Povežite se sa nama

OKO NAS

NOVINARE FRILENSERE U CRNOJ GORI NE PREPOZNAJE NIJEDAN MEDIJSKI ZAKON: Strani i nezaštićeni

Objavljeno prije

na

Frilenseri ne mogu  da se prijave kao zaposleni, pa nemaju ni zdravstveno ni radno osiguranje. Neki tako, uz brojne pritiske i druge neprijatnosti, žive godinama

 

O frilens novinarima, novinarima bez matične redakcije, u Crnoj Gori malo se zna i govori. Nijedna medijska zakonska regulativa ih ne prepoznaje. Ne mogu da se prijave kao zaposleni, pa nemaju ni zdravstveno ni radno osiguranje. Neki tako žive godinama. „Uz to, dešava se da budu izloženi raznim rizicima – pritiscima, neprijatnostima, napadima, prijetnjama, a nemaju redakciju koja bi stala iza njih. Zbog toga je važno da imaju zakon koji će to učiniti”, kaže za Monitor frilens novinarka Marija Pešić.

Ona oko tri godine, u kontinuitetu, sarađuje sa jednim medijem, portalom PCNEN. Pisala je i za mnoge druge – Dan, BIRN, Vijesti, Institut za medije, a u okviru projekata, i za nevladine organizacije koje se bave istraživačkim novinarstvom. „Sagovornici često znaju da me pitaju ‘A za koga ti je ovo?’, što može da utiče na njihove odgovore i iskrenost. Naučila sam da kažem da je ‘za mene’. Mnoge kolege i koleginice, koji takođe frilensuju, često imaju probleme pri pronalaženju sagovornika. Dešava se da ih zbog toga što nemaju matičnu redakciju ne uzimaju za ozbiljno”, ističe.

Prema njenim riječima, takav odnos prema frilens novinarima je upravo ono što ih čini dragocjenim. „Sloboda u izvještavanju, objektivnost, nepostojanje cenzure i nametnutog autoriteta – od toga sagovornici i naročito oni u istraživačkim pričama, strepe, jer znaju da nemaju preko koga da ‘zategnu konce’ ukoliko to bude bilo potrebno”.

Iz Sindikata medija Crne Gore (SMCG) za Monitor ističu da su frilenseri rastuća zajednica u medijskom sektoru i da zahtijevaju dodatnu pažnju strukovnih udruženja i nadležnih institucija. ,,Opšta pravna tekovina ih jedino pominje u Zakonu o podsticajnim mjerama za razvoj istraživanja i inovacija koji ih definiše kao ‘domaće ili strano fizičko lice koje ima boravište u Crnoj Gori i koje samostalno obavlja inovativne aktivnosti pružajući intelektualne usluge za potrebe domaćih i stranih pravnih i fizičkih lica’. To im ne garantuje nikakva radna prava i socijalnu zaštitu, već samo nudi opciju registrovanja i oporezivanja, vezujući rad frilensera za istraživanja i inovativne aktivnosti. Rezultat takvog zakonodavstva je takav da frilenseri u Crnoj Gori rade bez ugovora o radu, bez zdravstvenog i socijalnog osiguranja, bez ikakve sigurnosti”.

Bez ugovora o radu, frilens novinarima ne preostaje drugo sem da biraju da li da rade „na crno“,  ne plaćaju porez i „odreknu“ se radnog staža, ili da potpišu ugovor o djelu, pri čemu bi oko 40 odsto ugovorene zarade poslodavac uplatio u svrhe osiguranja i doprinosa.

Frilens novinarka Jovana Damjanović sarađuje i sa inostranim medijskim kućama poput Dojče Velea, gdje je radila na programu Balkan Booster za video sadržaje. Za Monitor kaže da joj radni dan zavisi od obaveza kojih se tog mjeseca prihvatila. „Dobra strana frilensinga je apsolutna sloboda izbora tema i vremena koje ću ostaviti da ih obradim. Međutim, kada pišete za različite medije, stil koji preferiraju varira, pa se i načini rada znatno razlikuju, što zna da bude mučno. Još je nešto problematična – kada pišete a nijedna redakcija ne stoji iza vas, ko vas onda štiti?”.

