U ulcinjskim maslinjacima je ovih dana radno. Ova godina je veoma plodna godina za maslinare, ulje je izuzetnog kvaliteta, a cijena mu raste. Lokalna uprava najavljuje brendiranje ulja i značajna ulaganja
„Mi se sa zemljama Mediterana ne možemo takmičiti po količinama proizvedenog ulja, ali možemo po njegovom kvalitetu. Posebno što u ulcinjskoj Maslinadi imamo zasade gdje je prosječna starost stabala oko 600 godina. U svijetu se naročito cijeni ulje koje se dobija od takvih maslina”, kaže mladi maslinar iz Ulcinja Šućurija Bakali.
On je, inače, radio i nekoliko puta obavio studijske posjete Italiji. Kako ističe, evidentno je da se ljudi na Primorju ponovo okreću maslini.„Uz tradicionalne tehnike koriste se i nove naročito tokom berbe maslina, pa sada imamo znatno kvalitetnije ulje iz naših maslinjaka, odnosno dosta količina tzv. ekstradjevičanskog ulja”, navodi on.
Bakali napominje da je potrebna i podrška lokalne uprave i države, posebno kada se to tiče revitalizacije maslinjaka u Valdanosu. U toj ,,uvali mira i maslina“ 44 godine nijesu obrađivane masline, pa je sada potrebno da taj prostor od gotovo milion metara kvadratnih sa oko 18.000 stabala te blagoslovljene biljke bude što prije revitalizovan i stavljen u funkciju. To, uz pomoć nadležnih institucija, mogu učiniti samo vlasnici kojima su one konačno vraćene.
Predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari kaže za Monitor da podrška lokalne uprave maslinarima neće izostati i da će se svake godine samo uvećavati. ,,Mi treba da maslinadu dodatno zaštitimo i da ona, kako je to uvijek bilo tokom istorije, i sada bude naš brend, ponos i izvor dobiti lokalnog stanovništva. Zbog toga se grančica maslina nalazi i na grbu Grada“, smatra on.
Kao potvrdu ovih navoda Bajraktari ističe da je u Opštini nedavno formiran Sekretarijat za poljoprivredu, ruralni razvoj i ekologiju. „Na taj način mi kao nova lokalna uprava pokazujemo posvećenost razvoju agrara, i posebno maslinarstva, koji je naša tradicija“, kaže gradonačelnik Ulcinja.
Uz novu organizacionu strukturu, već je raspisan i javni oglas za podršku poljoprivrednicima, dok će u saradnji sa Turističkom organizacijom i udruženjima maslinara krajem ovog mjeseca biti organizovana jedna velika manifestacija posvećena sektoru maslinarstva.
U lokalnoj upravi naglašavaju da imaju i niz drugih planova kada je u pitanju ulcinjska Maslinada. Prije svega, obnoviće se putevi kroz taj dio Ulcinja, potom stara kaldrma, krenuće se u projekat rekonstrukcije česmi kojih ima više od deset i koje su prava atrakcija, a sve sa ciljem da i turisti mogu da uživaju u tom prekrasnom prostoru.
,,Vjerujem da možemo za obnovu maslinjaka, turističku valorizaciju i razvoj kulturnog turizma koristiti sredstva iz evropskih fondova. Posebnu pažnju trebamo obratiti na pravila standardizacije proizvodnje, plasmana i procedure za označavanje proizvoda od maslina oznakom geografskog porijekla”, kaže poznati maslinar i turistički radnik Munib Abazi.
Prema njegovim riječima, sve više turista želi probati domaće i autohtono, a maslina i ulje to svakako jesu. ,,I žele priču, događaj, manifestaciju, što mi sve imamo. Kada se zna da berba maslina dolazi nakon glavne sezone, onda je to odlična prilika da se i na taj način sezona produži’, ocjenjuje Abazi.
On navodi da je potrebno obnoviti i suhozide, kojih ima na desetine kilometara, a čije umijeće gradnje je prije četiri godine na zahtjev Hrvatske dospjelo na UNESCO listu.
Renomirani stručnjak za maslinarstvo Ćazim Alković kaže da je neshvatljivo da sorta masline žutica koja daje odlično ulje još uvijek nije zvanično upisana u svjetsku bazu sorti maslina, što je ,,za Crnu Goru hendikep, ali i sramota”.
,,Nažalost, takav posao nije u domenu maslinarskih organizacija, već je to posao za naučne institucije koje bi naučno do kraja morale da ispitaju sve karakteristike ove sorte, čime bi se na temelju naučno dobijenih podataka stvorili preduslovi za potpuni upis sorte žutica u svjetski registar”, rekao je Alković.
Iz Opštine Ulcinj je najavljeno da će uskoro biti ograđeno jedno stablo masline u Valdanosu koje je, po procjeni Šumarskog fakulteta iz Istanbula, staro 1.900 godina.
A da je maslinarstvo nesumnjivo tradicija Ulcinja pokazuje i podatak da je prije 50 godina gotovo svako domaćinstvo iz užeg dijela grada, tačnije njih 1.413, imalo u svom posjedu masline.
Ulcinjsko ulje vazda na cijeni
Tokom cijele istorije je iz Ulcinja kao veoma kvalitetno izvoženo maslinovo ulje.
Tako je, na primjer, za pet mjeseci, od kraja 1755. do početka 1756. godine iz Ulcinja i Bara, za potrebe Mletačke republike, ukrcano sedam lađa punih ulja.
Gospodar skadarskog sandžakata Mahmud-paša Bušatlija prodavao je ulcinjsko i barsko ulje na čitavom Balkanu – od Sarajeva preko Kosova i Beograda do Plovdiva u Bugarskoj.
Ulcinjsko ulje je posebno bilo cijenjeno u Dalmaciji.
Možda je interesantno napomenuti da je za one koji plove morem prava poslastica uvijek bio dvopek umočen u ulje i sirće.
Mustafa CANKA