Ništa novo. I prošle sedmice gorio je automobil državnog službenika. Ovoga puta visokorangiranog policijskog inspektora, šefa Odsjeka za borbu protiv droge Dejana Kneževića, koji je na to mjesto postavljen prije godinu dana, kada je prešao iz Sektora za kriminalistiku. Njegov automobil zapaljen je u noći između 13. i 14. aprila ispred zgrade u kojoj stanuje, u centru Podgorice.
,,Ako je motiv paljenja vozila bio prijetnja ili zastrašivanje zbog moga profesionalnog angažovanja, postignut je suprotni efekat”, kazao je Knežević nakon napada. On je poručio da e nastaviti da radi na započetim predmetima.
Istim povodom oglasio se i Duško Marković, potpredsjednik Vlade i rukovodilac Ministarstva unutrašnjih poslova. On je oštro osudio paljenje Kneževićevog automobile. ,,To je u stvari napad na državu i njene namjere da se suoči sa nosiocima organizovanih kriminalnih grupa i njihovim aktivnostima”, kazao je Marković. ,,Uprava policije će najenergičnije raditi na rasvjetljavanju tog slučaja. Želim da svima pošaljem s ovog mjesta poruku da država to neće dozvoliti da će časni policijski službenici biti pod njenom zaštitom i uz punu podršku”.
Nije prvi put da Marković obećava da država neće dozvoliti napade na njene službenike odnosno na sebe, i da će najenergičnije raditi na otkrivanju i kažnjavanju napadača. Marković je slično obećao i kada je prije više od dvije godine po treći put zaredom napadnut načelnik barske policije Miloš Radulović, kome je, u decembru 2013. godine ispred stana bačena bomba.
,,Ako je neko mislio da na ovakav način može da se obračuna sa državom u ozbiljnoj je zabludi. Očigledno je da ulazimo u fazu sređivanja stanja u zemlji gdje kriminalci imaju sve manje prostora”, bio je odrešit Marković i tada.
Nakon tog čvrstog obećanja, desio se niz napada na službenike, policajce, advokate, koji su i dalje – nerazriješeni. Još ne znamo ko je prije petnaestak dana napao advokata Lazara Akovića, ko je bacio dinamit ispred kuće bivšeg visokog funkcionera ANB-a Duška Golubovića, ko je pretukao bivšeg načelnika CB Berane Veselina Krgovića, ko je ranio u nogu ispred njegove kuće Predraga Mitrovića, bivšeg šefa Uprave za sprječavanje pranja novca, ili Olega Obradovića, bivšeg direktora Telekoma i nekadašnjeg člana uprave Prve banke … Nerasvijetljen je i dalje cijeli niz napada i ubistava koji se povezuju se takozvanim kokainskim ratom.
Istovremeno, zbog napad na barskog načelnika Miloša Radulovića nakon više od dvije godine, 8. marta ove godine, osuđen je Podgoričanin Janko Vukadinović na svega – 19 mjeseci! Pri tom, Vukadinović je sam priznao krivicu. On je kazao da je on jedna od dvije osobe koje se vide da snimku, ali nije pojasnio motive napada na Radulovića. Iako je tvrdio da je ,,to uradio za sebe”, on je u sudnici saopštio da je ,,nekoliko dana ranije dobio informaciju gdje da baci bombu” .
Napadnuti načelnik barske policije, je kazao: ,,Okrivljenog nikad nijesam vidio i nikad nijesam radio nijedan predmet u kom je on učestvovao”. Tužilaštvo je Vukadinoviću, prije suđenja, nudilo sporazumno priznanje krivice, odnosno da robija dvije godine i sedam mjeseci. Vukadinović je prošao mnogo bolje. To je ta energična zaštita države i njenih službenika o kojoj je govorio Marković.
Prije nego što je Vukadinović priznao krivicu, u policiji su zbog napada na Radulovića ispitivani pripadnici tzv. barskog klana. ,,Neophodno je otkloniti svaku sumnju da iza napada na policajca Radulovića stoje barske kriminalne strukture i njihovi korumpirani pomagači u Osnovnom državnom tužilaštvu”, kazao je predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije Aleksandar Saša Zeković.