Crna Gora nema ni informaciju o broju frilensera uopšte, pa tako ni frilensera u medijskoj industriji. „Imajući u vidu značaj regulisanja njihovog položaja, posebno zbog tendencije da poslodavci u medijima sve češće angažuju frilensere, nedavno smo formirali mrežu frilensera koja će funkcionisati u okviru granskog sindikata. Glavni odbor je usvojio i plan daljeg djelovanja koji uključuje identifikovanje najvećih problema i zalaganje za njihovo rješavanje. Među njima, osim neprepoznavanja od strane medijskog i radnog zakonodavstva, identifikovan je izostanak podrške od strane redakcije, kao i nemogućnost pristupa državnim fondovima”, navode iz Sindikata medija.

Oni najavljuju i da će kroz zagovaračke aktivnosti insistirati da se status frilensera zakonski reguliše, da im se omogući isti obim prava kao i drugim medijskim radnicima, pri tom formirajući servise koji će im biti na usluzi u okviru sindikata.

Neke države u regionu, poput Hrvatske i Srbije, pitanje novinara frilensera su počele da rješavaju. U Srbiji su izbili i protesti, jer su zakoni frilensere obavezivali da plate porez retroaktivno. Među desetinama hiljada koliko ih ima u toj državi, mnogi su morali da u te svrhe izdvoje i desetostruko veću sumu od mjesečnih primanja. Nakon pregovora sa Vladom, novo zakonsko rješenje Zakona o porezu na dohodak građana, čije se usvajanje očekuje narednih mjeseci, uvešće frilensere u sistem naplate poreza.

U brojnim evropskim državama, a naročito u Mađarskoj, slobodno novinarstvo postalo je glavni oblik novinarskog rada. Frilenseri širom Evrope tretiraju se kao „preduzetnici“, kako bi poslodavci izbjegli troškove njihovog zapošljavanja. Pored toga, kolektivni ugovori koje zaključuju sindikati koji organizuju slobodne medijske radnike (posebno ugovori koji se tiču utvrđivanja cijena usluga), u većem dijelu država Evropske unije (EU) proglašeni su nezakonitim. Dobar primjer je Holandija koja je uvela zakonske mjere koje štite frilensere. U toj državi, ako poslodavac angažuje samozaposlenog novinara na istoj aktivnosti kao i zaposlenog, njihov status mora biti jednak.

Monitor je Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija pitao šta će preduzeti u vezi sa ovim pitanjem. Nijesu odgovorili. Iz tog ministarstva, izuzev povremenih diplomatskih saopštenja u kom osuđuju napade i pritiske na novinare i građanske aktiviste, duže od godinu ćute na sva važna pitanja.

Novinari frilenseri u Crnoj Gori su baš kao i termin koji ih opisuje. Strani. I nezaštićeni.

 

Frilensing cvjeta i u drugim profesijama

U frilensere, sem različitih tipova medijskih radnika, spadaju i programeri, jutjuberi, influenseri i mnogi drugi. Njih poreski sistem naše države, na konkretan način, ne prepoznaje.

,,Glavna prednost frilensinga u Crnoj Gori danas je nerazvijenost tržista za mnoge poslove koje frilenseri mogu da ponude, uključujući i video produkciju. Mana je slabo razvijena kolektivna svijest o informacionim tehnologijama (IT) generalno, njihovoj marketinškoj primjenjljivosti i efikasnosti, kao i potencijalnoj mogućnosti zarade“, kaže za Monitor frilens video producent Anton Luković.

Mnogi frilenseri zarađuju na internetu, i jedan od glavnih problema sa kojim se često suočavaju je nemogućnost primanja uplata iz inostranstva putem PayPal-a i sličnih posredničkih alatki, jer one nijesu aktivne u Crnoj Gori. „Kroz omogućavanje takvih servisa, frilensing iz Crne Gore bio bi dostupniji internacionalno“, zaključuje Luković.

Andrea JELIĆ

Komentari

Izdvojeno

UKIDAJU LI SE KONCESIJE ZA IGRE NA SREĆU: Duboka ruka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok država pokušava da izmjenama zakona uzme za sebe što veći dio kolača od ovog unosnog biznisa, na prevenciji i borbi protiv zavisnosti od kocke malo se radi

 

 

Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o koncesijama, kojim se definiše da oblast igara na sreću nije više predmet davanja koncesije.

