Povežite se sa nama

Izdvojeno

NOVI PROPUSTI U RESORU MINISTARKE VESNE BRATIĆ: Zbog afere WADA crnogorski sportisti pred isključenjem iz svih takmičenja

Objavljeno prije

na

Ministarka Vesna Bratić i donedavni v.d. direktor Uprave za sport i mlade Vasilije Lalošević danima „ratuju“ saopštenjima oko toga ko je kriv što su crnogorski sportisti dovedeni u nezavidan položaj. Utvrdiće SDT, jer je slučaj dospio i do njega. Ministarka ne planira da preuzme odgovornost za mnoge neregularnosti u resorima kojima upravlja

 

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS), kojim rukovodi ministarka Vesna Bratić, i ove nedjelje se našlo na meti kritika javnosti. Zbog neodgovornosti čelnika tog resora, crnogorskim sportistima prijeti isključenje iz svih takmičenja a ako se to izbjegne, može se desiti da se ne mogu takmičiti pod našom zastavom i himnom.

Prije nekoliko dana iz MPNKS-a su saopštili da je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) formiralo predmet protiv doskorašnjeg vršioca dužnosti direktora Uprave za sport i mlade Vasilija Laloševića. Lalošević je, kako navode, u obavljanju funkcije prekoračio ovlašćenja i doveo u nezavidan položaj sport u Crnoj Gori.

On je, prema tvrdnjama nadležnih, mjesecima ignorisao obaveze prema Svjetskoj anti-doping agenciji (WADA). Državna uprava kojom je rukovodio, nije na vrijeme dostavila traženi upitnik za prošlu godinu, niti je imala ikakav kontakt sa WADA-om, pa je ta agencija internim kanalima morala da stupi u kontakt sa vlastima u Crnoj Gori.

„Odmah nakon ovog saznanja, kontaktirali smo WADA-u koja je imala sjednicu u Montrealu sredinom avgusta ove godine. Na toj sjednici je trebalo da se donеse odluka o isključenju Crne Gore, međutim, zbog naše brze reakcije, odluka je odložena. Za sve to vrijeme, do danas, Lalošević nije ništa preduzimao po tom pitanju. Petnaestog septembra smo dobili nalog da u roku od dvadeset i jednog danа promijenimo Zakon o sportu. U saradnji sa Komisijom za anti-doping odmah smo krenuli u ispunjavanje ovog zadatka i narednih dana ćemo imati spreman dokument koji se traži”, tvrde iz MPNKS-a.

Lalošević je demantovao navode Ministarstva. On je za Monitor kazao da je resor Vesne Bratić taj koji je ignorisao upozorenja nadležne Komisije za antidoping da je hitno potrebno izmijeniti dva člana Zakona o sportu – jedan koji se odnosi na definiciju anti-dopinga, i drugi koji se odnosi na strukturu i funkcionisanje Komisije za anti-doping. ,,Iz MPNKS-a su mnogo prije 15. septembra znali da imaju obavezu da izmijene zakonske tekstove. Mjesecima su učestvovali u procesu, a njihovi predstavnici su se kasnije i uključivali i na najvažnijim sastancima, gdje su se od njih tražile informacije o dinamikama izmjena zakonskih tekstova. Umjesto da se bavi gorućim pitanjima vezanim za Svjetsku anti-doping agenciju, pandemiju u školama na početku školske godine, ili problemima u oblasti kulture i nauke, ministarka je u tom periodu bila odsutna 19 dana, na službenom putu u Rusiju, Austriju i Švajcarsku”, kazao je on u odgovoru za Monitor. Tvrdi i da je imao komunikaciju sa WADA-om, kao i da je više puta upozoravao nadležne iz MPNKS-a da je hitno potrebno započeti procedure izmjene zakonske tekstove.

Iz MPNKS-a nijesu demantovali navode Laloševića da je u vezi sa aferom WADA pokušao da sa njima stupi u komunikaciju. „Gospodin Lalošević uporno potencira da je pokušavao da ostvari komunikaciju sa Vladom Crne Gore, očigledno je nešto permutovao, komunikaciju sa njim je tražila WADA, kojoj mjesecima nije odgovаrao na mejlove. U mejlovima koje imamo od WADA se navode imena zaposlenih iz Uprave sa kojima su pokušavali da ostvare kontakt i datumi kada su zakazivani sastanci na koje se niko nije pojavio”.

