Da se ne bi ponovio prošlogodišnji haos na polumaturskim i maturskim ispitima, Ministarstvo prosvjete je ove godine donijelo nove pravilnike. Nadaju se da će zaprijećenim kaznama za prepisivače, ali i one koji kontorlišu učenike, preduprijediti dugogodišnju epidemiju prepisivanja
Nakon prošlogodišnjeg skandala oko nekažnjivog prepisivanja maturanata i objavljivanja testova za polumaturante, nadležni tvrde da će ove godine preduprijediti da se isto ne ponovi.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija usvojilo je nove pravilnike koji regulišu eksterne provjere znanja za učenike završnih razreda osnovnih i srednjih škola. Pravilnicima su predviđene sankcije za đake koji se osmjele da prepisuju, a najavljena je rigoroznija kontrola i odgovornost nastavnika – test administratora.
Izmijenjena su tri pravilnika koja se odnose na polaganje maturskog ispita za učenike gimnazija, polaganje stručnog ispita za učenike koji nastavljaju školovanje i pravilnik o provjeri znanja učenika na kraju trećeg ciklusa osnovne škole.
Podsjetimo, prvo su se 20. aprila prošle godine na društvenim mrežama pojavili testovi iz matematike. Neko je prije polaganja objavio test. Ko, Specijalno državno tužilaštvo još utvrđuje. Polaganje je tada odloženo.
Mjesec dana kasnije, desio se još veći skandal. Maturanti su masovno prepisivali na testovima iz maternjeg jezika i književnosti. Komisija za ocjenjivanje je utvrdila da je njih 553 prepisivalo. I oborila ih je. Uslijedio je izliv roditeljskog gnjeva. Okupili su se ispred Ispitnog centra, skandirali Lopovi, lopovi, i jadikovali kako se ,,uzima budućnost njihove djece”.
Tadašnji ministar prosvjete Miomir Vojinović je nakon razgovora sa đacima i roditeljima zanemario stav struke i zatražio da se testovi ponovo pregledaju. Iz Komisije su odgovorili da to nije u skladu sa zakonom i ostali ka stavu da đaci treba vanredno da polažu. Uslijedila je čistka – Vlada je ovlastila ministra prosvjete da smijeni direktoricu Ispitnog centra Crne Gore Draganu Dmitrović, a smijenjen je i Upravni odbor Ispitnog centra. Izabrani su novi ocjenjivači koji su iste, prepisane, radove, ocjenili sa visokim ocjenama.
SDT i ovaj slučaj ispituje od juna prošle godine.
Sada se novim pravilnicima predviđa da su direktori škola odgovorni za zakonito sprovođenje ispita, a nastavnik koji je test-administrator je odgovoran za zakonitost sprovođenja ispita u učinioci.
Nova pravila predviđaju đake će ove godine kontorlisati dva test-administratora – jedan iz druge škole, a drugi iz matične ustanove.
Precizirane su i sankcije: kandidat koji narušava red (ometa drugog kandidata, osvrće se, razgovara i slično, ili se ne pridržava uputstva nastavnika), biće opomenut i opomena će se evidentirati u formularu za praćenje ispita. Ako učenik bude ponovo opomenut, biće udaljen sa ispita i smatraće se da taj predmet nije položio.
,,Ako se dogodi da kandidat pokuša da prekine ispit, remeti tok ispita, vrijeđa ili prijeti glavnom test-administratoru ili predstavniku ispitnog centra, posjeduje papir, udžbenik, mobilni telefon ili drugi elektronski uređaj, narušava tajnost identiteta kadidata potpisivanjem punim imenom i prezimenom ili na drugi način narušava tajnost identiteta, prepisuje od drugog kandidata ili drugom omogućava da prepisuje, biće udaljen sa ispita u trom ispitnom roku i smatra se da taj predmet nije položio”, navode iz ministarstva.
Ocjenjivači će ove godine imati mogućnost da kada budu pregledali testove na korici testa napišu ,,prepisano”. Takav test će se vrednovati ocjenom nedovoljan – 1.
Eksterni maturski ispit polaže se od 2011. godine, a polumaturantima se na ovaj način provjerava znanje od 2013. Priča o prepisivanje su ponavlja iz godine u godinu, a kulminirala je prošle.
,,Imamo slučajeve da su direktori tokom testiranja šetali učionicama i govorili nastavnicima da pomažu učenicima kako bi škola imala što bolje rezultate. Mi jednom moramo da kažemo stop prepisivanju. Uvijek ga je bilo, ali sada moramo da ga svedemo na najmanju moguću mjeru”, izjavio je nakon prepisivačkog skandala prošle godine predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović.
Ostaje da se vidi da li će nove zaprijećene kazne biti dovoljne da se prekine sa dugogodišnjom praksom prepisivanja, bez ikakve odgovornosti.
Slično praksu kao sada našu imaju u Sloveniji gdje se u slučaju suspenzije ispitni rad, dio ispita ili cijeli ispit ocjenjuje sa nula bodova, a ponovni izlazak na maturu na idućem roku, kad god on bio. I u Hrvatskoj se ispit poništava, ali se može polagati unutar istog roka, dok u Makedoniji slijedi zabrana polaganja u sledećem roku.
Ima i primjera gdje su kazne rigoroznije. Učenik koji se uhvati u prepisivanju u Estoniji se udaljava sa ispita, test mu se ocjenjuje sa nula bodova, a ima pravo polagati tek sljedeće godine. U Slovačkoj učenik može ponoviti pisanje mature ili dio ispita koji mu je poništen tek iduće godine na redovnom roku. Najrigorozniji su u Francuskoj gdje je zabranjeno pet godina da se pristupi upisima u javnim ustanovama za obrazovanje, te zabrana do pet godina da se polaže ispit mature, ako se prevara otkrije nakon pisanja ispita poništava se diploma o maturiranju.
Prvi maturski ispiti ove godine počinju sredinom aprila, a trajaće do početka juna. Sa srećom i bez prepisivanja.
Predrag NIKOLIĆ