Predstavnici Ministarstva finansija su obrazlažući Predlog zakona o igrama na sreću kazali da ne postoji regulativa Evropske unije sa kojom se on usklađuje, da se novim zakonom ukida dosadašnji koncesioni princip dodjele prava priređivanja. Tako će, po novom zakonu, svi koncesionari u roku od 270 dana izgubiti koncesiju, bez obzira do kada im ona traje. Nakon toga će ukoliko ispunjavaju uslove iz novog zakona dobiti pravo priređivanja u upravnom postupku.

Ova najava je izazvala buru kod priređivača igara na sreću. „Umjesto da nakon dvije decenije država konačno uspostavi stabilan i predvidiv normativni okvir, Predlog zakona o igrama na sreću uvodi ozbiljne biznis barijere koje direktno ugrožavaju opstanak legalnih priređivača, dok istovremeno omogućava nekontrolisani rast sive ekonomije i nelegalnog tržišta“, saopšteno je iz Grupacije priređavača igara na sreću.

Iz ove Grupacije se žale da je država u posljednjih par mjeseci usvojila niz zakona kojima se ograničava rad priređivačima igara na sreću. Tvrde da nauštrb legalnog koje zapošljava tri hiljade radnika, raste sivo tržište kocke koje obuhvata 70 odsto tržišta.

Naveli su neke od, kako tvrde, prepreka koje im država nameće: drastično povećanje naknada do 50 odsto; uvođenja administrativnih restrikcija kroz ukidanje koncesija i komplikovanih procedura registracije; čak 30 osnova za oduzimanje odobrenja za rad; više od 200 kaznenih odredbi… S druge strane zamjeraju što nema konkretnih mjera protiv nelegalnih priređivača.

Istakli su i da novi zakon nanosi ozbiljan udarac javnim finansijama – njegovim donošenjem država gubi najmanje 40 miliona eura prihoda, što direktno ugrožava finansiranje osnovnih javnih potreba i društvenih programa.

Protekle sedmice, skupštinski Odbor za zakonodavstvo povukao je privremeno predlog Zakona o igrama na sreću sa rasprave. Razlog: nije usklađen za važećim Zakon o koncesijama, a poslanicima nisu  dostavljene izmjene Zakona o koncesijama koje bi bile usklađene sa novinama iz novog Zakona o igrama na sreću.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠINU FALI ZEMLJIŠTE ZA KAPITALNE PROJEKTE: Opštini u centru ostali samo “okrajci”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za nekoliko infrastrukturnih projekata u Kolašinu konačno postoji volja, tehnička dokumentacija i novac. Međutim, zbog ranije prodaje opštinske zemlje u bescijenje, u centru grada sada fali prostora. Zato će lokalna uprava biti prinuđena da po visokim aktuelnim tržišnim cijenama kupuje na hiljade “kvadrata” od privatnika

 

 

U okviru Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Centar, Opštini Kolašin fali zemljišta u svom vlasništvu, pa će za nekoliko kapitalnih projekata biti prinuđena da nedostajuće parcele kupuje po “paprenim” cijenama od privatnika.

To je posljedica dugogodišnje prakse tokom  prethodne dvije decenije, kada su u bescijenje prodavane mnoge parcele, kako u centru grada, tako i u najbližoj okolini. Precizne podatake o površini koja je u opštinskom vlasništvu u DUP Centar do zaključenja ovog broja Monitoru nijesu mogli saopštiti iz lokalne uprve. Navodno, da bi se došlo do tih podataka potrebno im je mnogo više vremena, jer je, kako su objasnili, potrebno provjeriti svaku od parcela u okviru DUP-a ponaosob.

Na tu temu je  zvanično odbilo da govori i nekoliko lokalnih funkcionera. Ipak, jedan od njih  nezvanično kaže da je vlasništvo Opštine u gradskom dijelu svega nekoliko hiljada “kvadrata”. On objašnjava da je najveća parcela ona “preko puta Opštine od 2.000 metara kvadratnih, a da su sve ostale okrajci preostali od davno prodatih parcela”.

“Situacija  je zaista nezavidna. Vrlo male površine su u opštinskom vlasništvu i više kapitalnih projekata biće realizovano tek nakon kupovine zemljišta od privatnika. Pored toga, nedostaje prostor za zelene površine, rekreaciju, pješačku infrastrukutu…Najdrastičniji je, svakako, slučaj  jedinog gradskog  parka, koji odavno nije  vlasništvo Opštine, već je, pod sumnjivim okolnostima, postao imovina kompanije koja je vlasnik hotela Bjanka”, kaže dobro upućeni  sagovornik Monitora.