Sada je na SDT-u da utvrdi ko od nadležnih u MPNKS-u govori istinu. Informacije dostupne na oficijalnom sajtu Svjetske anti-doping agencije govore da su crnogorski sportisti pred isključenjem iz takmičenja jer naši pravni akti nijesu u potpunosti usklađeni sa Svjetskim anti-doping kodeksom. Prema Uredbi o organizaciji i načinu rada državne uprave, resor Vesne Bratić je nadležan da predlaže propise iz oblasti sporta, a ne Uprava za sport i mlade.

Iz MPNKS-a tvrde da neispunjavanje obaveza prema WADA-i nije jedini razlog zbog kog je razriješen Lalošević. On je, kako su dodatno pojasnili iz tog Vladinog resora, donio i jednu odluku suprotno Zakonu o sportu Crne Gore, bez saglasnosti nadležnog ministarstva. Istakli su i da to nije jedini konkurs koji je Lalošević sproveo bez učešća Ministarstva, ali je jedini koji su „uspjeli da zaustave”. „Barem bi trebalo da Lalošević taj konkurs nije okončao i novac raspodijelio, što ne bi bilo začuđujuće uzimajući u obzir dosadašnja iskustva sa njim”, pljuštale su optužbe nadležnih iz MPNKS-a.

Zaboravili su, izgleda, da je Vasilije Lalošević bio njihov izbor, kada ga je, uz „amin” ministarke Bratić, za funkciju v.d. direktora Uprave za sport i mlade imenovala Vlada krajem decembra prošle godine. Njihova je obaveza da znaju koga biraju za saradnike. I da snose odgovornost za lošu procjenu.

Monitor je pitao novoizabranog v.d. direktora Marka Begovića šta se trenutno preduzima oko saniranja posljedica lošeg rukovođenja. „Uspostavljanje kanala komunikacije sa međunarodnim partnerima, WADA-om i komitetom T-DO Savjeta Evrope bili su praktično moji prvi koraci. Komunikacija se odvija svakodnevno sa jednim ciljem, da crnogorski sportisti mogu nesmetano da se posvete pripremama za naredna takmičenja. Paralelno, pripremaju se dugoročno održiva rješenja za oblast anti-dopinga, ali već razmišljamo i o tome što je nivo usaglašenosti pravnog okvira sa dvije konvencije Savjeta Evrope – o namještanju sportskih rezultata i integrisanom upravljanju organizacijom sportskih manifestacija – daleko ispod potrebnog nivoa”, naveo je Begović u svom odgovoru.

Prema njegovim riječima, već je formirano nekoliko timova koji će uz međunarodnu stručnu i tehničko-finansijsku podršku raditi na uspostavljanju savremenog sistema sporta.

Iz Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG) za Monitor kažu da su informaciju o mogućem isključenju crnogorskih sportista iz međunarodnih takmičenja, odnosno moguću zabranu nastupa pod državnom zastavom i himnom dobili iz medija. ,,Međunarodne institucije koje se bave uređenjem fudbalske igre i organizacijom planetarnih i kontinentalnih takmičenja u kojima učestvuju reprezentativne selekcije i klubovi nisu obavijestile Fudbalski savez o potencijalnim sankcijama prema našim selekcijama ili klubovima“.

Apelovali su na nadležne da što prije riješe sporna pitanja: ,,Bez namjere da istražujemo i utvrđujemo ko je krivac za moguće sankcije usmjerene ka crnogorskim sportistima, izražavamo zabrinutost zbog nezavidne situacije u kojoj se našao crnogorski sport i naši sportisti. Apelujemo na što hitnije rješavanje aktuelne situacije kako bismo svi zajedno imali priliku da se radujemo novim uspjesima naših sportistkinja i sportista na takmičenjima organizovanim širom planete“.

Nije Crna Gora jedina država čija nacionalna anti-doping agencija nije u potpunosti primijenila verziju Svjetskog anti-doping kodeksa za 2021. godinu u svojim pravnim strukturama. To nijesu učinile ni takve agencije u Rumuniji, Tajlandu i Indoneziji, i svima je ostavljen rok od dvadeset i jednog dana da to učine. U sličnoj su situaciji i Španija, Grčka, Iran, Letonija, Holandija, Portugal i Uzbekistan, koje imaju četiri mjeseca da regulišu sporna pitanja.

Prevazići krizu u koju je zapao crnogorski sport – nije, dakle, nemoguće. Više zabrinjava to što ministarka Bratić ne planira da preuzme odgovornost za mnoge neregularnosti u resorima kojima upravlja. Ovo je još jedan slučaj da krivicu za propuste snosi samo niži u hijerarhiji, kom se nađe prigodna zamjena.

Andrea JELIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo