roditelj djevojčice i njegovi prijatelji privedeni su na informativni razgovor. Direktor škole Novica Gačević kazao je da je do incidenta došlo u blizini dvorišta, ali da u školi nisu imali informacije da učenica ima probleme sa učenikom iz devetog razreda. Prema njegovim riječima, ni roditelji ih nisu obavijestili da postoji bilo kakav problem.
Drugi slučaj „školskog nasilja“ dogodio se na Cetinju, gdje su u dvorištu Srednje likovne škole pretučena dva maturanta. Njih su pretukli par godina stariji muškarci. Jedan od njih je teže povrijeđen, polomljen mu je nos. Dan kasnije je druga grupa mladića u podgoričkom Bloku 5 pretukla jednog Podgoričanina.
Posljednji slučaj dogodio se u Ulcinju. Objavljen je snimak na kojem se vidi da dva mladića metalnim predmetima udaraju dva Ulcinjanina koji pokušavaju da bježe. Sjutradan su, tek nakon što se pojavio snimak, privedeni Podgoričani Andrija Lambulić (20) i Andrej Šuškavčević (22). Navodno su obojica iste noći privedena u ulcinjski Centar bezbjednosti, ali drugim povodom i ubrzo su pušteni.
Zabrinuti roditelji i građani u više navrata pisali su Vladi Crne Gore da preduzme konkretne korake kako bi se zaštitila omladina. Iz Udurženja Roditelji upozorili su odlazećeg premijera Dritana Abazovića i ministra Filipa Adžića da svi ovi slučajevi pokazuju da se ne radi dovoljno da bi djeca bila zaštićena od nasilnika, kao i da nasilnici ne dobijaju jasnu poruku da će biti sankcionisani. Oni poručuju da znaju da je dio institucija reagovao, ali da na osnovu onoga što su, kako kažu, dobili kao infomaciju, primjećuju da su reakcije bile prilično spore i nedovoljo snažne.
Skupštinski Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport organizovao je konsultativno saslušanje povodom vršnjačkog nasilja. Ministar Adžić je odgovornost prebacio na medije.
„Danas mi se čini da svaka svađa između vršnjaka, da li punoljetnih ili maloljetnih, osvane na naslovnici određenih medija. Negdje bih rekao da je i to, možda u nedostatku nekih značajnijih kriminalnih obračuna, nekih većih incidenata koji u posljednje godinu i po, dvije ili tri godine ne pune medijski prostor, možda medijima postalo mnogo interesantnije da se bave ovim temama“, kaže Adžić.
Kaže i da je to što se vršnjačko nasilje prijavljuje, odraz povjerenja u institucije. Tvrdi da je riječ o izuzetno složenom problemu, koji datira mnogo prije nego „što smo pojedini i rođeni“.
„Pamtim i kad smo svakodnevno, poslije škole, imali zakazane tuče. To je bila ustaljena praksa. Bilo je i incidenata gdje su i roditelji učestvovali. Nismo bili toliko prisutni u medijima. Sad svaki incident dobije mjesto na naslovnoj strani. Te teme jesu opterećujuće, ali možda su pojedinim maloljetnicima podsticaj da rade te stvari, kako bi se šira javnost za njih zainteresovala“, elaborira dalje Adžić svoju tezu.
Jovan Bojović, pravni savjetnik u NVO Juventas, poručio je da je ovakav način komunikacije Adžića za svaku kritiku. On smatra da neko ko je na ministarskoj poziciji ne bi smio da relativizuje ozbiljan problem vršnjačkog nasilja na ovaj način. Bojović poručuje da bi Adžić trebalo da shvati ozbiljnost problema i preuzme odgovornost u njegovom rješavanju, jer to nije samo „opterećujuća tema“, već nešto što zahtijeva brzu i djelotvornu akciju.
„Izjava Adžića da bi medijska pažnja mogla biti podsticaj za maloljetnike da čine nasilje je takođe neprihvatljiva i pokazuje manjak razumijevanja i osjećaja zaštite žrtava nasilja. Nasilje ne bi trebalo biti predmet senzacionalizma i pažnje medija, već bi trebalo biti tretirano kao ozbiljan problem koji zahtijeva stručno i odgovorno rješavanje“, rekao je Bojović.
Tokom pripreme za ovaj članak stigla vijest o tragediji u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“. U školi je trinaestogodišnjak iz očevog pištolja usmrtio osmoro djece i čuvara, dok je sedmoro ranjeno. Učenik se po zakonu Srbije ne može krivično goniti, dok je njegov otac zadržan u zatvoru, a majka privedena.
U Crnoj Gori neće biti bolje sve dok djeca trpe nasilje u školama, a ministar priča o medijskom podsticaju na nasilje i normalizaciji „zakazanih tuča poslije nastave“. Ako se ne preduzmu konkretne akcije, nasilja će biti još više i biće još brutalnije.
U martu maloljetnici pretučeni zbog fudblskog dresa
Za 24. maj odgođeno je suđenje petorici optuženih za brutalno prebijanje Podgoričanina D. R. i nasilničko ponašanje na štetu M. P. početkom marta u glavnom gradu. Za to krivično djelo odgovaraju Lazar Radulović (19), Matija Vlahović (19), Aleksa Grgović (20), Obren Kovačević (20) i Petar Božović (19) zbog sumnje da su početkom marta brutalno pretukli maloljetne D. R. i M. P. Sudija je obrazložio da se glavni pretres odgađa, jer okrivljeni Božović nije primio poziv za suđenje.
„Dok je sa društvom sjedio u PC Gejmeru, s leđa mu je prišao Vlahović, uhvatio ga za desno rame i pitao: ‘Kakva ti je to majica, da li je to majica ‘Crvene zvezde’?. Nakon što je oštećeni potvrdno odgovorio, Vlahović mu je rekao da je skine, što je D. R. odbio. Vlahović mu je potom povišenim tonom ponovio da skine majcu i udario ga šakom u predjelu vilice, a onda i više puta u predjelu glave. Pridružili su mu se okrivljeni Radulović Lazar i Kovačević Obren, pa su sva trojica oštećenom zadali više udaraca – rukama u predjelu glave, i nogama u predjelu tijela“, piše u tužilačkim spisima.
Ivan ČAĐENOVIĆ