Dok se ređa niz nerasvijetljenih ubistava i napada na policajce, državne službenike, advokate, dva se važna procesa odigravaju, ukazuju oni koji poznaju domaće bezbjednosne prilike. S jedne strane bukti sukob klanova vladajuće partije (Grand i Mojkovac), koji se bore da preuzmu kontrolu nad važnim državnim istražnim organima kako bi zaštitili sebe i svoje interese. To je prema mišljenju stručnjaka za bezbjednosne prilike i drugih izvora, rezultiralo i napadima na pojedince u bezbjednosnim strukturama.
S druge strane, ukazuju naši izvori, bukti kokainski rat, sa kojim se povezuju dva ubistva u Budvi, kada su živote izgubili nekadašnji poslanik LSCG Saša Marković (koji nije bio umiješan u kriminalne poslove) i njegov kum, budvanski ugostitelj Goran Đuričković. Policija nije spriječila ovaj zločin iako je Đuričković sa njima podijelio informaciju da mu se sprema profesionalna likvidacija.
Prema nezvaničnim tvrdnjama motiv za ta, ali i čitav niz kriminalnih obračuna koji traju od početka prošle godine jeste nestanak nekoliko stotina kilograma kokaina u Valensiji, španskoj luci. Navodno su ovdašnji nasljednici razrađenih kokainskih puteva prošvercovali dio te droge.
Dosadašnji napadi na pojedince u bezbjednosnim strukturama, ali i drugim važnim društvenim pozicijama, nerijetko su povezivani sa ova dva ,,rata”. Naravno, neki od napada su priče za sebe.
Nebojša Medojević, dugogodišnji član skupštinskog Odbora za bezbjednost, kaže za Monitor da ne vjeruje, međutim, da u pozadini najnovijeg napada, na šefa Odsjeka za borbu protiv droge, stoji neki od ova dva procesa.
,,Paljenje auta inspektora Kneževića, na prvi pogled ne izgleda kao neka vrsta odmazde jakih narko klanova, jer se radi o suviše trivijalnom , banalnom napadu. Više navodi na odmazdu nekog sitnog narkodilera kojem se inspektor Knežević zamjerio, a koji čak možda i živi u blizini i zna kada i gdje Knežević
parkira auto, i imali li ili nema kamera”, kaže on, ukazujući da narko karteli rijetko pokreću akcije protiv funkcionera policije, tužilaštva , sudova ili političara i to samo u krajnjoj nuždi. ,,A akcije su ekstremne i profesionalno pripremane i odrađene i sa fatalnim posljedicama”.
,,S druge strane, nemam nikakve negativne informacije o Kneževiću, da se radi o korumpiranom policajcu koji radi sa narkodilerima, kakvih ima dosta u Upravi policije. Naprotiv, moje informacije govore da se radi o profesionalcu koji čestito obavlja svoj posao”, kaže Medojević. Da se radi o savjesnom policajcu tvrde i njegove kolege.
,,Ipak, treba imati u vidu da je režim u paničnom strahu od tzv. kotorskog klana , koji nije pod kontrolom režima i ANB-a i da je, po nalogu režima, policija krenula sa agresivnijim istragama prema Kotoranima, koji imaju međunarodne kontakte i respektabilan broj vojnika”, upozorava Medojević. On kaže da su do pojave Kotorana, veliki narko klanovi koji su ovdje operisali bili sastavni dio režima i imali logističku zaštitu ANB-a.
,,Na žalost, Crna Gora je postala važna tačka globalnih narkokartela i terorističkih organzacija , što je dovelo do jačanja lokalnih klanova. Godinama traju sukobi oko kontrole ovih poslova, a posljednjih mjeseci bijesni pravi rat u kom je već likvidirano desetak osoba, a da policija i ANB nijesu rasvijetlili nijedno ubistvo. Činjenica da Đukanović i Marković pojačavaju svoje obezbjeđenje najbolji je pokazatelj stanja ukupne bezbjednosti u državi”, tvrdi on.
,,Kotorani su dobri sa Lukom Bojovićem koji mrzi režim i misli da su oni iza ubistva njegovog brata. Režimski klanovi gube primat na primorju. Zato sada policija ide jako na njih. Ovi neće sjedjeti skrštenih ruku. Veoma su opasni, puni para, međunarodno povezani”, tvrdi za Monitor funkcioner koji dobro poznaje bezbjednosne prilike.
Dok bukte razni ratovi, jedno je jasno – malo ko je siguran ovdje dok sebe i svoju imovinu ne mogu zaštititi ni policijski službenici. I napadači na njih većinom ostaju –NN lica.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