Pored toga što nema park, Opština će kupovati zemljište za novi vjerski objekat, planiran Prostornim urbanističkim planom (PUP) ispod zgrade Elektroprivrede Crne Gore, kao i za parking-garažu. Kako bi uradila trotoar u Ulici Dunje Đokić i još nekoliko saobraćajnica, Opština će takođe morati “odriješiti kesu”, a u centru nije bilo mjesta ni za Dnevni boravak za djecu sa smetnjama u razvoju, pa će taj objekat biti građen u Sportskoj zoni. To je prostor u blizini naselja Lug, pored šetalita na Tari. U okviru DUP Sportska zona, takođe, velike površine su, prije 20-ak godina, prodate različitim privatnim kompanijama.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IZAZOVI REAKTIVICIJE BERANSKOG AERODROMA: Investicija za spas Berana i sjevera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet  pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“.  Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom iznad Berana pruža drugačiju sliku

 

 

Premijerski sat u srijedu je zaokupio pažnju javnosti zbog najave investicije u ulcinjskoj opštini, koja bi, po riječima premijara Milojka Spajića, trebala ubrizgati državi 30 milijardi eura u turističku industriju primorja. Opaska premijera Spajića da su „aerodromi usko grlo privrede i da treba otvoriti pitanje i ostalih (mimo Podgorice i Tivta)“  privukla je  malo pažnje usljed zahuktale debate o opravdanosti i transparentnosti arapskog investiranja na Velikoj plaži. Premijer je označio „tri potencijalna aerodroma“ u Nikšiću, Beranama i Ulcinju kao predmet pažnje Vlade obećavši „da ćemo sve tri opcije razmatrati“. Aerodromi u Nikšiću i Ulcinju su skromnih mogućnosti i bez razrađene infrastrukture i studije izvodljivosti. Aerodrom  iznad Berana pruža drugačiju sliku.

Monitor saznaje  da je komisija Vlade prije četiri sedmice  obišla i mapirala sve kuće u blizini aerodromske piste koje bi se morale ukloniti da bi aerodrom postao opet operativan i proširen. Trenutno se radi na kompletiranju baze podataka velikog broja divlje izgrađenih kuća u neposrednoj blizini piste. Aerodrom je 60 tih i 70 tih prošlog stoljeća održavao komercijalne linije za Beograd, Zagreb i Ljubljanu. Kasnije je ostao samo vojni i trenažni dio aerodroma. Zatečena aerodromska infrastruktura, hangari i instalacije su u lošem stanju. Stanje piste, koja bi morala biti proširena, je dalje iznenađujuće dobro.

Do sada su mnoge kompanije i strani investitori pokazivali interesovanje za ulaganje i reaktiviranje aerodroma. Njegovo ponovno otvaranje je u doba Demokratske partije socijalista (DPS) bila česta tema i obećanje pred državne i lokalne izbore. Najavljivano je i da je NATO zainteresiran za njegovo korišćenje. Kasnije je javljeno da NATO logistika na Kosovu i skopskom aerodromu zadovoljava trenutne potrebe Alijanse i da ne planiraju koristiti Berane.

Kada se početkom 2023. godine u javnosti pojavio novi investitor, ovoga puta Njemac, većina Beranaca je bila skeptična. Maik Štajnmuler, vlasnik njemačke avio kompanije Elite Private Jet Service Gmbh je tadašnjem premijeru Dritanu Abazoviću dao konkretnu ponudu na stolu. Njegova kompanija eksluzivno opslužuje renomiranu Minhensku bezbjedonosnu konferenciju (MSC) koja se održava u februaru svake godine. Zadužena je za prijevoz šefova država i vlada kada oni za tu priliku ne koriste državne letilice.    Štajnmuler je istakao da je okupio prestižne koinvestitore i da je to prilika koja se ne smije propustiti. Pismo namjere je poslato Vladi još 25. maja 2022. godine. Da je nešto ozbiljnije po srijedi vidjelo se u aprilu 2023. godine kada je potpisan Memorandum o razumijevanju s Vladom.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo